To już pewne, w Gliwicach powstanie cmentarz dla zwierząt. MZUK przychylił się do pomysłu radnego

Miejski Zarząd Usług Komunalnych przychylił się do wniosku radnego Kajetana Gorniga o wyznaczenie na terenie Gliwic grzebowiska dla zwierząt. Zanim miejsce to powstanie, konieczne są przygotowania – m.in. znalezienie odpowiedniego miejsca i wykonanie projektu.

 
Tego rodzaju cmentarze powstają w Polskich miastach i pozwalają na upamiętnienie zmarłego pupila, który dla wielu osób stanowi część rodziny. Standardowo oferowana możliwość utylizacji zwłok zwierzęcia, stanowi dezawuację tej relacji.

Wytyczenie tak zwanego grzebowiska pozwoliłoby wielu mieszkańcom spokojnie i godnie pożegnać się ze swoim „życiowym towarzyszem” i zaakceptować jego odejście

– argumentował we wniosku radny Nowego Ratusza. – Zwierzęta domowe spełniają wiele pozytywnych funkcji dla człowieka, a związek człowieka ze zwierzęciem często ma charakter bardzo indywidualny i osobisty – dodawał Gornig.

MZUK najwyraźniej podzielił stanowisko radnego, bo przychylił się do skierowanej prośby. Nim jednak nastąpi otwarcie grzebowiska na terenie Gliwic konieczne jest wykonanie szeregu przygotowań. Na początek trzeba znaleźć odpowiednie miejsce, uwzględniając przy tym zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, które zagwarantuje, że zakopane zwierzęta nie będą zagrażać zdrowiu innych zwierząt i ludzi.

Cmentarzysko musi być więc zabezpieczone przed dostępem osób trzecich, a także dzikich i domowych zwierząt. Konieczna jest też ochrona wód gruntowych.

Wykonanie grzebowiska musi być poprzedzone wykonaniem projektu architektoniczno-budowlanego w zakresie m.in. ogrodzenia i wyznaczenia miejsc pochówku, a także podparte stosowną uchwałą Rady Miasta. Ostatecznie MZUK musi też zabezpieczyć środki finansowe na ten cel i ustalić formę organizacyjno-prawną tego cmentarza. Powstanie takiego obiektu jest więc możliwe, ale na rzeczywiste wdrożenie w życie tej idei jeszcze poczekamy.

Więcej na ten temat pisaliśmy tu:

W Gliwicach powstanie cmentarz dla zwierząt? Radny: „śmierć zwierzęcia bywa traumą jak śmierć człowieka”

(żms)
fot. px/zdjęcie poglądowe

25 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze