Ten mandat zapamięta na długo. Użytkownik hulajnogi elektrycznej jechał pod wpływem alkoholu

Alkohol i jazda hulajnogą elektryczną może równać się mandatowi. Przekonał się o tym 23-latek z Gliwic, który przejażdżkę zakończył wydatkiem 2,5 tys. zł na mandat. Policja opisuje ten przypadek ku przestrodze – mundurowi również i tę grupę użytkowników dróg mają na uwadze.

 
W niedzielny poranek, policjanci gliwickiej drogówki wzięli pod lupę, jadącego na hulajnodze elektrycznej ulicą Wrocławską mężczyznę.

Ich zainteresowanie wzbudziły chwiejne manewry 23-latka. Jak słusznie przypuszczali, wynik badania na zawartość alkoholu wskazał ponad promil. Mieszkaniec Gliwic, prócz zakazu dalszej przejażdżki, otrzymał od stróżów prawa mandat w wysokości 2500 złotych – informuje mł. asp. Krzysztof Pochwatka z KMP Gliwice.

Wyższe mandaty dla jeżdżących po alkoholu

Policja przypomina, że zmiany w kodeksie wykroczeń, które weszły w życie 1 stycznia 2022 roku, wprowadziły między innymi wyższe kary za wykroczenia polegające na kierowaniu po użyciu alkoholu (pomiędzy 0,2 a 0,5 promila alkoholu we krwi).

Ten czyn zagrożony jest w przypadku jazdy pojazdem mechanicznym, grzywną w wysokości nie niższą niż 2500 złotych, a w przypadku innych pojazdów, karą grzywny w wysokości nie niższą niż 1000 złotych. Z kolei, jeśli kierujący jest w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi), a prowadzi pojazd inny niż mechaniczny zostanie ukarany mandatem w wysokości 2500 zł – przestrzega aspirant.

(żms)/KMP Gliwice
fot. 24gliwice.pl/ŻMS

9 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
SENIOR
04/07/2022 16:40

Mam wrażenie ze ostatnio policjanci z drogówki starają się okazać coraz większą agresją w stosunku do potencjalnych ofiar ich działań. Częściej w/w opis przypadku ma miejsce gry interwencje podejmuje patrol mieszany tj przez poprzednie pokolenia określany jako męsko -damski w którym funkcjonariusz popisuje się przed funkcjonariuszką jaki potrafi być arogancki myŚląc że jest „MACZO”

Beton
05/07/2022 07:18
W odpowiedzi na  SENIOR

@SENIOR, a na czym opierasz to wrażenie?

SENIOR
05/07/2022 09:49
W odpowiedzi na  Beton

do Betonu -Stare przysłowie żydowskie mówi”jeśli ci jeden człowiek powie że wyrosły ci ośle uszy to się tym nie przejmuj, a jeśli ci o tym powie dwóch to lepiej spójrz w lustro i sprawdź bo może to być prawda. ” Skoro 11:0 potwierdza w/w wrażenia to jest to kamyczek do ogródka Komendanta by się zastanowił nad metodyką szkoleń. Założenie, że funkcjonariuszki wpłyną na umiarkowanie w trakcie interwencji okazało się niecelne w kontekście chcących być „MACZO” w grupie funkcjonariuszy

Roman Ukulele
06/07/2022 07:28

No to czekam, aż dzielni policjanci zaczną interweniować w przypadku:
1 – kierowców, którzy parkują na chodnikach w sposób utrudniający przejście pieszym i osobom z wózkami lub, na wózkach,
2- samochodów i motocykli z tłumikami po „tuningu”
3 – kierowców samochodów rozjeżdżających tereny zielone.

marta
04/07/2022 15:17

Niestety, użytkownicy tego typu wynalazków, tj. hulajnóg, rowerów i innych dziwactw powodują 90% wypadków w mieście i stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo dla innych użytkowników dróg. Dopóki będzie pozwolenie na tego typu „wynalazki”, dopóty będą wypadki.

AA
04/07/2022 15:25
W odpowiedzi na  marta

Na stronie statystyka policja gov pl możesz odnaleźć konkretne dane,
Bo to co myślisz nie jest równoznaczne z prawdą.

Erwin
05/07/2022 16:22
W odpowiedzi na  marta

Twoja alternatywna rzeczywistość…

Piotr
06/07/2022 09:04
W odpowiedzi na  marta

Najwięcej wypadków powodują właśnie kierowcy którzy piszą takie bzdury….czemu? Każdy uważa że ulica – droga należy do nich, nawet pieszy wydaje się intruzem na pasach! … często można zauważyć szczególnie w godzinach szczytu zwykle ludzkie chamstwo… dlatego jestem zaa a nawet poszedłbym dalej niż UE…w samym centrum miast tylko samochody Elektryczne, hulajnogi, rowery, rolki i piesi …w dupach wam się poprzewracało…wielu jakby mogło to autem by tylko nie chodzić wjechałoby do urzędu miasta … powiedzmy przy onkologii na parkingu zostawiasz auto i zapier… pieszo albo wypożyczasz hulajnoge czy idziesz na busa. Zielone strefy bez aut w centrach miast przejazd tylko… Czytaj więcej »

The Tiger@
09/07/2022 08:41
W odpowiedzi na  marta

Wszystko jest dla ludzi i trzeba rozumieć innych – wtedy ma się też odpowiednie podejście. Mówię to jako osoba, która po Gliwicach porusza s6zarowno pieszo, z wózkiem, rowerem, ehulajnoga, motocyklem, samochodem, autobusem…a i w przeszłości za kółkiem autobusu, ciężarówki czy ciężarówki z naczepa się zdarzało