Jak zmienią się Gliwice do 2040 roku? Miasto opracowuje nową strategię i zaprasza do dialogu (TV)

fragment proj. CP wiz. MOSTOSTAL Zabrze

– Strategia “Gliwice 2040” jest wskazaniem jak miasto będzie wyglądało za 10, 15, 20 lat. Chcemy włączyć do pracy nad “Strategią” mieszkańców, chcemy, żeby uczestniczyli w spotkaniach, zgłaszali swoje pomysły, wskazywali dziedziny, które wymagają zmian – deklaruje wiceprezydent Gliwic, Mariusz Śpiewok.

Miasto przygotowuje Strategię “Gliwice 2040” i zaprasza mieszkańców do dialogu.

Obecnie głównym dokumentem organizującym działania przyszłościowe w mieście jest Strategia zintegrowanego i zrównoważonego rozwoju Miasta Gliwice do roku 2022. Okres obowiązywania poprzednio przyjętego planu właśnie dobiega końca, stąd powstała potrzeba określenia kolejnego, z perspektywą na 2040 rok.

W 2002 Rada Miasta podjęła strategię rozwoju, ktora wyznaczyła ten kierunek rozwoju i wyznaczyła wizję, jaką zrealizowaliśmy. Wyznaczyła ten stan, do którego doszliśmy i strategia jest właśnie takim dokumentem, takim wskazaniem jak miasto będzie wyglądało za 10, 15, 20 lat, bo oczywiście każde z zadań ma inną perpektywę czasową – wyjaśnia Mariusz Śpiewok.

Jak będzie powstawała nowa strategia?

Na początek odbędą się otwarte dyskusje nad sytuacją miasta i oczekiwaniami co do jego funkcjonowania w przyszłości. Zaproszeni zostaną do nich wszyscy zainteresowani: młodzież, aktywiści, społecznicy, przedsiębiorcy, mieszkańcy, radni miejscy i osiedlowi. Pierwsze spotkania odbędą się online.

– Oczywiście w tej chwili jest to mocno utrudnione ze względu na pandemię, ale myślę, że ci aktywni gliwiczanie odpowiedzą i wezmą udział w tych formach konsultacji, które proponujemy. Chcemy aby oni się wypowiadali, aby zgłaszali swoje pomysły i chcemy to wszystko zebrać i zaproponować Radzie Miasta w Gliwicach uchwalenie strategii do roku 2040 – mówi prezydent Adam Neumann.

W poniedziałek podczas konferencji prasowej na temat przygotowywanego dokumentu, władze naszego samorządu podzieliły się tym, które obszary funkcjonowania miasta ich zdaniem będą kluczowe.

– Chcemy, żeby rozwijały się te wysokopłatne dziedziny, takie jak informatyka, jak nowe technologie, jak wszystko co jest topowe na świecie. Czywiście nie da się, że tylko takie dziedziny będą się rozwijać – praca mięśni też jest bardzo potrzebna i tutaj nie chcemy nikogo dyskredytować – podkreśla prezydent Gliwic.

Coraz istotniejszy jest transport lotniczy (…) Chcemy rozwijać i działalność gospodarczą, i produkcję, i usługi, i transport właśnie w oparciu o gliwickie lotnisko

– zdradza Neumann. Wśród istotnych do załatwienia w przyjętym horyzoncie czasowym spraw wymieniano także budowę szpitala oraz oczyszczenie Kłodnicy.

– Chcemy, żeby w każdym obszarze Gliwic istniały tereny zielone, tereny rekreacyjne, wypoczynkowe, z wysoką zielenią. Sukcesywnie, powoli, ale efektywnie – dzisiaj Gliwice stać na więcej, więc te nasadzenia, ta wymiana zieleni, dostosowanie jej do nowych warunków klimatycznych, które będą w 2040 roku – dodaje Śpiewok.

(żms)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Marzyciel

Ja to bym chciał móc przejść chodnikiem ulicą Bohaterów Getta bez konieczności przechodzenia na drugą stronę ulicy żeby obejść nieczynną budę wejścia do nieczynnego tunelu. Dobrze też byłoby gdyby uchowały się w mieście jakieś drzewa.

twardo stojący na ziemi

Nie masz piękniejszych marzeń ?

Marcin

Jakie miasto, takie marzenia. W Gliwicach problemem jest już samo ogarnięcie chodnika, stąd marzenia takie, a nie inne…
Może gdyby władze miasta nie miały problemów z załatwieniem tak przyziemnych spraw, to marzenia mieszkańców byłyby ambitniejsze. A tak poprzestajemy na marzeniach, żeby móc swobodnie przejść chodnikiem bez jakiegoś dziwnego slalomu albo żeby mieć czyste miasto, bez wszechobecnego syfu.

twardo stojący na ziemi

Koło mojego domu chodnik jest równiutki, syfu też nie ma, czy mogę ambitnie pomarzyć ?

Marcin

Jeżeli poza najbliższym otoczeniem swojego domu nie ruszasz się nigdzie indziej, to możesz sobie tylko współczuć.

Piotrek

Ja bym chciał wiedzieć, dlaczego od wyżej wspomnianej ulicy, przy łącznicy do ronda DTŚ i dalej do parku i szpitali, wybudowano chodnik, który jest zagrodzony i nie wolno nim chodzić. Tym samym odcięto mieszkańcom ul. Warszawskiej i okolic najkrótsze dojście do w. wymienionych. A widać że projektant i wykonawca przewidział takie dojście. Chciałbym też wiedzieć, czy nowy Prezydent naprawi błąd poprzednika i zbuduję garaż wielopoziomowy przy Centrum przesiadkowym! Zachodniej Bramie! Metropolii!! Bo ten mały placyk co go chcą zbudować, to o 7:15 będzie tak zapchany, że nawet na Kiss & Ride, nie zaparkuje się, żeby odebrać starą ciotkę, co to… Czytaj więcej »

Gliwiczanin

Z tym monorailem też mi się marzy. Można to budować bez problemu. Nie zabiera miejsca. Połączenia z obrzeży w kierunku centrum i linia okrężna zahaczająca o strefę ekonomiczną. Nieduże wagony w godzinach szczytu w takcie 10 minutowym. Zaprojektowana przez absolwentów Politechniki. Wykonana przy współudziale miejscowego przemysłu. I byłby nowoczesny system transportowy w mieście które aspiruje do bycia kolebką nowych technologi. Nasze lotnisko nigdy nie wygra z Katowickim. Betonowy pas ok, ruch czarterowy ok, lądowisko dla helikopterów ok. Ale mierzmy siły na zamiary.

tert

Z tego co pamiętam Frankiewicz obiecywał szybki szynobus między dzielnicami. Ale widząc, że nie zrealizuje tej (i wielu innych) obietnic, wystartował w wyborach do Senatu. A pamięć wyborców jest krótka i szybko zapomnieli o sprawie.

Obserwujący

Zaprojektowanie i stworzenie czegoś takiego jak monorejl przerasta możliwości technicznych i tzw.przemysłu glajwickiego (chyba miałeś na myśli fabryczki zagraniczne,ale one produkują głównie na eksport,mało na rynek krajowy).
Technicznym i urzędasom się nie chce,poza tym “nie da się” i ” po co na co”…według urzędasów jest “rozwój”.

Zorro

A ja to bym chciał prezydenta, który zakłada maseczkę na twarz, a nie półprzyłbicę, która nie chroni ani jego ani nikogo w jego obecności. Najważniejsza osoba w mieście powinna świecić przykładem i wiedzieć, że używając bezwartościowego badziewia zachowuje się jak “wiejski głupek”, a nie autorytet, którym na pewno chciałby być.

Josef

Drzewa, które tak ochoczo chłopcy zwalczają (np. Wilcze doły, ponad 600 w planie) – rosną w perspektywie 50-100 letniej.
Tego już plan Neumanno-Oryszczaków nie ogarnia

Puma

Drzew prawie nie ma. Pozostają jeszcze parki i nieliczne zieleńce do zabetonowania gospodarzu Gliwic;-(.

Gepard

To tak samo jak w Nowym Jorku.

Batalion Parasol

W Nowym Jorku jest Central Park, również w Nowym Jorku popełniono wiele błędów urbanistycznych, jakich Gliwice mogłyby uniknąć. Poza tym Nowy Jork jest w wielu miejscach obrzydliwy i powinien służyć jako antyprzykład.

Gepard

Rozumiem, czyli Gliwice powinny służyć jako przykład dla Nowego Jorku.

tert

A czy “Strategia zintegrowanego i zrównoważonego rozwoju Miasta Gliwice do roku 2022” została przez prezydenta zrealizowana? Czy miasto wygląda tak, jak zostało to opisane w tym dokumencie? Wątpię. Żadnego rozliczenia nie było, nikt nie sprawdził czy cele zostały osiągnięte. Ale to przecież nie przeszkadza w opracowywaniu nowej strategii. Jeżeli nie ma żadnej odpowiedzialności za wpisane tam cele, to można tam wpisać cokolwiek. Za 20 lat większość twórców tego dokumentu (może nawet wszyscy) będzie na emeryturze albo na tamtym świecie. A wtedy kolejny prezydent przygotuje następną strategię i tak w kółko. Nie zdziwiłbym się, gdyby się okazało, że do przygotowania takiego… Czytaj więcej »

Obserwujący

Glajwice nie stosują zintegrowanego i zrównoważonego rozwoju.Ta ich strategia to życzenia zapisane na papierze,na zasadzie żeby było.

gliwicjus

Nieważne, że miasto z osprejowanymi elewacjami wygląda jak slumsy Bronksu, nieważne, że wycina się na potęgę drzewa i sadzi w zamian pato-rośliny gatunku “kulka na patyku” (najchętniej w betonowej donicy), nieważne, że ulice są brudne a z koszy wysypują się śmieci. U nas będzie za to Brama do Aglomeracji! Port Lotniczy! Krzemowa Dolina!

Właśnie

Jak to szło?
“Największym powodem do dumy, jest brak powodów do wstydu.”
G-ce niestety nie mają powodów do dumy. Mimo “BMW” (hala) stojącego przed stodołą.

Gerart z Gliwic

“wymiana zieleni, dostosowanie jej do nowych warunków klimatycznych” – czyli masowa wycinka pięknych terenów zielony (Wilcze Doły – 660 drzew, 37 gatunków ptaków i nietoperzy) i pojedynczych drzew w centrum miasta. “Nasadzenia” czyli zielona kulka na patyku. Ja przepraszam ale ten Prezydent nie czuje miasta i sprawia wrażenie jakby to nie on sprawował władzę. Niestety ja straciłem resztki zaufania. Myślę że czas bawić wnuki.

Szot

Będziesz miał swoje dzewka a nawet coś więcej pisze prezydent..
Chcemy, żeby w każdym obszarze Gliwic istniały tereny zielone, tereny rekreacyjne, wypoczynkowe, z wysoką zielenią….. że się utopisz w trzcinie

Szot

Ekologi do lasu mieszkać. Von

tert

““Nasadzenia” czyli zielona kulka na patyku.”

I koniecznie w betonowej donicy, żeby przypadkiem drzewo się nie rozrosło. A nuż uschnie w lecie i będzie można się go pozbyć.

Matuzalem

Za wczesnego Gierka miała być ułożona linia tramwajowa plac.Piastów- Kapielisko Lęśne i to jeszcze przed postawieniem osiedla Kopernik.
I tak to wygląda gospodarka planowana.

berbeć

Racja, linie tramwajowe powinny być budowane bez planu, ładu i składu.

Beton

Władze Gliwic przy opracowywaniu strategii powinny sięgnąć do internetu, gdzie na różnych forach oprócz tradycyjnego “rzygania” żalami i nienawiścią przebijają się mądre głosy i pomysły mieszkańców. Z tego można zaczerpnąć kilka kierunków i próbować pokazać jako swoje, co pewnie pozytywnie wpłynęłoby na PR włodarzy, ale oni tego nie chcą lub nie potrafią zrobić. Wypadałoby również poodwiedzać wiele miast w Polsce i podpatrzeć jak radzą sobie z miejskimi problemami inni. I nie mam tu na myśli bogatych aglomeracji, lecz miasta jeszcze kilkanaście lat temu uznawane za nie rokujące pipidówy, a dziś dzięki mądrym i odważnym pomysłom ich władz i ich konsekwentnej… Czytaj więcej »

Fiku Miku

Poproszę do odpowiedzi setki, jak nie tysiące gliwickich sasinków jaki zysk przyniosła inwestycja 100-lecia w Gliwicach, czyli hala Gliwice. Ile dołożymy do 2040 roku na utrzymywanie iluzji chwały i prestiżu.

Alex

Wybudowanie nowoczesnego szpitala i odmulenie Kłodnicy to nie kwestia strategii tylko konieczność. W pierwszej kolejności należałoby postawić realne cele i określić posiadane zasoby i możliwości. Rzucanie haseł typu “informatyka” i “praca mięśni” równie dobrze może oznaczać, że za 20 lat będzie tu miasto klepaczy kodu i mrówek przerzucających paczki w magazynach. Lotnictwo? Fajnie – lotnictwo jest modne, nasza Politechnika i wiele uczelni w kraju otworzyło kierunki lotnicze, a nawet kosmiczne (!). Dobre tu i teraz, bo w ciągu 20 lat wiele może się wydarzyć i zmienić – np. ostatnio cichutko o zakładach Opla, chociaż kiedyś pisało się o nich wielkimi… Czytaj więcej »

pas wizjoner

Wg przywołanej do artykułu wizualizacji centralnego centrum przesiadkowego to straszące dziadostwo będzie w tych Gliwicach , ale jak tu być optymistą gdy nie udaje się uporać Włodarzom z tunelem pod torami kolejowymi przez tyle lat

wajcha od rozjazdu

Bo tunel pod torami do PKP należy a nie do Włodarzy.

gliwicjus

Przez całe dekady słyszeliśmy, że Kłodnicy nie da się oczyścić ani nawet uporządkować jej brzegów o to nie jest w gestii miasta, bo to polskie wody, bo nie ten szczebel bo zawsze to nie my to oni… a tu nagle prezydent Neumann ogłasza “Wśród istotnych do załatwienia w przyjętym horyzoncie czasowym spraw… oczyszczenie Kłodnicy.”

Więc jak to jest? Można czy nie można? Da się czy nie da się?

Obserwujący

Można i da się.Ale urzędasy ignorują i olewają swoje obowiązki.

wajcha od rozjazdu

Dlaczego mnie o to pytasz a nie wszystkich prezydentów miast i wójtów gmin od Katowic i Bytomia z Bytomką aż do Kędzierzyna-Koźla bo przez te wszystkie jednostki terytorialne Kłodnica płynie i czyszczenie Kłodnicy ma sens tylko na całej długości wraz z dopływami a nie tylko w Gliwicach. Da się czy nie da się ?

gmG

A pogadać i dogadać się z PKP nie można? Najłatwiej powiedzieć: “Nie da się ze względu na uwarunkowania.” Przecież tyle było gadania o partnerstwie prywatno-publicznym i co i nic. Przy remoncie ulicy wyskoczy nagle kabel i nie można się dogadać z energetyką, przy arenie (centrum handlowym) właściciel chce wybudować dodatkowy dojazd nie można się dogadać by była to druga nitka drogi przy cmentarzu itd. Przepraszam Gliwice to miasto bez mieszkańców, bo mieszkańcy widzą więcej niż swój lokal i patrzą szerzej i dale w przyszłość. Ponad 30 lat rządzi w UM nieogarnięta ekipa a “mieszkańcy się na to godzą.

wajcha od rozjazdu

To zapytaj PKP czy można się z nimi dogadać. Np. w takiej Włoszczowie PKP wybudowało nowy peron choć już stacja z dwoma peronami była i hucznie go otwarto a takich tej samej wielkości Szczekocinach peron zlikwidowano, torowiska wyprostowano aby ekspresy nie musiały nawet zwalniać, pawilon stacyjny rozebrano i nawet teraz nie bardzo wiadomo i nie bardzo widać gdzie ta stacja była.

gmG

No właśnie! trzeba zapytać….

wajcha od rozjazdu

A dlaczego po pytaniu nie ma odpowiedzi ?

gmG

bo gadali z tobą…

Słoneczny Poranek

Picowanie tematu, parawaniarstwo i ciąg dalszy kanalizowania społecznego niezadowolenia. Cyt: “– Chcemy, żeby w każdym obszarze Gliwic istniały tereny zielone, tereny rekreacyjne, wypoczynkowe, z wysoką zielenią.” – Jak będziecie sadzić niskopienne karłowacizny, które dorastają min. 1,4 m max. 1,8m i żyją 10-15 lat, to o wysokiej zieleni w przyszłości można sobie tylko pomarzyć. Poza tym, któryś z “jaśnieurzędników” wziął pod uwagę, że drzewa osiągają spore rozmiary dopiero po min. 20 latach, jak nie po 100?

mircio

Cieszę się, że 10 lat temu wprowadziłem się z tego miasta, w którym się urodziłem i dorastałem, kiedyś pełnego zieleni – zielonej stolicy Śląska. Dziś żal patrzeć jak ginie topione w betonie przy akompaniamencie pił motorowych dożynających resztki drzew. Potem będzie lament, że upały, globalne ocieplenie i smog…

Matuzalem

Teren zupełnie pozbawiony zieleni i jak on sterylny,- niczym sala operacyjna- jedynie do śledzenia przez monitoring.
Ani jednej ławki dla spoczynku czy zjedzenia kanapki?
Dobrze ze tego chyba nie zobaczę na me jeszcze żywe oczy.

berbeć

Czyli tak samo zabetonowane jak przed dworcem w Katowicach, tak chwalonych przez niektórych gliwiczan.

Fiku Miku

Prezydent Gliwic – po niespełna roku pełnienia swoich obowiązków, nie ma pomysłu na długoterminowy rozwój miasta. Brawo!

Obserwujący

Ma pomysł, który ujawni po “konsultacjach” z mieszkańcami,urzedasy zrobią po swojemu,przecież nie będą się przejmować opiniami społeczeństwa.
Pomysł będzie się ograniczał do stwierdzenia “nie da się” oraz “nie bo nie”.

tert

“Chcemy, żeby w każdym obszarze Gliwic istniały tereny zielone, tereny rekreacyjne, wypoczynkowe, z wysoką zielenią.” Rozwijanie zieleni poprzez jej usuwanie, ciekawa koncepcja… Rozumiem, że “wysoka zieleń” to te krzaki, które sadzicie w miejsce wyciętych, dorodnych drzew? Czy może chodzi o te “podwyższenia” w postaci betonowych donic, które po raz pierwszy pojawiły się na skweru nad DTŚ, a teraz konsekwentnie zyskują na popularności w całym mieście? No i najważniejsze pytanie. Pan Śpiewok stwierdza “chcemy” – a czy coś robią w tej sprawie w urzędzie? Bo ja bym chciał wygrać milion zł w totolotka, chociaż jeszcze nie wysłałem żadnego kuponu i nie… Czytaj więcej »

Antonov

Ten transport lotniczy, to transport czego miałby być, bo jakoś nie widzę możliwości lądowania tam samolotów transportowych.

Julia

Do 2040 Gliwice jak i cała Polska będą gettem emerytów na których nie będzie nikt pracował bo młodzi emigrują do Niemczech za godnym życiem.

RamPamPam

I niech emigruja, bo jak maja miec taka znajomość języka polskiego jak Ty, to i tak sa tu zbędni. Swoja droga,godne zycie pod batem Niemca?

getto

2,5 % Niemców marznie bo nie ma pieniędzy na ogrzewanie mieszkania i przykręca kaloryfery, najbardziej to dotyka samotnych rodziców i ich dzieci.

AFD

Geto.popacz na Polskie rodziny na wschodzie,a puzniej cos napisz.W Niemczech imigranci lepiej zyja niz niejeden Polak!!! Niech tyllko kopalnie pozamykaja,to bedziecie drzewem grzac.A po drugie to nie Niemcy przyjezdrzaja do roboty,a Polaki do Niemiec i duzo niechce juz w Polsce pracowac.
Tez pracujesz na strefie?
A jak ludzie mowia na strefe ? Napisac mam?

getto

Kiedy odwiedziłem kuzynkę na wschodniej ścianie, to miała cieplutko w domu ogrzewanym drewnem, bo w wypchanej drewnem z prywatnego lasu drewutni aż się deski na zewnątrz wyobliły. Ty pracujesz na strefie i wiesz co ludzie tam mówią, to napisz.

AFD

To ciebie przywiezli na slask ,jak Karguli i Pawlakow.

getto

Tak zostawili mnie na Śląsku moi nowi niemieccy rodzice kiedy uciekali przed Ruskimi do przyszłej NRD, po tym jako niebieskookiego blondynka porwali mnie z Zamojszczyzny. Ale ty nie o tym miałeś pisać ?

akoya

Polska język – trudna język! Nie byłoby lepiej “… młodzi emigrują do NIEMIEC, za godnym życiem w NIEMCZECH”?!

karibu

I qwno im z tego wyjdzie.

Obserwujący

Taaaa…transport lotniczy w glajwicach.Nojmann odleciałeś kompletnie.
Na świecie odchodzi się od transportu lotniczego,ktory staje się coraz droższy,nieekologiczny,nieoplacalny.Bajdurzenie i beblanie.
Najpierw posprzątajcie ulice,chodniki,umyjcie budynki,zadbajcie o czystość o pracę dla każdego.A potem możecie sobie ględzić o przyszłości…przyszłości tyłem do przodu i na wstecznym.

Cliper

Ja pragnę żeby Gliwice byly jak Oslo..piękne czyste nowoczesne a przede wszystkim przyjazdne ludziom

Blofeld

Jakoś mi się nie widzi, żeby Gliwice rozwijały się zgodnie z jakąś przemyślaną strategią. I mam nadzieję, że kolejną będzie realizować inna ekipa zarówno w UM jak i w Radzie.

rrre

Coraz istotniejszy jest transport lotniczy. Na litość boską huk silników, smród spalin, zanieczyszczone środowisko to ma być przyszłość ???????????????????????????/

Obserwujący

Urzędasy wyznają zasadę na wstecznym,nawet myślenie perspetywiczne jest u nich na opak.

Kasiaemeryt

Niewygodna wiadomość

Obserwujący

Chciejstwo urzędasów.Bajdurzenie o nowych technologiach,o najnowszych światowych trendach.
Za 30 lat glajwice będą jeszcze większą wioseczką na wstecznym.
Może za następne 40 lat zacznie to być miasto, jak nie będzie urzędasów,nojmannna i radnych.

silverariel

Sukcesywnie, powoli, ale efektywnie…bardzo powoli…prawie niezauważalnie…Gliwice zielone płuca Śląska…to nie wróci….

Schlesier

Jo bych chciol aby do 2025 nie do 2040 gorole se aus Oberschlesien wykludzili alle je to möglich!?