Tak wyglądał początek stanu wojennego w Gliwicach. Pierwsze aresztowania jeszcze przed północą

Sroga zima, koksiaki (zwane też koksownikami) na ulicach, patrole żołnierzy i milicji, głuche telefony oraz internowania – to główne skojarzenia z początkiem stanu wojennego.

13 grudnia 1981 roku generał Wojciech Jaruzelski wygłosił swoje najsłynniejsze przemówienie.

Podwaliny pod tak potężną operację, jaką jest wprowadzenie stanu wojennego, zabrały kilka, a według niektórych źródeł, nawet kilkanaście miesięcy. Ostatnie dni przed niedzielą 13 grudnia wspomina Bogusław Tracz, historyk z katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej.


– Trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Wtedy Gliwice miały ponad 200 tys. mieszkańców, o wiele więcej niż obecnie.

Były również silnym ośrodkiem wojskowym. Stacjonowały tu wojska obrony przeciwlotniczej, piechota, wojska pancerne i Górnośląska Brygada Wojsk Ochrony Pogranicza. Przygotowania rozpoczęto już 11 grudnia, w piątek. Wszyscy oficerowie wojska zostali wezwani do swoich macierzystych jednostek – tłumaczy Tracz.

Wojsko zostało postawione na nogi, ale żołnierze nie wyszli z koszar. W sobotę przed godziną 16.00, do Komendy Wojewódzkiej MO w Katowicach wysłano telegram o kryptonimie “Synchronizacja”. Przypuszcza się, że kilkadziesiąt minut później dotarł on do Gliwic.

Wieczorem około godziny 21.00, rozpoczęła się druga część operacji.

Wyłączono telefony, a wojsko zajęło Pocztę Główną przy ul. Dolnych Wałów.

– Około godziny 23.00 zaczęto aresztowania najważniejszych działaczy struktur związkowych, opozycyjnych względem partii. W całym województwie zatrzymano kilkaset osób. W Gliwicach było to około 100 osób, może więcej – dodaje Bogusław Tracz.

W niedzielę, od 6.00 rano Polskie Radio rozpoczęło nadawanie przemówienia generała Jaruzelskiego.

Z pierwszymi dniami stanu wojennego w Gliwicach kojarzą nam się głównie wyłączone telefony oraz liczne patrole na ulicach miasta. Mało kto jednak pamięta, że ulicami Gliwic przejechały czołgi.

– Faktycznie, czołgi przejeżdżały przez miasto. Wiemy, że zaczęły strajkować kopalnie m.in. w Jastrzębiu oraz KWK Wujek w Katowicach, gdzie zginęło dziewięciu górników. Władza obawiała się, że może dojść do strajków solidarnościowych w innych kopalniach, więc 16 grudnia wieczorem urządzono demonstrację siły.

– Czołgi wyjechały z jednostki wojskowej przy dzisiejszej ulicy Andersa. Jechały przez plac Bohaterów Stalingradu, dalej koło Politechniki, aż pod Kopalnię Sośnica. To wzbudziło strach wśród gliwiczan. Te czołgi nie wszędzie potrafiły dobrze wchodzić w zakręty. Na rogu dzisiejszego placu Piłsudskiego, koło banku stały kwietniki, które zostały całkowicie zmiecione przez czołgi – wspomina Bogusław Tracz.

Michał Pac-Pomarnacki
archiwum 24gliwice 2011, fot. p. Damian

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Tymon

W zasadzie są dwie możliwości. W pierwszej, w oczach bezpieki był nikim istotnym, działaczem drugiego / trzeciego szeregu. W drugiej możliwości podpisał kwitek że będzie grzeczny itd itp.
Przy czym głoszenie jakiejkolwiek z tych tez, doprowadza do furi jego współczesnych akolitów.

No cóż.

A ja na zdjęciu pierwszym dostrzegam cały płot z nienadszczerbionym murem Szpitala Miejskiego.

Może później też czołgi tam wjechały, bo teraz wygląda jakby po nim przeszły działania wojenne.

gmG

A teraz panowie Miller, Cimoszewicz i belka “bronią” demokracji w europarlamencie i śmieją się wszystkim w nos.

Josef

Śmiać to się możemy my jako społeczeństwo, ale z siebie – za wybranie tych, którzy od paru lat urządzają nam komunę znowu.
Faktycznie, jest to paradoks, że tę neokomunę muszą zwalczać wymienieni panowie. Wcześniej aktywnie wprowadzali nas do UE.
Co do kwalifikacji – spokój, merytoryka, wiedza, kompetencje tych byłych premierów plasują obecną ekipę na poziomie zarządcy zapyziałego PGRu.

gmG

No cóż każdy z nich musiał skończyć WUML a tam był szczególny nacisk na bajerowanie publiki.
Dla młodszych: Wieczorowy Uniwersytet Marksizmu-Leninizmu (WUML) – forma masowego szkolenia aktywistów partyjnych Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, powołana do życia w 1952 r. i skierowana do aparatu szczebla wojewódzkiego (w tym członków Egzekutywy KW) itp. itd.

komusze ramię

Jasnee wy komuniści rządziliście Polską non stop do 2015r. Komuniści rządzą w Europie i jak ktoś nie kocha komuny to jest komunistą? Tylko lewacki stan umysłu może dojść do takich wniosków….

Gliwiczanin

większego badziewa niz zjednoczoną ku…. nie ma w tym kraju.

Informacja Turystyczna

No ze spokojem i wprawą obrabiali gałę kremlowi.
Bardzo cenne osiągnięcie.

PS: Mówię o czasach RP, nie oczywistości PRL.

Piotr

To prawda….kradli z klasą….sprzedawali co się da,z wrodzoną elokwencją…..ehh to były czasy…

Adrian

Panowie Miller i Cimoszewicz mają więcej inteligencji niż cały klub parlamentarny PiS łącznie.

lol

dobry żart tynfa wart. gorszy od stanu wojennego był Balcerowicz II poł. lat 90-tych, kiedy to z dnia na dzień podniesiono oprocentowanie tzw. kredytów obrotowych dla małych firm produkcyjnych lub handlowych w tym już tych zaciągniętych tym sposobem przedsiębiorców takich z dnia na dzień zrobiono zadłużonymi dziadami albo w lepszej wersji działalność się nagle przestała opłacać, chyba od tych czasów komornikom się zaczęło eldorado a Niemcy zyskały fachowców, co uciekali za granicę, bo nie było jak długów w pl spłacić, Balcerowicz taki sam lub większy bandzior jak Kiszczak z ferajną, a tu patrz profesor SGH czy czegoś tam poza tym… Czytaj więcej »

Zbyszek

Dokładnie tak to wstyd dla Polski że oni są w europarlamencie a nie w odizolowaniu od stanowisk od pieniędzy

Zbyszek

Do Josefa. Ty faktycznie jesteś chyba Josef A nie Józef skoro uważasz że to oni wprowadzili nas do UE. Po prostu byli akurat wtedy u wladzy A kalendarz wstąpienia do Unii był ustalony wcześniej. Jesteśmy w UE i NATO dzieki przede wszystkiem Janowi Olszewskiemu który mimo krotkiego premierowania , jasno określił drogę jaką musi Polska przejść
Wtedy cała obecna opozycja pukala się w głowę co ten premier mówi a teraz wszyscy sobie to przypisują. Nie wystarczy być w UE jak za PO trzeba w miej się rozpychać łokciami bo wszyscy walczą o swoje.

górny slonsk

zabawni ci poloki tamci komuszki “klekali” na kolanach w moskwie….tam dawano wytyczne….dzis “klekaja” w brukseli prosza o srebniki….natomiast dzisiejsi lewacy sa gorsi od komuszków komuszki cos odbudowali po 1945r. od 1989r.polacy czy to z lewa czy prawa wszystko “roztwonili” tcza tragedie,fabryki pozamieniali na muzea lub gruzowisko nic polskiego juz nie ma! młodym został kredyt we frankach i praca w np.niemieckim koncernie…na strefie ekon.daj bóg do 65r.z.

zibi

niemcy np.maja fabryki audi,bmw,mercedes,bosh,przemysł farmaucetyczny itp.itd.natomiast szwajcaria ma banki,alpy,sery szwaj.zegarki tam nikt ciezko nie pracuje inne narody pracuja…..

Historyk

Bo oni mają mózgi. Polacy mają pięści i wiecznie swędzące rany. Wiedział to gen Jaruzelski. Znał mentalność “polaka” i za to, że uchronił Polskę przed “polakami” jeszcze mu niejeden pomnik postawią.

Informacja Turystyczna

Szwajcaria ma potężny przemysł elektromaszynowy (jedna z firma ma nawet zakład w PL z którego produktów sporo korzysta a mało kto wie), a ich zbrojeniówka liczy się nawet na hermetycznym amerykańskim rynku.

PS: fabryki zamienione na muzea to raczej wyjątki, za to niejedna perełka została wydarta razem z korzeniami. No i tak się składa, że często przy… niemieckim współudziale. Odbudowa zaś to gdzieś tak 46-47. W 45 to ruskie na wschód wywozili.

lol

się zmieniły wytyczne rusy pozwalały stawiać fabryki i prowadzić kopalnie żeby było z czego nas okradać, bruksele dają przykazy żeby wszystko likwidować, bardziej się boją że własne firmy i produkcja by nas chroniła od dziadostwa i emigracji na zmywak

aku

Czy masz na myśli wszystkich Polaków, którzy „wszystko” roztrwonili? Niemcy czy Szwajcarzy mają firmy czy banki, bo pozwolili się ich ludziom wykształciċ, żeby to stworzyli. Polska miała mniej szczęścia, bo wrogowie jej ciągle przeszkadzali, korzystając ze słabości politycznej. Teraz, nie jest też dużo inaczej, bo przy władzy nie są najlepsi synowie narodu lecz często ludzie przypadkowi, którym silne państwo jest obojętne. Dla nich liczy się tylko własny interes. A Ty byś nie chciał byċ w rządzie, choċ nie nauczyłeś się jeszcze pisaċ?

Pyjter z Łabąd

Te, gorolu, skond żeś prziloz na Ślonsk ? mosz odwaga pedzieć ? abo wstydzisz sie swojego pochodzynio… ???

lol

tak by można dodać, że w czasach nastania u nas wolności doszło do różnych nieformalnych ustaleń np. że polskie instytucje finansowe TU, banki czy kasy pożyczkowe z naszym kapitałem nie mogą działać nigdzie w starej unii w drugą stronę jak najbardziej, chyba też podobnie powstał zakaz tworzenia polskich koncernów w każdej dowolnej branży najwyżej niech produkują jacyś podwykonawcy z nie za dużą marżą, trzeba przyznać, że to jest konsekwentnie pilnowane w całej UE, no i stąd wniosek, że nie ma czegoś takiego jak państwa narodowe z własna polityką, jest jednolite kierownictwo czosnkiem jadące na cały ten obszar, tak samo jak… Czytaj więcej »

The Tiger@

Nie ma nic polskiego….a Polakom się powodzi jak nigdy w historii.

prawicowy komunista

Należy pogłębiać tę zależność aż do osiągnięcia nirwany.

The Tiger@

Oczywiście – i to piszę bez ironii.

prawicowy komunista

Tylko w sumie po co ? Po co w ogóle ci Polacy są ?

The Tiger@

Po to ca każdy inny człowiek na ziemi.

prawicowy komunista

Po to co inny ma wszystko a inny nie ma nic.

The Tiger@

Nie jest tak… Polakom się powodzi lepiej niż większości Świata. Także w porównaniu do innych państw w UE widać coraz mniejszy dystans do średniej, a niektóre kraje “starej unii” zostały już przegonione.

prawicowy komunista

Unia Europejska przechodzi fazę typową dla upadających imperiów, w tym konkretnym przypadku to nawet zaczęła upadać zanim na dobre powstała, metropolia wysysa peryferia, my jesteśmy pierwsi do wyssania a następne będzie południe Europy.

The Tiger@

To wysysanie to raczej jest pompowanie – bo przecież nie negujesz faktom, które mówią o skracaniu dystansu gospodarczego do centrum (przyjmując, że to Niemcy i Francja oraz BENELUX)?

prawicowy komunista

To wysysanie to nie raczej pompowanie a na pewno odsysanie całkowite – bo przecież nie negujesz faktom, które mówią, że Polska jest od wielu wielu lat w pierwszej piątce najbardziej okradanych państw dokładnie pomiędzy Meksykiem a Malezją ?

The Tiger@

To co Ty piszesz to nie fakty, ale bzdury wyssane z palca. Chyba, że masz coś na pokrycie swoich tez. Ja moich mam: roczniki statystyczne – musze podawać dokładnie, które dane czy potrafisz sam sprawdzić?

prawicowy komunista

Global Finanse Integrity, Business Insider

The Tiger@

Chodzi o “Global Financial Integrity”? Dosyć niszowy wskaźnik, który mało który ekonomista używa. PKB per capita według siły nabywczej znacznie lepszy.

prawicowy komunista

Bo większość ekonomistów to entuzjaści Eurokołchozu przez Eurokołchoz wyssani.

The Tiger@

Jeśli większość ekonomistów to entuzjaści UE to tym bardziej o UE świadczy. Przecież to oni są ekspertami od gospodarki, a nie nieekonomisci. Podałeś bardzo dobry argument za UE.

prawicowy komunista

Unia Europejska zaczyna przybierać za duże rozmiary i coraz więcej środków idzie na podtrzymywanie czapy biurokratycznej, tłumaczenie na 20 języków, utrzymywanie wszystkich organów służących do wcielania europejskich dyrektyw, po przekroczeniu pewnego pułapu wielkości coraz więcej energii idzie na podtrzymywanie tworu UE a coraz mniej na jego rozwój a więc nie ma środków na inwestycje albo nie jest w stanie tak obniżyć podatków aby sami obywatele mogli inwestować w jego rozwój.

The Tiger@

Wiesz ile kosztuje administracja UE w porównaniu do krajowej?
Ale jeśli to jest największy problem, to UE zdecydowanie ma przyszłość.

Piotr

Zgadza się powinny być tylko dwa języki urzędowe…. niemiecki i francuski….a reszta ma się nauczyć….

prawicowy komunista

W sumie to nawet masz dobry pomysł aby ekonomistów zamknąć w UE jak w obozie koncentracyjnym aby kisili się tam razem we własnym entuzjastycznym sosie a reszta ludzi cieszyła się wolnością oczywiście po za UE.

The Tiger@

Nie tylko ekonomistów, ale wszystkich którzy w tej UE chcą być… a tak się składa, że to większość jej obywateli. Więc może reszta wyjedzie? Myślę, że tak będzie sprawiedliwiej i efektywniej. Przypominam, że w Polsce poparcie dla UE jest ok. 65%.

prawicowy komunista

Sam wiesz lepiej ode mnie, że UE to i może miała sens w swojej pierwotnej formie jako Wspólnota Węgla i Stali nie zaś jako komunistyczny moloch w którym strasznie ważny urzędniczyna decyduje że pomidor to owoc a nie warzywo, ślimak to ryba a banan nie spełnia unijnych dyrektyw z zakresie swojej krzywizny i do tego cały ten cyrk z pseudoparlamentem europejskim w którym nie ma nawet maszynki do głosowania jak w Polskim Sejmie, gdzie odbywa się cyrk pseudogłosowania w szaleńczym tempie, europosłowie nawet nie wiedzą co “głosują” bo już jest głosowanie następnej sprawy a tłumacze nawet jeszcze nie dokończyli tłumaczyć… Czytaj więcej »

The Tiger@

UE ma sens zarówno jako unia czysto gospodarcza, jak i unia polityczna. Wszystko inne to… podejście dzielnicowe. A rozbicie dzielnicowe w Polsce nie jest przecież czymś co się pochwala. Wszystkie przytoczone przez Ciebie absurdy są spowodowane interesami państw narodowych (jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze) i gdyby posłuchać instytucji UE to tych rozwiązań by nie było. Dlatego dalsza federalizacja UE jest bardzo dobrym kierunkiem, który przynosi dobrobyt większości jej obywatelom. A że w Polsce jest taki poziom edukacji jaki jest, to nie przeszkadza akurat w tym, że jakoś intuicyjnie pod tym względem Polacy dokonują dobrego wyboru.… Czytaj więcej »

prawicowy komunista

Marzysz o tym aby zostać unijnym urzędasem technokratą, pławić się we władzy i cieszyć się z niebotycznej pensji ?

The Tiger@

Ta pensja nie jest taka niebotyczna. I bycie urzędnikiem nie jest moim marzeniem – wolę nadal być prezesem spółki produkcyjnej.

prawicowy komunista

Intuicyjnie ? Ha ha ha ha a rozum to w ciemnej d***e i to mówisz właśnie ty ?

The Tiger@

No cóż – jeśli coś jest pozytywne to warto to podkreślić. Niemniej jednak dyskusja schodzi na boczne tory. Czyli teza o bogaceniu się Polaków i zmniejszaniu dystansu do zachodu (obiektywnie stwierdzone) jest tym samym potwierdzona.

prawicowy komunista

Tak, tak, w zwłaszcza w zakresie bogacenia się intelektualnego Polaków (obiektywnie stwierdzone), no ale to boczny tor, zbędny i szkodliwy w UE.

The Tiger@

Bogacenie się intelektualne Polaków to już ich gestia i UE chętnie to widzi.

prawicowy komunista

Ależ skąd ? Zostaję, masz całkowitą rację, przekonały mnie twoje naukowe argumenty, wyłączam myślenie i w stadnym baranim instynkcie intuicyjnie pędzę ku świetlanej przyszłości w UE. Tylko jak wyłączyć rozum ? Może zostanę alkoholikiem i będę niszczył swoje szare komórki albo sięgnę po twarde dragi ? Może lepiej się wygenderuję, zmienię płeć na jedną wybraną z pośród kilkudziesięciu istniejących ?

The Tiger@

Wystarczy, że będziesz słuchał mądrzejszych… czyli np. mnie. I wiem jak arogancko to brzmi, ale taka jest prawda.

prawicowy komunista

A nie lepiej abym słuchał mądrzejszych od ciebie, czy ty jesteś najmądrzejszy ? Czy taka jest prawda ?

The Tiger@

Oczywiście mozesz słuchać się mądrzejszych ode mnie, ale pytanie gdzie ich znajdziesz?

prawicowy komunista

A ty jak sobie poradziłeś z tym problemem ? Po za tym mądrzejszych od siebie słucham od urodzenia, więc mocno spóźniłeś się ze swoimi radami a to akurat świadczy, że nie jesteś najmądrzejszy.

The Tiger@

Z jakim problemem? Słucham mądrzejszych od siebie i wyciągam wnioski. Może Ty słuchasz i nie wyciągasz odpowiednich wniosków? Albo może oni nie byli tacy mądrzy (przynajmniej w pewnej dziedzinie)?

prawicowy komunista

A skąd masz pewność, że tak nie było w twoim przypadku ?

The Tiger@

Z doświadczenia i tego co osiągnąłem w życiu oraz tego co mówią i co robią inni.

prawicowy komunista

Z tą oceną to raczej poczekaj do końca życia.

The Tiger@

Wtedy jest już za późno. Trzeba na bieżąco oceniać i analizować swoje życie.

prawicowy komunista

Jaka kontrola ? Co ty znowu bredzisz, tylko i wyłącznie dziki pęd w stadnym instynkcie.

The Tiger@

Do czego to się odnosi?

prawicowy komunista

Do ciebie.

The Tiger@

Odnieś się dokładniej a nie stosuj argumentów na poziomie klas 1-3.

prawicowy komunista

Argumenty dostosowuję do poziomu adwersarza.

The Tiger@

Nie, nie dostosowujesz.

prawicowy komunista

Nie krzycz, wyrośnij wreszcie po za poziom klas 1-3.

prawicowy komunista

I nie słuchaj wazeliniarzy.

The Tiger@

Nie słucham… wręcz się ich wystrzegam.

prawicowy komunista

Bo sam pełnisz funkcję wazeliniarza wyznawców sekty Eurokołchozu.

The Tiger@

Nie, dokładnie analizuję i wskazuję gdzie braki w UE. Ale te braki nie ważą tak, by UE w jakikolwiek sposób dyskwalifikować. Ale niech Tobie nerwy nie puszczają jak już stosujesz argumenty ad personam.

prawicowy komunista

No i jeszcze przypisałeś sobie to co ja wykazałem.

The Tiger@

Oj nie – nie stroje się w cudze piórka. Znowu uciekasz od tematu.

prawicowy komunista

Bo już cudze piórka przyrosły do ciebie i stały się twoje.

The Tiger@

Nic lepszego nie wymyśliłeś?

prawicowy komunista

A jest potrzeba ?

The Tiger@

Tak, bo sromotnie przegrywasz dyskusję.

prawicowy komunista

Jestem wyluzowany całkowicie zawsze i wszędzie od początku do końca, tobie zaś prawda przemieliła nerwy zupełnie.

The Tiger@

I znów trafiłeś kulą w płot. Przykro mi.

prawicowy komunista

O to mi chodziło aby ci było przykro.

The Tiger@

Czyli jesteś trollem.

prawicowy komunista

Niech ci będzie, każdy który cię skrytykuje kiedy nie masz racji sprawia ci przykrość i jest według ciebie trollem, dlaczego ja miałbym być traktowany inaczej ?

The Tiger@

Nie – jeśli ktoś mnie skrytykuje w sposób rzeczowy i wykaże mój błąd, to podziękuję. Ale jeśli ktoś się mnie czepia ot tak, bo widzi mój nick i ma z doświadczenia ze mną kompleksy, to jest trollem.

prawicowy komunista

Zostałeś rzeczowo skrytykowany.

The Tiger@

Gdzie? Kiedy? I przez kogo?

prawicowy komunista

Tutaj, wcześniej, przeze mnie.

The Tiger@

Nie, nie zostałem. A jak uważasz, że tak to wskaż dokładnie gdzie panie trollu.

prawicowy komunista

Dokładnie to od początku do końca.

The Tiger@

Czyli nie masz konkretów.

Ps

Pisiory za to klękają u ojczulka w Toruniu

dada

Dobre to forum i jakże potrzebne skoro nie wycinają tu komentarzy.

Ampuła

Zatwardzona wonerfem uliczna kiszka Siemiczorka łaknie kuracji przeczyszczającej w postaci przejazdu kolumny czołgów.
Tam i z powrotem. Po przejeździe należy doprowadzić na miejsce kolumnę uprzednio wyłapanych i zatrzymanych Szkodników Społecznych, zarówno zorganizowanych w strukturach, jak i działających indywidualnie.
Sabotażystów ekonomiki transportu, dezorganizatorów płynności komunikacji, zamachowców na wolność ruchu.
Piewców i siewców brzydoty, bezładu i bezguścia w przestrzeni miejskiej. Manipulantów zakazu, kontroli, inwigilacji i sankcji.
Wyposażonym w łopaty i kilofy, dać dobę na uprzątnięcie ulicy Siemiczorka ze zmielonych gąsienicami złogów wonerfowych.
Towarzystwo rozpuścić dopiero po wywózce kontenerów pełnych odpadu i gruzu przez MZUK,

Imiu

Duda wspomina o poległych, tu się mówi że zginęło a nie lepiej napisać że to był mord, coś w stylu “strzelanie do kaczek”?
MO, ZOMO oni strzelali…to jaki mieli zamiar strzelając do ludzi? Podarować/podać kulę jeszcze żywym?

Zmiana szyldów NIC nie pomogła, teraz nie trzeba wystrzałów (“Policja po swojemu”) a widać co się dzieje od 3 dekad.

Szkodą jak zwykle OFIARy…za taki stan jak dziś.

Tomek

Tak działała komuna, a niektórzy popaprańcy dalej głosują na dzieci i wnuków od byłych działaczy milicji obywatelskiej, którzy należą obecnie do Lewicy oraz Platformy (anty)Obywatelskiej. Chyba niektórym brakuje prawdziwego pałowania.

Tymon

Nie zapominaj o towarzyszach w PiSie… Oj jest wielu ‘nawróconych’

Obserwujący

Pisiory to takie dzisiejsze bolszewiki,dzisiejsi komuniści.Mentalność mają bolszewicką.Pałowanie jest,na strajkach kobiet.Sceny jak w rosji.Wypisz wymaluj pasuje jak ulał to komuny.

The Tiger@

Wbrew pozorom podziały partyjne nie są takie oczywiste, zwłaszcza, że to obecna władza chętnie korzysta z niektórych rozwiązań z tamtej epoki.

prawicowy komunista

Suweren (naród, wszyscy Polacy to jedna rodzina) + socjalne świadczenie 500+ = narodowy socjalizm

The Tiger@

Logika poprawna.

prawicowy komunista

A jakże mogło być inaczej to oczywista oczywistość.

Informacja Turystyczna

PiS to jakaś parodia.
Owszem, Adolf “zafundował” program volkswagen+ czy bon turystyczny (nie, nie chodzi o zwiedzaj z wermachtem ;-] ), ale jak się mają niemieckie szybkie koleje (PKP przebiło symbolicznie dopiero w XXIw tamte prędkości), autostrady a przede wszystkim rozwój nowoczesnych technologii (lotnictwo i elektronika/łączność) do PiSd dzięki którym: dalej nie ma EA mimo deficytu mocy, bajki o elektromobilności pudrujące import smrodoszrotów zamiast zakupu polskiego taboru, postępujący spadek a wręcz załamanie w rankingu superkomputerów czy zdolnościach zbrojeniówki!?

No i jeszcze coś: troska o zdrowie populacji vs troska o upośledzone płody niechrzczone i kultywowanie tradycji alkoholizmu.

xx

Na Piotrowicza głosowałeś m.inn. a teraz opowiadasz bajki o dzieciach i wnukach milicjantów.

Radek

Mowisz o piotrowiczu z pis-u?

Obserwujący

W tamtych czasach to był prawdziwy “rozwój”,bieda aż piszczało.

Marta

głupia sprawa z tymi kwietnikami

Informacja Turystyczna

“I wjechał czołg” w wyszukiwarkę lepiej pokaże jak czołgi jeździły.