Stacja paliw ma powstać w rejonie zabudowy jednorodzinnej. „Sprawa jest niepokojąca”

stacja paliw

W Czechowicach ma powstać nowa stacja paliw BP. Miasto wydało ostatnio w tej sprawie decyzję środowiskową.

 
Przedsięwzięcie ma być realizowane na działce nr 79 w obr. Czechowice Północ – adres to ul. Toszecka 190.

Obejmuje budowę m.in. dystrybutorów na paliwa płynne, a także LPG, zadaszonych wiatą, dwóch zbiorników magazynowych podziemnych i zbiornika na LPG, pawilonu sklepowego stacji paliw wraz z wiatą na odpady, a także miejsc postojowych, sieci, układu drogowego wewnętrznego ze zjazdami i znaku identyfikacyjnego.

O zamiarze inwestycyjnym dowiedzieliśmy się ze wspomnianego dokumentu Urzędu Miejskiego. Stwierdzono w nim brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko.

Wskazano natomiast szereg warunków dotyczących tej inwestycji – konieczne będzie m.in. otoczenie terenu stacji ekranami akustycznymi, selektywne zbieranie i magazynowanie odpadów niebezpiecznych powstających podczas realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia, natomiast w sytuacjach awaryjnych podjęcie niezwłocznych działań mających na celu zapobieganie przenikaniu zanieczyszczeń do wód powierzchniowych i podziemnych.

Całość dokumentu można znaleźć tutaj: STACJA PALIW CZECHOWICE Informacja_UM_Gliwice_SR6220192022_-_decyzja

Zgodnie z MPZP

Według Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, działka przeznaczona jest częściowo pod zabudowę usługową (1U), na której dopuszcza się realizację stacji paliw, częściowo pod tereny zieleni niskiej i wysokiej związanej z dolinami cieków wodnych i zieleni izolacyjnej (9ZNW). Na terenie tym możliwa jest też budowa dróg wewnętrznych oraz ciągów pieszo-rowerowych.

Z przedstawionego planu zagospodarowania terenu wynika, że tylko niewielki jego fragment w sąsiedztwie zbiornika magazynowego LPG zostanie utwardzony. Zbiornik ten w całości zlokalizowany będzie na terenie lU 

– czytamy w dokumencie.

Otoczenie planowanej inwestycji stanowi zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, zieleń niska i wysoka, ciek wodny „Dopływ z Czechowic”, za którym znajdują się tereny usługowe, a także ul. Toszecka, za którą znajdują się tereny mieszkaniowo – usługowe oraz zieleń niska i wysoka.

Teren jest obecnie zagospodarowany – świadczone są tam usługi z zakresu mechaniki samochodowej i sprzedaży nagrobków. Obiekty te zostaną rozebrane na etapie realizacji planowanej inwestycji.

Mieszkańcy dzielnicy nie są zachwyceni

W Czechowicach o planach inwestora wiadomo od czwartku. Mieszkańcy – sądząc po komentarzach – nie są zachwyceni. W społeczności facebookowej „Czechowicer”, gdzie udostępniona została decyzja UM, pojawiła się dyskusja. Wynika z niej, że w dzielnicy bardzie potrzebny byłby sklep, niż kolejna „n-ta” stacja przy ulicy Toszeckiej.

Sprawa jest o tyle niepokojąca, że miasto wydało decyzję o braku konieczności zbadania wpływu stacji na środowisko, podczas gdy stacja paliw ma być w centrum osiedla, pomiędzy domami i oddzielona od nich 4,5 metrowym murem, nad potokiem i z odpowietrzeniem zbiorników do atmosfery. Tu jest problem, a nie w braku sklepu – pisze Andrzej Szelka, jeden z mieszkańców najbardziej zaangażowanych w sprawy dzielnicy.

To nie pierwsza sytuacja, gdy inwestycję polegającą na budowie stacji paliw w naszym mieście zwalnia się z potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. W ubiegłym roku podobną decyzję wydano w odniesieniu do podobnego obiektu, dodatkowo wyposażonego w myjnię, który miał zostać wybudowany na gruntach między ulicą Waliszewskiego, a marketem e.Leclerc przy ulicy Tarnogórskiej.

Decyzję o braku potrzeby wykonania oceny oddziaływania na środowisko w tamtym przypadku rozpatrywało Samorządowe Kolegium Odwoławcze, gdzie została uchylona. W kolejnym kroku skierowano sprawę do prezydenta Piekar Śląskich. Przesłaliśmy zapytania do tamtejszego magistratu, które jak na razie oczekują na odpowiedź.

(żms)
fot. arch. 24gliwice.pl

17 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
31/07/2022 04:39

Urzędnicy, nauczcie się szanować ludzi. Myślenie miastowe jest toksyczne i wrogie.

Maciej
31/07/2022 09:19

A co z.lewoskretem?! Zrobią tak jak BP Tarnogórska, że każdy kto skręca.na stację hamuje ruch w stronę centrum

Largo
31/07/2022 11:31

Mieszkańcy bronią widoku z okna.

Roman Ukulele
31/07/2022 13:56

Przy remoncie mostków nad niewielkimi rzekami przeprowadza się nawet wpływ oddziaływania na środowisko. No. nas Bytomską w Zabrzu przy hotelu Ibis. A tu cisza.

Żorż Ponimirski
02/08/2022 00:12

Już ZDM zadba o to żeby się tam skręcić na lewoskrecie nie dało. Zrobi za to azyle dla pieszych i kontrapasy dla pendalistów. Wszystko zostanie zwieńczone systemem detekcji z perfekcyjnie działającą czerwoną falą, dofinansowanym tym razem przez Pinokia w ramach Nowego Wał… tzn Ładu. Amen.

Ostatnio edytowany 6 dni temu przez Żorż Ponimirski
Obserwując
05/08/2022 12:40

Niech tak nie stękają, będą mieli jeszcze bliżej ałteczkiem na stację paliw.

Rysiek
01/08/2022 01:24

Bardzo dobra informacja. Brakuje tam stacji

Daniel
31/07/2022 12:47

Gliwice haaaaass

markus
31/07/2022 12:28

niech wybudują BP w Łabędach bo tu nie zatankujesz chyba że w żabce browar a o myjni zapomnij więc niech TU a Czechowice niech łykają spaliny

Urko
31/07/2022 06:17

1. Patrząc na dotychczasową zabudowę tej działeczki , to okolica raczej estetycznie zyska na zmianie 2. Członkowie „Czechowicera” chyba nie do końca ogarnęli, że w obecnej rzeczywistości ekonomicznej, dystrybutory z paliwem są jedynie dodatkiem do sklepu. Zwłaszcza w niedzielę. A do tego, o każdej porze dnia i nocy, będą mogli wyskoczyć na tanksztelę na hot-doga i kawusię. 2. Zwracam uwagę, że naprzeciwko , po drugiej stronie Toszeckiej jest teren zielony niezabudowany , porośnięty drzewami . Idealne miejsce na niewielki sklepik typu DINO , ALDI albo Netto. Z „pierdyliardem” samochodów mieszkańców Pyskowic i okolic parkujących po zakupy w drodze z pracy… Czytaj więcej »

HOOK
31/07/2022 18:34
W odpowiedzi na  Urko

1. Skrajna bzdura, dotychczas zakorkowana Toszecka w Czechowicach będzie się korkowała jeszcze bardziej.
2. Członkowie „Czechowicera” doskonale wiedzą co piszą bo już mają jedną stację ze sklepem 300m dalej na Jagodowej i kompletnie irracjonalne jest w Czechowicach stawianie drugiej stacji. Gdzie dalej na trasie do Pyskowic są kolejne 3 !
3. Po drugiej stornie jest teren zielony ze skarpą i takiej wielkości sklep, tam nigdy nie powstanie – działka ta jest za wąska

Urko
31/07/2022 19:14
W odpowiedzi na  HOOK

Po raz kolejny powtarzam . Umiejętność dostrzeżenia ironii jest cechą tylko li i wyłącznie ludzi inteligentnych. Ale w punkcikach : 1. Jechałem parę dni temu Toszecką ok. 23.00 i nie było żadnych korków . Jak zresztą w całym mieście. 2. Członkowie „Czechowicera ” domagali się sklepu. No to go dostaną . Plus kawusia i hot-dogi i paliwko do kosiareczki w bonusie . I to 24 h na dobę i 7 dni w tygodniu. 3. Za wąsko ? Sztukmistrz z Pcimia postawi tam piętrowy sklep samoobsługowo -samochodowy . Będzie , panie , jak w Pcim Vegas . A jak się nie… Czytaj więcej »

Ampuła
31/07/2022 08:02

Tereny stacji BP są schludnie zagospodarowane według ścisłego reżimu technicznego, do tego panuje na nich ład architektoniczny i nowoczesne wzornictwo.
Taki porządek rzeczy w przestrzeni publicznej jest nie do wytrzymania dla umysłów zarażonych działkostwem. Stąd wrzask o pozostawienie miejsca w stanie niezmiennym. Niech za siatką pokrytą płachtami folii kruszeją pryzmy starych opon a sczerniały olej cieknie z bek w grunt pod osłoną pokrzywowych chaszczy. Obok rudery pawilono-chlewnio-warsztato-garażo-geesu w kożuchu liszaju z szarych zacieków. W grobowej atmosferze gnilca i rozkładu. Bo od smrodu i brzydoty jeszcze nikt nie umarł.

gliwicjus
31/07/2022 11:40
W odpowiedzi na  Ampuła

Do tego obowiązkowo omszała wanna i ujadający kundel rzucający się samobójczo na ogrodzenie przy najmniejszym ruchu po drugiej stronie siatki.

Oli
31/07/2022 20:58
W odpowiedzi na  Ampuła

O rowerach zapomniałeś coś spłodzić…..

Ampuła
31/07/2022 23:11
W odpowiedzi na  Oli

Faktycznie.
Zwalczanie stacji benzynowych wpisuje się w ideologię terroweryzmu. Jak zabieranie części szosy pod ścieżki dla pedałujących, idiotyzowanie ruchu ustawianiem wektora kontr i wspak czy smarowanie farbą całych połaci asfaltu. Żeby rowerzysta nie gubił się w labiryncie i żeby go podziwiano na jaskrawym tle.

Wrzodzisław
01/08/2022 23:41
W odpowiedzi na  Ampuła

….a najwięcej wrzasku podnoszą ci, którzy nie mają absolutnie zielonego pojęcia o technologii eksploatacji współczesnych stacji paliw i podniecają się informacją o „odpowietrzeniu do atmosfery”, dostając z tego powodu nawet okolicznościowego, patriotycznego orgazmu.