„Tylko meble i można mieszkać”. Wręczono klucze lokatorom mieszkań w TBS-ach przy ul. Dworskiej

Wręczono klucze do 27 lokali w pierwszym „TBS-ów” wznoszonych przy ul. Dworskiej, pod numerem 10E. Nowi lokatorzy zostali wylosowani spośród setki złożonych wniosków mieszkaniowych.

 
– Mieszkania są wyposażone w podstawowe elementy, które pozwalają od razu się wprowadzić, czyli wszystkie te, które nie stanowią umeblowania – wykończone są sanitariaty w zupełności, wykończone są posadzki, podłogi. W zasadzie tylko meble i można mieszkać – mówi Krzysztof Kopania, prezes Zarządu ZBM II TBS.

W wielorodzinnym budynku powstało 7 mieszkań jednopokojowych o powierzchni od ok. 29,5 m2 do ok. 40 m2, 16 mieszkań dwupokojowych (od ok. 46 m2 do ok. 61 m2) oraz 4 trzypokojowe (od ok. 63 m2 do ok. 66 m2). Jedno dwupokojowe mieszkanie na parterze przystosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Wszystkie są wykończone w tzw. standardzie pod klucz. Każde mieszkanie ma balkon oraz komórkę lokatorską zlokalizowaną na poziomie piwnicy. Do dyspozycji mieszkańców przewidziano również pomieszczenia wspólne: suszarnię, wózkownię i rowerownię.


Czterokondygnacyjny budynek wyposażono w windę, monitoring oraz instalację fotowoltaiczną na dachu. Całkowity koszt realizacji tego obiektu wyniósł ok. 9 mln zł. Prace na zlecenie ZBM II TBS wykonało Przedsiębiorstwo Budowlane „DOMBUD” S.A z Katowic.

Dworska 10E wchodzi w skład powstającego zespołu sześciu budynków – trzech TBS-owskich (Dworska 10E, 10H i 10K, łącznie 81 mieszkań) oraz trzech komunalnych (Dworska 10F, 10G, 10J, łącznie 105 mieszkań). Finał ich budowy przewidziano na przełom 2024 i 2025 roku. Całkowity koszt tej inwestycji, obejmującej 186 mieszkań, sięga ok. 70 mln zł.

Docelowo w rejonie ulic Dworskiej, Zbożowej i Wiertniczej powstanie łącznie 12 budynków z 328 mieszkaniami, komunalnymi i TBS-owskimi – przy ul. Zbożowej 9A–B i 9C–D, stoją gotowe już dwa budynki komunalne z 55 mieszkaniami. W tym roku radni zadecydowali też o przeznaczeniu kolejnych terenów pod budownictwo mieszkaniowe – w rejonie ul. Dworskiej i Wiertniczej, zaplanowano 4 kolejne budynki mieszkalno-usługowe w systemie TBS. Znajdzie się w nich w przyszłości łącznie 87 mieszkań.

(żms/UM Gliwice)
wid. Łukasz Gawin

15 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze