Strajk Klimatyczny pod magistratem. Janusz Moszyński nie miał problemu, żeby wyjść do protestujących (TV)


W Gliwicach odbył się w piątek Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Uczniowie szkół średnich i podstawówek zebrali się na placu Krakowskim, żeby wspólnie przemaszerować na skwer Doncaster pod Urzędem Miejskim. Tam spotkali się z p.o. prezydenta miasta Januszem Moszyńskim.

“Czarny Piątek” stał się okazją dla młodych gliwiczan, aby przypomnieć, jak ważnym zagadnieniem dla wszystkich mieszkańców planety jest przeciwdziałanie zmianom klimatu. Ponad setka osób wzięła udział w legalnym zgromadzeniu publicznym, które zabezpieczała policja i straż miejska.

Wśród haseł wypisanych na transparentach, bądź skandowanych przez uczestników manifestacji, znalazły się “Najpierw natura, potem matura”, “Planeta, nie zysk”, “Chcemy umrzeć ze starości”, “Wolę palić pety niż oddychać tym powietrzem”, “Life in plastic it’s not fantastic”, “Make planet cool again”, “Dinozaury też myślały, że mają czas”.


W trakcie pikiety uczniowie gliwickich szkół domagali się spotkania z prezydentem miasta.

Po kilku głośnych wezwaniach i wysłaniu delegacji do magistratu, do młodzieży wyszedł pełniący te obowiązki Janusz Moszyński.

– Dobrze, że się upominacie, dobrze, że z tym przychodzicie – mówił Moszyński do zgromadzonej pod Urzędem Miejskim młodzieży. – Mamy tutaj świetne zaplecze eksperckie i postaramy się opracować w krótkim czasie wieloletni program, który jednak pozwoli to powietrze gliwickie uczynić lepszym i zdrowszym do życia – dodał Moszyński.

Akcja gliwickiej młodzieży nie umknęła również uwadze obecnego na proteście Kajetana Gorniga, konkurenta Janusza Moszyńskiego w wyścigu do prezydenckiego fotela.

– Przyszedłem posłuchać młodzieży, z ideą wagarów się nie zgadzam, ale rozumiem chęć młodzieży do wyrażenia swojego zdania. Kiedy byłem uczniem, robiliśmy akcje zbierania makulatury, to był nasz wyraz troski o drzewa. Dziś sytuacja jest inna i wymaga innych form aktywności dlatego trzymam za młodzież kciuki – komentuje Gornig.

Postulaty Młodzieżowego Strajku Klimatycznego

1. Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ. Oczekujemy, że sugerowane przez środowisko naukowe rozwiązania będą wdrażane niezwłocznie we współpracy międzynarodowej.

2. Wzywamy parlament polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego. Kwestia kryzysu nie może być przedmiotem ideologicznych sporów – w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami.

3. Domagamy się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie. Jednocześnie edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne.

4. Żądamy przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii. Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych.

5. Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych. Wymagamy by respektowano prawa i potrzeby wszystkich których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu.

Postulat do mediów:

6. Żądamy by media wzięły na siebie odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym. Wzywamy do priorytetyzacji tematu katastrofy klimatycznej w przekazie medialnym oraz posługiwania się językiem odzwierciedlającym wagę problemu.

PLAN ADAPTACJI MIASTA GLIWICE DO ZMIAN KLIMATU DO ROKU 2030

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Laszlo_egesz

“Wolę palić pety niż oddychać tym powietrzem” to chyba najgłupsze z haseł

Ja.

Bardzo dobrze określa za to IQ “protestujących” i poziom wiedzy.

Greta nas inspiruje

Chciałbyś poddać się weryfikacji wiedzy na sali z publicznością? Można to szybko zorganizować. Wystarczy się ujawnić jak robią protestujący bez masek na twarzach, chociaż w Gliwicach przez pół roku powinni nosić je zawsze poza domem. Potem zmierzysz się także z anonimowymi osądami o twoim poziomie intelektualnym w internecie. Jeżeli któryś z was, stojących na straży niszczenia naszej przyszłości, jest gotowy na udowodnienie swojej wiedzy o trwającej katastrofie klimatycznej a naszej głupocie, to napiszcie do organizatora gliwickiego protestu. Zgłoście kandydatów do publicznej debaty o gliwickim powietrzu, wycince drzew, absurdalnej komunikacji autobusowej, i o tym jak przez 30 lat samorządności staraliście się… Czytaj więcej »

papa smerf

To prawda, że ludzie stąd uciekają i nie ma się co im dziwić.

PTYŚ

STRAJK KLIMATYCZNY – TO INFANTYLNA, NIEDOJRZAŁA LEWICOWA INICJATYWA !
MŁODZIEŻ zamiast urządzać sobie “KLIMATYCZNE WAGARY”
POWINNA BYĆ W SZKOŁACH !
SZOKUJE MNIE TU OBECNOŚĆ DOROSŁYCH, KTÓRZY CHCĄ UGRAĆ
SWOJE INTERESY !
Jeśli ta młodzież w tym czasie powinna być w szkole to nie powinny ją ominąć przewidziane konsekwencje.

tylewtemacie

i jeszcze przyjechali autobusami, autami i używają smartfonów cóż za troska o ekologię.

rysomownik

Młodzieży! Jeden komentarz i NOKAUT przed wejściem na ring! Życzę konsekwencji w doprowadzeniu do takiej publicznej weryfikacji wiedzy w realu, wyciągnięcia starych przetłuszczonych parówek na debatę przy udziale publiczności zamiast internetowych botów, którymi za naszą kasę posługują się liderzy w wyścigu do prezydentury i lukratywnych stanowisk, na których przepierdzieli dekady wbrew naszym interesom. Zapewne są nimi także nasi rodzice, babcie i dziadkowie, ale za ich czyny nie odpowiadamy i mamy obowiązek rozliczać ich z dziadowskiej schedy, którą nam zostawiają po latach propagandy sukcesu jak za Gierka. Dość tego kłamstwa!

Ja.

Zdecydowanie za dużo tych petów wypalasz. Masz zakopcony umysł. Proponuję zamiast protestów, debat i lania wody wziąć się po prostu do roboty na rzecz Ziemi.

My

Czyli zrobić wystawę zdjęć zmian chorobowych dróg oddechowych i organów wewnętrznych trawionych przez raka? To zdaje się jest wasza metoda?

Obserwujący

@Greta nas inspiruje. dobrze i trafnie powiedziane.
Zapomniałaś/łeś o jednym, o polityce i politykach i obecnym systemie ekonomiczno-społecznym.Sami nic nie zdziałacie, światem rządzą korporacje, politycy oraz interes ekonomiczny tychże korporacji.
Jak już, trzeba by zacząć od totalnej rewolucji, może nawet obalenia polityków, korporacji, obecnego ładu społecznego i….zacząć wszystko budować na nowo z chaosu powstałego po rewolucji.I tego nie osiągnięcie.Niestety.
Co kariery to racja, w glajwicach zacofanych żadnej kariery zrobić się nie da, po prostu nie można.Trzeba wyjeżdżać do katowic lub za granicę.

Gąska Balbinka

CZY TA MŁODZIEŻ O GODZINIE 10 NIE POWINNA BYĆ W SZKOLE ?
PAN KOMISARZ NIE ZAPYTAŁ ?
TO JA PYTAM ????

rysiek

do garów balbina!

rysiek

Andrzej na pierwszym pytaniu od tej młodzieży-dot. środowiska byś się wyłożył. Idź pomóc Grażynce w myciu garów.

kaszlonicniewiesz

To z czego się nabijasz, to kpiarska trawestacja wypowiedzi byłego ministra zdrowia Radziwiłła w rządzie PiS, który twierdził, że problem smogu jest wydumany, a więcej szkody zdrowiu przynosi palenie papierosów czym rozbawił miliony ludzi i przeraził lekarzy na całym świecie. Jeżeli to hasło uważasz za najgłupsze, to jak ocenisz wypowiedź ministra zdrowia PiS?

13lat

inteligencją to ty nie grzeszysz :(
PET = politereftalan etylenu.
Wytłumaczyć inne hasła?

Dziadek

Popaliłeś skręta z PET-ów?

Dziadek

Zapal skręta z PET-ów.

Dziadek

Ciekawi mnie kiedy Ci “protestujący” będą protestować przeciwko sposobowi przeprowadzenia EURO 2020 ?Mają wielkie pole do popisania się!

NY

A po zakończonym strajku- proteście wszyscy udadzą się do marketów po kolejne sztuki ubrań, telefonów, tabletów etc.
Przecież to black friday strajk sobie a zakupy sobie.

:)

Gdyby nawet, to i tak bardziej racjonalne niż zakładanie czerwonych kaftanów i modlenie się na chodniku za tzw. “dzieci nienarodzone”.

Marcell

porażasz impertynencją żeby nie napisać populistyczną głupotą, tak ostatni modną w kręgach New Age

papa smerf

A ja nie mam najmniejszej ochoty na spędzanie czasu w blaszanej hali ze sztucznym oświetleniem, od którego bolą oczy. Zamiast jeździć na obrzeża miasta lub częściej do Katowic, wolałbym mieć ulicę handlową z prawdziwego zdarzenia w moim mieście. A nie banki, telefony i chińszczyznę.

hanek mały

Co drugi lokal na ulicy “handlowej” jest do wynajęcia ! bierz sprawy w swoje ręce, załóż działalność, wynajmij, wyremontuj, zatrudnij personel, weź kredyt na zakup towaru popracuj przez kilka miesięcy …………. i złóż wniosek o upadłość, a komornik zrobi resztę.

Obserwujący

Bardzo dobrze, że ten strajk klimatyczny dotarł do zasyfionych glajwic.Bardzo dobrze,że prezydent Moszyński wyszedł do zebranych,zachował się z klasą i kulturalnie.
Oby takie strajki pojawiały się częściej,trzeba obudzić społeczną świadomość ekologiczną.

Pamiętajcie, syfiastym powietrzem oddychają również wasze bombelki, nie wypierajcie tego.

:)

Oby nie było tak, że bombelki po powrocie ze strajku do domu, dorzucają wiadro śmieci i szuflę węgla do pieca.

JogiBabu

Nie było widać i słychać haseł przeciwko dieselkom, czyli bąbelki już dobrze czają, że bez dieselka mamusia albo tatuś każą do szkoły iść piechotą. To by była rozpacz.

:)

Ręka podniesiona na diesla, to w Polsce ręka podniesiona na Kościół, czyli wg “filozofii” prawactwa, na Polskę, bo się dziaduniom Polska z Kościołem skleiła, jak kartki Konstytucji pomazane budyniem. Z jakiegoś powodu graty, nie tylko z silnikami diesla, ciągle zalewają polskie ulice, jednocześnie czyszcząc niemieckie, francuskie i holenderskie złomowiska. Podobno komisarz już myśli o porządkach na Mickiewicza. To potrwa, bo obiecał nie wycinać lip, a przed wyborami nie może podnieść ręki na świętą przepustowość i łamanie prawa przez kierowców-wyborców. ZDM “wymyślił” jak posprzątać jedną brudną ulicę, chociaż nie wiadomo, czy to się uda. Jest wyraźnie lepiej.

Ala

Abez samochodow i reklamowek ci mlodzi dadza rade a moze wszystkie domy podlaczyc do miejskiej cieplowni ale okoliczne wioski i dzielnice tez ale zeby wszystkich starszych tez bylo stac na koszt miasta tak jak tych z centrum

Dziadek

Zastanowiłeś(aś) się dlaczego ten złom zalewał polskie ulice jak lewactwo było u władzy?To całe 8 lat było!Temat ul.Mickiewicza..to już mocno odgrzewane kotlet..jest już niestrawny.

Mirek

A od od 5 lat nie zalewa nas złom od Helmuta? Sam od czasu, do czasu takie złomy przywożę. Po w prowadzeniu 500+, drobni handlarze mieli po prostu żniwa. Na komisach zaczynało brakować samochodów w kwocie 15 000 – 20 000 zł.

''

8 lat lewactwa a następnie jeszcze 4 ultra lewactwa, i szykują się następne 4 a przed tymi ośmioma to były jeszcze 2.

:(

A już SLD i AWS lewactwem nie było? Ty to masz ciężki żywot, przecież nawet w okresie 20 lecia między wojennego lewactwo w Polsce rządziło. Taki Piłsudski przecież do PPS należał. Więc gdzie się nie obrócisz lewactwo. Zostaje Ci chyba tylko do ISIS się zapisać. Ci chłopcy stawiają na tradycje i twarde wolnorynkowe wartości. Żadnej tolerancji, żadnego socjalu. XD

ta z sikornika

ładnie piszesz… literat z Ciebie :)

ewa

Wyjść pogadać nie sztuka, szczególnie gdy nie wiadomo czy cokolwiek będzie od niego zależało, nie jest i tak wiarygodny

Trzcina

Wygląda na to, że Gliwice w końcu mają szansę na prezydenta, który nie boi się rozmawiać z ludźmi …

JogiBabu

Wielkiego pożytku z takiego gadania nie ma – zaplecze Moszyńskiego jest za węglem i nadmierną produkcją śmieci. Za tym jest też KO czyli Neumann i Gornig. Na przeciwko UM od miesięcy są owinięte na latarniach resztki niebieskiej folii. Nie ma komu posprzątać.

:)

Nie rozumiesz. Nawet najbardziej nieudolny władca, jeśli tylko wyjdzie do ludu i będzie miły, jest bardziej znośny dla poddanych. A niektórzy po takim akcie łaski srją w gacie i szykują wiązanki kwiatów za ostatnie pieniądze partii z puli reprezentacyjnej.

asdf

Jeżeli wybór ma być między:
1. Kandydatem, który robi co chce i nie rozmawia z ludźmi, tylko zamyka się w zaciszu swojego gabinetu,
2. Kandydatem, który robi co chce, ale przynajmniej rozmawia z ludźmi,
to faktycznie ta druga opcja jest bardziej znośna. Ten pierwszy typ prezydenta już mieliśmy. Nie dość, że nie słuchał ludzi, to jeszcze swoich przeciwników wyzywał od awanturników i sugerował, że powinni się wynieść z Gliwic. A jego fanatycy mu w tym wtórowali.

ta z sikornika

nie boi sie rozmawiac PRZED WYBORAMI , a co potem ?

Cliper

Chcecie pięknych miast takich jak na zachodzie europy?rodzice i ich manifestujace dzieci=zacznijcie sprzątać po swoich psach,nie wyrzucajcie śmieci gdzie popadnie,dajcie dzieciom rowery żeby dojezdzaly do szkoły itd itd
Świetna kampania wyborcza

Cookie Monster

No i znowu mylą smog (czyste powietrze) z problemem emisji CO2. Więc dla tych wszystkich którzy nie rozróżniają – smog to lokalne zanieczyszczenie powietrza, którego nie ma w lecie. Natomiast zmiany klimatyczne związane są z emisją CO2 do atmosfery ze spalania paliw kopalnych w efekcie czego rośnie masa węgla (pierwiastka) w obiegu biologicznym i rośnie tym samym stężenie CO2 w atmosferze. CO2 w atmosferze zmienia warunki wymiany ciepła od słońca powodując zmiany klimatyczne. Czyli smog – problem lokalny i powodujący bezpośredni wpływ na zdrowie. Zmiany klimatyczne – problem globalny nie mający większego wpływu na jakość powietrza jakim oddychamy. Smog możne… Czytaj więcej »

Joe

Jak ten dwutlenek węgla zmienia warunki wymiany ciepła nikt jeszcze nie potrafił mi wytłumaczyć. Na Marsie 95% atmosfery składa się z dwutlenku węgla a ziąb gorszy niż na Syberii. Że para wodna (chmury) wpływa na temperaturę to jasne – ale CO2, którego w atmosferze jest odrobinę? Odrobina tej odrobiny produkowana jest przez człowieka, odrobina odrobiny odrobiny w Polsce, odrobina odrobiny odrobiny odrobiny w Gliwicach…

Cookie Monster

Mechanizm jest dość prosty – CO2 jest przezroczysty dla promieniowania słonecznego i nieprzezroczysty dla promieniowania jakie probuje Ziemia wyslac w kosmos (podczerwonego). Na Marsie jest ziab bo on jest troszkę dalej od Slonca niż Ziemia. W przeliczeniu dostaje ponad 2 razy mniej energii od Slonca niż Ziemia

ta z sikornika

madry z Ciebie czlowiek i dobrze,że oświetlasz niektorym umysły…

Joe

Mówisz jak ciepło-sceptycy — klimat zależy przede wszystkim od tego jak grzeje słońce!

Odrobina dwutlenku węgla w atmosferze którą wyprodukował człowiek ma znaczenie zaniedbywalnie małe. Gdyby atmosferę ziemi zmniejszyć do rozmiarów auli wykładowej to spalanie wszystkich samochodów można by zamodelować spalając zapałkę. Jedną. Na kilka lat.

:(

Łeb pod kołdrę wsadź i po oddychaj tam trochę, zobaczysz czy Ci się cieplej nie zrobi. XD Po za tym atmosfera Marsa jest bardzo cienka i rzadka. Ciśnienie atmosferyczne Marsa waha się od 30 Pa na wierzchołku Olympus Mons do ponad 1155 Pa w równinie Hellas Planitia. Na Ziemi średnie ciśnienie wynosi 1013,27 hPa, czyli jest większe o 100 raz niż na ziemi. Więc co ty chcesz porównywać? Może i ta antropogeniczna emisja CO2 w stosunku do emisja naturalnej jest 20 razy mniejsza. To jednak zaburza naturalny obieg CO2 w przyrodzie i powoduje, że ilość CO2 w atmosferze rośnie o… Czytaj więcej »

:(

…czyli jest większe o 100 raz niż na Marsie.

Joe

Co za porównanie – zrób sobie kołdrę z ułamku procenta dwutlenku węgla i zobacz czy nie zmarzniesz.

Podziel sobie te straszne 16 mld ton rocznie przez objętość atmosfery ziemskiej i zobacz jak mikroskopijnie są to ilości. Atmosfera ziemi się zmienia ale to procesy, które trwają miliony lat.

:(

16 mld ton CO2 rocznie to może nie dużo, ale intensywną industrializację mamy już od przeszło 100 lat. Obecnie zaczynają się kumulować negatywne skutki wzrostu CO2 w atmosferze. Wzrost temperatur powoduje topnienie lodowców i wiecznych zmarzlin, które uwalniają do atmosfery kolejne porcje CO2 i metanu. Wzrost temperatur prowadzi także do pustynnienia kolejnych obszarów i zaniku roślinności, która gromadzi CO2. W ten sposób zaczyna się robić powili efekt kuli śnieżnej. Masz rację zmiany klimatu następowały, ale jak sam piszesz, trwały na przestrzeni milinów lat. Dziś te zmiany klimatu obserwujemy na przestrzenni kilku dekad.

Joe

W czasie tej intensywnej industrializacji były dekady cieplejsze i zimniejsze. Sienkiewicz pisał o karczmach, które stawiano zimą na zamarzającym zimą Bałtyku. Ociepliło się przed epoką industrialną. A jeszcze wcześniej w północnej Anglii były winnice a Grenlandia była zieloną wyspą..

Lolek

@Joe CO2 to bardzo dobry izolator zresztą jak większość gazów. Dlatego robi się szyby zespolone między którymi jest gaz. To samo z puchowymi kurtkami czy kołdrami. Puch jest bardzo drobny, dzięki czemu tworzy wokół siebie barierę izolacyjną z powietrza. Więc porównanie z kołdrą jak najbardziej trafne.

Joe

Jeszcze lepszym izolatorem jest próżnia – tak jak w dobrych termosach. (Wzór na bilans cieplny sobie przypomnij z podstawówki.) No ale co to ma do dwutlenku węgla w atmosferze?

:(

Dla promieniowania podczerwonego, ta próżnia już takim dobrym izolatorem nie jest. Gazy cieplarniane w tym CO2 w atmosferze, blokują ucieczkę ciepła w postacie promieniowania podczerwonego z naszej planety, tak jak właśnie ta kołderka.

Joe

No i co ten dobry izolator twoim zdaniem robi? Porównanie do szyb i kurtek puchowych bez sensu – bo to by oznaczało, że izolator nie pozwala ciepłu uciekać z ziemi ale jednocześnie izoluje ziemię od ciepła słonecznego. Przeczytaj cały wątek – ktoś tam na górze to dość sensownie wytłumaczył.

:(

Promieniowanie słoneczne to głównie promieniowanie widzialne i ultrafioletowe (UV), które z łatwością przechodzą przez atmosferę i chmury. Promieniowanie Ziemi to podczerwień, która zawiera dużo mniej energii niż promieniowanie słoneczne. Gdyby Ziemia nie wypromieniowywała z powrotem część energii w kosmos, którą dostaje od Słońca to coraz więcej energii gromadziłoby się na Ziemi i stawałaby się ona coraz cieplejsza. Dwutlenek węgla tą emisję promieniowania podczerwonego blokuje i stąd mamy elekt cieplarniany. Choć słońce jest obecnie najmniej aktywne od czasu jego obserwacji. Rosyjski naukowiec Abdusamatow przewidywali, że przez niską aktywność słoneczną, miała nastąpić mała epoka lodowcowa. Datę jej rozpoczęcia wyznaczył najpierw na rok… Czytaj więcej »

Ciekawy

@Joe Czyli według Ciebie, szyba zespolona nie powinna przepuszczać ciepła, bo to izolator albo przynajmniej oddawać tyle samo co przepuszcza? To jeśli tak jest, to zastanawia mnie czemu wnętrze szklarni czy samochodów podczas słonecznych dni się nagrzewają się bardziej niż otoczenie.

ta z sikornika

dziękuję :) Bardzo mądry wyklad

:)

“Więc dla tych wszystkich którzy nie rozróżniają – smog to lokalne zanieczyszczenie powietrza, którego nie ma w lecie”. Kto uwierzył, ten trąba. W krajach Europy zachodniej również latem wprowadza się ograniczenia w używaniu samochodów podczas alarmów smogowych, a nawet na stałe ogranicza ruch samochodów w centrach miast. Dzięki łaskawemu premeierowi Morawieckiemu w Polsce zaostrzono normę dla alarmu smogowego z 300 do 150 CAQI. A we Francji to jest 80 CAQI. To m.in. z tego powodu, że polskiej normie daleko do zachodnioeuropejskiej, rodzimi “znawcy” uparcie pierniczą totalne kocopoły, które mają wyłącznie jeden cel: uśpić własne sumienie targane wyrzutami z powodu świadomego… Czytaj więcej »

Dziadek

Lagos,Teheran,Pekin,Santiago..Los Angeles……i Zakopane miasta z typowo letnio-samochodowym smogiem.

“Rekord” dzierży Lagos…miasto~1000 km2 z~10 mln pojazdów z silnikiem spalinowym,mającym średnio 30 lat(w tym-8 mln.motocykli i motorowerów)

rysiek

moszyński-neumann 3:0

yanosik

Największym zanieczyszczeniem jakie znajduje się w Gliwicach to skutki rządzenia przez 26 lat Frankiewicza. Taki brud zrobił ten człowiek, że sam od niego uciekł do Warszawy.

ta z sikornika

:)))

Obserwujący

Jeszcze lepiej byłoby gdyby młodzież ze strajku klimatycznego, postępowała ekologicznie czyli:
1.telefon komórkowy-używać, co najmniej 25 lat ,nie kupować tabletów, ajfonów ani żadnych innych gadżetów elektronicznych
2.nie kupować za dużo ciuchów, a jak macie kupione to używać aż do całkowitego rozpadu
3.nie jeździć auteczkiem/nie robić prawa jazdy,nie kupować auteczka ani żadnego spalinowego ustrojstwa
4.chodzić,WSZĘDZIE pieszo lub jeździć na rowerze lub hulajnodze ( ZWYKŁEJ)
5.korzystać z komunikacji publicznej

Dziadek

Takie postępowanie powinno być WYMAGANE od wszystkich AKTYWISTÓW tz.ekologów całego naszego globu !!

NY

zapomniałeś o tramwajach

no pasaran!

Zakaz palenia paliwami stałymi tj. węglem i drewnem w granicach miasta. Obowiązek podłączenia do msc lub gazu!
Zakaz wydawania pozwoleń na budowę nowego domu ogrzewanego piecem na paliwa stałe- jak kogoś stać na dom za 0,5mln! to stać na pompę ciepła
Zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów toreb plastikowych!
Obowiązek segregacji śmieci. Wszystkie śmietniki zamknięte na klucz. Gdy nie segregujesz to płacą wszyscy. Sąsiad przypilnowałby Janusza!
Wysokie kary za wyrzucenie śmieci w miejsca niedozowlone np przy drodze i lesie- min 10tys zł. Jak go złapią to już nie zrobi tego nigdy!
Obowiązek kaucji nawet dla plastiku, tak jak min w Chorwacji!

asdf

Polskim włodarzom przydałoby się pojechać choćby do Czech. Automaty na szklane butelki stoją tam w wielu marketach. Nie ma tłumaczenia, że to butelka z innej firmy, z innego sklepu, że paragonu nie ma, że butelka trochę obdrapana, że ma etykietę, że nie jest wymyta itd. Jedynie przy granicy jest informacja, żeby nie wrzucać polskich butelek, bo są inne. Czesi oddają puste butelki, a w zamian dostają bony na zakupy w sklepie. Coraz częściej pojawiają się też automaty na plastikowe butelki na podobne zasadzie. W Polsce jak zwykle się “nie da” i “nie opłaca się”. P.S. Niektórych psioczą, że ekologia to… Czytaj więcej »

Dziadek

W Niemczech(Hanower ,Hildesheim i okolice) automaty nie przyjmą butelek szklanych i plastikowych wielokrotnego i jednorazowego użycia bez etykiet i puszek zgniecionych i takich za które nie pobiera się kaucji ..takie mądre bestie ;). Ja na tym forum napisałem,że jak” włazłeś między wrony,to kracz jak one”..jesteśmy w UE i Polska jako państwo,Gliwice jako Gmina i my jako obywatele ma(my) obowiązek odpowiedniego zachowania się w tym temacie!A jak to wygląda w praktyce?Rządzący uchwalili nie do końca przemyślaną ustawę,Władze Gminy(p.Frankiewicz i spółka) …oddali całą gospodarkę odpadami w ręce NIEMIECKIEJ firmy,a ta mająca MONOPOL na naszym terenie wyciska z Gminy maksimum..która bez wahania przenosi… Czytaj więcej »

Ad

6. Domagamy się bezpłatnych lodów i gum do żucia…

antykonserwa

1. Darmowych parkingów tam, gdzie akurat nam się zechce i nie karania za parkowanie na zakazie.

Obserwujący

7.OBOWIĄZKOWE posiadanie auteczka elektrycznego
8.kupowanie produktów z certyfikatami ekologicznymi
9.komunikacja miejska tylko i wyłącznie ELEKTRYCZNA
10.kupowanie produktów jak ciuchy z recyklingu.

Trzeba dodać, że pkt.8,9,10 w pislandzie trudno dostępne a przez to drogie.
Trzeba mieć kupę kasy, żeby prowadzić naprawdę ekologiczny tryb życia z jak najmniejszym śladem węglowym.

JA

Gdzie jest GRETA ??!!!!

Jest faja

Pytaj ludzi manipulujących tym dzieckiem w imię swoich interesów.

Aleksandra

“Strajk Klimatyczny pod magistratem. Janusz Moszyński nie miał problemu, żeby wyjść do protestujących” – z tego co wiem Pan Komisarz nie ma żadnych ograniczeń ruchowych…

Fan

Gornig wyluzuj moze przyjdziesz z tecza i placzkiem

13lat

Dla januszy i innych grażynek jeszcze raz:

PET = politereftalan etylenu

Obserwujący

Dobra, dobra, wodę,soczki,chipsy i inne rzeczy spożywacie z tych PET-ów.I co?I nic.Wcinacie z apetytem.No i te przepyszne foliowane owoce mniam, mniam..

WojtGardl

Niech ta dzieciarnia najpierw przestanie korzystac z komputerow i smartfonow. Urządzenia te zuzywaja najwiecej pradu i zawieraja plastik.

DD

Dajcie sobie siana, te wszystkie akcje przedwyborcze to mogą naiwnym wciskać migajac się od zaprezentowania własnych osiągnięć jako społecznicy czy też pracownicy budżetowi. Obiecywać każdy może ale żadnych gwarancji nie dają ani odpowiedzialności za potencjalne działania nie poniosą. Dowodem tego manipulacja uchwałą smieciową, która doprowadziła do 2.4 mln straty i udowodniła, że nie tylko normami prawnymi ale i nami potrafią manipulować na swoją korzyść i nie ważne czy służbową czy prywatną.

ED HARIS

To jest trudny problem,dlaczego?- a no dla tego-(1) Śląsk ,kopalnie= miejsca pracy ,co by było gdyby zamknięto wszystkie kopalnie na raz.(2)Większość ogrzewa domy,mieszkania węglem trzeba by było wszystkich podłączyć do miejskiego ogrzewania (Gliwice i okolice) do tego samo ogrzewanie nie wystarczy ,ktoś kto traci piec węglowy musi go zastąpić np. kuchenką gazową czyli + łącze gazowe,albo butla (no bo posiłki trzeba na czymś gotować).<—–Do tego powinny być dotacje UE a nie wymiana piecy węglowych na nowe ,bo to jest rozwiązanie na tzw. chwilę.Ocieplać budynki miejskie ,+ wymiana starych okien na nowe, by straty cieplne były jak najmniejsze.Nie podoba mi się… Czytaj więcej »

Janusz D

Nic by nie było. Kopalnie w calej Polsce, a nie tylko na G. Śląsku zatrudniają ok. 80 tys. pracowników. Tylko na rozwój OZE w technologii wiatraków potrzeba ponad 200 tys. pracowników. Kopalnie, które wydobywają drogo, niebezpiecznie dla zatrudnionych i ze szkodą dla środowiska i w dodatku nie sprzedają, bo import jest znacznie tańszy, są zakałą do której dopłacamy miliardy rocznie. Kraków zabronił w mieście używania węgla i drewna. I nikt nie umarł. Tylko przez drewno i węgiel w Polsce umiera rocznie ok. 45 tys. patriotów, najczęściej antykomunistów. Czy najpolski rząd stać na takie straty?

Ala

Ua ile umiera od papierosow i alkocholu

gmG

Można zabronić palenia węglem i drewnem pod warunkiem, zbudowania infrastruktury do rozprowadzania ciepła grzewczego (systemowe, gazowe) i zapewnienia mocy na garnek (gaz, prąd) jeśli zamiast tego budujemy Halę no to mamy co mamy. Nie można tej energii pozyskać z kija do szczotki. Niech radni Krakowa uchwalą likwidację EC Łęg i przejdą na dynama rowerowe ale miedź na uzwojenia trzeba wytopić w hucie która potrzebuje węgla i truje… wiatraki to maszty i śmigła z kompozytów i stali które trzeba: jak wyżej można ograniczyć ilość zużywanej energii ale całkowicie bez niej nikt z protestujących żyć nie chce….

:(

Nie trzeba zaraz gazem grzać. Pompa ciepła to bez emisyjne, tanie grzanie. Płyta indykcyjna w moim odczuciu też się lepiej sprawdza od kuchenki gazowej. Nie ma przy tym obawy, że się zaczadzimy czy coś pierdyknie. W każdym razie, oba rozwiązania polecam.

Ala

Nie jak ma sie 1500 zl emerytury

:(

To fakt. Ale obstawiam, że więcej Ciebie kosztuje utrzymanie mieszkania/domu niż mnie chałupy 120 m2, bo ogrzewanie i ciepła woda kosztuje mnie nie z pełna 2000 zł. Niestety, tak już jest, że jak chce się mieć tanio, wygodnie i bezpiecznie najpierw trzeba trochę zainwestować.

MadziQ

A dlaczego tyle haseł po angielsku?? Polacy wszak nie gęsi!!

Obserwujący

Żeby było “modnie”.Pewnie chcą się poczuć jak za granicą.Tyle tylko, że w pislandzie będzie węglostan a nie Zachód.Młodzież powinna jak najszybciej wyjeżdżać i poczuć tą zagranicę.Raz dwa wrócą do rodziców.

Alex

Młodzieży! parę km od urzędu jest las komunalny, zaśmiecony, brudny właśnie przez podobnych wam. Obfajdane pieluchy, butelki i puszki po waszym ulubionym napoju. Weźcie się do sprzątania , a nie gadania! To by była dopiero inicjatywa.Sami coś wymyślcie , a nie jakieś gówniane fanaberie z pejsatego booka. I wywalcie te przyrośnięte do nie zbrukanych pracą łap – smartfony!!!

Edek

Kurde myślałem, że ” Plastic isn’t fantastic”, no ale co kraj to obyczaj.

Wungiel

Serce się kraja patrzyć na tę przywleczoną z zagranicy głupotę. Tania podróba, hasła po angielsku. Na lekcjach angielskiego powinien być wyświetlany ten film:

https://www.youtube.com/watch?v=VBb-ETuzbzw

Jeszcze **** z urzędu się płaszczą. Nie będę na nich głosował…

Wungiel

Cenzura wygwiazdkowała słowo pata łach

Joe

Gdyby to był spontaniczny ruch domagano by się rekultywacji konkretnych terenów, odmulenia i oczyszczenia Kłodnicy, itd. Albo po prostu zorganizowano by akcję sadzenia drzew. Mam nadzieję, że większość dzieci przyszła tam bo nie chciała być w szkole (wagary!) a nie dlatego że wierzy w opowieści o tym, że jak będzie cieplej to nas zaleje.

Precz z komuna!

Szkoda młodych ludzi, którzy, zapewne w dobrej wierze, dają sobie robić wodę z mózgu. Ale to typowe dla komunistów, nie cofną się przed niczym, nie ma dla nich żadnej świętości, po trupach do celu.

???

Naćpał się piszący te bzdury?

:)

Znowu ją zobaczyłem? Radna Kuczyńska-Budka jest przyboczną Moszyńskiego, czy to tylko niefortunny splot przypadków, że gdzie on, tam i ona? Następnym razem dygoczącego strażnika miejskiego schowajcie przed kamerą, bo jeżeli stał wśród dzieci jako ochrona komisarza, to obaj blado wypadli.

BLJ

Ostatnio to KKB jest wszędzie tam gdzie kampania. Wczoraj nawet drzewo dla Karla Schabika sadziła razem z Gornigiem, Moszyńskim i Neumannem (ten ostatni to jak wiadomo największy fan Schabika i miejskiej zieleni xD)

:)

Trzeba przyznać, że partia, która popiera Moszyńskiego też ma w powyższym wielkie zasługi, a w sprawie zmian klimatu otwarcie deklaruje, że ma je w d*pie i na węglu opiera świetlaną przyszłość protestujących dzieci, z którymi radośnie szczebiotał komisarz Moszyński. Takie pitu-pitu dla naiwnych, jak sadzenie jednego buczka, który ma duże szanse nie przetrwać do wiosny.

JogiBabu

Moim zdaniem chodzi o to, że Kuczyńska-Budka ma nieprawdopodobnie wielkie parcie na szkło i gdzie tylko ma być obiektyw, to ona natychmiast niby przypadkiem jest i zawsze ma czas postać i pogadać. *****

ta z sikornika

to juz takie rodzinne hobby :)