Szczepienia przeciw COVID-19, ruszyła rejestracja w Gliwicach. Na razie dla osób z pierwszej grupy

W Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach, który został tzw. szpitalem węzłowym, osoby pracujące w sektorze zdrowia, mogą już zgłaszać się do udziału w Narodowym Programie Szczepień przeciwko COVID-19.

 
Zainteresowani mogą to zrobić za pośrednictwem strony internetowej placówki: szpital4.gliwice.pl.

Posłuchaj:

Przygotowany przez rząd program zakłada, że przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków, zaszczepieni zostaną pracownicy służb medycznych w tzw. szpitalach węzłowych. Placówki zaszczepią swój personel oraz innych jednostek sektora ochrony zdrowia m.in. szpitali, przychodni, aptek i pracowników administracyjno-technicznych.

Wierzymy, że zainteresowanie będzie wzrastać, zachęcamy wszystkich pracowników ochrony zdrowia, zarówno tych pracujących z pacjentami jak i tych, którzy na co dzień wykonują inne, bardzo ważne czynności, do rejestrowania się online

– mówi dr Anna Dołaszyńska-Żółkiewska ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Do szczepienia mogą się zgłosić osoby, które przeszły już COVID-19 oraz te, które nie chorowały. Podmioty lecznicze oraz apteki mają czas na zgłoszenie gotowości swojego personelu do zaszczepienia do 20 grudnia br.

AKTUALIZACJA: Ministerstwo Zdrowia wydłużyło termin przyjmowania zgłoszeń personelu medycznego i niemedycznego do szczepień przeciw COVID-19 do 28 grudnia.

Rząd przyjął Narodowy Program Szczepień

Rozpoczęcie szczepień planowane jest na I kwartał 2021 r. Szczepionka przeciwko COVID-19 będzie darmowa i dobrowolna. Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) będą przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W etapie I ze szczepień skorzystają: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.

(za mat. pras./gov.pl)
fot. px