Trujące powietrze w Gliwicach. Dlaczego miasto nas nie ostrzega?

Dlaczego mieszkańcy Gliwic nie są informowani na bieżąco o jakości powietrza, którym oddychają? Poziom wskaźników zawartości pyłów zawieszonych PM10 i PM 2,5 w punkcie pomiarowym przy ul. Mewy w Gliwicach wielokrotnie przekraczał normy.

Na stronie internetowej Centrum Ratownictwa Gliwice znajdują się komunikaty o złej jakości powietrza w naszym województwie – jak się okazuje zagrożenie w regionie nie obejmuje tylko powiatu częstochowskiego. Nie każdy gliwiczanin ma świadomość, gdzie sprawdzić stopień zanieczyszczenia. O sprawie smogu powinien zawiadamiać serwis informacyjny Urzędu Miejskiego, jednak na portalu znajdujemy jedynie wpisy o sukcesach gliwickich koszykarzy, siatkarzy, piłkarzy. Natomiast artykuł na temat Śląskiego Centrum Recyklingu ma za zadanie chyba odwracać uwagę gliwiczan od narastającego problemu smrodu, jaki wyraźnie daje się odczuć w powietrzu.

Zapytany o ten problem rzecznik Prezydenta Miasta Gliwice, Marek Jarzębowski odpowiedział:

– W mieście jest tylko jeden punkt pomiarowy przy ul. Mewy. Nie wiadomo jakie jest stężenie tych pyłów w innych częściach Gliwic. Gdybyśmy podali komunikat o tym, że jest przekroczenie, nie znając dokładnej wartości tego przekroczenia, bylibyśmy jako Urząd niewiarygodni.

W różnych częściach Polski duże miasta rezygnują z pobierania opłat w komunikacji miejskiej, zachęcając tym samym mieszkańców do pozostawienia samochodu pod domem. Dzieje się tak m.in. w Krakowie i w Warszawie. Dlaczego Gliwice nie poszły w tym kierunku?

– KZK GOP to podmiot niezależny od miasta. Ale problem smogu nie został wywołany przez komunikację miejską. Wykonywaliśmy takie pomiary, z których wynika, że samochody powodują zaledwie 20% zanieczyszczeń atmosfery, pozostałe 80% generują stare piece, do których ludzie wrzucają śmieci albo najtańszy węgiel lub miał, który w innych krajach jest zakazany, a w naszym kraju można gosypać do pieca. Zatem problem leży nie tylko w ludzkiej mentalności, ale jest to problem systemowy, trudny do rozwiązania na poziomie samorządowym – skomentował rzecznik.

ZOBACZ TEŻ:
"Apel był po prostu słaby" vs. "Jakby przyszła instrukcja z Warszawy". AD VOCEM o klonach i apelu smogowym

W komunikacie Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, przed smogiem ostrzega się przede wszystkim: osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa), osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc), a także osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci.

Wśród negatywnych skutków oddychania powietrzem skażonym smogiem wymienia się pogorszenie samopoczucia u osób cierpiących z powodu chorób serca ? mogą one odczuwać uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą doświadczać przejściowego nasilenia dolegliwości, w tym kaszlu, nagromadzenia flegmy, dyskomfortu w klatce piersiowej, świszczącego, spłyconego oddechu. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem.

W komunikacie odradza się także wszelkie aktywności na zewnątrz. Osoby wrażliwe powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu, pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum.

Żaneta Mrozek-Siewierska

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
koelan
koelan

Nie ostrzega, bo boi się,
że ludzie właściwie ocenią lata inwestowania w Piasta, Podium i poszerzanie dróg,
oraz kompletne lekceważenie tematu smogu przez władze.

henia
henia

Dlaczego stacja przestała mierzyć PM 10 i 2,5 ??? Czyżby to było celowe działanie – żeby ludziom wytrącić argumenty z rąk – żebyśmy nie mieli się na czym oprzeć jak będziemy domagać się wprowadzenie poprawy jakości powietrza???

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy
1) Problem tkwi w niechęci do stworzenia alternatywnych systemów ogrzewania np. geotermalnego – Polska leży w dużej części na złożach geotermalnych. Poza Zakopanem i Toruniem nie widać ruchów aby przejść na ten rodzaj energii cieplnej (odnawialnej i praktycznie niewyczerpanej). Druga strona medalu : nałożony 23% VAT oraz akcyza na gaz, prąd, olej opałowy, pelet skutecznie nie zachęca do wymiany kotłów na nowocześniejsze 2) Z jednej strony dane dotyczące stężenia pyłów są podawane z urządzenia pomiarowego na ul. Mewy inne szacowania cyt.”Gdybyśmy podali komunikat o tym, że jest przekroczenie, nie znając dokładnej wartości tego przekroczenia, bylibyśmy ? jako Urząd ? niewiarygodni.”… Czytaj więcej »
psych
psych

Smogowa moda trwa już kilkanaście lat. Ostatnio zaczął docierać do ludzi fakt, że palenie w piecach byle czym i jazda samochodami osobowymi w miastach, to powolne trucie się.
Niestety nie do wszystkich to dochodzi?

pepperoni
pepperoni

Jak widać (i czuć), nie trzeba żadnej interwencji wrażych sąsiadów, w tym Niemców i Rosjan przede wszystkim. Polacy sami siebie systematycznie i skutecznie wytrują powietrzem, żywnością i własną głupotą Może to i dobrze. Geograficznie Polska zajęła dobry spory kawał cennej ziemi, która mogłaby zostać zagospodarowana znacznie lepiej.

rrolch
rrolch

a co się stało ze stacją przy ul. Kujawskiej? Dużo informacji dostarcza również IPIŚ PAN w Zabrzu, no ale to już nie Gliwice

Alex
Alex

Zapytany o ten problem rzecznik Prezydenta Miasta Gliwice, Marek Jarzębowski odpowiedział:

? […]Gdybyśmy podali komunikat o tym, że jest przekroczenie, nie znając dokładnej wartości tego przekroczenia, bylibyśmy ? jako Urząd ? niewiarygodni.

i nieco później:

Wykonywaliśmy takie pomiary [!!!! – przyp. wł], z których wynika, że samochody powodują zaledwie 20% zanieczyszczeń atmosfery, pozostałe 80% generują stare piece […]

Za te wypowiedzi należą się Złote Usta i nagroda specjalna: “Lider Wiarygodności”

Analityk
Analityk

Dlaczego miasto nas nie ostrzega ? Bo to strzał w kolano błaznów od haseł w stylu PRZYSZŁOSĆ JEST TU lub SŁUSZNIE SŁYNĄ DZIŚ GLIWICE.Również do hali “Bankrut” mieszkańców z problemami związanymi z oddychaniem nie ewakuują.Rześkiego powietrza tam nie ma.Jak redakcja napisała na “bublobudowie” klimę i cug wymieniają z nowej na nowszą .

Alex
Alex

I jeszcze z innej beczki: w Centrum spora część chodników jest oblodzona. UM, utrzymanie zimowe i SM mają na to “wywalone”. Być może sól już nie działa, ale można chodnik posypać piaskiem. Sposób stary i sprawdzony, a dawniej sypano nawet popiołem z pieców, którego w obecnych warunkach atmosferycznych nie powinno brakować.

Internauta Wojtek
Internauta Wojtek

Przeczytajcie z uwaga wypowiedz prezydenckiego paplaka.Na dobry dowcip autorstwa Jarząbka trenera II klasy czekaliśmy w 2017 roku raptem 9 dni.Paplak stwierdził iż gliwicki urząd jest wiarygodny.

Henrietta Światły

Cała Polska taka zasmrodzona jak w mieście tak i na wsi
W Europie Polska najbardziej zasmrodzonym krajem.

Daniel Chmieliński

Polska ma najwiekszy smog w europie

Janusz Waiss

Henrietta Światły Europa to coś więcej niż Paryż, Niuemcy i Polska.

Paweł Pawel

Kiedy jakiś plan UM na przyszłość ?

Justyna Ruudaa Rudnicka

bo mają w du… mieszkańców :) ^^

siwy18A
siwy18A

Ale za to uliczne latarnie świecą się w biały dzień.

Elżbieta Szczypior

Podatki tylko umieją brać i to słone a na ludziach im nie zalezy

Zbigniew Sobieraj
Tp
Tp

Miałoby to może jaki sens (rozwiązanie z linka) gdyby instalować takie urządzenia na kominach …
A tu trzeba (doraźnie) wypuszczać darmozjadów ze SM w odpowiednich godzinach na lotne patrole w dzielnice jednorodzinne i niech kontrolują.
A docelowo … Cóż – myśleć. Trzeba dużo myśleć …

Marcin Polak

Na poziomie 4000% normy….

Marylka Euzebiusz Nitychoruk

Ratunku

Ew Gel

To niech bedzie wiecej punktów pomiarowych.W Warszawie maja mobilne laboratorium i SM bada…A u nas zawsze pod gore…A rzecznik to powinien nazywac sie niedorzecznik raczej

Tp
Tp

A po co więcej?
Zawsze powiedzą, że niemiarodajne, że to statystyka, że zawiało od Zabrza itp.
Czyli pójdą tropem miłościwie nam panujących – np. ministra od zdrowia “nie panikujcie ludzie”.

Roman Sitarek

A w jakiej formie miasto miałoby ostrzec, ostrzec i co dalej. Zresztą, skoro 24Gliwice, znalazło dostęp do danych, Ja znalazłem, wielu innych znalazło, większość mediów trąbi, to po chorobe jeszcze miasto??

Dorota Łysakowska

prezydent Rybnika na przykład, pozwolił w tych dniach dzieciom nie chodzić do szkoły

Idiota. A rodzice tych dzieci to też mają wolne od pracy? Mam zamknąć dziecko w piwnicy, żeby na dwór nie wychodziło?

sg
sg

I też mają jedną stację pomiarową jak większość miast…, polecam stronę http://aqicn.org/city/poland, wychodzi na to, ze Gliwice są najbardziej zanieczyszczonym miastem, czasem nas Rybnik przebije…, wszędzie się o tym mówi, a w naszym mieście idealnym, nie można przecież o takich sprawach pisać

Ines Kryszeń

hmm, bo to ich obowiązek?

Roman Sitarek

Dorota Łysakowska no tak zgadza się, dziś nie pójdą to z wakacji się zabierze. I własnie dostałem info że w Gliwicach, z powodu smogu, dzieci nie muszą iśc jutro do szkoły.

Roman Sitarek

Ines Kryszeń A gdzie to napisano?? Rozumiem, że teraz nic samemu nie zrobimy, bedziemy czekać aż inni nam powiedzą?

Tomaszeł Krecikeł

Normalnie się do szkoły chodzi…

Łukasz Var Bogya de Csepy

Proszę mi wyjaśnić jak to jest – z roku na rok coraz mniej ludzi pali w piecach, a smog z roku na rok coraz większy… Jak ja byłem dzieckiem to w okolicy wszyscy palili w piecach – dzisiaj prawie nikt już nie pali, ludzie przerobili na ogrzewanie gazowe czy elektryczne… Nigdy jednak wcześniej nie było tu takiego smogu jak w tym roku… Jakoś nie wierzę, że to wina ludzi palących w piecach – raczej stawiam na sukcesywne wycinanie drzew i rosnący ruch samochodowy…

Beata Brzoza

Wycinanie drzew i rosnący ruch samochodowy jak najbardziej, ale ludzie w piecu potrafią palić plastikowe śmieci, a to dopiero jest syf…

Myślę że stale kontrole i kilku tysięczne mandaty pomogą zakończyć ten problem.Inaczej wszyscy się udusimy.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Anonim : wielomilionowe mandaty były by bardziej efektowne

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Bata Brzoza: podaj konkretne przykłady bo w przeciwnym przypadku jest to czcze gadanie.

Łukasz Var Bogya de Csepy

Beata Brzoza rozumiem, że 10, 15, 20 lat temu ludzie tak nie postępowali? Kogo bym nie spytał powie, że tak źle jak w tym roku nigdy nie było – nawet rok temu było wielokrotnie lepiej. W życiu nie uwierzę, że nagle połowa mieszkańców Polski zaczęła palić śmieciami…

Edyta Grabinska

Ostatnio szlam prZez rynek w Pyskowicach, niestety czuć było plastik. Bezmózgowcom niestety nie da się przetłumaczyć :/

Polka
Polka

Myślę że stale kontrole i kilku tysięczne mandaty pomogą zakończyć ten problem.Inaczej wszyscy się udusimy.

Gliwice
Gliwice

Mam nadzieję że bardzo wysokie mandaty choć trochę pomaga.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Edyta Grabińska: masz nos jak spektrometr. Skąd wiesz że to był plastik a nie mazut, muł węglowy, PET, opony …itd ?

Joanna Furtak Kalus

Chodzi o to że zmieniły się normy zanieczyszczeń, w Polsce było większe dopuszczenie tych substancji, a teraz dostosowane są do norm unijnych , stąd ten szok !

Łukasz Var Bogya de Csepy

Edyta Grabinska gdyby to była wina plastiku to trzeba by założyć, że w obecnym sezonie grzewczym znacząco wzrosła liczba osób palących plastikiem. Trudno mi w to uwierzyć…

Łukasz Var Bogya de Csepy

Joanna Furtak Kalus a co mają normy zanieczyszczeń do tego, co widać za oknami? Bez względu na normy sytuacja jest zauważalnie gorsza niż np. rok temu. W międzyczasie podłączono kilka bloków do sieci miejskiej itd. A zatem coraz mniej ludzi pali w piecach, a smog jest coraz większy…

Tp
Tp

Myślę, że to m.in. coraz gorszej jakości węgiel. Kiedyś było go dużo i był dobry.
Teraz wydobywa się go coraz trudniej, więc w przystępnej cenie jest coraz lichszy. O ile nie np. ukraiński.

A w temacie samochodów – tu akurat tuba UM się chyba nie rozmija zanadto z prawdą: wystarczy porównać wykresy zanieczyszczenia powietrza w miesiącach zimnych i ciepłych, żeby zauważyć co jest odpowiedzialne przede wszystkim za syf, którym oddychamy (podpowiedź: ogrzewanie paliwami stałymi). Samochody oczywiście też dokładają swoje 3gr.

Kaja Majka

Kiedyś się paliło czystym węglem, teraz wybierają tańsze odpowiedniki mieszanego węgla z innymi składnikami, miał, czy nawet śmieci.

Łukasz Var Bogya de Csepy

Kaja Majka i w ciagu ostatniego roku pół Polski w sposób drastyczny zrezygnowało z węgla na rzecz miału i śmieci? Wątpię. Chociaż oczywiście fakt niszczenia polskiego górnictwa ma ogromne znaczenie…

Agnieszka Wasiak
Zgadza sie ruch samochodowy większy, ale przecież są ekologiczne te samochody, mają katalizatory etc, drzewa? nie dają tlenu w zimie nie mają liści, myślę że to jest sztucznie wywołana propaganda a kogo na kogo to się pewnie okaże jak będą wybory, żeby śmieci powyciągać. Takie moje zdanie. A wracając do smogu przez kilka lat był w Gliwicach program ekologiczny Kawka czyli dofinansowanie do ogrzewania ekologicznego, zapisaliśmy się do tego programu, w tym roku mieli zakładać 200 ekologicznych form ogrzewania w rodzinom w Gliwicach i zgadnijcie dlaczego nie doszło do finalizacji projektu?? Bo ktoś w Warszawie zablokował środki, https://www.gliwice.eu/miasto/ekologia ( tak… Czytaj więcej »
Beata Brzoza
To jest problem narastający latami. 6 lat temu (z kawałkiem) przeniosłam się do Cieszyna. Ilekroć jechałam w odwiedziny do Gliwic porą wiosenną i letnią to gołym okiem z busa widziałam pas szarości oddzielający horyzont od błękitnego nieba, kiedy zbliżaliśmy się do Gliwic. Nie ostatnio. Nie rok temu. To było już 5 lat temu i o tej porze roku, gdzie ludzie nie kopcili piecami. Jak dłużej pomieszkałam bliżej gór to sama poczułam różnicę w oddychaniu (poza tym wczoraj UM Cieszyn przysłał mi SMSa o tym, że stan powietrza jest kiepski. UM Gliwice chyba udaje, że wszystko jest w porządku). A o… Czytaj więcej »
Łukasz Var Bogya de Csepy
Beata Brzoza Kraków to zupełnie inny temat, bo tam to władze miejskie zgotowały mieszkańcom smog przez kompletny brak planowania przestrzennego, czego skutkiem była likwidacja korytarzy przewietrzania. A że na Śląsku (generalnie) jest problem od lat to też sprawa oczywista – kiedyś zwalano winę na przemysł i go zniszczono. Teraz zwala się winę na piece domowe i też próbuje się je zniszczyć (a przy okazji polskie górnictwo). Co będzie następne? Natomiast nie da się ukryć, że tej zimy jest bardzo źle. Jest wręcz tragicznie i nieporównywalnie gorzej niż rok temu, czy kiedykolwiek wcześniej. Dlatego nikt mi nie wmówi, że to wina… Czytaj więcej »
Janusz Waiss
Wyjaśnię Ci to w prosty sposób, bo tu widzę o drzewach się gada (hahaha jakby w zimie proces fotosyntezy miał zachodzić….) chociaż latem nie ma problemów z przekroczeniami stężeń, nie wiem czy ktoś z “profesorów” to zauważył?? Po 1’sze normy faktycznie zostały obniżone przez co teraz “japierdole coś czerwonego i ma więcej niż 100%” i stado baranów co robi? zaczyna beczeć, nie wie dokładnie czemu, ale beczy…. doczepią się jak idioci do UM i wszystko na nich zwalają, zamiast sami trochę zmądrzeć. Miasto ( a w sumie cała aglomeracja) ma co raz gorzej zabudowaną przestrzeń, która powoduje, że miasto jest… Czytaj więcej »
Łukasz Var Bogya de Csepy
Janusz Waiss co ma obniżenie norm do mojego komentarza i dyskusji pod nim? Szczególnie zaś do tych fragmentów, w których mowa o tym, co widać za oknami, a nie na słupkach i wykresach? W lecie stężenia pyłów zawieszonych w poszczególnych porach dnia (szczególnie wieczorem) także potrafią skakać mocno w górę – tendencja pod tym względem jest mniej więcej taka jak w zimie. Powietrze w Gliwicach jest złe przez cały rok – nie tylko w zimie. Drzewa przy tym mają znaczący wpływ na jakość tego powietrza. Oczywiście, że bezsensowna zabudowa miasta ma ogromny wpływ na jakość powietrza. Natomiast nie wyjaśnia to… Czytaj więcej »
henia
henia

popieram
http://www.gios.gov.pl/images/dokumenty/sprawozdawanie/Zal.2_Aspekty_zdrowotne.pdf
strona 6
Gliwice kiedyś zielone płuca Sląska – dziś przodują na Śląsku w liczbie przekroczeń normy

Kasia Jabłecka

W Rybniku dzieci jutro nie ida do szkoly zeby nie wychodzily z domu bo powietrze jest trujące. Dlaczego u nas tego nie ma, powietrze w Gliwicach napewno nie jest lepsze niż w Rybniku.

Ewa Gorlicka

W Zabrzu jutro też nie idą

Kasia Jabłecka

W Zabrzu to chyba nie wszystkie szkoly zamkniete. Dzwonilam teraz do kolezanki w Zabrzu i ona ma trojke dzieci w roznych szkolach i wszystkie ida do szkoly

Danuta Czykieta

to jak żyliśmy tutaj 20,30 lat temu,była huta ,kopalnie ,koksorem itd???

Kasia Jabłecka

Nie było tyle samochodów.

Agnieszka Sosińska

przecież nikt wam nie zabrania pozostawienia dzieci w domach . Każdy nauczyciel zrozumie powód!

Kasia Jabłecka

Ja wiem, tylko zastanawia mnie dlaczego w innych miastach moga zamknac szkoly a w Gliwicach sie nie da.

Tp
Tp

NIE ZAMYKAJĄ SZKÓŁ!
Nie będzie tylko zajęć lekcyjnych.
Jeśli nie masz co zrobić z dzieckiem – możesz przysłać je do szkolnej świetlicy.

Ewa Gorlicka

Dzisiaj usłyszałam że w Zabrzu też nie idą ale pewnie zależy to od szkoły

ja234
ja234
“? W mieście jest tylko jeden punkt pomiarowy przy ul. Mewy. Nie wiadomo jakie jest stężenie tych pyłów w innych częściach Gliwic. Gdybyśmy podali komunikat o tym, że jest przekroczenie, nie znając dokładnej wartości tego przekroczenia, bylibyśmy ? jako Urząd ? niewiarygodni.” No to trzeba zainwestować w gętą sieć czujników na terenie całego miasta, wtedy pomiar byłby wiarygodny. Ale oczywiście miasto wywala kupę kasy na pierdy w rodzaju podium, piasta czy inteligentne światła za 30mln. I kolejny cytat: “? KZK GOP do podmiot niezależny od miasta. Ale problem smogu nie został wywołany przez komunikację miejską. Wykonywaliśmy takie pomiary, z których… Czytaj więcej »
black_horse
black_horse

@ja234
Nawet takie wyśmiewane Zabrze, gdzie niektórzy wiecznie zadowoleni mieszkańcy wysyłają tych niezadowolonych, istnieje program dofinansowania wymiany źródeł ciepła na ekologiczne. I to na poziomie 80 % inwestycji. przy maksymalnej kwocie ok. 12 tyś. zł, Da się ? Da. Tyle tylko, że oni nie mają najlepszego pod słońcem prezydenta, który nie wpadł na to, że przy okazji remontu ulic starówki można położyć rury z miejskiej ciepłowni.

Grzegorz Gorol

Przecież każdy kukizowiec, pisowiec i korwinista powie że ochrona środowiska jest niepotrzebna. Więc dlatego… to tylko jest zagrożenie teoretyczne…

Renata Fułek

Co ma piernik do wiatraka?

Grzegorz Gorol

To odpowiedź na zadane w tytule postu pytanie. Właśnie dla tego.

W sytuacji gdy mamy taki problem należało by go rozwiązać a nie chować głowę w piasek.

Tomasz Mihal
A co mają te powyższe partie do wcześniejszych zaniedbań i niszczenia zieleni w naszym mieście,wymiany tramwai na autobusy,zmiany na gorszy węgiel,paleniem toksycznymi śmieciami w piecach prywatnych i wielu innych rzeczy,które doprowadziły do tego,że mamy takie powietrze i taki smog…w dodatku w zimie nie ma prawie w ogóle zieleni (poza drzewami iglastymi) i nie zachodzi proces fotosyntezy w ciągu dnia taki jak jest w okresie bujności zieleni i rośliny nie pobierają dwutlenku węgla,do tego dochodzi ciężkie zimowe powietrze i efekt jest jaki mamy…a co teraz ma zrobić PiS,Kukiz 15 i inni co mogą mieć wpływ na poprawę tego wszystkiego???Myślisz,że mają czarodziejską… Czytaj więcej »
Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Grzegorz Gorol: dlatego tacy PO-wcy stworzyli projekt ekologicznej elektrowni atomowej, potworzyli rady nadzorcze obsadzone swoimi ludźmi, wypłacają sobie sowite wynagrodzenia i nawet nie ustalili lokalizacji. To nie jest zagrożenie teoretyczne …

Wojtek Wojtas

Bo nasz krajowy dobry wegiel idze na export za polowe ceny,a Ukrainski syf za krocie nam sprzedaja i wedzi nas,bardziej niz huta katowice !!!!

Alicja Comi

Ale się dajecie podpuszczać, przecież tu chodzi o zniszczenie polskiego górnictwa, przezbrojenia ciepłowni na droższe paliwa – przykład https://pl.wikipedia.org/wiki/Szad%C5%BA kto chce wiedzieć to niech przeczyta i wyciągnie wnioski.

Henrietta Światły
Alicja Comi

Ale ja piszę o przyczynie kampanii pod hasłem “smog” a skutki zobaczymy niedługo w wytycznych UE.

Sylwia Nowak

Chiny tez trąbią o smogu żeby zniszczyć polskie górnictwo?

Alicja Comi

Chiny są mocarstwem i robią co chcą a my niestety ze względu na swoje mamy to co mamy.

Alicja Comi

Wmawiano nam że kapitał nie ma narodowości ale to okazało się kłamstwem trochę dla nas za późno.

Sylwia Nowak

No tak. Jacyś oni. Jacyś my.
I jakieś tajemne plany UE.

Joanna Furtak Kalus

Dokładnie , to nie tylko Polska pokazuje , ta mogłaby manipulować , ale cały świat o tym trąbi, co spisek ? Ale dobrze , może coś się zmieni . A to nie chodzi o górnictwo, bo w dobrym piecu węgiel nie wydziela tego wszystkiego tylko głównie palenie śmieci !

Wersja
Wersja

Ach, to słynne polskie górnictwo, podstawa polskiej gospodarki, źródło czarnego złota, od którego wszystko w Polsce zależy. Ile razy jeszcze będziemy wysluchiwac jakie to polskie górnictwo jest wspaniałe i trzeba utrzymywać je za wszelką cenę? W górnictwie pracuje ok. 90 tys.osob, z czego 3/4 na śląsku, więc nie piszxie też o utrzymuwaniu miejsc pracy. W skali kraju, gdzie pracuje 16 mln osób to jest niewielka grupa społeczna.

Kasia Jabłecka

Własnie wrocilam ze spaceru z psem. Nie ma tam czym oddychac.

Agnieszka Sosińska

dokładnie a ja jeszcze idą z psami spotkałam debila bo matką ja trudno nazwać z maleńkim dzieckiem w wózku i zapalonym petem w ryju dymiącym prosto do wózka….

Maria Katarzyna Bury

Dzisiaj rano wyszłam z synem z domu a ten kaszląc buzię i mówi do mnie fuj mamo ale śmierdzi

Izabella Pendzich

U nas też się udusić można