Gdy wynajmujemy obcym osobom mieszkanie, zwykle niewiele o nich wiemy, a zdobycie dokładniejszych informacji do najłatwiejszych nie należy. Pewna kobieta przekonała się o tym na własnej skórze.

Na ogłoszenie gliwiczanki odpowiedziało „miłe” młode małżeństwo, wzbudziło takie zaufanie wynajmującej, że weryfikację danych i pobranie zaliczki przełożyła na bliżej nieokreślony „najbliższy czas”. To był błąd, przez który kobieta niemal straciła swoje mienie.

W sierpniu do funkcjonariuszy IV komisariatu zgłosiła się mieszkanka Gliwic, która jest właścicielką mieszkania znajdującego się przy ulicy Waryńskiego. Zawiadamiająca około 3 miesiące wcześniej wynajęła swoje 2-pokojowe mieszkanie na tej właśnie ulicy młodemu małżeństwu z Łabęd. W żaden sposób nie sprawdziła tych osób, nie pobrała kaucji za wynajem jak też żadnej zaliczki na poczet czynszu.

Mieszkanie było w pełni wyposażone

Kobieta liczyła, że w najbliższym czasie otrzyma zarówno kaucję, jak i wskazany w zawartej umowie czynsz. Pieniądze jednak nie nadchodziły, a kontakt z wynajmującym małżeństwem był coraz trudniejszy, w końcu zaprzestali oni odbierania telefonów.

Po 2 miesiącach nieopłaconego najmu, korzystając z zapasowej pary kluczy, weszła do swojego lokalu mieszkalnego. Na miejscu zastała bałagan, pozostałości po alkoholowych imprezach, podniszczone sprzęty.

Największe jednak zdziwienie właścicielki mieszkania wzbudził stary kineskopowy telewizor, który stał w miejscu, gdzie pozostawiła wynajmującym odbiornik telewizyjny LCD

– komentuje nadkomisarz Marek Słomski, oficer prasowy KMP Gliwice.

Po złożeniu zawiadomienia w Komisariacie Policji IV w Gliwicach wszczęto dochodzenie w sprawie przywłaszczenia telewizora LCD wartości ponad 1000 zł.

Policjanci kryminalni KP IV dobrze znali „młode małżeństwo”, które wynajęło mieszkanie od pokrzywdzonej, od razu też przystąpili do odwiedzin okolicznych miejsc, gdzie istniała możliwość spieniężenia przywłaszczonego telewizora.

W wyniku tych czynności telewizor został zabezpieczony w jednym z lombardów na terenie Pyskowic i zwrócony pokrzywdzonej

– dodaje Słomski.

Pozostałych roszczeń wobec wynajmujących gliwiczanka będzie musiała dochodzić na drodze cywilno-prawnej. Zatrzymana przez funkcjonariuszy KP IV w Gliwicach Ewa P., która wspólnie z mężem wynajęła mieszkanie, przyznała się do przedstawionego zarzutu przywłaszczenia telewizora i jego zastawienia w lombardzie. Jak wyjaśniła, pieniądze wydała na artykuły spożywcze. Postępowanie przygotowawcze skierowano do Prokuratury Rejonowej Gliwice Zachód z wnioskiem o sporządzenie aktu oskarżenia.

(żms)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Jagoda Sen

W Polsce prawo nie chroni wlasciciela mieszkania tylko lokatora a ci wykorzystuja to w bezczelny sposob. Ja bym pobierala kaucje na poczatku w wysokosci 3 miesiecznego czynszu jak to sie dzieje za granica. Do tego spis rzeczy znajdujacych sie w mieszkaniu, podpis wynajmujacego. Wynajem oczywiscie tylko legalnie.

dff
dff

Ja ufam tylko swojemu psu. Ludzie są potworni.

Zyta
Zyta

A ja koteczkowi

Christian Janik

Coraz więcej hien, niestety

...
...

Ci co piszą o kaucjach i głupocie nie zetknęli się jeszcze z takimi ludźmi. Realnie kaucja musiała by wynosić co najmniej 20% wartości mieszkania. Płatna w chwili podpisania umowy, ale kogo było by stać na wynajem no i co z nieuczciwymi właścicielami?

Zatroskany
Zatroskany

A nie nazywali się przypadkiem Mateusz N. i Aleksandra D.? na tych trzeba wyjątkowo uważać….

Cliper
Cliper

Głupota (naiwność) ludzka nie zna granic!
Numer tak denny jak wyłudzenia na wnuczka czy policjanta

Brytol
Brytol

Znałem kiedyś takiego “uczciwego” lokatora. Może miał na imię Grześ? A nazwisko coś na “R”? Żona, dziecko, stała praca. Najpierw płacił regularnie, potem z opóźnieniami 2-3 tygodnie. Potem klucze w skrzynce zostawił i za ostatni miesiąc w ogóle nie zapłacił. Podobno ciągle odstawia takie numery, a niby stary harcerz i polegać można jak na Zawiszy. Nie wynajmujcie Grzesiom, szczególnie tym na “R”.

Olo
Olo

Mamy jej coś dopłacić?

Tomasz Mihal

Po to są kaucje i protokoły zdawczo-odbiorcze itp rzeczy…a jak ktoś jest nie pewny to się sprawdza mieszkanie 2-4 razy w miesiącu lub częściej (i to powinno byc w umowie najmu),do tego zaświadczenie z zakładu pracy,firmy itp gdzie się pracuje i jakie są zarobki,oraz trzeba ustalić jakie sa wydatki i zobowiązania wynajmującego,(kredyty,zusy,podatki,alimenty itp), i zaświadczenie,gdzie wynajmujący posiada konto itp…to odsiewa cwaniaków…do tego dobra umowa najmu,podnajmu itp i jeszcze ewentualnie weksel in blanko z umową osobną do tego weksla-jak jest dużo wartościowych rzeczy…uczciwy człowiek nie będzie robił problemów,a cwaniak zawsze będzie kombinował i zwodził,by nic nie robić i wszystko najlepiej na… Czytaj więcej »

Ania Szewerda

Jestem za i do tego jako wynajmujący o przedstawienie aktu wykupu mieszkania na własność a nie wynajmu mieszkania spółdzielczego z przydziału. Bo tych chien tez nie brakuje. Szanujmy się nawzajem, to nie trudne

Ad
Ad

HIEN a nie “chien” !!!

Tomasz Mihal

Nie wiem czy jest zabronione pod wynajem za zgoda np spółdzielni,jak to jest legalnie i dobrze robione i uczciwie…ale z jednej i drugiej strony należy się szacunek,uczciwość,właściwe traktowanie,zabezpieczenia itp rzeczy…

Aleksandra Rut

ja stoję po drugiej stronie barykady- zostaliśmy oszukani przez wynajmującego nam mieszkanie – brał zaliczkę na media i nieuczciwe przywłaszczył sobie nasze pieniądze- jak ja jako najemca mam się zabezpieczyć przed takimi sytuacjami? jedno wiem na żadną zaliczkę już się nie zgodzę.

Łukasz Budzyński

Nikt o zdrowych zmysłach nie poda Panu swoich zobowiązań I zarobkow a co dopiero podpisze weksel in blanco.

Łukasz Budzyński

Aleksandra Ruth proszę poprosić o dokumenty świadczące o dokonaniu przelewu za prąd gaz itp wtedy ” oddaje” Pani pieniądze.

Tomasz Mihal

Bartek Symbol Do tego weksla pisze się odpowiednią osobna umowę i tam wpisuje szacunkową kwotę za zgodą obydwu stron i taki weksel się oznacza,albo spisuje numery czy robi jakiś wstępny wypis,by tego nikt nie użył do czegoś innego,z tym to już trzeba do jakiegoś fachowca,ale weksle in blanko stosuje się jako zabezpieczenie…i ma to sens jak wszystko jest dobrze zrobione (zależy też na jaki czas jest umowa i trzeba wycenić to wszystko-na podstawie rachunków czy paragonów zakupu itp,szacunkowo,oraz wliczyć zużycie,określić koszty awarii,napraw ewentualnych itp i kto za to odpowiada i kto ile %-wo pokrywa dodatkowe wydatki itp )…

Tomasz Mihal

Aleksandra Rut wszystko powinno być na piśmie i w umowie,albo w aneksach do umowy,jak wchodzi coś nowego czy są jakieś zmiany… i np jak ktoś tzn właściciel,albo główny najemca pobiera zaliczki to powinien rozliczyć się z tego i pokazać na co było to wpłacane,jak nie chce to odliczamy sobie to od czynszu (i musi to być w umowie czy aneksach)…po za tym jak jest pobierane zabezpieczenia to też powinno być to zrobione z głową dla dobra obu ze stron…np wykupuje się na 2-5 miesięcy skrytkę bankową z dwoma zamkami i kluczami lub trzema czyli dla obu stron + jeszcze jeden… Czytaj więcej »

Tomasz Mihal

Czasem lepiej nie wynająć byle komu czy od byle kogo,bo może nas to drogo kosztować…a jak nic sami nie możemy znaleźć to lepiej zapłacić więcej i udać się do agencji wynajmu itp…

Tomasz Mihal

Łukasz Budzyński I tu się mylisz człowieku,bo jak ktoś jest uczciwy i transparentny to to zrobi i proszę innym nie mydlić oczu,bo może masz człowieku w tym jakiś interes,by to pisać,albo złe doświadczenia (a ja osobiście nie wynajął bym mieszkania czy czegokolwiek osobie nietransparentnej i budzącej moje wątpliwości…zawsze można zapytać czy osoba wynajmująca jest wypłacalna i czy będzie miała z czego spłacać,a jak nie chce to znaczy,że ma coś do ukrycia (robi się szybką kalkulację jej dochodów -odejmuje wydatki- i wtedy jest jasne czy może sobie pozwolić na wynajem,a uczciwa osoba sama sobie robi taką kalkulacje i wie na co… Czytaj więcej »

Tomasz Young

Aleksandra Rut masz do dyspozycji mnóstwo przepisów, od ustawy o ochronie lokatorów począwszy, poprzez zapisy Kodeksu Cywilnego o najmie. Jestaś na absolutnie uprzywilejowanej pozycji w stosunku do wynajmującego.

Mietek
Mietek

jasne weksel in blanco… “kredyty, zusy, podatki”… hehe ales ty głupi

Grzegżółka
Grzegżółka

A gdzie w Gliwicach jest ULICA Waryńskiego ??????

Tomek
Tomek

Na Łabedach……
Google maps nie masz????

jola
jola

nie w Labedach a niedaleko cmentarza centralnego .albo tesco extra

Gargulec
Gargulec

Google maps nie masz????

Tomek
Tomek

W labedach niedaleko ul. Wolności Marksa

Dnk
Dnk

Koło Tesco i cm.centralnego jest oś.Waryńskiego a nie ulica.

Google maps
Google maps

https://goo.gl/maps/3pr4SgyuaTR2
Osiedle Waryńskiego to nie Ul. Waryńskiego.

Ampuła
Ampuła

Spektakularny sukces, który jakże skromnie referuje pan oficer prasowy. Z wypiekami na całym ciele zapoznawałem się z kulisami tej bulwersującej sprawy. Młode małżeństwo, stary kineskop, ta zaliczka… Oględziny miejsc dwupokojowych. Rozwikłanie obcych. Interwencja w lombardzie bez jednej ofiary po stronie policji. Czyli jak na filmach, a te wydarzenia zaszły przecież w Pyskowicach! Mąż i żona to już jest przestępczość zorganizowana. Gdyby żona była ciężarna, to zorganizowana jeszcze szerzej. Dziecko poczęte wciągnięte do grupy przestępczej znamionuje wyjątkowo bezwzględnych sprawców. Tacy bez cienia skrupułów posłużą się argumentem głodnej w ciąży, żeby wymusić na lombardziście o nieskalanej reputacji przyjęcie trefnych fantów. Zapewne kwestią… Czytaj więcej »

Gargulec
Gargulec

Ale z ciebie nieszczęśliwy człowiek.

Ad
Ad

a jutro będzie jeszcze bardziej nieszczęśliwy, kiedy jego ukochany Piast zbierze kolejne baty… :)

Ku przestrodze dla
Ku przestrodze dla

on sie juz tyle razy skompromitował swoim pseduo hejtem że pozostało mu tylko wylewanie frustracji w innych tematach.
Tak się kończy kozaczenie w necie i kompleksy.

Ad
Ad

Nieciecza 1-2 Górnik
Piast 1-2 Lechia
wyniki takie same :)