Święto Wojska Polskiego wypada w przyszłym tygodniu. Znamy harmonogram uroczystości

Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, upamiętniające zwycięską Bitwę Warszawską w 1920 roku, w tym roku będzie celebrowane inaczej, niż w latach ubiegłych. Zmieniła się data i pora dnia.

W poniedziałkowy wieczór, 14 sierpnia, w godzinach od 19:00 do około 21:00 w kościele Świętej Barbary oraz na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędą się uroczystości związane z obchodami Święta Wojska Polskiego. We wtorek 15 sierpnia o godz. 13.00 w Kościele Garnizonowym Świętej Barbary zostanie zorganizowany koncert pieśni patriotycznych.

PROGRAM WYDARZENIA

19.00-19.45 Msza Święta w intencji żołnierzy i pracowników RON (kościół garnizonowy p.w. Św. Barbary w Gliwicach, ulica Św. Barbary 2)

19.45-20.00 Przemarsz pododdziałów (ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego – plac Piłsudskiego)

20.00
Uroczysty capstrzyk jednostek wojskowych (pl. Piłsudskiego): Apel Pamięci Oręża Polskiego, salwa honorowa, złożenie wieńców i wiązanek pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, defilada.

WAŻNE DLA KIEROWCÓW

Uroczysty przemarsz pododdziałów jednostek wojskowych ulicami miasta będzie powodem utrudnień, których należy spodziewać się między ulicą kardynała Stefana Wyszyńskiego a placem Piłsudskiego w godzinach między 19:45 a 20:00.

(żms)/UM(mf)
fot. arch. 24gliwice.pl
 

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Sławojka
Sławojka

Armia polska ? Jaka jest ? Przedstwię oficjalne dane.Liczebnie polska armia jest dziesięciokrotnie mniejsza od amerykańskiej. Ale,ale.W górę serca ! Generałów mamy DWA DAZY WIECEJ od armii amerykańskiej ! HURRRRA !

rrolch
rrolch

Najważniejsze, że Wojsko Polskie dysponuje zdecydowanie większą liczbą kapelanów niż helikopterów

Ampuła
Ampuła

Budżet cyrku MONcierewicza ma wynosić 2,5% PKB rocznie. To tak na oko z 60 miliardów zł. Helikopterów nowych nie kupią. Lotniskowców nie zbudują. Dronów wezmą ze 20 sztuk z obiecanego 1000. Czołgi przemodernizują paździerzem i klajstrem z Twardych na Hardych. Pięćdziesięcioletnie okręty podwodne ogacą, zaszpachlują, wymienią łożyska w pedałach.
1/3 budżetu pójdzie na partyzAntków barłożących pod domach. 1/3 na fanaberie rekonstrukcyjne, dęte biby z okazji klęsk powstańczych, pomnikomaniactwo, opłacanie błaznów z komisji smoleńskich.
Reszta dla kleru bojowego.

em
em

Ampuliku, ty byleś chociaż w wojsku? Myśle że jesteś facetem o wąskiej klacie i wiecznie spoconych łapach , które wycierasz ukradkiem w spodnie.W realu nie masz własnego zdania, a tu, anonimowo stać cie tylko na zgryźliwości i obrażenie wszystkiego i wszystkich.

jednoroczny ochotnik marek
jednoroczny ochotnik marek

To ty Polsko masz jeszcze jakieś wojsko ? 40 pasibrzuchów z platfusem oczekujących na nominacje generalskie wojskiem nie nazwę.Nie nazwę nim hobbystów,przebierańców rekonstruktorów.Ale na spęd pod dziadka bym poszedł gdyby w namiocie rozbitym na okoliczność sprzedawano monety.Ty z Misiewiczem.Warto taką monetę zachować.W chwilach ciężkich ,w chwilach próby jak to drzewiej bywało Polak na ogólnonarodową składkę zbrojeniową głuchy nie pozostanie.Nie pozostanę obojętnym i ja. Coina Misiewicza do skarbonki wrzucę .Niech armia zna jakich party,idiotów ma.

Lucy Pher
Lucy Pher

Przeczytajcie proszę program godzinny uroczystości.W każdej godzinie programu występuje religijny szajs.Jak nie nazwa kościoła to ulica kardynała.Gdzie jesteśmy ? W Watykanie ?

ja234
ja234

To święto poprzez cyrki, całkowicie wypaczył antek i reszta pisiorów.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@ja234 _ Cyrku nie widziałeś w Ludowym Wojsku Polskim obsadzonym głównie przez spolonizowanych sowieckich oficerów. Nie widziałeś bo w pieluchy szczałeś a poczytać na ten temat teraz nie chciałeś…. Lepiej poczytać “Sok z buraka” wiedza stamtąd nieprzenikniona bije….

staruszek
staruszek

Proszę się denerwować, nie warto. Tutaj jest wielu z popłuczyn bolszewickich

Autochton
Autochton

Mowisz o sobie, dziadku ?

jgr
jgr

o Kuklińskim słyszeli, chłop doczytał jaka była rola Kraju Prywiślańskiego w ruskich planach wojskowych na wypadek jakiegoś konfliktu, przejął się tym faktem, ale w przeciwieństwie do reszty, która też wiedziała, ale wolała co najwyżej robaka zapijać z tego powodu, postanowił te plany trochę popsuć i bardzo dobrze zrobił

Roknosowski
Roknosowski

Ci spolonizowani oficerowie przyszli z twoich stron.Przecież ty też zostałeś w swoisty sposób spolonizowany.A ,że w wojsku nie byłeś.No cóż dekownicy zawsze przy komputerze najgłośniej wojują

Analityk
Analityk

Pan Ostatni Sprawiedliwy racje z tymi spolonizowanymi oficerami ma.Tak było w 50 ubiegłego wieku.szkoda tylko,że w trosce o tzw. prwde historyczna młodym nie dopisał,że chodziło o wyższych oficerów.Nie napisał o ubezwłasnowolnionym “prawie państwie” o nazwie Polska Rzeczpospolita Ludowa przez państwo z którego ci oficerowie zostali przysłani.Wreszcie zapewne ze względu na podeszły wiek nie dokonał porównania z dniem dzisiejszym naszej armii.Czy jest inaczej ? Ano nie ! Za każdym polskim generałem stoi amerykański,o zgrozo niemiecki a nawet duński,którzy decydują gdzie wysłać nasze wojska,jakie uzborjenie im sprzedać lub jaki szrot podarować.Więc tu nie zaszła żadna zmiana “w oczach mojego widzenia”

Pierwszy Sprawiedliwy
Pierwszy Sprawiedliwy

**** z Kresów jak zawsze szczeka ! Tym razem Ruscy oficerowie w WP leżą mu na wątrobie.Zapytam ****. Co by było gdyby Polska jakimś cudem po 1945 roku znalazła by się w strefie wpływów zachodu ? Czy **** wraz z rodziną i innymi z Kresów wyjechałby na zachód ? Do Polski.Zostałby przez panujących na Kresach Sowietów wypuszczony do Polski będącej pod protektoratem zachodu ? Przenigdy ! Co dziś było by z **** ? Ano kości ****** gdzieś by bielały w Workucie.Gdyby przeżył byłby ***** dziś Burkiem w walonkach dumnym posiadaczem obywatelstwa Ukrainy.I gwarantuję nie zaszczekał by ani raz……………………..To pisałem ja… Czytaj więcej »

Ampuła
Ampuła

W kościele, przy kościele, pod kościołem, opodal kościoła, pomiędzy kościołem a katedrą itd. A tak apropozzz klerowodzostwa: wiecie, że we wrześniu 1939 prymas Polski August Hlond uciekł z Warszawy do Rumunii jeszcze zanim zrobił to polski rząd? Coś tam pierdaczył później, że akurat na tym kierunku miał właśnie pilne sprawy do załatwienia, jakieś tete-a-tete w hotelu Hilton z jezuskiem czy nawet ze samym pambukiem.

A co
A co

Już to napisałeś w ubiegłym roku.Pamiętam z twojego tekstu ,że uciekł Packardem.Popatrz ja pamiętam.Ty zapominasz .Ale ogólnie kierunek masz dobry ! Na pohybel klechom w świeckim życiu Polaków !

Ampuła
Ampuła

Pojawia się rytualna okazja, to trzeba powtarzać, bo katogawiedź jest zaprogramowana na przyjmowanie komunikatów o stałej treści i o stałej porze. Faktycznie, pasterz bohatersko wiał Packardem, czyli na dzisiejsze limuzyną klasy Bentley. Jeżeli jednak posiadał w tym Packardzie podłokietniki ze skóry osiołka, to może to mieć decydujący wpływ na beatyfikację tego typa. Od 40 lat polskie klechy ciągną go bowiem za uszy przez watykańskie labirynty instytucji “świętości” i jeszcze tylko drobiażdżek wadzi – cudu brakuje. To znaczy jest, ale do komisyji postulacyjnej jeszcze nie doszła poczta od jednej zakonnicy z Supraśla, której – za oczywistym wstawiennictwem Hlonda nieżyjącego – ustąpiły… Czytaj więcej »

staruszek
staruszek

Powiedz kościół odezwie się natychmiast ampułka, choć to facet, który na piastunkach nawet się nie zna

gen. Bożek
gen. Bożek

Na piłce się nie zna. To fakt.Nigdy jego proroctwa dotyczące piasta się nie sprawdziły.A antyklerykalne komentarze w kraju zniewolonym przez krogulcze szpony kleru uważam za zasadne.A wojsko ? Sprawdzcie proszę ilu mamy kapelanów wojskowych w randze generała ?

rrolch
rrolch

Najważniejsi goście będą? Mam na myśli defiladę emerytów z Klubu GP z transparentem?

GP
GP

Jakoś przyczłapiemy.Ojczyzna się tego domaga.

krzysztof
krzysztof

To my mamy wojsko?

rrolch
rrolch

tak jeszcze odnośnie programu: 20.00 Uroczysty capstrzyk jednostek wojskowych (pl. Piłsudskiego): Apel Pamięci Orange Polska

Oko
Oko

W sumie święto pożyteczne.W Zapyziałych,brudnych Gliwicach mobilizacja zamiataczy ulic i placu…bezcenna

heli1b
heli1b

Szkoda, że nie wiadomo o której rozpocznie się sama defilada, już po tych całych cyrkach z Piłsudskim, który dla mnie był postacią kontrowersyjną. Jako miłośnik sprzętu wojskowego defiladę chętnie obejrzę, ale na apelach już swoje odstałem.

sierżant Mruk
sierżant Mruk

Defilada się rozpocznie kiedy uda się odpalić wóz bojowy oraz zagrzać wodę w kuchni polowej.Pracujemy nad tym.