Szkołę przy ul. Daszyńskiego czeka metamorfoza

Fot. G. Ożga/ UM w Gliwicach

Dobudowany segment przedszkolny, nowe sale dydaktyczne, pracownie, sale zajęć ruchowych i pomieszczenia biurowe, nowoczesna kuchnia i większa niż do tej pory stołówka, komfortowa szatnia, toalety i winda dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, zmodernizowana biblioteka, a do tego dwa nowe place zabaw, kilkanaście miejsc postojowych dla samochodów oraz wiata rowerowa – tak po planowanej przebudowie ma wyglądać Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 im. Arki Bożka w Ostropie. 

 
Istniejący budynek szkoły przy ul. Daszyńskiego 424 składa się z trzykondygnacyjnego segmentu głównego mieszczącego sale zajęć, bibliotekę, stołówkę szkolną z kuchnią, pomieszczenia biurowe, pomocnicze i techniczne, połączonego parterowym łącznikiem z jednokondygnacyjnym segmentem sportowym z salą gimnastyczną z zapleczem szatniowo-sanitarnym.

Fot. G. Ożga/ UM w Gliwicach

Co się zmieni?

W ramach planowanej rozbudowy placówka zyska  dodatkowe niemal 2 tys. m² powierzchni użytkowej. Głównie za sprawą nowego segmentu przedszkolnego, który zostanie połączony z budynkiem szkoły łącznikiem na poziomie 1. i 2. piętra. Dzięki dodatkowej przestrzeni możliwe będzie uruchomienie 4 nowych oddziałów przedszkolnych (łącznie będzie ich 6 – po 3 na każdym piętrze). Przedszkole zyska także salę integracji ruchowej i salę zajęć ruchowych z zapleczami, 3 gabinety pracy indywidualnej z dziećmi, pomieszczenia biurowe i socjalne, kuchnię, zespół szatniowy oraz toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

mat. graficzne szkoły

Z kolei szkoła wzbogaci się o rozbudowaną kuchnię i większą niż do tej pory stołówkę. W budynku powstaną też 3 nowe sale dydaktyczne, 2 pracownie (fizyczna i chemiczna), 3 pomieszczenia biurowe, szatnia, zmodernizowana biblioteka oraz toalety i winda, uwzględniające potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

mat. graficzne szkoły

Zmieni się także otoczenie placówki – powstaną dwa nowe place zabaw – dla dzieci młodszych (we wschodniej części działki, na wydzielonym ogrodzeniem terenie obok segmentu przedszkolnego) oraz dla pozostałych dzieci (w rejonie boisk szkolnych). Pojawi się również łącznie 14 stanowisk postojowych dla samochodów oraz wiata rowerowa.

– Naszym priorytetem jest zapewnienie dzieciom i młodzieży komfortowych warunków do nauki i zabawy, dlatego w Gliwicach nieustannie modernizujemy infrastrukturę oświatową, wraz z jej otoczeniem – boiskami sportowymi czy placami zabaw. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 im. Arki Bożka w Ostropie to jedna z kilku gliwickich placówek, które zostaną rozbudowane. Zmiany czekają także Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7 w Wójtowej Wsi czy w niedalekiej przyszłości Szkołę Podstawową nr 29 przy ul. Staromiejskiej. Na finiszu są także prace związane z budową nowego przedszkola w Żernikach – mówi prezydent Gliwic Adam Neumann.

Przetarg, w którym wyłoniony zostanie wykonawca inwestycji ma zostać ogłoszony jeszcze w marcu bieżącego roku. Prace związane z rozbudową placówki, na które zabezpieczone zostały środki z budżetu miasta zaplanowano na lata 2024 – 2026. (ml/SP nr 3)

mat. graficzne szkoły

Publikacja: Miasto Gliwice