To już pewne: ulica Wieczorka będzie się nazywać Jana Siemińskiego. Znamy kolejne nowe nazwy ulic

Wojewoda śląski wydał kolejne zarządzenia zastępcze dotyczące zmiany nazw gliwickich ulic. Jedną z najważniejszych zmian będzie nazwa ulicy Wieczorka, której nowym patronem zostanie kapelan Solidarności ojciec Jan Siemiński

Docelowo, w ramach tzw. ustawy dekomunizacyjnej, nowe nazwy ma otrzymać jeszcze 16 ulic.

Nowe ulice w Gliwicach

Adama Rapackiego – Obrońców Poczty Gdańskiej
Franciszka Zubrzyckiego – Cichociemnych
Aleksandra Zawadzkiego – Anny Jagiellonki
Józefa Skalskiego – Ezopa
Związku Walki Młodych – mjr pil. Jana Czernego
Józefa Wieczorka – Jana Siemińskiego
Lucjana Szenwalda – Stanisława Lema
Hanki Sawickiej – Szybowcową
Henryka Rutkowskiego – płk. Pil. Romana Florera

Kilka dni wcześniej, 14 lutego wojewoda wprowadził zmienione nazwy 9 innych ulic: Armii Ludowej – Juliana Ordona, Małgorzaty Fornalskiej – Modelarzy, Leona Kruczkowskiego – Jana Karskiego, Władysława Gomułki – Rubinowa, Władysława Hibnera – Spadochroniarzy, Jana Krasickiego – Ignacego Krasickiego, Karola Marksa – Ks. Jerzego Popiełuszki, Gwardii Ludowej – Emilii Plater, Kniewskiego – Paralotniarzy.

– Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, zmiana nazw ulic nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych, w kontekście zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy, będą wolne od opłat – informuje Śląski Urząd Wojewódzki.

(żms)/UM(mf)
fot. Custom Copters/UM Gliwice

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
ers
ers

No i oczywiście ZERO nazw ulic nawiązujących do historii miasta. Jak za starych, dobrych, komunistycznych czasów.

Urko
Urko

Ale oczekiwałeś , że jakiś urzędniczyna z jedynej słusznej partii , wyjdzie poza listę przekazaną mu przez IPN ?
Że wykaże się inicjatywą , inwencją i dobrze rozumianym lokalnym patriotyzmem ? Ten gość , któremu Wikipedia poświęca 4 linijki ? Taaaa…. :-)

Pucio
Pucio

Ciekawe skąd taka awersja u woj. Wieczorka do własnego nazwiska?

gliwiczanin
gliwiczanin

Widzę że twój móżdżek też nie skażony intelektem…..Dowiedz się lewakiu, że Twoi lewacy z Gliwic mieli na to dość czasu, mieli też wiedzę iżkiedy ten czas minie,i odgórnie nowe nazwy zostaną wyznaczone przez wojewodę, co zresztą się stało.. Twoi idole miast skupiać się na dobru miasta, skupiają się jak zwykle na dobru swej kieszeni…..Nie pozdrawiam

asdf
asdf

Listę przekazaną przez IPN? Chyba listę przekazaną mu przez partyjne dowództwo.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@ers. O co Ci chodzi. Masz nawiązanie do historii Polski. Gliwice są w Polsce jakbyś nie zauważył.

Połowa korby
Połowa korby

Ezop, szybowce , modelarze i paralotniarze są związani z historią Polski ? Gratulacje. Jacy historycy w IPN , taka historia :-)
Pozostali ( poza Anną Jagiellonką i S. Lemem) to jakiś piąty garnitur szerzej nieznanych bohaterów bez życiorysów. Wojsko II RP , jakieś szkolenia , jakieś drugorzędne odznaczenia. Jakiś faroż , cop bibułę przechowywał Absolutna przeciętność . Bohaterowie dobrej zmiany.

Chłopek Roztropek
Chłopek Roztropek

Ale krótko:-)

Połowa korby
Połowa korby

Jak krótko ??? Dla tych “gliwiczan” z ojca scyzoryka i matki Azjatki zza Buga to są “rdzennie piastowskie ziemie” nadane Narodowi Wybranemu Sprawiedliwie przez Pierwszego Polaka – Jezusa XD.
Subtelność , że ostatni Piast miał na imię Georg Wilhelm i nie mówił ani słowa po polsku do takich “erudytów ” jak Xenofob czy Ostatni Sprawiedliwy nie dociera… Krzywa przyswajania wiedzy nie ta XD

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Połowa korby. Sprostowanie do Twojej wypowiedzi: Ojca zza Buga z dalekich stepów Azji to mają pokolenia Rasy Panów “czystej” aryjskiej krwi….

piętka
piętka

Ty jesteś głupszy , niż ci to niejaki Urko- zmywak pisał . Nie widzisz , że cię ten stary komuch podpuszcza ? Nie daj się . To nie są nawet Polacy.

piętka
piętka

Przestaniesz się pode mnie podszywać ?. Potem wychodzę na jakiegoś kretyna .

piętka
piętka

dałem wam klonowe piętki po + plusie i co? udało się A wiec manipulujcie.redakcyjni tak dalej. Za kare macie ode mnie lacha:))))

piętka*
piętka*

O Sprawiedliwy ta korba powinna się leczyć, niestety:)

piętka
piętka

Dokładnie Ostatni Sprawiedliwy, nareszcie Gliwice będą być może prawdziwie ZIELONE a nie CZERWONE, ale taka zniekształcona korba podobno stunt nie jest wstanie tego pokapować. Daj lacha polowa;)

piętka
piętka

Sorki dla wszystkich tych, których wpisy mojego “klona” obrażają. Znajdź sobie własnego nicka . Nie wiem “pępek ” albo “odbyt .

piętka
piętka

Odp….l się czerwona kanalio. Ja pierwszy zacząłem go używać . Zmień swojego na piętaszek albo inny z dodatkiem murzyńskości jak wszystkie Pełosie…

piętka*
piętka*

odbyt i pępek już jesteś ty klonie. ten mój nick od teraz jest zastrzeżony. Spróbujesz się znowu podszyć, to przekonasz się KODziarzu, jak funkcjonuje prawo karne!

Połowa korby
Połowa korby

Ty ale , która z twoich popapranych osobowości ma tę gwiazdkę ? Napoleon czy Ramzes ? XD Naprawdę uważasz , że dodanie “*” do głupawego nicka spowoduje, że podlega on “ochronie ” XD, XD, XD .

piętka*
piętka*

Masz okazje nadal popróbować. Powodzenia trollu.

Półowa korby
Półowa korby

Misiu, nie jestem twoim współpacjentem z psychiatryka . Tylko on mógł chcieć się podszywać pod takie cos jak ty. XD

azia
azia

Skąd ma schizofrenik to wiedzieć….;)))?

Optymistka
Optymistka

Mieszkańcy wielokrotnie już sugerowali w komentarzach i nie tylko,że chcieliby upamiętnienia dwóch zasłużonych dla Gliwic osób – Karla Schabika i Teodora Troplowitza .Czy to dla decydentów jest nie do zrealizowania…….dlaczego ?? Czy zdanie gliwiczan kompletnie się nie liczy ? Myślę,że teraz jest ku temu najlepsza okazja,z której mam nadzieję skorzysta p.wojewoda i uczyni to,co już dawno należało zrobić !

Schewaude
Schewaude

Tak nie będzie. Pojawi się za to ulice Anny Walentynowicz, prezydenta Kaczorowskiego, gen. Andrzeja Błasika i Żalu Wdów Smoleńskich

ers
ers

@Optymistka
Niestety nie ma na to szans. Pan wojewoda wywodzi się z pewnej bardzo paradoksalnej partii, która ostro walczy z komuną, jednocześnie odwołując się do tradycji i metodologii rodem z głębokiego PRLu. Dlatego też – jak za komuny – na uhonorowanie niemieckich mieszkańców przedwojennego Gleiwitz nie ma najmniejszych szans. Cieszmy się, że jeszcze nie zabrali się za niszczenie resztek świadectw historii Śląska – tak jak komuniści, którzy traktowali zamki, pałace, pomniki i nagrobki sierpem, młotem i majzlem. Chociaż i to w najbliższych latach wcale nie jest wykluczone.

Optymistka
Optymistka

A przecież Troplowitz przy okazji mógłby być świetną promocją Gliwic. NIVEA znana jest na całym świecie. No, ale……

Schewaude
Schewaude

Ale to żyd był, a teraz to dodatkowo niepoprawne

Zara
Zara

Dla mnie zawsze będzie Wieczorka :)

heli1b
heli1b

Popełniacie błąd. W każdej dziedzinie należy zachować umiar. W martyrologii także, bo inaczej ludziom, zwłaszcza Polakom, robi się niedobrze od nadmiaru cukru w cukrze i stają się anty. Beneficjentem tego zjawiska jest ostatnio Kościół.

No Pasaran
No Pasaran

Dokładnie . Po dwóch latach rządu PiS zaczyna się ludziom robić niedobrze na widok kotwic , powstań i innych przejawów festynowego “patriotyzmu” . Noszenie koszulek z wyklętymi, husarią i innymi takimi już jest dowodem obciachu i tzw. “wiochy” wśród młodzieży. Wahadło zawsze , prędzej czy później , wychyla się w druga stronę .

Blee
Blee

PiSowi chodzi o to, aby nie było już wahadła

Połowa korby
Połowa korby

Wtedy, zamiast wahadła, może pojawić się siekiera . W towarzystwie sierpa i młota :-)

Gliwiczanin
Gliwiczanin

No Pasaran, chyba parę razy oberwałeś “jakimś wahadłem”. Wskutek tego wolałbyś “multi-kulti” zamiast patriotyzmu.

No Pasaran
No Pasaran

Lepiej wahadłem niż “kotwicą ” z husarskim skrzydłami . Tobie się ona w ten “patriotyczny” , zakuty w stal spod Grunwaldu łeb najwyraźniej wczepiła . I

piętka
piętka

Pewnie masz rację z tym wachlarzem, bo to już nie korba tylko polowa z niej. Korba daj lacha;)

Połowa korby
Połowa korby

Ale odróżniasz “wahadło” od “wachlarza” prawda ? Taka inteligentna piętka powinna :-)

piętka
piętka

Ty złodzieju nickuw . Naucz się przynajmniej czytac i pisać PełOwski durniu

Gość
Gość

Ja tam za pisem nie jestem ale zawsze przeciw komuchom. A teraz nadszedl dla nich taki czas, ze się wiją, piszczą bo d..a im sie pali.

hanka
hanka

100% racji ! Od rządów jedynie słusznej partiii robi sie mi juz niedobrze… A kościół – to w ogóle tragedia.

Debilizm do kwadratu!!!. To nieważne ,że niedługo wszyscy będziemy na stałe nosić maski ,by móc oddychać, to nieważne ,że środowisko trzeba ratować.
OGARNIJ SIĘ WLADZO !!!!

ja
ja

pl piastów- pl.macierewicza

;-)
;-)

hahaha nie chleliście normalnych nazw ulic to teraz macie… siemińskiego ;-) – radziłbym, siemińskiego bez imienia na wszelki wypadek ;)

może będzie też brzęczyszkiewicza

zdecydowanie przyszłość jest tu ;-)

Pesymista.
Pesymista.

Kiedyś nazywała się Klasztorna.

Czy komuś nie odbija, gdy kolejne nazwiska są wciskane na nazwy gliwickich ulic ???

Blee
Blee

Klasztorna jest już w Łabędach
Jak dla mnie, z Wieczorka mógł zrobić ul. Muzyczną

Josef
Josef

Klasztorna to nazwa historyczna – jedyna do zaakceptowania, jeżeli już. Należałoby zmienić nazwę tej w Łabędach (np na “Klasztoru jakiegoś tam” – z całym szacunkiem, ale to kilka domów) – i wtedy skasować Wieczorka.

Ad
Ad

w Łabędach powinni zmienić na “Josefa bez rozumu”

Ich
Ich

albo Cimoka ;)

Połowa korby
Połowa korby

Siemiński ? Nie ma go nawet w Wikipedii :-) Jest w jakimś gów..ie , pt “encyklopedia solidarności” :-)

Ampuła
Ampuła

Tylko urzędowy idiota może skazać mieszkańców na mozół posługiwania się nazwą ulicy “Obrońców Poczty Gdańskiej” czy “pułkownika pilota Napodczerwień Telewizyjnego..”.
Tragiczne, że idiotyzm taki przenosi się ze starych na młodych urzędasów.

AndrzejD
AndrzejD

…dlaczego – fajnie ! Będzie się mówiło: Mieszkam na ulicy OPG :) …nikt takiej nie ma XD

olo
olo

Nie można było zamienić Adama Rapackiego – polityka, na Adama Rapackiego – kompozytora lub gen. policji?

zyz
zyz

I Karola Marksa na Karola Maya.

iwa 75
iwa 75

Akto ten Simninski ?

Ministrant
Ministrant

Proboszcz parafii św krzyża i dobry znajomy Macierewicza pamietam jak był częstym gościem naszej parafii w latach 80-tych

Joe
Joe

Zubrzyckiego – Żubrzyka

Wieczorka – Wieczorowa

W. Gomułki – Gomółki, ew. Maślana

Czemu o nazwach ulic w Gliwicach decyduje wojewoda a nie miasto?

heli1b
heli1b

“Czemu o nazwach ulic w Gliwicach decyduje wojewoda a nie miasto?”
Ponieważ miasto nie posiada zdolności podejmowania, w zdroworozsądkowym czasie, żadnych decyzji czy działań, co dopiero trafnych.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Joe. (następny) Gdybyś potrafił czytać ze zrozumieniem to zdanie cyt.: „Wojewoda śląski wydał kolejne zarządzenia zastępcze dotyczące zmiany nazw gliwickich ulic.” to wiedziałbyś że gliwiccy radni nie zrobili tego co do nich należało, a mianowicie nie zaproponowali nowych nazw ulic. Zgodnie z rozporządzeniem, nazwy zastępcze nadał wojewoda.

rrolch
rrolch

“nazwy zastępcze” czyli takie tymczasowe i prowizoryczne

No Pasaran
No Pasaran

I dobrze . Całe gów,,o wyleje się teraz na zięciunia niedoszłego posła z AWS-u. Cwane . Ludzie o inteligencji wyborcy PiS będą wiedzieli do kogo mieć pretensje :-)

piętka
piętka

Ty nie zwalaj wszytskeigo na Wojewodę . Dobrze zrobił a ty się go czepiasz . I nazwy też wybrał fajne

piętka z*
piętka z*

To nie ja pisałem , klonie cholerny. Mam gwiazdkę w nicku wiec jestem mądrzejszy od ciebie , KODziarzu zakichany jeden

Joe
Joe

@ostatni sprawiedliwy: “Gdybyś potrafił czytać ze zrozumieniem to zdanie cyt.: „Wojewoda śląski wydał kolejne zarządzenia zastępcze dotyczące zmiany nazw gliwickich ulic.” to wiedziałbyś że gliwiccy radni”..

Gdybys miał odrobinę fantazji to byś sobie wytłumaczył moje pytanie. „Czemu o nazwach ulic w Gliwicach decyduje wojewoda a nie miasto?” = dlaczego nie zadecydowali o tym radni/mieszkancy Gliwic.

Nieoptymistka
Nieoptymistka

Bo Miastu się nie chciało……jak zwykle !!!!!

asdf
asdf

Ale podwyżkę opłat za śmieci przepchnęli bardzo szybko.

Ich
Ich

Karola Marksa na Braci Marx

a pytanie… czy Pan Wieczorek też zmieni nazwisko na Siemiński?

ja
ja

zwycięstwa- kaczyńskiego??

Joe
Joe

Może “Zwycięstwa Kaczyńskiego”?

zyz
zyz

O to to to!
Chylę czoła.

Leszek
Leszek

Tak się niestety kończy, gdy ministrem ogłosi się człowieka ubogiego w inteligencję. Jego szef Premier (idiota do kwadratu) następnie, w ramach stanowisk administracji rządowej powoła na wniosek tego imbecyla jeszcze większego od siebie i od swojego ministra idiotę ! Ten z kolei po otrzymaniu stanowiska myśli, że jest najmądrzejszym z mądrych i bawi się jak chce i w co chce ! Tymczasem edukacja historyczna w Polsce leży i kwiczy a my historycy zastanawiamy się, kim u licha był jakiś Siemiński zamiast radzić, jak podnieść poziom nauczania ? Sama ustawa dekomunizacyjna jest pełna dziur i tak poważnie mówiąc, nie ma prawie… Czytaj więcej »

optymista
optymista

Gliwiczanie oczywiście jak zwykle pesymistyczni i na wszystko będą narzekać. Trochę więcej uśmiechu na twarzy życzę tutaj komentującym.

Cookie Monster
Cookie Monster

Niektore z tych ulic sa gleboko w swiadomosci i jeszcze cale lata ludzie beda mowili po staremu. Tak jak na Dunikowskiego nadal wielu mowi Stawowa no i lepiej byloby nazwy neutralne dawac tak zeby znowu za pare lat nie nastapila zmiana.

Urko
Urko

Cóż , jeśli patron mojego śmietnika zakończył swoje dzieło, to pozostaje mi pytanie . Nazwy osiedli: Waryńskiego , Zubrzyckiego , ZWM pozostają ? Cóż , jak w każdym przejawie działalności i tu aparatczyk z nadania jedynej słusznej partii wykazał się dyletanctwem i brakiem inteligencji zachowawczej. Tej drugiej brak mu z pewnością skoro dodatkowo urodził się i mieszka w Gliwicach ( niestety )

ja234
ja234

Ciekawe co na to “suweren”.Pewnie nic, dostał garść srebrników i się cieszy.
Urzędasy mogły zmienić nazwy ulic ,ale oczywiście się nie chciało.

A ja ul Wieczorka nazwalbym im Zdzisława Najmrodzkiego… pasuje idealnie do znajdujacych sie tam instytucji :)

Dla mnie to zawsze będzie wieczorka i koniec

I tak będzie się mówić Wieczorka :)

rocki
rocki

A gadaj sobie…Ormowców, Nowotki, Findera, Bieruta….

______
______

Dla mnie zawsze Delicja i szkoła będą na Findera, ZNTK i IS na Dzierżyńskiego a wszystko co jeździ po trasie tramwaju – tramwajem.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@gość a na Zabrze : Hindenburg

zyz
zyz

A to Hindenburg nazywa się jakoś inaczej?

Nawet nie wiem, kto to. Wygooglałam – toż to jakiś ksiądz niezbyt ważny :( Choć na pierwszym miejscu wyskakuje Jan Siemiński fotograf. ;) Chyba brakuje już kandydatów na patronów ulic, każdemu się z czasem coś wywlecze. :(

Całe szczęście że nie Lech Kaczyński

Jan Siemiński, ks. CSsR, ur. 25 IV 1933 w Żabowie k. Sierpca, zm. 7 VII 2004 w Gliwicach. 24 VIII 1958 święcenia kapłańskie. Absolwent teologii w Instytucie Liturgicznym przy Wydz. Teologicznym w Krakowie (1975). 6 X 1961 podczas pobytu w siedzibie oo. redemptorystów w Toruniu wystąpił z innymi zakonnikami i wiernymi przeciwko przejęciu budynków klasztornych przez władze. 20 II 1962 skazany wyrokiem Sądu Wojewódzkiego w Bydgoszczy na 2,5 roku więzienia, osadzony m.in. w ZK w Barczewie, w XI 1963 warunkowo zwolniony. 1972-1990 proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża św. w Gliwicach z przerwą 1978-1980 na pełnienie funkcji wiceprowincjała zakonu redemptorystów w Warszawie.… Czytaj więcej »

mogli dac trudniejsza nazwe mieszkam na wieczorka i wiem o tej zmianie od tygodni ale do dzis sie nauiczyc tej nowej nie umiem !