Straż miejska otrzymała właśnie nowe uprawnienie w walce ze smogiem. Posypią się mandaty?

Od początku listopada straż miejska zyskała nowe uprawnienia mandatowe jako narzędzie do walki z trucicielami powietrza. Funkcjonariusze będą mogli sprawdzać, czy w piecach lub kominkach spalane są paliwa zakazane w uchwale antysmogowej.

Będzie to możliwe dzięki rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji z 11 października 2018 roku.

REKLAMA

Straż miejska przypomina, że zabronione jest spalanie: węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 %, biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 %.

Zgodnie z art. 334. Prawo ochrony środowiska: „Kto nie przestrzega ograniczeń, nakazów lub zakazów, określonych w uchwale sejmiku województwa przyjętej na podstawie art. 96, podlega karze grzywny.”

Jak poinformowała nas Bożena Frej, rzeczniczka prasowa gliwickiej straży miejskiej, funkcjonariusze od początku października tego roku przeprowadzili 137 kontroli przydomowych palenisk, w wyniku których w 9 przypadkach ujawnili wykroczenie związane ze spalaniem odpadów.

Również mieszkańcy coraz częściej reagują na widoczne i wyczuwalne przypadki zatruwania powietrza. Tylko w październiku dyżurny straży miejskiej przyjął 131 zgłoszeń od gliwiczan dotyczących zanieczyszczenia powietrza.

(żms)/SM Gliwice

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
maro

proszę zabrać się za nieuczciwych właścicieli składów opału którzy sprzedają chłam,a nie za ludzi którzy wydają w dobrej wierze ,ostatnie oszczędności na zakup opału w celu ogrzania swoich domów.

HAL

Głupstwa piszesz. Odpadami palą też ci, których stać na nowoczesny piec i opał dobrej jakości. Dzięki rządom i górnikom odpady kopalniane są legalnie sprzedawane i kupowane. Tak ma być do 2020, ale obawiam się, że dłużej. Dzięki temu polskie kopalnie jeszcze zipią, a górnicy nie rzucają mutrami i nie palą opon na ulicach. Kopalnie i górnicy zaczną upadać kiedy ich obowiązkiem będzie nie handel odpadami, a ich bezpieczna utylizacja. A to kosztuje. Konsekwencją twojej prośby i zmiany przepisów będzie to, że jak już w składach będzie tylko opał dobrej jakości, to ludzie za ostatnie oszczędności kupią nie tonę flotu, a… Czytaj więcej »

Ssak

Jak mnie będą nękać, że węgiel z Rosji i Australii im śmierdzi to biorę kołdrę i do kościoła, tam będzie ciepło bo z cmentarza wycięto kilkanaście olbrzymich pięknych wiekowych drzew więc ksundz nie zmarznie i ja też.

C.O.

Palacze ruszyli do klawiatur i lajkują bzdury.

Zofija

Trzeba zostawić opakowanie, albo potwierdzenie zakupu, na którym pisze, że kupiony był super eko produkt. Jak sprzedają chłam to jest dowód.

Gliwiczanin

Rozumiem, że jak kupię tonę super węgla to sprzedawca ma mi zostawić ciężarówkę, którą ten węgiel przywiózł? A gdzie ja mam ją na osiedlu zaparkować?

BUAAAHAHAHAA

Dofinansowanie do wymiany na nowe ogrzewanie wynosi do 24 tys (80% kosztów). Czyli jak rozumiem, dom z ogrodem jest, wyposażenie w meble, agd i rtv, komputery, jedzenie, ubrania, samochód na każdego dorosłego domownika, wakacje, ferie, restauracje, lody, knajpy, itp. też jest… Nie ma tylko kasy na piec i opał spełniające normy? I tak biedujecie od ilu, 5-10 lat?? Urząd skarbowy powinien wsiąść wam na konta i w 2-3 lata dla większości zabezpieczyłby kasę na nowe piece, pompy itd. Bez płaczu i szukania winnych daleko od siebie.

Ssak

Obecne dopłaty to pic i fotomontaż bo załóżmy, że worek eko opału kosztuje 30 zł to jak będzie finito z dopłatami to koszt opału tak zdrożeje, że cała dopłata szybko się zwróci cwaniakom. Manipulanci nigdy nie mają dość zawsze będziemy indoktrynowani, dezinformowani, gnębieni poczuciem winy, i zaskakiwani ukrytymi kosztami w ustawach i uchwałach. Takich mamy posłów i radnych na jakich zasługujemy.

Gabi21

Te domy z ogrodem i full wyposażeniem, to w rzeczywistości stare rudery spróchniałe. nie remontowane od 1945 r, lub “wille” klocki wybudowane za PRL systemem gospodarczym z pustaków robionych na podwórkach i odpadów budowlanych, oraz cementu “z przydziału”. Dziś ich właściciele są starcami dla których wakacje, restauracje, lody i knajpy to jakiś Matrix. Trudno znaleźć takich, którzy skorzystają z tego “dofinansowania”, ponieważ mało kto ma dochód 8 tys zł na rok, a do wzięcia kredytów nie ma chętnych (frajerów). Może pisząc miałeś na myśli tych “którym się udało” po 1989 roku, ale zapewniam Cię, że oni grzeją gazem i geotermą… Czytaj więcej »

Ekonom

@Gabi21 Masz 21 lat a Twój świat jest czarno biały. Są tylko biedni i bogaci? Co to ma do rzeczy, że stare rudery? Biedacy wprowadzili się do poniemieckich domów i czekają aż im Niemcy wyremontują? Mają dzieci, ale od nich uciekły do nowych domów obok? Niczego oprócz liszaju i grzyba przez całe życie się nie dorobili? Czyj to problem – podatników? Nie stać ich na dom to sprzedać i repatriować się do blokowiska z c.o. To dopiero jest komunizm, żeby całe życie doić z cudzej kieszeni, a to na pozbycie się eternitu, a to na kanalizację, teraz na piec i… Czytaj więcej »

Polski Squad

Sam jesteś nieuczciwy. Jakbyś kupował polski węgiel biało-czerwony to by nie było problemu. Ale ty kupujesz tanie odpady z węgla a potem udajesz, że cie oszukali w składzie.

Imię

Węgiel to nasz narodowy skarb, niektórzy przez szacunek do tegoż skarbu nie ośmielą się nim palić, nawet w najlepszym piecu.

Polski Squad

Dlatego palą ruskim syfem aby nam się lepiej oddychało.

Dziadek

Interesuje mnie jak straznicy miejscy będą badać “paliwa,w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi wiecej niż 15% biomasy stałej,której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20%”….już widzę oczami wyobrażni…te wagi,sita,łopaty,podajniki,suszarki,komputery…doktoraty będą robić,czy od razu habilitację?

Polak mały

137 kontroli 9 !!! Słownie DZIEWIĘĆ wykroczeń . Więc wybaczcie Szanowni Państwo . Czy to nie sztuka dla sztuki ? Czy te kontrole to przykrywanie prawdziwych przyczyn smogu ? W Gliwicach. Na Śląsku. W Polsce

Ostatni Sprawiedliwy

@Polak mały. 9 wykrytych “wykroczeń” to 6,5%. Przy zgłoszeniach że “coś” jest nie tak, nie są to badania kompleksowe – przy których ten wskaźnik byłby jeszcze mniejszy. Czyli ze 137 skontrolowanych palenisk 128 było w porządku. Rzeczywiście problem tkwi gdzieś indziej. Te działania są dopiero “zasłoną dymną.

Polak mały

@ Ostatni.Ależ oczywiście. Przecież to typowe działanie obliczone na poklask idiotów. Przekaz ma brzmieć ROBI SIĘ !… Wszak nawet 100% gliwickich kopciuchów opalanych przez cały sezon najgorszym g*wnem nie wytwarza tyle smogu co jedno podpalone wysypisko śmieci. Ale “ROBI SIĘ”

Ssak

Oczywiście, że przykrywanie bo co trzeci samochód to już grat albo niezadługo takim będzie. Za co drugim smród się ciągnie i nie rzadko to widać ale straż ma tego nie widzieć. Faktem jest, że ci których stać na eko opał są tak chciwi albo głupi, że wolą smrodu narobić i zaoszczędzić na opale, podtruwać nie tylko drugich ale i własne rodziny. Obserwuję w mojej dzielnicy, że są to ludzie pracujący non stop za granicą i inni dobrze zarabiający na miejscu. W tych właśnie rodzinach często pobierane jest 500+ ale nie wydatkowane na eko opał bo widzę czym palą. Poza tym… Czytaj więcej »

Urko

Taaaa…. Zamiast kompleksowego programu ograniczenia smogu jak np. w Krakowie my w Gliwicach doczekamy się raczej wydatków na finansowanie flotylli dronów , wieczorno-nocnych wizyt SM, strażników na paralotniach krążących nad osiedlami oraz miejscowego CSI , która z higrometrami będzie prowadzić badania wilgotności próbek drzewa kominkowego

HAL

Źle jest w Gliwicach, bo tu zupełnie nie widać skutecznych działań, chociaż Miasto w 2018 przeznaczy na wymianę pieców “rekordową kwotę 1,145 mln zł”. Ale jest uchwała sejmiku województwa śląskiego. Do pośmiania, czym skutkuje: http://rpo.slaskie.pl/czytaj/uchwala_antysmogowa_dla_slaskiego_5917 Niestety nie jest nawet w procencie tak pryncypialna jak krakowska. Nie doczekała się planu zabezpieczenia uboższych odbiorców opału, itp. rozwiązań krakowskich. Praktycznie nie działa, bo śląscy politycy boją się wyborców z górniczym rodowodem, którzy stanowią pokaźny elektorat. Czytając śląską uchwałę i obserwując działania Miasta, wygląda na to, że gliwicka walka ze smogiem skupia się na wymianie oświetlenia ulicznego na ledowe (śmiech) i śladowej pomocy w… Czytaj więcej »

Wuit

Nic dodać od ująć

S.O.S

Rozpalam w piecu C.O polskimi zapalkami,na rozpałkę używam polskie gazety,polskie drewno zakupione z Lasów Państwowych.Węgiel zakupiłem bezpośrednio w Kopalni.Z komina leci ciemny dym i nieprzyjemny zapach. Pytam się sam siebie: gdzie są polskie normy??? Dlaczego tak dużo płacę za polskie produkty??? A górnicy już niedlugo dostaną Barbóreczkę,w styczniu Czternastke,kwiecien podwyżkę pensji

Skierka

Kretyńska typowa dla PiSu z zerową skutecznością ustawa. Palę ja ,pali sasiad, pali ona sąsiadka, pali jej matka. Głównie wtedy (od godz17) kiedy jest ciemno. Więc jak oko SM kolor i jakosc dymu oceni ? O tym,że ta dzielna formacja “leniwych schabów” pracuje tylko do godz.20.00 oczywiście przypominać nie muszę.

pik

To na jakiej podstawie wystawiali mandaty wcześniej czyżby bezprawnie ?

qwe

Wcześniej mieli podstawę prawną tylko do karania za spalanie śmieci, liści itd.
Teraz będą mieli podstawę również do wystawiania mandatów za spalanie mułu węglowego, flotu, węgla brunatnego itd. Tylko czy z tej możliwości skorzystają? Czy jak zwykle usłyszymy od Jarzębowskiego “nie da się, nie można, brak możliwości” itd.

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

Oczywiście ,że wystawiali je bezprawnie. Do tej pory stosownej ustawy nie było. A w tym zakresie SM obejmuja przepisy państwowe nie kacykowe lub Bismorowe

Hanys.

Podlaczyc wszystkich do pecu i problem rozwiazany.

lorl

Podłączenie na koszt PECu łącznie z modernizacją instalacji domowej.
Niektórzy nie mają takich pieniędzy.

Lol

Ludzie widzą dym z komina i dzwonią do SM. A co ma lecieć z komina? Śnieg czy płatki róż? Dopóki domy nie zostaną podłączone do sieci ciepliwniczej to żadne ekologiczne gadki nic nie zmienia. Smog to nie tylko śmieci ale efekt spalania węgla i drewna wymieszane z mgłą w bezwietrzny dzień.

Fiku Miku

@Lol. Z roku na rok ilość starych pieców jest wymieniana na nowsze bardziej ekologiczne, likwidowane są piece kaflowe na korzyść instalacji CO z kotłami gazowymi. Jakość powietrza coraz gorsza. W czym tkwi problem? Nie jest to sztuczna nagonka by odwrócić “wzrok” od prawdziwego problemu?. Co ze “smogiem” w okresie letnim? W lecie też pali się w piecach na taką skalę?

Lol

Zła jakość powietrza to była kiedyś jak pełna para pracowały huty, koksowania, kopalnie i carbochem… Teraz to jest pikuś powietrze

ja

Cała starówki kopci, bo w trakcie remontu nikt nie pomyślał, żeby rozbudować sieć ciepłowniczą w tym miejscu. Frankiewicz tylko kombinował, żeby wybrukować ulice przed wyborami, a na szersze działania zabrakło chęci. Zresztą układanie rur pod ziemią to nie jest coś, czym można się chwalić w kampanii wyborczej.
Dodatkowo z tego co mi wiadomo PEC życzy sobie dosyć dużo kasy za podłączenie i ludzi po prostu na to nie stać.

black_horse

Całe te dotacje, normy jakości węgla, ekologia, to pic na wodę fotomontaż. Problemem nie są dotacje na wymianę źródeł ciepła, tylko koszt utrzymania takiego ogrzewania. Niestety ogrzewanie węglowe oraz na drewno wychodzi najtaniej. Aby taka sama powierzchnię ogrzać gazem lub z PECu, należy wydać do 3 razy tyle na sezon jak przy węglu. I podpowiadam, że problemu nie rozwiąże drastyczna podwyżka cen węgla i drewna opałowego.

mateusz

mieszkam w kamienicy gdzie jest 18 mieszkań, tylko w 3 palą węglem a reszta czym popadnie ,ta kamienica jak parę w jej pobliżu jest zaledwie kilkanaście metrów od nitki ciepłowniczej ale o podłączeniu ich do sieci nikt nie myśli, bo za drogo ,ale po kilka tysięcy od mieszkania na zmianę ogrzewania na ekologiczne miasto ma .Gdyby wszyscy mieszkańcy wystąpili o dotację do zmiany rodzaju ogrzewania ,to te pieniądze wystarczyły by na podłączenie kamienicy do CO miejskiego ,a tak mimo zmiany pieców i tak będą smrodzić

lorl

No tak, ale dalej to kupa kasy dla mieszkańców jest. Pociągnąć nitkę, węzeł zrobić, instalacje do mieszkań pociągnąć, mieszkania opomiarować, instalacje w mieszaniach przerobić, rozwiązać problem CWU. No i jeszcze sprawy rozliczeniowe uzgodnić. No i sprawa dofinansowanie nie jest tak oczywista. Tak fajnie się gada, a kasy do wydania mnóstwo, nie mówiąc już o czasie/robocie. I na sam koniec nie wiesz czy będziesz płacił za ogrzewanie mniej czy więcej. @ Mateusz. Jeżeli jest jak mówisz to zgłoś pomysł na corocznym zebraniu wspólnoty, powiedz, że ogarniesz sprawy organizacyjnie, namówisz ich na zaliczkę na projekt, zlecisz kosztorys, wychodzisz podpisy na odpowiednich uchwałach,… Czytaj więcej »

black_horse

Jest smog, bo ludzie nie umieją palić w piecach. Najlepszej nawet jakości paliwo, gdy jest grillowane zamiast spalania, wydziela mnóstwo zanieczyszczeń.
https://www.youtube.com/watch?v=jdApMjJXAiI
Niech strażnicy miejscy oprócz bloczka z mandatami zabiorą ze sobą wiedzę, i przekazują kozowym palaczom jak zrobić to nie trując okolicy.

JAś

Narzekacie a Franka zejście wybrali to macie co zeście chcieli

aaaaa

A co z dronami latają w tym roku? Jakie są efekty ich pracy?

Anonimowy

SM nie ma ich na stanie więc ich nie używa

ja też mam swoje zdanie

jadą na nosa. Upsejmie donosa, ze somsiad……

Kotka

SM dostosowała się do zakazu latania dronem w otoczeniu zabudowań mieszkalnych.

ja234

No dobrze.Fajnie, że dostali te bzykacze.
ALE, lepiej byłoby wprowadzić systemową wymianę palenisk wzorem Krakowa.Oprócz tego, obowiązkowe i przymusowe podłączanie domów i bloków do systemowego ogrzewania.
Urzędasy weźcie na serio walczyć ze smogiem.

qwe

“Funkcjonariusze będą mogli sprawdzać, czy w piecach lub kominkach spalane są paliwa zakazane w uchwale antysmogowej.”

Będą mogli, ale czy będą to robili?

Zara

Tylko problem w tym że jak się dzwoni ze zgłoszeniem ze sąsiad pali tworzywem w piecu to się słyszy że muszę zrozumieć że niektórzy mają ogrzewanie węglem ……. ogólnie wielkie naburmuszenie że muszą się ruszyć do zgłoszenia:)

Ssak

A od kogo straż dostała uprawnienia to nas się nie informuje. Proszę odpowiedzieć na moje pytanie.

Ania

Smutna prawda jest taka, że wielu ludzi nie stać na ekologię. Koszty wymiany pieca i dobrego nietrującego paliwa są zbyt wysokie.

krzysztof

mandaty karne SM powinna walić frankiewiczowi od ćwierć wieku ten pseudo gospodarz miasta nic nie zrobił w sprawie poprawy jakości powietrza a wnioski o dofinansowanie zostają odrzucane – mój przykład. dlatego będę palił czym uważam i nic nikomu do tego czym ja palę.Głosowaliście na dziadostwo to macie dziadostwo i BASTA

Andrzej

A ja dostałem dofinansowanie na pompę ciepła bo przedłożyłem wszystkie niezbędne papiery potrzebne w magistracie.Jak się nie potrafi złożyć kilku dokumentów do kupy w urzędzie to nie ma dofinansowania.Trochę chęci i logicznego myślenia,widać niektórym brakuje.A potem żale w komentarzach jaki jestem pokrzywdzony.

krzysztof

miałem wszystkie papiery cała sterta dokumentów jak nie wiesz to się nie wpie…..j i głosu nie zabieraj

Urko

Tak to bywa mój frustraciku, jeśli idziesz po dofinasowanie na nowy system grzewczy a przedstawiasz fakturę za pralkę , rachunek za montaż rurek w akwarium i dowód rejestracyjny na taczkę …..w UM :-)

ja też mam swoje zdanie

uważałem Cię za poważnego, ale tu przegiąłeś i zaczynasz jak Ampuła. Nie bierz jak on.

mieszkaniec 1966

co pieprzysz Andrzejku wielu mieszkańców odeszło z kwitkiem z winy urzędasa gliwickiego

Jan B.

Ile wynosi dofinansowanie?

Slawostar

Do pompy ciepła, 80% nie więcej niż 24 tyś.

Urko

Nooo…. jak akurat ty poszedłeś i zapodałeś coś w stylu ….bla bla bla złodziej Frankiewicz… mlamlamla oszust Frankiewicz , glugluglu… urzędnicza biurwa … to mógł cię urzędas nie zrozumieć . Rzeczywiście jego wina . A raczej szerzej -wina UM. Nie przewidzieli, że podczas obsługi niektórych “petentów” urzędasowi powinni towarzyszyć psychiatra i logopeda . Fatalnie .

Urko

@mic. Ahhh…jakże sobie cenię te niezwykle celne , wyszukane intelektualnie repliki na moje wpisy . Doceniam je, jako efekt niezwykle głębokich przemyśleń wymagających zapewne wielogodzinnego skupienia i koncentracji . A powiedz mi, tzw. “bąka” przy tym puściłeś?

logik

Wygląda na to, że to Frankiewicz pali w twoim kopciuchu byle czym. A gdyby nie był taki niedobry, to mógłby palić węglem najwyższej jakości. Zły Frankiewicz. Dobry krzysztof.

Urko

Powinieneś napisać : ” Dobry i mądry Krzysztof” . Byłoby jeszcze zabawniej.:-)

aaaaa

@ Krzysztof Też uważam, że miasto działa bardzo nieskutecznie w kwestii poprawy jakości powietrza co niestety widać na każdym kroku w okresie jesienno – zimowym, ale pana myślenie: nie dostałem dofinansowania to będę palił byle czym i truł wszystkich w tym siebie i własną rodzinę jest bardzo dziecinne i na pewno nie przyczyni się do poprawy jakości powietrza. Może warto wystosować petycję w sprawie dofinansowania (realnego) do wymiany pieców, czy podłączenia do sieci miejskiej. Zaraz ktoś napisze po co to nic nie da. Tego nie wiemy, ale wiemy na pewno, że jeśli nie będą podejmowane jakiekolwiek próby rozwiązania tej sytuacji… Czytaj więcej »

Bat

To będziesz płacił kary haha

Antek

Ja pale śmieci i bende palić, mam w dupie że truję ludzi. Węgiel jest zbyt drogi

prosty_gliwiczanin

Są ważniejsze problemy w Gliwicach, co z naprawą latarni na ul. Centaura, ciemno tam jak w d… u Murzyna!!

lekarz

Uwaga! W Gliwicach najbardziej zanieczyszczone powietrze z całej Polski!!! Każdy może to sprawdzić w każdej chwili. To efekt wycięcia kilkudziesięciu tysięcy drzew przez Frankiewicza!! W centrum prawie nie widać dymiących kominów! A jeśli są, to takie same jak np. Katowicach, ale tam powietrze jest czyste!!!

Ampuła

Święta Barbara ukazała się radzie nadzorczej państwowej Polskiej Grupy Górniczej z orędziem. Jasno z niego wynika, że w przyszłym sezonie grzewczym tona zmielonego na groch wungla w worku ma być po 2000 zł. To zmusi kolejne dziesiątki tysięcy posiadaczy kotłów piwnicznych do przejścia na “paliwa alternatywne”, przez państwo ogłoszone jako nielegalne. Wyprzedzająco rozrośnie się znacząco państwowy aparat kontrolno-prześladowczy. Sformowany, umundurowany, wyposażony w pojazdy opancerzone i broń długą. Oraz w prawo do siłowego najścia, zdeptania miru domowego, wymuszania posłuszeństwa, wysadzania kotłów i niszczenia zapasów wrażych paliw “in situ”. Do tworzenia i wyszkolenia zastępów takich kontrolerów doskonale nada się nowy zaciąg z… Czytaj więcej »

i ja też

rzuć to świństwo, bo coraz gorzej z tobą

Urko

Rzuć to pisanie na forum , bo nie umiesz tego zrobić ani dowcipnie ani , tym bardziej inteligentnie.

warum?

no tak jak ty się uważasz za inteligenta i pracujesz na nederland-zmywakach to ..gratuluję

warum?

to indywiduum nie wiadomo co to kto najprawdopodobniej to chyba wypierdek mamuta

Wrzodzisław

Święta Barbara się ukazała z orędziem? A nie żoliborski faggot?

Ssak

Tak właśnie może wyglądać najczarniejszy scenariusz naszej egzystencji. Nawet uważam, że taki jest cel bo jak się wypłacimy starszym i mądrzejszym jak zabraknie kamienic, lasów, jezior, i tej całej reszty do której im się oczy świecą.