“Ta inwestycja będzie miała znaczący wpływ na jakość powietrza”. 27 mln zł dla PEC (TV)


27 mln zł, w formie preferencyjnego kredytu z opcją umorzenia, otrzymało Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej na budowę instalacji odsiarczania i odazotowania spalin. Będzie to strategiczna inwestycja miejskiej ciepłowni.

Dzięki niej gliwickie ciepło będzie wytwarzane w warunkach spełniających surowe normy ekologiczne.

Miejska spółka PEC Gliwice otrzymała 27 mln zł dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na budowę instalacji Odsiarczania i Odazotowania Spalin. To spore wsparcie wartej blisko 52 mln zł inwestycji. Pozostałe środki będą pochodziły z budżetu PEC.


Instalacja będzie wyposażona w nowoczesne, w pełni zautomatyzowane linie ochrony powietrza budowane w technologii umożliwiającej redukcję emisji zanieczyszczeń płowo-gazowych, m.in. SO2, NOx, HCL, HF, NH3 i pyłu.

Dzięki instalacji kotłownia rusztowa w PEC będzie spełniała rygorystyczne normy ochrony środowiska.

– Inwestycja jest bardzo potrzebna Gliwicom. Nowe rygorystyczne normy ochrony środowiska zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2023 r. Dzięki dofinansowaniu z WFOSiGW będziemy na nie przygotowani. Będzie to preferencyjny kredyt z opcją częściowego umorzenia – mówi Rudolf Widziszowski, Prezes Zarządu PEC w Gliwicach.

Dzięki inwestycji rocznie do atmosfery trafi o ponad 540 ton zanieczyszczeń gazowych mniej. Będzie to kolejna kotłownia w PEC, która dzięki wsparciu WFOŚiGW zostanie zaopatrzona w instalację oczyszczania powietrza i spełni najsurowsze normy zawarte w europejskich konkluzjach BAT.

– Każda inwestycja, która przyczynia się do poprawy jakości powietrza w mieście jest niezwykle cenna. Ta, którą realizować będzie nasze Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej z pewnością pozytywnie wpłynie na to czym oddychamy. Miasto będzie wspierać każdą inicjatywę, która przyczyni się do lepszego traktowania naszego środowiska naturalnego. Gliwice muszą stawać się miastem co raz bardziej ekologicznym – mówi p.o. prezydenta Gliwic Janusz Moszyński.

(żms)/UM(mf)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
harry portier

Znaczący wpływ na jakość powietrza będzie miała likwidacja pieców kaflowych i zastąpienie ich źródłami ciepła zgodymi z uchwałą antysmogową.

Grugru

Nie piecy kaflowych a starych pieców CO z wentylatorami. W kaflowym nie napalisz miałem i węglem brunatnym a w taki piecu CO z wentylatorem spalisz wszystko. A co nie spalisz to wetylatorek wydmucha przez komin.

zenek

brawo

Wrzodzisław

Tak tak – “brawo”!
Udział uciążliwości ciepłowni PEC Gliwice dla powietrza w mieście (roczna emisja równoważna podzielona przez kwadrat wysokości emitora) wynosi mniej niż 2%, a więc nie ma żadnych szans, żeby ktokolwiek z Gliwiczan odczuł skutki modernizacji we własnych płucach. Urząd miasta dba o swój własny, jako instytucji, interes chroniąc PEC od wyższych opłat za wprowadzanie zanieczyszczeń do atmosfery, całkowicie ignorując problem likwidacji emisji z niskich emitorów, od której poprawę stanu powietrza atmosferycznego trzeba zaczynać.
Ale głupia gawiedź i tak zachwycona !!

Gliwiczanka

Bardzo fajnie widzieć że miejska firma się rozwija a my będziemy zdrowsi dobry ruch Panie Rudolfie.

Obserwujący

No i fajnie.
Jeszcze wywalić auteczka z centrum.
Wprowadzić kontrolę 10, 20,30 letnich rzęchów.
Kupować jak najwięcej elektrycznych autobusów.
I na koniec, podłączać kamienice, wsie do sieci ciepłowniczej.

Przemo

Brawo
I faktycznie kontrolować kopciuchy w mieście.

Ostatni Sprawiedliwy

@Obserwujący.
Dla przypomnienia, wszystkie samochody są zobligowane do obowiązkowego, corocznego przeglądu. Ostatnie badania jasno wskazują, że te stare diesle są bardziej “pro eco”, niż najnowszej generacji (chodzi o wielkość emitowanych cząsteczek spalin i pyłów dużo poniżej PM 10). Podziel się swoją tajemną wiedzą, jak podłączysz do gliwickiego PEC-u np. Niewiesze lub kamienice w okolicach rynku, bez ponownego rozprucia starówki na cztery lata? Chętnie poczytam, bo na naukę nigdy nie jest za późno, a i mądrego to warto posłuchać.

:)

A kto niby chce jakąś wiejską dziurę podłączać do PEC? Dla takich jest gaz i elektryczność. Jaka szkoda społeczna stoi przed rozkopaniem kilku uliczek w celu podłączenia kamienic w centrum miasta do sieci grzewczej, która wyeliminuje kopcące kominy? Za głupotę się płaci i jeżeli poprzednik nie pomyślał, następca musi. Jakież to “ostatnie badania” znalazłeś, że wcześniej nie wiedziałeś, że diesle emitują PM1, co jest znacznie groźniejsze dla zdrowia, bo dociera aż do pęcherzyków płucnych i krwioobiegu, podczas gdy PM10 do górnych dróg oddechowych, a PM2,5 nieco głębiej, do dolnych? Nie widzę, żebyś miał ostatnio kontakt z kimś mądrym, ale nawet… Czytaj więcej »

Ostatni Sprawiedliwy

@:). Czytanie ze zrozumieniem tekstu pisanego się kłania. Z identyfikacją do czyjej wypowiedzi odniosłem się z podłączeniem do PEC-u, średnio inteligentna osoba nie powinna mieć problemu. Może podpowiem, że odpowiedzi układają się kaskadowo te poniżej i bardziej “na prawo” odnoszą się do założonego tematu, dodatkowo użyty znaczek “@” (znaczenie “at”, czyt. et) jeszcze bardziej powinno przybliżyć do którego tematu daję odpowiedź.
Jeżeli piszę dużo poniżej PM10 to zgadnij do jakich wielkości się odnoszę. W tym przypadku także pokazałeś, że nie rozumiesz co było napisane powyżej.

RealistA

Bravo.

Imiu

prawie 50 lat trwało podłączenie mieszkańców ul.Drzymały do PECu (odcinek 1000 metrów) to rozwiewa wszelkie wątpliwości dobroci i rozwoju w Polsce.

Tomek

Mieszkam na sportowej 500 metrów od cieplowni tu jeszcze cywilizacja nie dotarla

Imiu

Tobie powinno wystarczyć promieniowanie od tego Zakładu XD
Masz tak blisko że możesz śmiało nagrzać się patrząc na Nich a w domu nie ważne jaka będzie temperatura, Ci będzie ciepło ;-D

mieszczuch

Wywal pan jeszcze całkowicie tiry z miasta bo ostatnio się bardzo panoszą i nikt tego nie kontroluje i z elektryfikuje autobusy.

Dom

No i po kasie pójdzie w komin ha ha

Przemo

Trochę się pobawiłem w detektywa. Moszyński/PiS/Gowin/Osom to właściwie synonimy. Mnie zastanawia skąd niorą pieniądze na kampanie Moszyńskiego i Gorniga? OSOM to chłopcy ze stowarzyszenia, którzy dostają pieniążki z Wawy od swojego ministra(z Krakowa), który lubi porozumienie, ale ostatnio podskakuje Prezesowi, bo chce więcej. W ten właśnie sposób jedna z osób ze stowarzyszenia uparła się, że tam trzeba zrobić woonerf, bo inny kolega ze stowarzyszenia aktywny politycznie i startujący w Gliwicach z list jedynej słusznej bezprawnej i niesprawiedliwej partii będzie tam prowadził restaurację Armeńską :) w miejsce fajnie funkcjonującej innej restauracji. Swoją drogą jeden z tych kolegów jest też w innym… Czytaj więcej »

Ampuła

Powtarzam od zawsze: maskowane barwnymi serwetami i ideowym wizażem, inicjatywy kawusiowych społeczniaków każdorazowo zmierzają do zagarnięcia POD SIEBIE przestrzeni, władzy i majątku miejskiego.

pik

No to wiadomo z kąd mamy smog 540 ton rocznie a SM gnębi mandatami ludzi za spalenie plastikowej butelki to jest chory system i świry przy władzy.

Roman

Teraz widać jak naszego miasto się rozwija. Nawet przez 26 lat takich pomysłów nie bylo pod rządami uciekinera Zygmunta.

ewa

Wiesz ile czasu PEC musiał przygotowywać się do wzięcia dotacji? Inwestycja kosztuje 52 miliony a dotacja to 27 milionów. Reszta nie wzięła się znikąd, tym bardziej nie wypadła z rękawa w ostatnim miesiącu miłościwie panującemu p.o.

BiKo

A ja czytałem w frankistowskiej gazecie że nasze ciepłownia spełnia najwyższe eko wymagania… Czyżby mnie oszukiwali..? Ciekawe jest co jeszcze jest fantasmagorią Nieomylnych?

Gliwiczanka

Też czytałam na stronie pecu ale zwróć uwagę że oni mają dwie kotłownie a dofinansowanie dotyczy drugiej ta pierwsza już spełnia te normy unijne

Gruntowy przymrozek

Bo jedna kotłownia ma kotły pylowe, a druga to ruszciaki.

Gruntowy przymrozek

Czytasz i nie rozumiesz. Wymagania odnośnie jakości spalin ze źródeł przemysłowych stale wzrastają. One nie są stałe. Jeśli wczoraj dana instalacja spełniała najwyższe standardy to wcale nie znaczy że tak będzie zawsze.

Przemo

Jeśli tak myślisz, to wybacz ale wg mnie jesteś i.d.i.o.t.ą Inwestycje na 54 miliony mają cykl rozwoju od kilku miesięcy do kilku lat od momentu koncepcji, projektu i złożenia wniosku, przygotowania zabezpieczenia pożyczki do podpisania umowy z WFOŚiGW w Katowicach mija conajmniej kilka lub kilkanaście miesięcy. Fotka Janusza Moszyńskiego to właśnie taka fotka, gdy wszystko zostało zrobione i przygotowane przez PEC za czasów poprzedników, a taki Janusz przychodzi na gotowe. Bez względu na moje preferencje polityczne nie lubię takiej PROPAGANDY i podpinania się pod sukces. To element kampanii, a nie rzeczywistej pracy tego Pana. Jedyne co zrobił to to, że… Czytaj więcej »

:)

“Gliwice muszą stawać się miastem co raz bardziej ekologicznym – mówi p.o. prezydenta Gliwic Janusz Moszyński”. 160 tys. samochodów gliwiczan i pewnie drugie tyle codziennie przyjeżdżających z okolicy do Gliwic na pewno w tym nie pomaga. Ale ani pomysłów, ani zamiarów ograniczenia terroru kierowców nie widać.

zenek

glupie porownanie

:)

Żeby do was dotarło jak szkodliwe są piece, potrzebowaliście paru lat. W końcu dotrze też prawda o szrocie, którym zadajecie szyku pod chałupami.

BiKo

Czy ktoś policzył ile wypala ropy tramwaj A4 w ciągu roku – szacunek 10 godzin jednych, 5 kursów na godzinę, i drugą stronę tyle samo, długość kursu 17km/x2/ 25l/100km?
Tak ekologiczny transport zastąpił nieekologiczny tramwaj – czy naprawdę aż tak skretynieliśmy?

Beton

Dajcie już spokój z tym tramwajrm. W kółko jedno i to samo…

:(

Nom tramwaj “pali” zdecydowanie mniej…

Marcin

Frankiewicz przez 26 lat faworyzował kierowców aut i robił wszystko, żeby samochodów w mieście przybywało. Począwszy od zabudowywania każdego skrawka terenu ulicami i parkingami po powolną likwidację komunikacji miejskiej. A Ty chcesz, żeby Moszyński to zmienił w ciągu 3 miesięcy? Zastanów się może…

:)

Nie wiem, czy tekst jest dla ciebie za długi, czy masz problem ze zrozumieniem, więc powtórzę: “Ale ani pomysłów, ani zamiarów ograniczenia terroru kierowców nie widać”. Kiedy już się gruntownie zastanowisz, to się odezwij. Ale niekoniecznie.

Przemo

A ty chyba nawet tego 26 lat temu nie pamiętasz. Gdyby był Moszyński lub inny kandydat też by te auta faworyzował przez 26 lat, bo temat walki ze smogiem i zanieczyszczeniem, ochroną środowiska normalnym osobom na Górnym Śląsku się wtedy w ogóle nie kojarzył. Zabierz swojego kandydata z tekstem o likwidacji opału węglowego do Sośnicy i rób tam kampanię hipokryto! Zobaczysz jak cię przyjmą. Teraz jest znacznie większa świadomość, kiedyś było jeszcze TVP Katowice i aktualności o 18.30 z informacją/tablicą o przekroczeniach stężenia tlenków węgla siarki i azotu w powietrzu (300%) , a my musieliśmy dogonić zachód w produkcji przemysłowej… Czytaj więcej »

Ampuła

Państwo dało kredyt, żeby spalarnia wungla załatwiła sobie papierowe alibi. Na jego podstawie będzie mogla nadal kopcić w przyszłym roku i przez następne dwieście. Wunglem dużo mocniej zasiarczonym i zaazotowanym.

Gruntowy przymrozek

Zasiarczony tak, ale NOx powstają z azotu zawartego w powietrzu.