Tu powstanie rondo. Projekt przebudowy ul. Chorzowskiej ma być gotowy w 2021 roku

Na skrzyżowaniu ulic Chorzowskiej, Zabrskiej, Dąbrowskiego i Poniatowskiego ma powstać rondo. Taką koncepcję przyjął Zarząd Dróg Miejskich. Wyłoniony w przetargu wykonawca, firma A-propol, przygotuje dokumentację projektową.

W związku z planowanym zagospodarowaniem nieczynnego torowiska tramwajowego wzdłuż ulicy Chorzowskiej szykuje się sporo zmian.

Nieczynne torowisko zamieniło się w prowizoryczny parking

W zamierzeniach ZDM leży przebudowa ul. Chorzowskiej od skrzyżowania ul. Zabrskiej, Dąbrowskiego i Poniatowskiego do zajezdni tramwajowej. Wstępna koncepcja zakłada budowę ronda w miejscu skrzyżowania, a w przestrzeni po torowisku utworzenie strefy rowerowo-spacerowej.


Plany zakładają zwężenie ulicy do 9 metrów i utworzenie azylów dla pieszych. Ma też być bardziej zielono.

Przewidziano budowę miejsc postojowych oraz małą architekturę: ławki i stojaki rowerowe. Zakładane zmiany mają poprawić bezpieczeństwo i parametry funkcjonalno-użytkowe ulicy.

Na podstawie powyższej koncepcji wyłoniona przez Zarząd Dróg Miejskich w przetargu gliwicka firma A-propol przygotuje dokumentację projektowo-budowlaną. Wykonawca zlecenia może wprowadzić zmiany, które jeśli zostaną zaakceptowane przez miasto, będą brane pod uwagę podczas przebudowy ul. Chorzowskiej. A-propol ma 15 miesięcy na przygotowanie projektu budowlanego i wykonawczego inwestycji. Koszt opracowania tej dokumentacji wynosi 365 tys. złotych.

(żms)/UM(mf)
fot. MF/24gliwice.pl

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
kanalia52

Potrzeba 2-ch lat na zatoczenie cyrklem kółka?

''

Najwidoczniej tyle będzie potrzebował nowy prezydent Gliwic.

bot

Czytanie ze zrozumieniem to trudna sztuka. Łatwiej walnąć głupotę w bezmyślnym komentarzu.

A i owszem

Jak nie wiedzą do czego służy cyrkiel to tak. “Kopiuj-wklej” to co innego. Dwa lata zajmuje im znalezienie z czego by tu “kopiuj”

black_horse

Myślę że będą prześwietlali grunt, czy aby nie kryje się znienacka pod ziemią jakiś kabel.

''

A może jakiś złoty pociąg ?

Dziadek

Trzeba ustalić, wielkość ,kierunek i natężenie ruchu kołowego i pieszego ,zbadać naprężenia gruntu pochodzące od drgań przejeżdżajacych pociągów,wykonać wiercenia w celu ustalenia poziomu wód gruntowych,zinwentaryzować kanalizację , kable energetyczne i telekomunikacyjne,wykonać pomiary hałasu,zrobić pomiary spalin i zmierzyć “smoga”,przeanalizować położenie szkół ,żłobków i przedszkoli w pobliżu(na przykład wpływ ruchu samochodowego na częstość wypróznien dzieci w żłobku).
Myślę,że trzeba tez zrobić analizę wpływu ruchu na takim rondzie na zachowanie się nitów w konstrukcji pobliskiego wiaduktu nad torami!
I tylko niecałe dwa lata na taki ogrom pracy i tylko za takie grosze?

Dziadek

Zapomniałem …jeszcze trzeba koniecznie zbadać wpływ ciepła z preizolowanych przewodów ciepłowniczych oraz wpływ smug kondensacyjnych na trwałość powłoki asfaltowej i kostki betonowej stosowanej na chodniki.

Gliwiczanin

Wreszcie jakieś rozsądne rozwiązanie a nie przebudowa jednego skrzyżowania w inne skrzyżowanie które i tak nie daje zamierzonego efektu

ssak

A ile kosztowało przeorganizowanie tego skrzyżowania zaledwie parę lat temu?

''

Raczej kilkanaście lat temu, ty swoje lokum co ile lat remontujesz ?

zawsze wtedy szansa

rzymskie drogi jakos wytrzymaly 2 tys lat bez takich badan

byly budowane przez zwyklych zolnierzy w czasie poza uczestniczeniem
w bitwach

Ja.

Ojej. Ojej. Yntelygenta sygnalizacyja się zmarnuje. A ile tam będzie kabli… Łolaboga…

kierowca

Pozwole sobie zadać pytanie – po co w tym miejscu robić rondo ?

25 lat psu w ...

Bo rondo robimy tam gdzie … fajnie się je robi. Światła robimy tam gdzie fajnie się je robi. Ty byś chciał żeby takie rzeczy robić tam gdzie są potrzebne?

Ten Ta Tu

Janusz Moszyński zaledwie kilkanaście dni rządzi Gliwicami i już w jakieś mądre decyzje. Frankiewicz to by chciał tylko światła i światła. Dobitny przykład, który tworzył na ul. Toszckiej podczas przebudowy skrzyżowania, które ze świateł ma dalej światła.

''

Liczyłem, że w pierwszej kolejności halę bankrut przebuduje na stanicę tramwai wodnych a tu taka wtopa przy debiucie.

Ba

” czytając twoje wypowiedzi tu na forum, coraz bardziej mi cię żal. Daruj sobie te dogryźliwości, bo sam siebie ośmieszasz. A jeśli chodzi o rondo, to popieram tę decyzję. Nie wiem, czy to zasługa Moszyńskiego, ale jeśli tak, to jestem pozytywnie zaskoczony.

''

A mi cie żal bo się zachwycasz jakby to było pierwsze rondo w Gliwicach.

25 lat psu w ...

Tydzień i już po przetargu? Bez przesady. To nie on.

''

Oczywista oczywistość, że to nie zasługa Moszyńskiego, śmieszny jesteś w swoich wątpliwościach.

eksperts

TO może niech zrobią z tej ulicy WNERW 2 taki jak na Wieczorka jak chcą robić azyle!!!

Szpagin

Radziłbym poczekać z planami do stycznia – zmieni się władza i wróci tramwaj.

Malachiasz

Jak wybierzemy senatorskiego faworyta czyli pana N. to się nic nie zmieni poza tym, że z tylnego warszawskiego siedzenia będzie sterował nadal tym miastem były.

Beton

No na pewno. Już jedzie i dzwoni

Kama

A po co miałby wracać tramwaj? Ekologiczne to to nie jest. Nie ma torowiska do jazdy….

że co?

Autobus jest?

Marcin

Ciekawi mnie jak wyglądały początki jakiejkolwiek komunikacji w Gliwicach. Wyobrażacie sobie te dyskusje? 170 lat temu takie hasła: a po co komu pociąg w mieście? Ekologiczne to to nie jest. Nie ma torowiska do jazdy. Furmanki lepsze… 100 lat temu: a po co komu autobusy w mieście? Ekologiczne to to nie jest. Nie ma asfaltu do jazdy… Przy tym takim sposobie myślenia, to aż dziw, że w ogóle Gliwice istnieją. Kiedyś w tym miejscu były lasy i pola. I komuś przyszło do głowy, że trzeba coś BUDOWAĆ. W totalnej głuszy, w której nie było niczego. Trzeba było od zera budowa… Czytaj więcej »

''

Ponad 100 lat temu pierwsze tramwaje w Gliwicach były parowe i spowodowały powszechny sprzeciw, tak, że po paru latach je wycofano.

''

wodny ?

Sebii

Nawet tramwajarze stracili nadzieje na powrót tramwaju, albowiem wyburzyli budynek dawnej podstacji trakcyjnej, a teren najprawdopodobniej sprzedali.

Tomasz

Koszt projektu nie inwestycji. Inwestycja będzie kosztować pewnie z 10 mln. Może więcej.

chank

Rondo – rozumiem, ale robienie jakiegoś spacerniaka w miejscu torów to jakieś nieporozumienie. Tam powinna być jednokierunkowa nitka z ciągłym poprzecznym miejscem do parkowania od skrzyżowania aż po Metalchem. Zostanie spokojnie miejsca aby wrzucić ścieżkę rowerową. Chodnik już jest.

Henryk

Chorzowska jest ulicą umarłą. Padają sklepy i punkty usługowe. Po 17-ej na ulicy nie widać ludzi, mało samochodów. Jedynie trochę osób w okolicach Biedronki i paru pijaków za Żabką po drugiej stronie ulicy.

Laszlo_egesz

Można za to zebrać po ryju – całkiem za darmo.

eksperts

Chyba ich powaliło z tym rondem….
Tam będzie szła wg planów trasa tramwajowa… więc rondo nie jest potrzebne!!!
Wystarczy to co jest.
Przecież wtedy zależało Panu Frankiewiczowi by kompletnie odciąć tramwaje od Gliwic bo taką miał Fanaberie.
Lepiej kasę spożytkować na coś innego…

Kinc

rondo w tym miejscu? ciekawe czy kierowcy autobusów będą zadowoleni

utylizator

Takie samo rondo powinno być na skrzyżowaniu Jagielońskiej , Wileńskiej i Częstochowskiej . Zniknęła by wtedy pajęczyna świateł spowalniająca ruch.

Laszlo_egesz

Skąd wytrzasnąłeś tą ul. Wileńską? Gdybyś chcial połączyć Jagiellońską, Częstochowską i Wileńską to musiałoby to być naprawdę duże rondo.

utylizator

Takie samo rondo powinno być na skrzyżowaniu ulic : Jagielońskiej,Wileńskiej i Częstochowskiej. Zniknęła by sieć świateł blokująca płynność ruchu.

zawsze wtedy szansa

plynnosc ruchu blokuje wlasnie rondo
a swiatla nalezy synchronizowac by ruch byl ciagly bez zbednych hamowan

Typowy maruda glajwicki

A nie. Po co ? Na co to? Ja bym to zrobił lepiej. A nie lepiej w tym miejscu zrobić coś innego? A ile drzew przy tym wytną?

Ja.

Akurat to ostatnie pytanie jest całkiem zasadne.

Jan

Miejmy nadzieję, że jak najwięcej drzew, które rosną w pobliżu jezdni, wytną i w ten sposób poprawią bezpieczeństwo ruchu pieszego i samochodowego

mimoza

i zalać to betonem tak jak to się robi wszędzie jak np. nad dtśką ten chory parking i brak drzew…. Gdy jest gorąco to jedne wielkie solarium… A potem informują znawcy hydrologii że im więcej betonu a mniej drzew to wody jest coraz mniej. Tak poprawa bezpieczeństwa kosztem zabetonowaniu czy kostkowaniu. Zróbmy z tej ulicy najlepiej Wnerw z zakazem wjazdu aut. Masakra jak można tak myśleć i być kompletnym niemotą…

On

Zwłaszcza,że tam nie ma drzew do wycięcia

''

No właśnie gliwiccy troglodyci wycinają na oślep wszystkie drzewa nawet te nie rosnące, po gliwicku.

Maxim

Zwłaszcza, że tam nie było wycinki
A zwłaszcza tych nieistniejących drzew

''

Nie ma miejsca w Gliwicach gdzieby nie było wycinki drzew.

Ja.

Faktycznie. Przy Chorzowskiej ani jedno drzewo nie rośnie… No jak mogłem być tak ślepy… Łolaboga.

Marcin

Ale Jan powyżej już się napalił na wycinkę. Nie zabierajcie mu marzeń.

Tolik

A gdzie konsultacje społeczne?
Oprotestujmy tą inwestycję. Nie ch zbierze się Rada Zatorza, Trójkąta Bermudzkiego i Podlesia (w razie czego).
A jak jakiś marsz czarnych parasolek czy tych od „Demokracji” będzie chciał przejść to na rondzie nawrócą z powrotem do Zabrza….

Dziadek

Ulice Zabrska,Chorzowska,część Poniatowskiego,kilka metrów Dąbrowskiego leży w granicach Osiedla Baildona…więc Rada Zatorza może sobie…..;)

Sk

Oby to wypalilo

Perez

Co za glupota!!!!!!!