Specjalny system wyłapuje przeciążone pojazdy na drogach. Kary do kilkudziesięciu tysięcy zł


W Gliwicach zainstalowano czujniki oraz kamery, które pozwalają wytypować do dalszej kontroli inspektoratu transportu drogowego pojazdy nadmiernie załadowane lub o nietypowych gabarytach.

Według informacji Instytutu Badawczego Dróg i Mostów co trzeci samochód ciężarowy w Polsce jest przeciążony. Przeładowany pojazd powoduje efekt niszczący nawierzchnię od 20 do 400 razy większy w porównaniu z tym o prawidłowej wadze. Dotąd inspektorzy transportu drogowego, prowadząc kontrolę, wybierali pojazdy w sposób losowy.

Od kilku tygodni procedura kontroli pojazdów w Gliwicach zmieniła się diametralnie.

Zarząd Dróg Miejskich wdrożył specjalny system, dzięki któremu z łatwością można wskazać samochód o przekroczonych parametrach, takich jak: dopuszczalna masa pojazdu, jego długość, szerokość, wysokość oraz prędkość.


Za pomocą szeregu kamer oraz specjalnych czujników kwarcowych zamontowanych w jezdni dokonuje się wstępnego pomiaru każdego pojazdu przejeżdżającego przez dany punkt kontrolny. System analizuje otrzymane dane i przekazuje je inspektorom transportu drogowego, którzy zatrzymują wskazany samochód i ponownie przeprowadzają ważenie, tym razem za pomocą legalizowanych wag przenośnych.

Inspekcja Transportu Drogowego, po potwierdzeniu uzyskanego wyniku o przekroczeniu dopuszczalnych parametrów może nałożyć na przewoźnika karę od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Preselekcyjne ważenie pojazdów poprawia bezpieczeństwo ruchu drogowego, ogranicza degradację nawierzchni dróg oraz zwiększa skuteczność wykrywania pojazdów ciężarowych o przekroczonych parametrach. Aktualnie na terenie naszego miasta działają 3 wagi do preselekcyjnego ważenia pojazdu. ZDM planuje montaż kolejnych punktów pomiarowych, które miałyby zostać zainstalowane w ramach rozbudowy zachodniej obwodnicy miasta.

(żms)/ZDM Gliwice

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
fatal error

Szkoda, że nie ma systemu wyłapującego pieszych wymuszających pierwszeństwo

Dziadek Rainhold

… no i rowerzystów jeżdżących po przejściu dla pieszych

Imię

… no i pieszych na drogach rowerowych oraz rowerzystów na ulicach gdy obok biegnie droga rowerowa.

ja234

…no i auteczkowców wyprzedzających rowerzystów w zbyt malej odległości.No i pieszych łażących nie tą stroną chodnika/ścieżki rowerowej co trzeba.(10:17)

JAś

Chyba nie możesz pojęcia gdzie te urządzenia są i po co jak poruszasz się rowerem to ich nie zobaczysz

Jan Szczydoniecki

…no i miszczów kierownicy zap…cych 100 km/h w terenie zabudowanym

Imię

…no i miszczów kierownicy wlok…cych 70 km/h poza terenem zabudowanym

gliwiczanin

no i motocyklistów za*pier… przez miasto w głośnych motorach lubiących robić hałas w środku nocy.

fatal error

Hałas to lubią robić te hałaśliwe popierdółki rozpaczliwie próbujące utrzymać się w powietrzu, pierdzące cały dzień nad miastem w słoneczną pogodę oraz jakiś pasjonat jazdy na sygnale o 3 w nocy przez całe miasto. Pytam. Po co jechać przez całe miasto na sygnale o 3 w nocy? Na złość, że inni śpią a on mam dyżur? Tym bardziej, że regularność zjawiska – niemal co 2-gi dzień i syrena typu “Wczesny Gomółka” sugeruje jakiegoś kuriera z wacikami a nie zespół ratunkowy.

Perez

Lubimy :D

ja234

Szkoda, że nie ma systemu wyłapującego auteczkowców nie przepuszczających pieszych na pasach.Szkoda, że nie ma systemu wlepiającego mandatów auteczkowcom pędzącym na łeb na szyję.(13:38)

JAś

Masz rację

bas

Brakuje jeszcze wylapywania troli … ech … same debilne tresci .. masakra …

Imię

Zwróćcie proszę uwagę na screenshot z podanymi parametrami odczytu. W Chinach mają coś bardzo podobnego, ale oni rozpoznają tym ludzi, samochody przy okazji.

zdz

tym sposobem ciagle kogos lapiemy karzemy mysle ze lepiej wszystkich ukarac bo kazdy ma cos na sumieniu poczawszy od nieposprzatania kupy po psie po przekroczenie predkosci. Niech zyje wolnosc i panstwo prawa

774

No to teraz pora na system, który wyłapie bandziorów (w tym kierowców autobusów) przejeżdżający na PEŁNYM czerwonym świetle skrzyżowanie.

RealistA

Ten system to pic na wodę. Oddzialywanie na skutek a nie przyczynę… Problemem są NADAWCY TOWARU czyli ,ZLECENIODAWCY. Na nich znajdzcie sposób a nie na kierowców czy firmy przewozowe. To jakaś PARANOJA
TEN ARTYKUŁ. Kierowca który odmówi przewozu towaru przekraczającą dop. mase samochodu naraża firmę przewozową na to , że ZLECENIODAWCA rozwiąże z nim umowę czyli w skrócie podziekuje Mu za usługi… Tym bardziej, że konkurencja w transporcie jest duża. Ręce opadają. ITD nie jest w stanie wyłapać nawet połowy przeładowanych samochodów bo jest ich za mało…

ja234

Bardzo dobrze,łapać cwaniaczków i wlepiać mandaty.(10:17)