Stężenie alkoholu zagrażało życiu, jednak zdecydował się prowadzić auto. 4 nietrzeźwych za kółkiem

Nietrzeźwi kierowcy to prawdziwa plaga dróg i realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Tylko jednego dnia, w dodatku w poniedziałek, wpadło czterech na “podwójnym gazie”, w dwóch przypadkach były to obywatelskie zatrzymania.

Świadków zaintrygował sposób jazdy – „wężykiem”. Postanowili zareagować.

Wczoraj przed południem na ul. Zygmunta Starego w Gliwicach 62-letni mieszkaniec miasta zainteresował się podejrzanie zachowującym się mężczyzną kierującym samochodem marki Skoda. Interweniującemu pomógł 45-latek i razem zatrzymali 38-latka. Świadkowie zadzwonili pod numer alarmowy, wezwali policję, po czym przekazali zatrzymanego – relacjonuje podinspektor Marek Słomski, oficer prasowyn KMP Gliwice.


Wydruk z alkomatu – 2,2 mg/l (ok. 4,4 promila)

Badanie stanu trzeźwości kierowcy, przeprowadzone już po przewiezieniu go do komendy miejskiej, wykazało, że był on kompletnie pijany. „Wydmuchał” ok. 4,4 promila alkoholu. To dawka niebezpieczna dla życia. Mężczyzna trafił do izby wytrzeźwień

– dodaje podinspektor.

Kilka godzin później, na ul. Toszeckiej, doszło do kolejnego, podobnego zdarzenia. Tym razem wśród interweniujących mężczyzn była też kobieta.

Kierowcy, widząc podejrzany tor jazdy poprzedzającego ich samochodu, skorzystali z momentu, gdy ten zatrzymał się na światłach i uniemożliwili mieszkańcowi powiatu gliwickiego dalszą jazdę. W czasie oczekiwania na przyjazd patrolu dzielni świadkowie musieli pilnować 43-latka, który próbował oddalić się. Badania wykazały u niego ponad 2,2 promila – kontynuuje Słomski.

Na całe szczęście w naszym społeczeństwie nie ma tolerancji dla pijanych kierujących, co więcej – ludzie podejmują się akcji zatrzymywania osób stwarzających zagrożenie.

Warto dodać, że oprócz wymienionych kierowców policjanci zatrzymali jeszcze dwóch na tzw. podwójnym gazie. Do zatrzymań doszło na terenie powiatu, byli to 32-latek z Pyskowic i 22-latek z Zabrza

– przekazuje oficer prasowy.

Policja przypomina, że ujęcie obywatelskie to przywilej wynikający z treści art. 243. Kodeksu postępowania karnego. Sprawcę można zatrzymać na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po jego popełnieniu. Następnie taką osobę należy niezwłocznie przekazać stróżom prawa.

Policjanci apelują, aby reagować na niebezpieczne zachowania innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy, nawet anonimowo, dzwoniąc pod numer 112, może powiadomić najbliższą jednostkę policji o niepokojącym zdarzeniu. Mundurowi sprawdzą wszystkie sygnały – zaznacza Słomski. – Świadkowie wczorajszych zdarzeń wykazali się wzorową obywatelską postawą. Tego się już nie dowiemy, ale, być może, dzięki ich czujności i poświęceniu skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie kierowców nie zakończyło się czyjąś tragedią.

(żms)/KMP Gliwice
fot. KMP Gliwice

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Roxi

Dopóki nie będzie w polskim prawie konfiskaty narzędzia przestępstwa… to będziemy zawsze mieć ten problem. Wiem, wiem, sceptycy powiedzą a jak auto należy do kogo innego? Podpowiadam… właściciel albo wie komu użycza albo żąda na drodze cywilnej od sprawcy zadośćuczynienia za utracone auto.

Egon

Nie zgadzam się z Tobą. Moim zdaniem temat konfiskaty jest zawiły i tak na prawdę nie rozwiązuje sprawy. Może właśnie dlatego ta kwestia jak dotąd nie została inaczej uregulowana. Zresztą idąc Twoim tokiem myślenia, to skrajnie można by założyć, że trzeba by zwinąć asfalt którym jechał delikwent. Brak społecznej akceptacji rośnie, myślę, że policja sama w sobie również nie odpuszcza i prawidłowo reaguje. Zamiast konfiskaty oczekiwałbym bym więcej wyrywkowych, szybkich kontroli (np. podczas czerwonego na skrzyżowaniach). Co Ci z konfiskaty auta jak się okazuje, że taki recydywista dalej jeździ po pijaku ? Ciągle dyskutujemy, o zwiększeniu rygoru jak np. w… Czytaj więcej »

Mika

Egon: ty dokładnie jak przeintelektualizowani politycy – czyli ok – niech dalej zabijają nas i kaleczą pijani kierowcy, bez praw jazdy, z pięcioma dożywotnimi zakazami…

Egon

Widzę, że masz problemy w czytaniu ze zrozumieniem. Pisząc powyższe zdanie zarzucasz mi aprobatę zachowań, które wręcz wtykam jako podstawę patologi. Nie przypisuj mi zgody na zachowania, które kilak zdań przed Tobą potępiłem i właśnie wskazuje jako sedno problemu. Jak już wcześniej napisałem, mam wątpliwości czy konfiskata auta jest dobrym pomysłem, a przede wszystkim czy rozwiąże problem. Po pierwsze może zachodzić tu problem konfiskaty cudzego mienia ( głównie w tym aspekcie pojawił się mój komentarz), a stwierdzenie mojej przedmówczyni @Roxi “właściciel albo wie komu użycza”, jest kuriozalne. Pomijając pewne kręgi osób, o których za chwilę napiszę,- to w normalnej sytuacji… Czytaj więcej »

Teoretycznie tak, ale

taka konfiskata będzie trudna w przypadku np. gwałcicieli

Emil łowca fotoradarów

Tu jest taki raport Policji za zeszły rok czyli 2020: https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,wypadki-drogowe-raporty-roczne.html Na stronie 73 tego raportu napisano tak: “W 2020 roku uczestnicy ruchu będący pod działaniem alkoholu spowodowali 2 015 wypadków (8,6% ogółu)” Nie żebym bronił nietrzeźwych kierowców, ale to oznacza, że sprawcami 91,4% wypadków są jednak trzeźwi kierowcy. Jeśli nie przestaniemy powtarzać jak mantrę, że głównymi sprawcami wypadków są “pijani kierowcy” i nie skupimy się na tym, że system szkolenia młodych kierowców jest słaby, infrastruktura drogowa jest zła, a same samochody bywają w wątpliwym stanie technicznym to nigdy nie poprawimy bezpieczeństwa na drogach… Media szukające na siłę sensacji tam… Czytaj więcej »

SS3

No brawo, to teraz jeszcze poproszę o liczby odnośnie doprowadzenia do sytuacji grożącej wypadkiem. Żadna fanaberia, w ruchu kolejowym i lotniczym są gromadzone takie dane. Estymacja odnośnie sprawców którzy uciekli też nie zaszkodzi. Ach i jakim to przypadkiem brakło nowelizacji taryfikatora wśród przyczyn? PS: a jak mowa o trupach to już 13% – czyli prawdopodobnie alkohol powoduje cięższe wypadki i jednak ma większe znaczenie niż sugerujesz. Tak na marginesie z TIRami jest podobnie. PS2: taki smaczek jak to wygląda troska o życie pod wezwaniem katooszołomów: “Najwyższy wskaźnik zabitych na 100 wypadków odnotowano w Polsce – 9,6 i w Bułgarii –… Czytaj więcej »

Ksenomorf

Nareszcie głos rozsądku ! Piani kierowcy to słowo – klucz na całe zło na naszych drogach . Oczywiście nie bronię patusów promilem czy też więcej ale gro tych nietrzeźwych to “wczorajsi” złapani w łapankach rano .

Rett

Wystarczy przejrzeć pobieżnie jeden z wielu kanałów na YT, poświęcony zdarzeniom drogowym, by określić bezbłędnie najczęstsze przyczyny stłuczek i wypadków:
– Gdzie się pchasz debilu? I tak Cię nie wpuszczę! Suwak to masz przy rozporku!
– Było ograniczenie? Serio?
– I cyk! Blachareczka na Twój koszt.
– Sie kufa wloką… Lewy i dajesz! Rura!
– Pa, jak idzie!
– Czerwone? Co najwyżej różowe było.
– Gdzie tam ślisko… śniegu przecież nie ma.
– Większy ma pierwszeństwo, również na rondzie
– Nie jestem pijany!

kanalia52

A ilu nie zatrzymali? Ze 100-tu na pewno.