Strefa 30 obejmie kilkanaście ulic w dzielnicy. ZDM przychylił się do wniosku mieszkańców

Na kilkunastu ulicach w części Wójtowej Wsi zostanie wprowadzona strefa TEMPO 30. To efekt zabiegów tamtejszej Rady Dzielnicy, która wnioskowała o ograniczenie prędkości w całym kwartale wyznaczonym przez ulice Daszyńskiego, Kościuszki, Zygmunta Starego i Słowackiego.

 
Limity prędkości do 30 km/h, m.in. na spacerowej alei i wąskich, zastawionych samochodami uliczkach, gdzie piesi poruszają się jezdnią, mają zostać wprowadzone do końca czerwca br. Ograniczenie ma obowiązywać na ulicach: Mickiewicza, Damrota, Norwida, Skargi, Sobieskiego (w części), Zawiszy Czarnego, Długosza, Długiej, Małej, Na Wzgórzu, Prusa, Puszkina.

Na ul. Oleśnickiego powstanie, zgodnie z wolą mieszkańców, strefa zamieszkania. Nie mamy informacji dotyczących ul. Ligonia, ale prawdopodobnie tam również pozostanie (już wprowadzona) strefa zamieszkania

– przekazuje Rada Dzielnicy w mediach społecznościowych. Jak dodaje, z wyłączeniem ul. Mickiewicza i Sobieskiego, ZDM wpisze ulice objęte zmianami organizacji ruchu na listę ulic w ciągach, których będzie można wprowadzić fizyczne elementy spowalniające ruch drogowy.

Załączona mapa ma charakter poglądowy i obrazuje obszar wnioskowany przez Radę (stąd obejmuje też ul. Oleśnickiego i Ligonia).

Planowane wprowadzenie strefy TEMPO 30 to rezultat starań Rady Dzielnicy Wójtowa Wieś. Jeszcze w październiku ub. roku do Zarządu Dróg Miejskich złożono wniosek o wprowadzenie zasad uspokojenia ruchu kołowego. Oprócz samych limitów prędkości proponowano by w obrębie objętym wnioskiem, zastosować progi zwalniające i inne rozwiązania mogące skutecznie zniechęcić kierowców do ciśnięcia na gaz, w tym monitoringu i częstszych kontroli ruchu. Wnoszono także o przeprowadzenie szeroko zakrojonej akcji informacyjnej dot. wprowadzenia w/w strefy. Wraz z początkiem kwietnia Rada poinformowała, że ZDM odniósł się pozytywnie do wnioskowanych postulatów.

lipy mickiewicza gliwice lipy gliwice

W naszej opinii wprowadzenie zmian przyczyni się do stworzenia bardziej komfortowego i bezpiecznego środowiska życia w tej części naszej dzielnicy. Ufamy, że nasz wniosek stanie się również początkiem poważnej dyskusji na temat bezpieczeństwa i komfortu życia w obrębie zabytkowych i nowych osiedli zlokalizowanych na terenie dzielnicy Wójtowa Wieś – czytamy w kwietniowym wpisie RDZWW w mediach społecznościowych.

Wiele newralgicznych miejsc

Jak wskazywali wnioskodawcy w złożonym jeszcze w ub. roku piśmie, w tej części dzielnicy znajduje się wiele miejsc, w których ograniczenie prędkości przejeżdżających aut przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa. Ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż alei Mickiewicza, połączony z parkiem miejskim, plac zabaw z siłownią, pawilon z klubokawiarnią, placówki oświatowe – przedszkole, szkoła, ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci i młodzieży – są to lokalizacje potencjalnie wypadkowe, wokół których kierowcy często nie stosują się do przepisów, przy okazji generując hałas.

Co prawda w dzielnicy istniały miejsca, gdzie dozwolona prędkość była niższa, jednak do ograniczeń stosowało się niewielu użytkowników dróg.

Stąd Rada chciała by w obrębie całego określonego kwartału ulic o jednorodnej, historycznej zabudowie obowiązywał również jednolity system ograniczenia ruchu. Jak bowiem wynika z przywołanych we wniosku analiz Biura Ekspertyz EKKOM z 2008 roku, poruszanie się z prędkością rzędu 30 km/h może zmniejszyć prawdopodobieństwo śmierci pieszego w razie kolizji do ok. 10 czy kilkunastu procent (przy 50 km/h szansa ta rośnie do ponad 80%, zaś przy 70 km/h wynosi już 100 %).

– Obecnie wiele dużych miast w Polsce z powodzeniem stosuje strefy ograniczenia prędkości ruchu. Oficjalne Strefy Tempo 30 zostały wprowadzone w: Trójmieście, Warszawie, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i Poznaniu. W miastach tych wprowadzanie stref Tempo 30 należy do planowej strategii miast, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów – zaznaczają radni Rady Dzielnicy Wójtowa Wieś.

(żms)
fot. Rada Dzielnicy Wójtowa Wieś (FB)

43 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze