Szkoła Muzyczna zmieni adres. Dwie propozycje – ul. Śliwki i Bojkowska – odrzucone

XIX-wieczna willa, będąca siedzibą Państwowej Szkoły Muzycznej, pójdzie pod młotek. Miasto szuka dogodnej nowej lokalizacji, w której mogłaby znaleźć się sala koncertowa. Na razie dyrekcja szkoły mieszczącej się od 1954 roku przy ul. Wieczorka 6, odrzuciła dwie propozycje.

O pomyśle wybudowania nowej, bardziej komfortowej, siedziby dla Szkoły Muzycznej poinformował Zygmunt Frankiewicz, w swoim przedwyborczym programie na lata 2014-2018.
– Rozpoczniemy proces inwestycyjny zmierzający do wybudowania nowej siedziby Szkoły Muzycznej, w której znajdzie się szkolna sala koncertowa ? zadeklarował prezydent.

Co prawda definicja pojęcia ?rozpoczęcia procesu inwestycyjnego? jest dość szeroka, jednak, jak zapewniają w urzędzie, nie była to ?kiełbasa wyborcza? ze strony Frankiewicza i urzędnicy podejmują faktyczne działania.


– Na początku braliśmy pod uwagę lokalizacje przy ulicy Śliwki, gdzie dawniej mieściła się Szkoła Podstawowa nr 6. Tam za budynkiem jest spora działka, gdzie można byłoby postawić nieruchomość. Z bliżej mi nieznanych względów, dyrekcji szkoły ta lokalizacja nie przypadła do gustu ? informuje nas Marek Jarzębowski, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.

Jak dodają w magistracie, kolejna propozycja ? w Nowych Gliwicach – również została odrzucona. Lokalizacja przy ulicy Bojkowskiej, zdaniem dyrekcji szkoły, jest zbyt odległa. Jaki jest następny krok w procesie inwestycyjnym?

– Szukamy dalej. Równolegle będziemy starać się uzyskać wsparcie z Unii Europejskiej, która chętnie dofinansowuje szkoły zawodowe. Warto przypomnieć, że studia II stopnia w tej szkole przyuczają do zawodu muzyka. Na pewno będziemy zabiegać o środki unijne ? dodaje Jarzębowski.

Co czeka obecną siedzibę placówki? Dwukondygnacyjna nieruchomość należy do majątku gminy, więc po przeprowadzce, najprawdopodobniej pójdzie pod młotek. Okazały budynek, bezpośrednio sąsiadujący ze skwerem Bottrop, ma dość długą i ciekawą historię. Jak wynika z archiwalnych planów, oprócz parku budynek sąsiadował z kortami tenisowymi przy obecnej ul. Młyńskiej. Od strony gospodarczego podwórka najbliżej ulicy stał istniejący do dziś budynek, w którym mieściły się wozownia, pomieszczenie na uprząż, izba woźnicy, stajnie oraz dom ogrodnika. Co ciekawe, w budynku przed wojną, oprócz biur, znajdowały się także mieszkania urzędników.

– Budynek, wzniesiony w stylu neoklasycznym, należał do 1924 roku do Jenny Schlesinger, a potem do gminy Gliwice. Do końca wojny znajdowały się tu niemieckie wydziały urzędu miasta, po wojnie, do czasu przekazania szkole, również urzędy Prezydium Miejskiej Rady Narodowej ? czytamy na stronie internetowej placówki.

Państwowa Szkoła Muzyczna im. Ludomira Różyckiego funkcjonuje pod adresem Wieczorka 6 od 1954 roku. (mpp)