Ten eksperyment przeprowadzono w Gliwicach. Przemawia do wyobraźni bardziej niż liczby i tabelki

Zapewne widzieliście szeroko komentowany i udostępniany krótki film pokazujący eksperyment przeprowadzony przez Tomasza Rożka.

Dziennikarz znany z programu “Sonda 2” wykonał prosty test. Po prostu włączył na 5 minut odkurzacz z zamontowanym na końcówce rury płatkiem higienicznym. Efekty można zobaczyć tu.

Podobny, ale dłuższy eksperyment przeprowadził internauta z Gliwic.

– Postanowiłem sprawdzić jak naprawdę wygląda sytuacja i zrobiłem 60 minutowy test przy użyciu odkurzacza i filtru przeciwpyłowego P1. Podobne ilości pyłu zawieszonego są raportowane w wielu większych miastach Europy.

– pisze na swoim kanale YouTube.

Film został nagrany w niedzielę, 8 stycznia. Tymczasem jakość powietrza wciąż jest bardzo zła. W poniedziałek, wg pomiarów ze stacji przy ul. Mewy, o godzinie 9.00 stężenie pyłu PM10 wynosiło 1012%, natomiast pyłu PM2,5 2024%.
W tej sytuacji zaleca się unikanie bądź ograniczenie do minimum czasu przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze. Należy unikać też większego wysiłku fizycznego na otwartej przestrzeni.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Daniel Dębski

To chyba przestane oddychać… ;) Ciekawe ile jeszcze będziecie wałkować ten temat. Tak jak napisałem idzie do urzędu prosto do prezydenta zróbcie “rozmowę na żywo” na fejsie. Zapytajcie pana prezydenta po co wymienił latarnie na nowy badziew albo po co zrobił remont urzędu jak mógł przeznaczyć pieniądze na inny ważniejszy cel. Jestem ciekaw co takiego ma do powiedzenia..

Sylwia Nowak

I po tej odpowiedzi zaczniemy oddychać bryzą?

Daniel Dębski

Może. W końcu nie każdy mieszka swoim wymarzonym m2 z centralnym i do tego 3 samochody w rodzinie bo każdy dojeżdża do pracy. Ale najlepiej narzekać na ludzi którzy palą węglem itd..

rrolch
rrolch

żeby przynajmniej węglem palili, zapytaj dlaczego w okresie mrozów panowie z Remondis wywożą ok 30% mniej odpadów z dzielnic niskoemisyjnych

Sylwia Nowak

Zamienimy się? Nawet nie M2 a M3 panu odstąpię.

Samochód mam jeden. Też chętnie sprzedam, jeśli miasto zechce wozić moje dziecko do szkoły dalej niż do 3km.

Daniel Dębski

Odstąpisz ciekawe i przejdziesz na takie mieszkanie gdzie się pali węglem..? Bardzo ciekawe jak długo wytrzymasz codzienny maraton palenia… Ale dlaczego miasto ma wozić twoje dziecko.. Autobusy też powodują smog szczególnie stare trupy. Jak już tak zdrowo to na piechotę zaprowadzać dziecko do szkoły…. Wina jest ze wszystkich stron a nie z jeden..

Sylwia Nowak

Po 1 nie będę palić węglem.

Po 2 moje dziecko nie chodzi do szkoły pod domem, tylko do integracyjnej, na drugim końcu miasta.
Piechotą zdrowo? Rozejrzyj się człowieku, wyjdź na dwór i pomyśl co bredzisz.

Daniel Dębski

Jeśli twoje dziecko chodzi do szkoły na drugim końcu miasta to chyba warto pomyśleć o przeprowadzce będzie miało bliżej wtedy będziesz mogła sprzedać auto.. Będziesz eko :) Byłem z psem i widzę co się dzieje i co mam zrobić przestać od dziś palić żebyś ty i paru innych ludzi miało czyste powietrze i nie miało powodu do narzekania.

Asd
Asd

Wspaniała, ignorancka wypowiedź. “Pale węglem i nie zamierzam przestać, a Wasze czyste powietrze mnie nie obchodzi”

Wypowiedź ma sens, bo przecież osoby palące węglem oddychają zupełnie innym powietrzem niż te osoby, które narzekają

em
em

Zawsze mnie zdumiewało to, że ludzie palący smieciami nie przyjmują do wiadomości, że przecież oni też oddychają tym syfem, nie tylko sąsiedzi (a wiadomo że sąsiad to wróg największy i każda okazja żeby mu dowalić jest dobra)

hanys
hanys

pale i ja

Jaruś
Jaruś

Posprzątałeś PO piesku ????

Jagoda Ka

Dodatkowo zapytałabym czy pan Prezydent wie ,że co niektórzy mieszkańcy naszego miasta korzystają ze wspólnej toalety na klatce albo z wychodka na dworze. Mamy nowoczesność :)

gliwczanin
gliwczanin

Jego to nie interesuje. Ważne że go wybierają na kolejne kadencje. Takie problemy to nie są jego problemy. On i jego córeczka mieszkają w czystym, cieplutkim domku. Jest im dobrze. Ma ochronę i żadne media nie robią z nim wywiadu dlaczego w Gliwicach jest taki syf.

beton
beton

@Daniel – na przykład jaki cel ?

Obywatel
Obywatel
Jeżeli chodzi o wydatkowanie pieniędzy, to zawsze można użyć argumentu że cały budżet można było przeznaczyć na inne ważne cele, przedszkola, hospicja, socjal, ekologię. Nie chce powiedzieć że poprzednio wymienione przykłady nie wymagają dofinansowań, ale nie chce mi się wierzyć Panie Danielu że masz w swoim domu/mieszkaniu, spadający tynk ze ścian, odklejające się panele, telewizor na lampę, ubierasz dziurawe skarpetki bo przecież nie widać ich w bucie. Przecież swoją pensję powinieneś przekazać na inne ważne cele, np. bezdomnych, wspieranie ekologicznego chowu, hospicja czy domy dziecka? Myślisz że te pieniądze nie są im bardziej potrzebne? Sam kupujesz sobie nowe skarpetki a… Czytaj więcej »
Bartosz Guściora

Rozumiem, ze organizujemy pozew zbiorowy wzgledem Miasta, oraz Kraju. Dla kazdego 2000+ :)

Daniel Dębski

Mało 3000+ i nowe samochody będzie mniej smogu :)

Dziadek
Dziadek

Zmienić kierunek przepływu prądu>(do wiatraków) …smog zostanie rozwiany…;)

Maciej Grubel

Dajcie sobie już spokój z tymi bzdurami. Wystarczy raz napisać a nie w kółko to samo.

Sylwia Nowak

Jakby wystarczyło raz napisać, to ludzie nie paliliby papierosów, nie karmiliby kaczek chlebem, nie dokarmialiby gołębi na osiedlach i nie wyrzucaliby papierków byle gdzie… itd. itd.

ja234
ja234

No, nie tyle eksperyment co doświadczenie.Dobrze pokazuje stan zanieczyszczenia powietrza. Proponowałbym jeszcze dodać pomiar CO2.

Smog czuć spalenizną.

dokładnie, jadąc rano DTŚ miałem ważnie że przede mną jedzie jakiś stary
diesel a było pusto :/

Jaś
Jaś

To jeździj autobusem to będzie mniejszy to nie piece bo dawniej też były teraz jest ich mniej i lepszej jakości a aut tysiące u mnie były 4 piece a teraz 1 nowoczesny a patrzę na budynki to mało gdzie się pali dawaj byly huty koksownie i tak nie było wszystko winne auta których jest tysiące po3 na rodzinę ja mam ale do pracy wolę się przejść

beton
beton

@Jaś
Przyjedź do Łabęd i porozglądaj się po kominach, to zobaczysz ile jest dymiących kominów.
Dawniej też tak było, tylko się tego nie badało i o tym nie mówiło.

JAŚ
JAŚ

Twój podpis wszystko wyjaśnia

beton
beton

Na przykład co ? Rozwiń trochę wypowiedź.

Krystyna
Krystyna

To prawda, było sto razy gorzej, śnieg na drugi dzień robił się czarny, a powietrze śmierdziało nawet w lecie, to się dopiero czuło po powrocie z wakacji, bo na co dzień byliśmy do tego przyzwyczajeni. A domy z czego były czarne…Nie mówiło się o tym w telewizji, bo to było tylko na Śląsku.

kola
kola

W wielkich nowoczesnych miastach nie ma piecyków a smog występuje. Przyczyną oprócz nadmiernej ilości pojazdów spalinowych jest również brak zieleni, tj parków, drzew, skwerów. Zwracam uwagę na tzw betonowanie Gliwic. W każdym wolnym miejscu zamiast drzew, bezmyślnie buduje się. Zlikwidowanie pozostałych kilku palenisk węglowych niczego nie poprawi. A będzie gorzej jeśli będzie kontynuowana dotychczasowa polityka ZF.

beton
beton

@kola
Uwierz mi, że likwidacja palenisk poprawi. Smog tworzy się nie tylko w samych Gliwicach, ale też wszystkich miejscach wokół. Okoliczne satelitarne miejscowości opierają się w 90 % na paleniu węglem, bo nie ma albo infrastruktury, albo chęci, albo kasy, albo są deputaty górnicze ( i tu ludzi też należy rozumieć ).

To o czym piszesz ma niewątpliwie równorzędne znaczenie

kola
kola

@beton, Zapewniam Cię, że przez ostatnie lata w Gliwicach palenisk węglowych (tych prywatnych) w znacznym stopniu ubyło na rzecz gazowych. Sam mogę być przykładem jak i większość mieszkańców mojego osiedla. Jednak taki smog jak obecnie nigdy nie występował. Zgadzam się co do palenisk na starówce. Przeprowadzając kapitalny remont dróg nie wykonano instalacji C.O. I tutaj ktoś zawinił.

Majki
Majki
Panie Jaś to jak pan twierdzi że lepiej jeździć autobusem to może czasem by se Pan usiadł i przeliczył ile miesięcznie wydaje taka rodzinna wielodzietna na bilety autobusowe sam wiem ile to jest bo sam muszę dojeżdżać do szkoły dwoma autobusami i z powrotem to tygodniowo wychodzi dwadzieścia biletów tygodniowo po cztery bilety dziennie dwa w jedną i dwa w drugą a te śmieszne karty Śkup nie dość by ją wyrobić to w niektórych punktach stoi się godzinami to jeszcze musimy zapłacić 20 zł za samo wyrobienie to potem jej doładowywanie by mieć środki a żeby móc nabić jakieś zniżki… Czytaj więcej »
angie
angie

Jakie kolejki? Jakie opłaty za kartę? Co Ty gadasz człowieku? Kolejki były jak karty weszły, teraz jest już sporo miesięcy po wprowadzeniu ich i punkty ŚKUP są dawno puste. A za kartę daje się opłatę tylko jak się wyrabia niespersonalizowaną, jak masz kaprys na taką to nie narzekaj, bo normalna karta spersonalizowana jest darmowa, tak jak wbicie do niej zniżek jakie Ci przysługują. Więc wyjdź z domu zamiast czytać stare komentarze sprzed miesięcy z fejsbuka i sprawdź co się wokół Ciebie rzeczywiście dzieje.

olo
olo

W Gliwicach nie widac na 100metrow smog dzisiaj taki ze nie wiem. W lodzi krakowie warszawie i wielu innych miastach nie trzeba placic za MPK a w gliqicach mimo smogu trzeba bulic !!! bo mauzoleum frankiewicza jest budowane. Franki tramwaje zlikwidowales jestes **** nie prezydent

kolik
kolik

W innych nie których miasta jest darmowa komunikacja, to jest prawda. Można przejechać za okazaniem dowodu rejestracyjnego. Nie masz auta nie jedziesz!

marcin
marcin

To akurat nie do końca jest prawda, bo w Warszawie i w Kielcach komunikacja miejska dzisiaj jest darmowa dla wszystkich. W Rybniku też, z tym że Rybnik ma darmową komunikację również jutro – we wtorek. W Krakowie rzeczywiście tylko za okazaniem dowodu rejestracyjnego.

Nie wiem jak w pozostałych miastach, bo wiem tylko o tych 4.

olo1
olo1

Mewy lezy na wzniesieniu w samym centrum gliwic przy klodnicy jest 2 razy gorzej. Franki **** wolowa wprowadzaj darmowa komunikacje

Jarek Kopel

Dla kazdego BMW i3 ewentualnie i8 i po problemie

Artur Kustra

Taaaa a te i3 i i8 to czym będziesz ładować ? Prądem z elektrowni węglowych xDdddd

Tp
Tp

A to akurat ma sens.
Widziałeś kiedyś filtr na kominie domku jednorodzinnego?
A widziałeś elektrownię bez filtrów?
I pytanie pomocnicze: widziałeś elektrownię opalaną miałem lub ukraińskim wyrobem węglopodobnym?

Dziadek
Dziadek

Miał ,bo w takiej postaci węgiel energetyczny jest dostarczany do elektrowni, przed podaniem do spalania w kotle jest jeszcze mielony w młynach węglowych i jako pył węglowy jest spalany w kotle!Taki proces ma na celu wykorzystanie węgla w maksymalnym stopniu i osiągniecie przez kocioł odpowiednich parametrów.

Jarek Kopel

No logiczne xd nimomu nie dogodzisz

adik
adik

jpr masakra jak wczoraj wracałem o 22 to drugiego bloku nie widzałem, a smrut nie ziemski mieszkam w sośonicy a prawie cała jest w z PEC-u to co dopiero musi byc w centrum…

Tomasz
Tomasz

No właśnie w sośnicy kiepsko z tym pec-em. Pec za rogiem a sporo starych kamienic opalanych węglem, oby węglem.

Olo
Olo

Po Twoim wpisie od razu widać, że jesteś z Sośnicy…

Arletta Dorota Szymczak

A ja z córką niepełnosprawną podtrułam się tlenkiem węgla ( nie z naszej winy ), prosiłam Państwa o pomoc i jakoś nie zainteresowaliście się, a tak pięknie piszecie o smogu.

Maria Magdalena Bendkowska

PM10 (particulate matter 10) ? wszystkie cząstki o wielkości 10 mikrometrów lub mniejszej[4], w skład których wchodzą zwykle stosunkowo obojętne chemicznie związki takie jak krzemionka i tlenki metali[2]; http://wolna-polska.pl/wiadomosci/nasa-przyznaje-ze-uzywa-geoinzynierii-tworzenia-chmur-zasiewowych-rozpylania-aerozoli-w-stratosferze-2015-01

Tp
Tp

No i?

A przy okazji – niezupełnie jak koleżanka pisze. Bo te od 2,5 mikrona w dół to PM2.5 …

A psik !
A psik !

Cóż można napisać ? SŁUSZNIE SŁYNĄ DZIŚ GLIWICE !

Maria Magdalena Bendkowska

DODAM TYLKO , ŻE PALENIE W PIECACH NIC DO TEGO NIE MA !!!! I NIE JEST GRZECHEM – jak zapewnia encyklika papieska . Bardziej spaliny samochodowe!

Michael B. Trout

Też jestem ciekaw :D

Michał Kubek

Co ty za głupoty gadasz kobieto. Palenie w piecach ma znaczenie, a dokładnie sposób w jaki ludzie palą ( i czym palą) czyli wrzucaja węgla do oporu i wytwarza się dym który zamiast iśc w wartośc energtyczną i ogrzewać nasze mieszaknie idzie sobie kominem do gory i wyrzuca wszelkie syfy.

Maria Magdalena Bendkowska

PM 10 to metale ciężkie – sprawdźcie sobie ! dodam , że w powietrzu od lat dzieją się rzeczy , o których nie informują ludzi – – możecie nadal uważać , że geoinżynieria to teoria spiskowa tylko ciekawe kto będzie się śmiał ? https://www.youtube.com/watch?v=8l3_W2Ws5vw

Tp
Tp

Rzuć okiem na wykresy zanieczyszczenia lato/zima. I wyjdzie, czy samochody, czy ogrzewanie. Podpowiadam: ogrzewanie.
Więc, koleżanko, nie pitol.

Andrzej Zajączkowski
szukająca dziury w całym
szukająca dziury w całym

KOCHANI GLIWICZANIE POKAŻMY NA WYBORACH KTO RZĄDZI W GLIWICACH!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!NIE DAJMY SOBIE DMUCHAĆ W PŁUCA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ZRÓBMY TO DLA NASZYCH POKOLEŃ!!!!!!!NIE WYBIERAJMY TEGO MOTŁOCHU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

nie motłoch
nie motłoch

czyli kogo mamy wybrać?

vdvd
vdvd

……………no przecież kogoś z KODU

Katolickich Obrońców Dusz Uciśnionych ? Jestem za !

gość
gość

A jakich masz kandydatów ??? – żadnych ? – i tu jest właśnie problem !

Tp
Tp

Zgłoś swoją kandydaturę i nas przekonaj.
Bo na razie nikomu się to nie udało od paru lat …

Lidia Kucharska

TAKI EFEKT JEST JAK PAŃSTWO ZAMIAST RATOWAĆ NASZE KOPALNIE ZMYKA JE I Z UKRAINY SPROWADZA BYLE JAKI OPAŁ. NASZ GLIWICKI WĘGIEL BY TAKICH SZKÓD NIE ZROBIŁ PALIŁO SIĘ NIM PRZEZ WIEKI ,BYŁA FABRYKA SADZY I TEŻ TAKIEGO POWIETRZA NIE BYŁO ,ALE WYSTARCZYŁ SYF SPROWADZANY

Marzena Polak

Na co My Gliwiczanie jeszcze czekamy????Mało Wam Gliwiczanom wszystkim dowodów na to co się stało;jak wprowadzono całą komunikację do miasta?????Jak są źle wydatkowane nasze pieniądze,które mogły iść na modernizację wszystkich mieszkań opalanych węglem- na podłączenie do zakładu cieplnego,ewentualnie piece gazowe(gaz jest prawie wszędzie) a nie budowę TEGO CZEGOŚ W WIADOMYM MIEJSCU!!!! Na modernizację linii tramwajowych!!!!Nie autobusów kupowanie i “pieprzenie kota za pomocą młota” , że mniej spalin dają i są ekologiczne!!!! Dalej wybierajcie takich matołów….to płuca wnet wyplujecie

kolik
kolik

***** Chcesz za pieniądze podatników modernizować prywatne mieszkania? Na modernizacje Gliwice płaciły miliony Tramwajom Śląskim! I modernizacja była, ale w Katowicach i Chorzowie.

marcin
marcin

Od dłuższego czasu dofinansowuje się ludziom taką modernizację pieców czy systemów grzewczych, więc nie jest to żadna nowość. Dziwne, że zauważyłeś to dopiero teraz, gdy ktoś o tym napisał.
P.S. Lepiej dofinansować wymianę pieców na ekologiczne czy dofinansować z podatków leczenie chorób płuc? Prędzej czy później ta kasa będzie musiała zostać wydana, w ten lub w inny sposób. Tak samo jest z palącymi śmieciami – zaoszczędzą na dobrym węglu czy instalacji gazowej, a na starość wydadzą dwa razy więcej kasy na leki.

zzzzzzzzzzzzzzz
zzzzzzzzzzzzzzz

A dlaczego nie ? Kraków wymianę piecy sponsoruje w wysokości 80%

Tadek Andrzejewski

Gaz drogi, ktoś zbija fortunę na smogowej propagandzie!
Dziwne że nie piszą o tym jak truje nas dyktatura unijna.

Tp
Tp

Ty, kolego, to już chyba zupełnie od niej oczadziałeś.

Piotr Karbownik

Niby jak darmowe autobusy i tramwaje mają tu pomóc? Liczby samochodów to nie zmniejszy. Tak jak nie zmniejszy liczby ludzi palących węglem, płytą meblową, plastikami i szmatami w starych piecach. Jedynym sposobem jest wymiana samochodów na elektryczne lub hybrydowe i wymiana pieców na takie, które spalają czysto i uniemożliwiają korzystanie z byle jakiego paliwa. To jest jednak droga ewolucji a nie tego, że Frankiewicz coś ludziom zabroni lub nakaże.

Paweł Mateja

Poza tym apeluje się o nieprzebywanie na tym syfiastym powietrzu. Oczekiwanie na przystanku na autobus i wdychanie dymu w drodze raczej nie będzie super zdrowe.

Sebastian Donat

J? jeżdżą na kole i jak?ś żyja

Tp
Tp

Już niedługo.
Ruch uliczny Cię wyeliminuje, niestety.

Tomasz Straszak

Hahahaha, dobre – elektryczny samochód. Ale się uśmiałem – powodzenia.

Piotr Karbownik

Komputery wcale niedawno temu kosztowały majątek. Tesla i podobne auta też będą kiedyś tańsze.

Wojciech Żołnierek

Panie Piotrze, statystyki pokazują że dym wydzielany przez samochody, fabryki, kopalnie, huty itd. To nie jest nawet kropla w morzu tego co serwujemy sobie sami paląc ŚMIECI.

Wojciech Żołnierek

Nawet bardzo starym piecem można palić ekologicznie i tanio, tylko ludzie są chyba zbyt głupi i zamiast spalić węgiel w sposób ekologiczny i ekonomiczny zarazem, to wolą sobie oszczędzić spaceru na smietnik, i wrzucić to wszystko do pieca.

Grzegorz Świderski

Wdyniaj bo to zdrowe

Piotrek Skałka

Antek przestańmy oddychać w ramach protestu

Karolina Matuszek

Ciekawe jak wyglada sytuacja w naszych domach, zakładając, że się nie wietrzy ?

Magdalena Głowala

Prosze bardzo. Test dzisiaj rano na Zatorzu. Pokój dziecięcy i kuchnia. Zamknięte okna, piec gazowy + wentylacja. U dzieci całodobowo chodzi oczyszczacz powietrza z filtrem hepa.

Paweł Chrobok

Tak samo wygląda mój filtr od rekuperacji

Karolina Matuszek

masakra ;/

Karolina Matuszek

Paweł Chrobok u ciebie to chyba powinno być dużo lepiej ?

Paweł Chrobok

No jest lepiej bo kominów jest znacznie mniej kominów.

Karolina Matuszek

u nas 500 a w niby tragicznym krakowie 150

Paweł Chrobok

W Rybniku 3100

Karolina Matuszek

obecnie w rybniku mniej niż u nas bo 313

Paweł Chrobok

To Rybnik

Karolina Matuszek

Słyszałam, ze szkole tam uwakuowano

Grzegorz Świderski

Trzydziesci lat temu dopiero musial byc smog i wszyscy zyli jakos. nie robcie scen.

Michał Kubek

****30 lat temu nie było takich technologi ani tak rozwiniętych mediów, żeby o tym mówić. Równie dobrze można stwierdzić, po co ci internet, telefon ? 30 lat temu też go nie nikt nie miał a ludzie jakoś żyli. Po to technologia idzie do przodu, żeby ludzie zauważyli co sie dzieję przez co ograniczyć trucie się.

Asd
Asd

Świetny argument. Kiedyś powietrze było zanieczyszczone, więc teraz też może. A kiedyś człowiek mieszkał w jaskiniach, więc teraz też może? Kiedyś człowiek umierał z byle chorób, bo antybiotyków nie było, więc teraz też może?!

Grzegorz Świderski

Dzieki tej technologi mozesz sobie jedynie pogadac bo i tak sie nic nie zmieni. Biedni ludzie i tak beda palic smieciami. Przyjdzie deszcz to nie bedzie smogu. Badz realista. Tacy jak ty kupuja samochody hybrydowe zeby czysto bylo. Ale nikt nie mowi o tym ile syfu potrzeba zeby wyprodukowac taki wynalazek a potem zutylizowac.

Tomasz
Tomasz

No właśnie, że nie. Ludzi stać było na węgiel bo był stosunkowo tani. Plastikami, ulotkami reklamowymi i innym badziewiem nie palono w piecach bo po prostu ich nie było. No i auta może były nieekologiczne ale było ich znacznie mniej. I nie woziło się d… do sklepu 100 metrów bo benzyna nie zawsze była dostępna.
Gliwice były otoczone polami po których hulał wiatr. Faktem jest, że przemysł nadrabiał trucie obywateli ale wydaje mi się, że teraz jest gorzej.

Jak to kogo ? Alergika,bądz gruźlika.

beton
beton
No, nieźle. Oczywiste jest, że na fakt zanieczyszczenia powietrza wpływa to, że prezydentem jest Frankiewicz. To przecież od z dachu magistratu rzuca w powietrze łopatami tony popiołu rozdmuchując go w miasto specjalnymi wentylatorami. Ludzie – przestańcie palić byle czym, a przede wszystkim byle jak, to może jakość powietrza się poprawi. Co z tego, że w niektórych miastach komunikacja jest za darmo, jak społeczeństwo najchętniej do własnego kibla wjechałoby autem, co widać na każdym kroku, zwłaszcza pod sklepami. Po za tym, głównym źródłem zanieczyszczeń są kotłownie. Tu należy edukować i wprowadzać nowe rozwiązania. Tylko, żeby właściciele tych kotłowni jeszcze chcieli. Wielu… Czytaj więcej »
gliwczanin
gliwczanin

***** tu chodzi betonie, pociotku franka o to że puścił w centru miasta ruchliwą trasę, wyciął zieleń z centrum, zamiast zrobić CO w centrum po prostu to olał – on jest też za to odpowiedzialny ! pieniądze są na jego fanaberie a nie ma ich na to co jest potrzebne !!!

Myto
Myto

Dla porównania powinni zrobić takie samo doświadczenie np. nad morzem (w jakimś niby czystym miejscu). Podejrzewam że wiele lepiej by nie było.

Tp
Tp

W Polsce nie.

Daniel Dębski

Ciekawe ile tutaj jest palaczy papierosów którzy palą jak smoki a narzekają na smog… :) A kupują najtańszy tytoń ;)