Startują szczepienia przypominające dla osób 50+. Jak rozwija się czwarta fala zakażeń w naszym mieście?

Szpital Miejski nr 4 rozpoczyna szczepienia trzecią dawką szczepionki przeciko Covid-19 osób, które ukończyły 50. rok życia. Jak wygląda przebieg akcji szczepień, a także sam rozwój pandemii w Gliwicach? Analizujemy aktualną sytuację.

 

Wszystkie osoby, które ukończyły 50 lat (rocznikowo, a więc urodzone w 1971 roku lub wcześniej) od 24 września 2021 będą mogły otrzymać przypominającą szczepionkę po 6 miesiącach od pełnego zaszczepienia. Jako trzecia dawka dla osób 50+ będzie podana szczepionka marki Pfizer, bez względu na to, jaką szczepionkę wcześniej podano. PUNKT SZCZEPIEŃ prowadzony przez Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach znajduje się w hali Lodowiska TAFLA przy Akademickiej 29 w Gliwice. Warto skorzystać ze szpitalnych infolinii oraz bezpłatnej infolinii Narodowego Programu Szczepień: 989 – napisał w piątek Szpital Miejski nr 4 w mediach społecznościowych.

Jeśli pacjent otrzymał drugą dawkę szczepienia 24 marca lub wcześniej, to swoje e-skierowanie na trzecią dawkę znajdzie 24 września na swoim Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP. Pozostałe osoby muszą poczekać na swój termin. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na rządowej stronie poświęconej szczepieniom.

Trzecia dawka od 24 września, a ile osób zaszczepiło się dwiema?

Od dłuższego czasu na parkingu przy lodowisku Tafla, gdzie funkcjonuje prowadzony przez Szpital Miejski nr 4 punkt szczepień, nie ma już tłoku. Zainteresowanie zaszczepieniem się wśród mieszkańców malało mniej więcej od początku wakacji. Gdy przyglądaliśmy się tej kwestii w połowie lipca, liczba gliwiczan zaszczepionych minimum 1 dawką wynosiła 91,97 tys. (51,9 %) z ponad 177 tys. mieszkańców naszego miasta. W pełni zaszczepionych było 82 tysiące osób (46,3 %). W rankingu szczepień posród 2477 gmin nasze miasto znajdowało się na 87. miejscu. Obecnie jest to 141. pozycja.

Pierwszą dawką szczepionki przyjęło dotąd ponad 100 tys. mieszkańców (100 216 osób), zaś w pełni zaszczepionych (dwiema dawkami lub jednodawkowym preparatem Johnson&Johnson) jest 97,8 tys. gliwiczan (97857 osób).

Oznacza to, że tylko około 2,4 tys. obywateli naszego miasta oczekuje jeszcze na przyjęcie drugiej dawki. Jak to wygląda procentowo? Po pierwszym zabiegu podania szczepionki jest obecnie 56,6% mieszkańców, zaś w pełni zaszczepionych mamy 55,2%.

W grupie wiekowej 70+ po co najmniej 1 dawce jest obecnie 20,8 tys. osób, wśród nieco młodszych – 60-69 lat – 19,1 tys., między 40 a 59 r.ż. 30,8 tys., a wśród młodych (20-39 lat) 24,2 tys.. Najmniej liczną grupę zaszczepionych stanowią dzieci i młodzież liczący sobie pomiędzy 12 a 19 lat – 5,2 tys. osób.

Czwarta fala zakażeń dopiero przed nami

Już w sierpniu zapowiadano nadejście czwartej fali zakażeń, która miała rozpocząć się wraz z powrotami z urlopów. Czarny scenariusz nie do końca się spełnił i dopiero teraz, w drugiej połowie września przybywa zarażonych, nie są to jednak na razie porażające liczby. W miniony czwartek w całym kraju wykryto niespełna tysiąc nowych przypadków (974). 14 osób zmarło, w tym trzy z powodu COVID-19, natomiast 11 posiadało schorzenia współistniejące.

Dla porównania w kwietniu br. w Polsce jednego dnia (8.04) wykryto 27,9 tys. nowych przypadków, w tym blisko 5 tys. na Śląsku. Odnotowano 241 zgonów. W naszym mieście w ciągu jednej doby zmarły wówczas 3 osoby (wszystkie miały dodatkowe schorzenia), a potwierdzonych testami zakażeń było około 250. W czwartek, 23 września, w Gliwicach stwierdzono 2 zakażenia, a 377 osób przebywało na kwarantannie, nikt na szczęście z powodu Covid-19 nie umarł.

Ministerstwo podało najświeższe informacje

Według informacji opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia w piątek, 24 września, w całym kraju wykryto 813 zachorowań, w tym 52 w naszym województwie (w Gliwicach nie potwierdzono nowych zakażeń). 2 osoby zmarły z powodu Covid-19, 12 z powodu schorób współistniejących (minionej doby na Śląsku nie odnotowano żadnych zgonów).

(żms)
fot. Szpital Miejski nr 4