Stać Cię na dom. Sprawdź koszty budowy domu do 120 m2

Wielu z nas marzy o własnym domu, ale wahamy się z decyzją, bo wciąż nie wiemy, czy dysponujemy odpowiednimi finansami, aby to przedsięwzięcie zrealizować. Chcąc dobrze zaplanować inwestycję, warto dokonać rzetelnej analizy możliwości finansowych, by przekonać się, na jaki dom możemy sobie pozwolić i znaleźć odpowiedni projekt.

Sprawdzając rzeczywiste koszty budowy domu przed wyborem projektu, możemy w odpowiedni sposób przygotować się do inwestycji i dostosować swój wybór do założeń finansowych. Popularnym wśród Inwestorów metrażem są domy do 120 m2 i właśnie takie interesujące i ekonomiczne w realizacji projekty pokażemy w artykule, a ich aktualne koszty budowy można szybko sprawdzić na archon.pl.

Od czego zależą koszty budowy domu?

Na koszty budowy domu składa się wiele czynników. Powierzchnia budynku nie zawsze jest parametrem dominującym, jeżeli chodzi o generowanie wyższych wydatków. Istotne znaczenie ma konstrukcja bryły domu i dachu, dlatego potencjalnych oszczędności należy szukać już wtedy, gdy zaczynamy typować interesujące nas projekty domów. Zwarte formy przekryte prostym dachem dwuspadowym są tańsze w realizacji niż budynki o porównywalnej powierzchni użytkowej, ale o bardziej rozłożystej bryle z wielospadowym dachem. Prosta bryła pozwoli zaoszczędzić na ilości materiałów budowlanych, izolacyjnych, a także na kosztach robocizny. Dach dwuspadowy jest dachem o nieskomplikowanej, szybkiej w wykonawstwie konstrukcji. Wiele interesujących domów do 120 m2 oferuje Pracownia ARCHON+, w której dostępna jest obszerna i różnorodna kolekcja: projekty domów tanich w budowie, powstała z myślą o optymalizacji kosztów. Wśród ekonomicznych domów do 120 m2 dostępne są zarówno efektowne projekty parterówek, projekty domów z poddaszem użytkowym, jak i budynki piętrowe.

Wybór gotowego projektu domu z kosztorysem

Powierzchnia domu ok. 120 m2 to popularny wśród Inwestorów metraż, który zapewnia wygodne warunki życia kilkuosobowej rodzinie. Wybierając projekt Pracowni można od razu sprawdzić aktualne koszty budowy domu, które są prezentowane w zakładce kosztorys. Zestawienia bazują na kosztorysach szczegółowych, opracowanych według minimalnych oraz średnich stawek krajowych Sekocenbud, aktualnych na dany kwartał i odpowiadają rzeczywistym wycenom. Wraz z gotowym projektem domu ARCHON+ można zamówić kosztorys budowlany, który ułatwia organizację budowy, przygotowanie harmonogramu oraz koordynację i kontrolę przebiegu prac budowlanych. Budując dom z kosztorysem, Inwestor ma możliwość pełnego monitoringu wydatków na każdym etapie budowy. Co więcej, kosztorys zawiera przedmiar robót, czyli wykaz wszystkich prac, które należy wykonać na danym etapie wraz z ilościami niezbędnych materiałów, robocizny i sprzętu oraz opisem sposobu wykonania.

Dodatkowe oszczędności

Koszty budowy domu można znacząco obniżyć, gdy Inwestor zdecyduje się na budowę domu systemem gospodarczym. To zadanie wymagające dużego zaangażowania, Inwestor samodzielnie organizuje budowę, zamawia poszczególne materiały oraz większość prac wykonuje we własnym zakresie, zatrudniając wykwalifikowanych specjalistów do trudniejszych i bardziej wymagających robót. Przy gospodarczym sposobie prowadzenia budowy kosztorys budowlany będzie niezastąpionym narzędziem. Źródłem oszczędności podczas budowy domu mogą być także tańsze materiały budowlane, jednak należy pamiętać, że w tym zakresie dążenie do ograniczenia wydatków nie powinno determinować wyborów. Jeżeli kupujemy tańsze materiały, to zawsze takie, które charakteryzują się nie gorszymi parametrami, niż te wskazane w projekcie domu. Kupując więcej materiałów w jednym składzie budowlanym łatwiej wynegocjować atrakcyjne rabaty.

(materiał partnera)