Tak wyglądał początek stanu wojennego w Gliwicach. Pierwsze aresztowania jeszcze przed północą

Sroga zima, koksiaki (zwane też koksownikami) na ulicach, patrole żołnierzy i milicji, głuche telefony oraz internowania – to główne skojarzenia z początkiem stanu wojennego.

13 grudnia 1981 roku generał Wojciech Jaruzelski wygłosił swoje najsłynniejsze przemówienie.

REKLAMA

Podwaliny pod tak potężną operację, jaką jest wprowadzenie stanu wojennego, zabrały kilka, a według niektórych źródeł, nawet kilkanaście miesięcy. Ostatnie dni przed niedzielą 13 grudnia wspomina Bogusław Tracz, historyk z katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej.

– Trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Wtedy Gliwice miały ponad 200 tys. mieszkańców, o wiele więcej niż obecnie.

Były również silnym ośrodkiem wojskowym. Stacjonowały tu wojska obrony przeciwlotniczej, piechota, wojska pancerne i Górnośląska Brygada Wojsk Ochrony Pogranicza. Przygotowania rozpoczęto już 11 grudnia, w piątek. Wszyscy oficerowie wojska zostali wezwani do swoich macierzystych jednostek – tłumaczy Tracz.

Wojsko zostało postawione na nogi, ale żołnierze nie wyszli z koszar. W sobotę przed godziną 16.00, do Komendy Wojewódzkiej MO w Katowicach wysłano telegram o kryptonimie “Synchronizacja”. Przypuszcza się, że kilkadziesiąt minut później dotarł on do Gliwic.

Wieczorem około godziny 21.00, rozpoczęła się druga część operacji.

Wyłączono telefony, a wojsko zajęło Pocztę Główną przy ul. Dolnych Wałów.

– Około godziny 23.00 zaczęto aresztowania najważniejszych działaczy struktur związkowych, opozycyjnych względem partii. W całym województwie zatrzymano kilkaset osób. W Gliwicach było to około 100 osób, może więcej – dodaje Bogusław Tracz.

W niedzielę, od 6.00 rano Polskie Radio rozpoczęło nadawanie przemówienia generała Jaruzelskiego.

Z pierwszymi dniami stanu wojennego w Gliwicach kojarzą nam się głównie wyłączone telefony oraz liczne patrole na ulicach miasta. Mało kto jednak pamięta, że ulicami Gliwic przejechały czołgi.

– Faktycznie, czołgi przejeżdżały przez miasto. Wiemy, że zaczęły strajkować kopalnie m.in. w Jastrzębiu oraz KWK Wujek w Katowicach, gdzie zginęło dziewięciu górników. Władza obawiała się, że może dojść do strajków solidarnościowych w innych kopalniach, więc 16 grudnia wieczorem urządzono demonstrację siły.

– Czołgi wyjechały z jednostki wojskowej przy dzisiejszej ulicy Andersa. Jechały przez plac Bohaterów Stalingradu, dalej koło Politechniki, aż pod Kopalnię Sośnica. To wzbudziło strach wśród gliwiczan. Te czołgi nie wszędzie potrafiły dobrze wchodzić w zakręty. Na rogu dzisiejszego placu Piłsudskiego, koło banku stały kwietniki, które zostały całkowicie zmiecione przez czołgi – wspomina Bogusław Tracz.

Michał Pac-Pomarnacki
archiwum 24gliwice 2011, fot. p. Damian

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
HKD

Żoliborskiemu gnomowi czasy komuny z pewnością dobrze się kojarzą: mamunia miała ogromne mieszkanie, dwa lata wcześniej obronił doktorat cytując gęsto Lenina, samego 13 grudnia spokojnie się wylegiwał w łóżeczku, nigdy nie był internowany, nigdy nie skalał się prawdziwą pracą. I widać podobało mu się, że nic nie było wolno i Jaruzelski trzymał wszystkich za pysk. Teraz sam chce tak rządzić ze swoją złodziejską mafią, osadzać wszelkie stołki partyjnymi nominatami, o wszystkim decydować – dokładnie tak jak to robił pierwszy sekretarz KC PZPR, a tępe polactwo klaszcze mu przekupione pięcioma stówami, które zaraz odda w październiku 2019 z rachunkiem za prąd.… Czytaj więcej »

Jan

Jak bliskie mojej osobie są twoje słowa. Nie tylko komuna ale Stalinizm tak wyglądał.Władza absolutną. I pozbycie się rywala. Tylko zastanawia mnie ciemny naród który to popiera. A jeszcze ma prawo wyboru. Bo za rok dwa kto wie.

janusz

Dzięki temu, że gen. Jaruzelski trzymał wszystkich za pysk, to był porządek. Lata 90 pokazały, co się dzieje, kiedy nie trzyma się za pysk ludzi w Polsce, w Rosji albo na Ukrainie. Jest anarchia, zdziczenie, degrengolada i rozpad kraju. Od Wisły po Ural, trzymanie za pysk to podstawowy element rządzenia.

tak

przenieś się Januszu na Białoruś droga wolna

janusz

Białoruś i Ukraina startowały ćwierć wieku temu z tego samego poziomu. Dzisiaj średnia płaca na Ukrainie jest 3x niższa od średniej na Białorusi. I jakoś Białorusini w odróżnieniu od Ukraińców, nie jeżdżą dorabiać do biednej Polski.

MT

Akurat też jeżdżą, ale nie tak gromadnie.

tak

ale przenieś się nie będziesz musiał narzekać, że nikt nikogo nie trzyma za twarz

Zuza

Popieram wolność słowa, ale takiego pie… dawno nie widziałam.

,,

Dlatego powinienem trzymać ciebie za pysk.

podpis

37 lat temu. To dla wielu z Was historia z podręczników “zaczarowanych ” przez kolejne ekipy pazernych zarządców Polski.

Arczi

Eureka! Jakież to głębokie!

BEKA

Dla wielu uczestników tamtych wydarzeń, to bajki z mchu i paproci o tym jacy byli dzielni i bohaterscy. Im więcej czasu mija tym ich więcej. Tak jak z kombatantami IIWŚ i pomnikami ku czci wymyślonych bohaterów.

Żoliborska Kanalia

W tym czasie, kiedy aresztowano członków ówczesnej Solidarności, Wielki Polski Patriota, Wizjoner, przywódca opozycji, Genialny Strateg, Obalacz Komunizmu, Jarosław Kaczyński, siedział pod stołem u mamusi w domu, pił dobrze posłodzoną herbatkę z mleczkiem i głaskał kota.

Ola

To prawda……
A gdzie ty wytedy byłeś? O Wielki Zawodowy Gliwicki Komentatorze……

kokiet

Mógł mieć 14 lat i razem z Mateuszkiem M. zbrojnie obalać komunizm. :-)

Goo

W wojsku!

BB

13 grudnia Kaczor spał do południa. Jak sam opowiadał, o stanie wojennym dowiedział się dopiero po wyjściu z kościoła… Musiał być mocno zaspany, albo jeszcze na mszy drzemał. Za to Jaruzelski internował 36 dygnitarzy partyjnych. Dziś Duda może ich pośmiertnie odznaczyć, jako ofiary stanu wojennego. :-)

MariannaA

Dochodził przez pola do podstawówki w Radomsku, Zamościu albo Ostrowii Mazowieckiej. O pardon! Była niedziela – podążał tymi polami w kierunku najbliższego FarAmtu lub też jeszcze nie było go na tym świecie.

Hiacynt

W tym szczególnym dniu wspominamy bohaterów jak księdza Jankowskiego i wielu innych duchownych kochających bez względu na wiek i płeć, którzy służyli pomocą duszpasterską nie oczekując zapłaty tylko bliskości i miłości bez zobowiązań. Na szczęście SB zniszczyła akta osobowe tajnych współpracowników w sutannach i dzisiaj wszyscy są bohaterami bez skazy.

Mity miejskie

To zabawne, czy tragiczne, że im więcej lat upływa, tym więcej poznajemy nikomu nieznanych bojowników o lepszą Polskę i dowiadujemy się o podłości i kolaboracji dotąd znanych ikon walki z komuną. Jak tak dalej pójdzie, to Nobla trzeba będzie dać kotu Kaczyńskiego, a świętym ogłosić kapelana-pedofila Solidarności. Zlasowanie mózgów dobrze widać na tym forum, co tłumaczy 25-letnią kadencję niby inteligenta jako prezydenta.

Urko

@Żoliborska Kanalia. Ale za to od 3 lat wiemy , kogo miał na myśli Mickiewicz A. pisząc: “Dzieckiem w kolebce , kto łeb urwał Hydrze, ten młody zdusi Centaury, piekłu ofiarę wydrze , do nieba pójdzie po laury”

Andrzej

Na kogo Wy narzekacie? przecież na ten **** pis nie jeden z Was głosował. Sprzedaliście Ojczyznę dyktatorowi który ma w d…e naród za 500 złotych jemu zależy tylko na władzy. Biada Ci Polsko z takimi obywatelami.

Imiu

“oraz KWK Wujek w Katowicach, gdzie zginęło dziewięciu górników” – zabito/zamordowano a nie że tylko zginęło

Kolik

Tylko przywódcy tego strajku siedzieli ukryci,a naiwnych górników posłali z kamieniami i śrubami prosto pod uzbrojone lufy!

Antek

Jak tak, to 98 osób obok lotniska w Smoleńsku zginęło w wypadku, a nie poległo, nie zostało zabitych/zamordowanych. Oddawać kasę.

Jadzia

Zobaczcie dzieci. Tak wygląda prawdziwa zima . I odśnieżone ulice.

silverariel

Czołgi jechały też ul. Dworcową, można było wtedy jeszcze wejść na dach nad ” Eldomem” i z góry prowadzić obserwację:)

rtrt

A miernota 13 grudnia spała do południa. Dzisiaj niszczy Polskę.

RealistA

Dziś na wielu kolorowych już zdjęciach i filmach możemy oglądać wielu ludzi, którzy w tamtym czasie współpracowali z komuną lub im sprzyjali a dziś pełnią wysokie stanowiska w najważniejszych instytucjach państwowych i funkcjonują jak gdyby nigdy nic…

Urko

No. Np. poseł Piotrowicz, nie ?

RealistA

Widzę, że “zaszedłem” Ci za skórę;) Ale odpowiem, bo ten tandetny argument wielokrotnie lewactwo podnosi w dyskusjach. Nie znam pana Piotrowicza, ale Tak. Jestem zdania, że pan Piotrowicz ze względu na dobro Polski nie powinien pełnić wysokich funkcji publicznych. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że pan Piotrowicz może być dobrym człowiekiem (nie oceniam Go, ani nie osądzam), ale żeby nie dawać paliwa jako argument takim ludziom jak Ty jestem zdania, że nie powinien być w PiS. Oczywiście,Tak samo, jestem zdania, że każdy kto przed 89 rokiem pełnił wysokie funkcje w Polsce dziś ( a właściwie od czerwca 1989r.) dla dobra Polaków… Czytaj więcej »

San Escobar

Z tego wynika, że PiS nie ma prawa rządzić. Cejrowski już to zrozumiał. Hahaha

RealistA

Z tego wynika, że masz problem z rozumowaniem. To jeżeli chodzi o Ciebie. Nawet co do Cejrowskiego, w mojej ocenie, jesteś w błędzie. Ale to Twój problem. Pozdrawiam.

Urko

@ RealistA. “Widzę, że “zaszedłem” Ci za skórę;) “. Tak, tak oczywiście . W okolicach miejsca , gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę a dokładniej tam , gdzie przewód pokarmowy ma swój koniec. Jeśli sprawia ci to satysfakcję …

RealistA

A jednak;)… A wystarczyło być kulturalnym i nie popisywać się… Polecam refleksje, mamy dobry czas na to.

Urko

W podziękowaniu za troskę o moją kulturę, chciałbym napisać coś o twojej inteligencji i mentalności. Ale o pierwszym przypadku nie ma za bardzo o czym pisać , a w drugim powtarzałbym tylko opracowania książek do biologii , działu zajmującego się Pthirus pubis . Więc, polecam ci sesję relaksacyjną pomiędzy nadajnikami 5G. Niewykluczone , że wyprzystojniejesz albo urośniesz ..

sodomia i gomoria

Na zdjęcia płot szpitala jest płotem. Dzisiaj jest ciągle ten sam a raczej jego ruina.

xxx

i nie było “Teleranka” ………

EuGeniusz

Co rok to samo zdjęcie: Kościuszki/Sobieskiego

To widać.

Zdjęcie historyczne.

Proszę zwróćcie uwagę na płot i narożną ławeczkę.

Jak dzisiaj to samo miejsce wygląda – wstyd dla miasta i zarządzających nim.

jerzy

Mojego sąsiada , viceprzewodniczącego solidarności w kopalni Szczygłowice zabrali z domu ok. godz. 2,00 w nocy .Obyło się bez wyważania drzwi .

Deja Vu

Komisja Krajowa NSZZ “Solidarność” wzywa rząd do podjęcia rzeczowego i skutecznego dialogu i grozi protestami. – To nie jest komunikat z 1981, a z 2018 roku.

Baltona

Najlepsze, że przewodniczący Duda zarzuca rządowi łamanie konstytucji. Kto by pomyślał, że Solidarność przyłączy się do “totalnej” opozycji.

Imię

Słyszałem ciekawą historię opowiedzianą przez ówczesnego funkcjonariusza. Był pracownikiem wydziału PG (przestępstw gospodarczych) MO w Katowicach. Po ogłoszeniu stanu wojennego mobilizacja objęła wszystkich funkcjonariuszy, tych za biurkami również. Dostał za zadanie patrolowanie okolic KWK Wujek z drugim milicjantem. Gdy przechodzili koło bramy zostali uprowadzeni i wciągnięci na teren kopalni. Górnicy odebrali im broń i uwięzili ich. Emocje były tak mocno rozgrzane, że grozili im, że ich powieszą. Zostali uwolnieni po przeprowadzonej tragicznej pacyfikacji kopalni.

tak

ci funkcjonariusze zawsze takie bidulki i niepokalane poczęcia głównie w opowiadaniach

Ampuła

Wielogodzinne ukrywanie się przed siepaczami reżymu pod pierzyną było okrutną torturą, dlatego Jarosław Kaczyński jest obywatelem najbardziej poszkodowanym przez stan wojenny. Przywalająca masa pierzyny powodowała cierpnący bezruch krótkich kończyn. Drogi oddechowe Jarosława atakował duszący zaduch przepierdzianego wsypu. Był wystawiony na ogromne zagrożenie alergiczne – na roztocza kurzęcego pochodzenia jak i krochmal. Nieustające męki przynosiły rżnące ciało do żywego szwy poszwy. Gdzie się nie obrócił – zewsząd dopadał go grad pociski guzików. W kompletnych ciemnościach podpierzynnych Jarosław nie mógł prowadzić Dziennika Internowania. Rozlane cielsko pierzyny tłumiło wszelkie próby porozumienia ze strukturami podziemnymi, dlatego Jego walka była tak porażająco samotna. Rodzice zapomnieli… Czytaj więcej »

HKD

Cześć jego pamięci! ;P

Tomek

Przeciwnicy PiS-u to chcieliby chyba kolejny stan wojenny, żeby nastąpił skoro bronią ugrupowania, które są powiazane z Jaruzelskim. Bo tak naprawdę komuniści, którzy rządzili w latach 80- tych to prawe reko i przyjaciele Platformy i ich spółki.

olo

teraz rodziny tych komuchow I zomowcow mozna spotkac pod sadem jak protestuja na znak demokracji I praworzadnosci ich znak rozpoznawczy to biala roza. Przykre ze dobrze im sie POwodzi I nie zostali rozliczeni ze swoich czynow. zajmuja dobre stanowiska I uwazaja sie za lepszych

Bonowentura

Mamy. Mamy i my, jednego gliwickiego bohatera.
Aktualny przewodniczący Solidarności.

KONSTYTUCJA

W PiSie jest więcej, ale zaczyna spadać. Pewnie dlatego masz graficzny symbol męskiego przyrodzenia za nick.

RealistA

Dokładnie olo. Tu się zgadzam z Tobą. Dlatego historia w Polsce powinna być w szkołach jednym z kluczowych przedmiotów zwłaszcza ostatnie 100 lat by powiedzenie “Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na sza­cunek te­raźniej­szości i nie ma pra­wa do przyszłości” nigdy się nie spełniło. Niestety TOWARZYSTWO to ma silne poparcie w mediach. Ale to już temat na inną okazje.

Ampuła

Historia powinna być prowadzona w szkołach wyłącznie jako przedmiot nieobowiązkowy – po zebraniu określonej grupy uczniów, jak teraz etyka. Zapisz tam dziecko jeżeli chcesz, żeby traciło czas na wysłuchiwanie zmurszałych pewników, dawno obalonych teorii, nazwisk skompromitowanych bohaterów, fałszywych dat, zmyślonych zwycięstw, politycznych kłamstw, narodowych nieprawd, religijnych bzdur. Słowem, tej papki, która składa się zaledwie na AKTUALNĄ wersję historii, w dodatku spreparowaną w “program nauczania”. Siłą rzeczy kaleki, wybiórczy, nacechowany, robiony pod dyktando, dla zaspokojenia i zgodnie z linią. Tylko osobiście przeżyta historia jest ważna i tylko do niej można mieć pełne zaufanie. Wszystkie inne historie są mniej lub bardziej sfałszowane… Czytaj więcej »

RealistA

Przepraszam, ale to bzdura co napisałeś. Na szczęście nie zależy to od Ciebie. Dzieci i młodzież najpierw muszą poznać historię, najważniejsze wydarzenia by później móc toczyć dyskusje i spory, obalać ewentualnie mity i fałsz. Od tego właśnie jest szkoła. Myślisz egoistycznie. Co do religii też można dyskutować, ale to inny temat.

Ssak

A kto wtedy miał telefon, agenci, konfidenci wysokiej rangi wojskowi, milicja, i cała reszta śmietanki nawzajem siebie warta. Czasami jakiś normalny obywatel i też nie wiadomo czy nie wtyczka.

AndrzejD

Nie zupełnie jest tak jak piszesz. Tam gdzie były warunki techniczne, telefon mógł mieć każdy kto złożył wniosek. Dla przykładu – na Sikorniku, w 1975r została zbudowana (za pieniądze z kredytów Gierkowskich) nowoczesna na owe czasy centrala telefoniczna (Francuska PENTACONTA) o pojemności – o ile pamiętam, 40 tyś numerów.
Każdy kto złożył wniosek, dostawał numer. Oczywiście, w innych rejonach gdzie nie było warunków technicznych lub były słabe) Na telefon czekało się kilka lub kilkanaście lat – co oczywiście było patologią

obserwator

Dziś ci sami oprawcy , ewentualnie ich dzieci rozwalają naszą Polskę, panosząc sie w lewackich elitach

Ssak

Tak, “rozwalają naszą Polskę” a my pokurczeni ze strachu nic z tym nie robimy oczekując cudu nad Wisłą albo frajera, który nadstawi karku za nas.

On

W dupie mam, czy ktoś był meczennikiem, czy nie był wolna wola, ale jeżeli ktoś świadomie działa na szkodę całego narodu zasługuje na karę.

tak

nie w Polsce, np. w Niemczech pogonili Honeckera na 4 wiatry z gołym tyłkiem zmarł w Chile, u nas propaguje się świętokrówstwo kiedy już ktoś raz dostał się wystarczająco blisko władzy i koryta, dlaczego szeregowych zbrodniarzy hitlerowskich można było powiesić, a komunistyczni do końca jak pączki w maśle na wysokich emeryturach, ich pociotki kreują dzisiejszy ład, sprawiedliwość i jedynie słuszne prawdy

opornik

Do dzisiaj komuchów nie skazano, a nawet nie oskarżono, poza Jaluzelskim i Kiszczakiem. Dziś te komuchy poubierali się w koszulki z napisem KOD i biadolą jaka to krzywda ich spotkała, że utracili koryto i SBcko-UBeckie emerytury.

Beton

Albo w koszulkę z napisem PiS i są Piotrowiczezm.

Gość

Albo w garnitury i zarządzaja Tvn akceptując „hajlowanie”

HKD

…nuuuudzisz….

Iks

Albo DEKOMUNIZACJA

Imię

a w następnym kroku depisyzacja

kanalia52

Racja.

ja234

No, komuchami są też pisiorami.Wskoczyli w garnitury, ale mentalnościowo wciąż tkwią w prl-u.To słychać w wypowiedziach.Obecne czasy ich przerastają, gubią się, chcieliby by było jak dawniej, vide słowa nadprezesa, nadprezydenta.W słowach mateuszka też pobrzmiewa nostalgia.