Święto Wojska Polskiego w Gliwicach i upamiętnienie Cudu nad Wisłą w tym roku skromniej

Bez widowiskowego przejazdu pojazdów wojskowych i bez udziału publiczności. Epidemia nie oszczędziła również Święta Wojska Polskiego, symbolicznie świętowanie tym razem jest wyjątkowo skromne.

Około 12:00 pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przedstawiciele służb mundurowych i władz miasta złożyli kwiaty, wcześniej odbyła się uroczysta msza święta w kościele garnizonowym pw. św. Barbary. W tym roku upamiętnienie Cudu nad Wisłą odbyło się w Gliwicach dzień wcześniej, 14-go, a nie 15-go sierpnia.

Przypomnijmy, Cud nad Wisłą, czyli zwycięstwo 100 lat temu w bitwie nad nad Armią Czerwoną pozwoliło zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej, a także przekreśliło radzieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią oraz plany rozpętania międzynarodowej rewolucji.


od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
s.Adrianna SSND

To istotnie musiała być ręka boska, bo przecież ten naród sam z siebie to tylko potrafi wszystko popsuć.
Dziękujemy Ci Matko Boża!

Imiu

Od razu ręką, to był palec ten najdłuższy u nogi.

Walduś

Mit o cudzie wiecznie żywy. Przeciętnemu Polakowi centro-prawica od lat wciska mit, że gdyby nie Piłsudski, wojsko polskie, Matka Boska oraz ksiądz Skorupka, to Kozacy defilowaliby na Unter den Linden, a może nawet na Champs Elysées. Co ciekawe, w II RP to prawica wymyśliła boską interwencję w celu pomniejszenia roli Piłsudskiego, a dziś wielbi go na równi z ks. Skorupką, którego znaczenie w wojnie było mniej niż marginalne.

Tymon

Jeszcze jak wspomnisz Polakom że Piłsudski należał do PPS tj polskiej partii socjalistycznej, to im głowy mogą eksplodować. Z drugiej strony dzięki tej lewicowości wodza, kobiety miały bardzo szybko prawa wyborcze, plus homoseksualizm nie był w żaden sposób karany (w przeciwieństwie do zachodniej Europy). O przewrocie majowym nie wspominam bo wyszło z marszałka i jego otoczenia wszystko co najgorsze…

Laszlo_egesz

I znowu Piłsudski, jakby zwycięstwo to była jego zasługa. A gdzie gen. Rozwadowski?

The Tiger@

Militarnie za tym zwycięstwem stoi Rozwadowski, ale politycznie Piłsudski. I on jest (oraz był) bardziej “medialny”.

Ampuła

na pomniku
bozia z wąsami
która zwyciężyła bolszewików
wprowadzając ich w stupor
rozchylonymi płaszcza połami

kasztanka marszałka

No i zdążyły PiSiory z pomnikiem upamiętniającym bitwę warszawską na jej 100 letnią rocznicę, czy będzie dopiero gotowy na rocznicę zamachu majowego ?

kasztanka marszałka

Co to za szopka ? Kwiaty pod pomnikiem Piłsudskiego ? Zwycięzcą i dowódcą Bitwy Warszawskiej był szef sztabu gen. Tadeusz Jordan-Rozwadowski i jemu należy się chwała, sława i pomnik a nie temu dziadowi Piłsudskiemu, który stworzył sobie kult jednostki do dzisiaj panujący.

Obserwujący

Aaaaa to dlatego wojskowi od rana są pobudzeni.

Urko

Jakieś symboliczne “zaślubiny” Polski z Górnym Śląskiem? Maczanie flagi w Kłodnicy ? Ognisko z 15 ton wungla ? Grupowe skoki spadochronowe z flagami z szybu w Sośnicy ? Jakieś pomysły ?

Ostatni Sprawiedliwy

@Urko. Powinieneś być wdzięczny, bo możesz sobie drwić i swobodnie wypowiadać swoje myśli. Nie cieszy Cię odzyskanie niepodległości przez Polskę i zatrzymanie sowieckiej nawałnicy? W przeciwnym wypadku trzymałbyś potulnie język za zębami, kopiąc urobek w kopalni uranu gdzieś na dalekiej Syberii. Zastanów się kim jesteś.

Wasyl Wyrypał

Od 1939 do 1989 śpioch, czy amnezja?

Urko

@Ostatni Sprawiedliwy Cieszy, cieszy . Powiem więcej . Nawet bawi. I to serdecznie . A im więcej zadęcia i nadęcia , im więcej defilad, prężeń mundurów , przysiąg i urażonej dumy polskich “patriotów” i im głośniejszy ich kwik, tym szerszy mój uśmiech.