Ten nowoczesny obiekt powstawał ponad dwa lata. W Gliwicach otwarto Centrum Edukacji Ekologicznej

Można tu zobaczyć multimedialną wystawę i ekoprojekcje filmowe, przejść przez ścieżki edukacyjne w towarzystwie edukatorów, a nawet pospacerować po dachu. Na gości czekają miejsca wypoczynku i atrakcje zorganizowane na dwóch placach zabaw.

 
W Gliwicach powstało Centrum Edukacji Ekologicznej – nowoczesny obiekt, którego interaktywna wystawa ma przybliżyć młodszym i starszym mieszkańcom ideę gospodarki odpadami – segregacji śmieci, recyklingu i – szerzej – zrównoważonego rozwoju.

Centrum Edukacji Ekologicznej zostało utworzone przez spółkę Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów (PZO) przy ul. Rybnickiej 199A, tuż obok nieczynnej już kwatery do składowania odpadów.

Wystawa przygotowana w Centrum Edukacji Ekologicznej składa się z interaktywnych gier, animacji, informacji edukacyjnych oraz infografik z ciekawostkami przedstawianymi przez przyjaznego robocika śMietka.

Motywem przewodnim jest gospodarka odpadami, w tym segregacja i recykling. Zwiedzający dowiedzą się m.in., gdzie trafiają ich odpady i jak można je powtórnie wykorzystać.

Po zwiedzeniu ekspozycji, można udać się na spacer ścieżkami edukacyjnymi. Pierwsza prowadzi po zrekultywowanej części składowiska – na taras widokowy, z którego można oglądać teren instalacji przetwarzania odpadów. Druga wiedzie na dach obiektu, gdzie widać panoramę tej części miasta. To również doskonała okazja, by podziwiać uroki fauny i flory na terenie CEE – w „minizoo” mieszkają owce, najmniejsze kuce świata, „święte krowy” zebu oraz strusie emu.

Dzieciom powinien przypaść do gustu zadaszony plac zabaw – można m.in. zagrać w piłkarzyki, cymbergaja, powspinać się na ściance wspinaczkowej, rozegrać mecz tenisa stołowego czy koszykówki. Pod chmurką czekają: amfiteatr, bujaki w kształcie zwierzaków, śMietkowy tunel, bulle oraz szachownica XXL.

Z okazji otwarcia obiektu przez tydzień – od poniedziałku, 30 października, do soboty, 4 listopada gliwiczanie będą mogli bezpłatnie odwiedzić to miejsce. Później wstęp będzie biletowany (20 zł ma kosztować bilet normalny).

Podczas Tygodnia Otwartego wyznaczono dwie tury zwiedzania każdego dnia (z wyjątkiem środy 1 listopada): o godzinie 10:00 i 13:00. W związku z ograniczoną liczbą miejsc, pracownicy PZO proszą o telefoniczną rezerwację terminu pod nr tel. 532 561 728 lub adresem e-mail: cee@pzogliwice.pl.

Na początku listopada na stronie pzogliwice.pl zamieszczony zostanie cennik oraz uruchomiony zostanie system biletowy, umożliwiający rezerwację i płatność online.

(żms/UM Gliwice – PZO/al)

13 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze