Tylko na wymianę pieca do 8 tys. zł dotacji, maksymalnie można otrzymać nawet 66 tysięcy

Niskie temperatury na zewnątrz to również obniżenie jakości powietrza w śląskich miastach. Sprzyja temu zwłaszcza spalanie złej jakości opału w przestarzałych instalacjach.

Gliwice znajdują się w niechlubnej czołówce miast najbardziej zanieczyszczonych smogiem w Polsce.

Obowiązująca od 1 września tzw. uchwała antysmogowa, zabrania spalania na terenie województwa śląskiego węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla; mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem; paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15%; a także drewna, którego wilgotność w stanie roboczym przekracza 20%.

Właściciele przestarzałych pieców są zobowiązani do ich wymiany.

Jeśli instalacja jest eksploatowana powyżej 10 lat od daty produkcji lub nie posiada tabliczki znamionowej, musi zostać wymieniona do końca 2021 r. Instalacje 5-letnie można użytkować najdalej do końca 2023 r., a eksploatowane krócej niż 5 lat – do końca 2025 r.

Nieco dłużej, do końca 2027, można użytkować instalacje spełniające wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 według normy PN-EN 303-5:2012.

Miasto od ponad 10 lat wspiera wymianę przestarzałych systemów ogrzewania na ekologiczne. W latach 1997‒2016 na dotacje związane ze zmianą ogrzewania wydano z budżetu miasta 6,5 mln zł, natomiast na dotacje dotyczące instalacji systemów OZE w latach 2012‒2016 przeznaczono 2,3 mln zł.

Gliwiczanie, którzy nie skorzystali do tej pory z miejskiej dotacji i nadal posiadają przestarzałe instalacje węglowe, mogą do listopada 2018 r. ubiegać się o dofinansowanie zadań termomodernizacyjnych w ramach pilotażowej edycji Programu Ograniczania Niskiej Emisji.

ZOBACZ TEŻ:
Postrach trucicieli w akcji. Kolejny test antysmogowego drona w Gliwicach (TV)

W programie PONE mogą wziąć udział mieszkańcy domków jedno- albo wielorodzinnych, bez możliwości podpięcia do miejskiej sieci ciepłowniczej, którzy chcą trwale zlikwidować systemy ogrzewania na paliwo stałe i wymienią je na: ogrzewanie gazowe (kotły gazowe kondensacyjne), ogrzewanie elektryczne (piece akumulacyjne elektryczne), ogrzewanie węglowe (kotły retortowe spełniające wymagania 5 klasy normy PN-EN-303:5-2012), pompy ciepła posiadające znak jakości EHPA-Q (w budynkach oddanych do użytkowania przed 1995 rokiem).

Dotacja jest udzielana do 80% tak zwanych kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 8 tys. zł w przypadku systemów gazowych, węglowych i elektrycznych i nie więcej niż 24 tys. zł w przypadku pomp ciepła.

Ubiegając się o dofinansowanie pompy ciepła, można wnioskować także o dotację do prac termoizolacyjnych, np. docieplenia ścian, dachów albo wymiany okien, jeżeli konieczność wykonania takich prac wynika z przeprowadzonego na własny koszt audytu energetycznego. Na docieplenie ścian można otrzymać do 17 617 zł, na docieplenie stropodachów lub dachów – 10 570 zł, a na wymiana okien i drzwi zewnętrznych – do 14 094 zł. Łącznie, na instalację pompy ciepła i termomodernizacje budynku można w ramach PONE otrzymać nawet 66 281 zł.

Szczegółowe informacje o programie PONE są dostępne na stronie https://bip.gliwice.eu/strona=11087 lub w Wydziale Środowiska UM, pok. 332, tel. 32 239-12-78 oraz u operatora PONE tel.: 504-218-836. (za msi/gliwice)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
ja
ja

Miasto faktycznie wspiera, walczy ze smogiem. Przez ponad 10 lat! A w latachach ’97-’16 (9 lat!) To nawet wydał 6,5miliona! Przez 9 lat! Ale na drużynę ledwo kopiącą piłkę jest 7 milionów – i to tylko w pierwszym półroczu. Taka walka ze smogiem.
Są rzeczy ważne i ważniejsze.

Marx
Marx

to jeszcze nic, na halę poszło ponad 400 mln. Gdyby 400 mln przeznaczyc na wymiane piecy, podlaczenie do gazu lub podpiecie CO, to pewnie drugie 400 dostalibysmy z UE. Za 800 mln mielibysmy czyste powietrze, zamiast hali. Co wybralibyscie?

Mieszkaniec
Mieszkaniec

EEEEE Ale mieszkańcy już wybrali-przeciez były konsultacje społeczne w sprawie budowy hali.
Więc czego to nie rozumieć

Marx
Marx

ale wtedy temat smogu nie był modny

Pro memoria
Pro memoria

Ani EEEEEE ani BEEEEE ani kukuryku.Konsultacje były lecz niczym się (frekwencja) zakończyły.Łamiąc przedkonsultacyjne założenia Frankiewicz podjął decyzję SAM .

Mieszkaniec
Mieszkaniec

To było pójść na konsultacje i się przeciwstawić budowie hali. Nie wspomnę ze przeciwnicy nawet nie zaprotestowali.

Vip
Vip

Co z tego ze Gliwice będą dotowac wymianę pieców na gazowe skoro dookoła Gliwic ludzie palą czym się da. Wystarczy się przejechać wieczorem w okolice Orzesza i Ornontowic czy Czerwionki tam idzie się zatruć w czasie kilkuminutowego spaceru.

Marx
Marx

od czegos trzeba zaczac

MIchal
MIchal

Jesli miasto chce walczyc ze smogiem, niech zainwestuje w rozbudowe sieci PEC w Gliwicach. Gdyby kase za hale wydac na cos takiego, cale centrum byloby juz podlaczone. Lepiej miec jeden nowoczesny kociol z filtrami na kominie, niz milon malych opalanych nie wiadomo czym

Wasz Franek
Wasz Franek

Zwykła propaganda !!! Spróbujcie otrzymać dotację.Chrystusowa Golgota oraz życiorys Piszczyka z “Zezowatego szczęścia” są niczym w porównaniu z tym co spotka starającego się o ratuszowy ochłap.

black_horse
black_horse

Ci którzy chcą realną dotację, powinni wyprowadzić się do Zabrza. Myślałem że nigdy tego stwierdzenia nie napiszę, ale z Zabrzu system dotacji działa wyśmienicie. Każda inwestycja wykonywana jest po podpisaniu umowy trójstronnej pomiędzy beneficjentem, wykonawcą i miastem. O to żeby taka instalacja spełniała wszystkie kryteria, każdy papierek był ok, dba wykonawca. Tym samym nie ma niebezpieczeństwa odrzucenia wniosku po wykonaniu inwestycji, tak jak to ma miejsce w Gliwicach.

Grzesiek
Grzesiek

Zmieniłem ogrzewanie węglowe na gazowe w 2009r i nie dostałem dofinansowania. Urząd Miasta Gliwice stwierdził że niema zanieczyszczonego powietrza i się nie należy.

gosc
gosc

uuuuu czyli to tylko pic na wode, fajnie jest sie chwalic , ale zeby naprawde dofinansowac to juz trudno

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Ja nie dostałem żadnego dofinansowania bo mam w domu oprócz starego kopciucha pieca na węgiel również stary dwufunkcyjny kocioł gazowy. Pocałowałem klamkę i przeprosiłem szanownych urzędników że żyję.

ja234
ja234

Słabo symulują walkę ze smogiem…
Przez 10 lat przeznaczyli na walkę ze smogiem, na piasta-amatorów przeznaczają ( 7 mln) bodajże rocznie.
W ogóle to powinna być obowiązkowa wymiana finansowana przez miasto…skoro znaleźli kasę na halę to na taki drobiazg jak wymiana kotłów też powinni mieć kasę…
No, najważniejsze, że jest hala-czarna dziura…

Urbanek Krzysztof

Kiedy w Gliwicach podłączą do pec-a wszystkich ? Było by ekologiczniej i taniej ? Moja Mama mieszka 2 km od pec-a powiedzieli że “może” do 5 lat ale nie wiadomo :)

Jan
Jan

Ile instalacji grzewczych wymieniono w Gliwicach do tej pory? Jakoś miasto się tym nie chwali, pewnie ta liczba nie jest porażająca.

Tomasz Mihal

Ale co z tego,że do 8-u tyś jak niektórych ludzi nie stać na wymianę i ledwo im wystarcza na jedzenie,o innych rzeczach nie wspomnę…jak taka wymiana kosztuje 10-20 tyś lub więcej to co da takie dofinansowanie jak są ludzie co nie uzbierają reszty…ktoś o nich pomyślał…znowu robienie coś na wariackich papierach,a nie w całości i dokładnie…

Sylwia Nowak

Mnie nikt nie pyta czy mam 600 na czynsz. Muszę zapłacić rocznie 7200. I też mi ledwie starcza. Do 2021 zapłacę prawie 30 tysięcy.

A mimo, że tyle płacę, to jeszcze muszę wdychać ten syf i wydawać po stówie co miesiąc na sterydy w aptece, bo wypluwam płuca. Podobnie mam z dzieckiem. Za to też nikt mi nie zwraca. Nawet części.

Tomek Krynicki

Zaraz napiszesz, że nie masz na jedzenie, to pozwolimy Ci kraść. To, że nie masz hajsu nie oznacza, że możesz truć innych. Proste.

Kamil
Kamil

Mnie nie stać na dom.Nie każdy musi w domu mieszkać. Nie życzę sobie abyś truł powietrze, którym oddychaja wszyscy bo nie chce Ci się dupy ruszyć na mieszkanie…

Vip
Vip

A po ile chodzą domy w Gliwicach ze tych biedaków nie stać? Byle jaki dom kosztuje 700-800 tys Moi znajomi kupili ruinę w Brzezince za 400 tys i na dzień dobry wsadzili 200 tys zeby zamieszkać.

CNC

Czytam komentarze i … najlepiej wszystko za darmo wszystkim… PRL skończył sie dawno temu …

Tomasz Mihal

Badałeś sobie kiedyś IQ???Nie rozumiesz,że są tacy co ich nie stać wymienić cokolwiek,nawet z takim dofinansowaniem,a nie wszystko za darmo…mam Ci to napisać dużymi literami czy zrozumiesz za drugim razem???Lobbujesz na rzecz tych co mają w tym interes czyli w sprzedaży pieców,montażu itp czy brak Ci wiedzy i rozumu???Ktoś Cię wynajął do pisania tego co piszesz????Po za tym mam wrażenie,że masz rozdwojenie jaźni,bo jest tylko mój jedne wpis :-)

Marx
Marx

oczywiscie ze sa tacy ktorych nie stac. Ale czy znaczy to ze powinni innych truc tylko dlatego ze ich nie stac?

dexx
dexx

to znaczy ze powinni umrzeć z zimna zamarznać lub zachorować cieżko krótko mają zdechnąć nie mogąc się ogrzać. tak paląc drewnem na pewno będą cie truć. 100razy bardziej trujesz się sam paląc papierosy wieśniaku.

Marx
Marx

a jak nie stac ich na jedzenie to wolno im krasc?
Sa od tego stosowne instytucje pomocy spolecznej.

A papierosow nigdy nie palilem, wiec wiesniacze kompleksy lecz gdzie indziej.

Barbara Ziajka

Przepraszam są ciągli narzekacze…. chałupa jak stodoła, 2 samochody, ale po zapomogi latają i biedni są, a palą plastiki i co wpadnie w łapy.
Rozumiem, ze są tacy co nie stać, ale to mały procent, reszta to tacy co chcieli by wszystko za darmo !

Marx
Marx

nie wiem za co minus. Jak ktos biedny i nie ma tv, to tez powinno mu byc wolno ukrasc? Bo go nie stac?

asd
asd

Miałem takiego sąsiada (później się wyprowadził). Chodził po śmietnikach na osiedlu i patrzył czy ktoś wyrzucił np. stare, drewniane okna albo jakieś drzwi, płyty pilśniowe ze starych mebli itd. Brał takie odpady, porąbał siekierą i potem palił. A na podwórku rodzinka miała zaparkowane 3 samochody. Oczywiście “nie było go stać” na porządny opał.

Sylwia Nowak

Tomasz Mihal Pewnie, trujmy się wszyscy i krzyczmy, że nie mamy za co.
Pieprzenie. Jak człowiek nie ma za co, to marznie. Palenie syfem to już decyzja.
Jak mnie nie starcza, to przykręcam kaloryfer i zakładam gruby sweter.
A przez takich jak pan muszę brać szkodliwe leki, które rozwalają mi stawy. I marznąć, inaczej muszę dorzucić tysiąc wiosną do ogrzewania. Zapłaci mi pan za leczenie? Ja też chcę mieć ciepło. I chcę oddychać.

Jan
Jan

Nie ma nic za darmo.
Nie zapłacisz w podatkach za wymianę pieców, to w zamian będziesz płacił za leczenie siebie i innych. Albo będziesz cierpiał czekając na swoją kolejkę do lekarza-specjalisty, bo zabrakło w NFZ pieniędzy do końca przyszłego roku z powodu dużej liczby chorych.

ja234
ja234

@CNC, a pisiory przywracają ten prl, choćby w mediach publicznych. Powiadasz, wszystko za darmo wszystkim, patrz pińćet plus…wystarczy tylko być i mieć dzieciaka i kasa wpada…w sumie za nic…

Agata Bielak

Sylwia Nowak jak nie ma to maznie??? kobieto co ty piszesz…. jak ktos ma piec kaflowy to pali węglem. Każdy głupi wie że w kafloku smieci nie da się palić, bo się zaraz zatka. A twoje głupie myslenie ma spowodowac że dzieci będa marzły bo rodzice nie mają na wymiane pieca??? lub starsze osoby – bo tych jest więcej?? to może swojej matce, babci i dzieciom zakrec kaloryfery… ale od innych się odstosunkuj

Zdzisław Rosada

Jeśli nie ma już PRL-u, to po co zmuszać kogoś do zmiany ogrzewania.

Ampuła
Ampuła

Zasady tej “pomocy” ustala branża wydobytnictwa wungla. Tak spreparują rzeczywistość pomp, prądu, gazu i atomu, że “opłacać” się może tylko palenie wungla. W kociołach za dziesiątki tysięcy złotych. Dlaczego za tyle? Bo “specjalistycznie przystosowanych”. Do czego? Może do troskliwej filtracji spalin? Nie. Do niespalania niczego innego poza wunglem. W kocioł zrobieni trwać będziemy wolno w dymie wędzeni.

kanalia52
kanalia52

Na Franca Arenę było. Reszta to pikuś.

Bonia
Bonia
A ja nie chce żadnej dotacji, nie chce występować o jej przyznanie, użerać się z wnioskami i “urzędasami”…jeśli wysoka komisja (?) twierdzi, że mój piec jest do bani to niech mi po prostu wymienią w ramach tych 8tys. czy ile tam zdecydują i rozliczą sobie jak chcą. Nie będą musieli mnie dotować, niech za tą kasę zrobią mi wymianę…tylko kogo wtedy by się czepiali? Nie palę czym popadnie, kupuję opał z legalnych źródeł bo moja nieruchomość “nie ma technicznych możliwości podłączenia do PEC”. Piec też był kupiony z atestem, ma już kilka lat, ale chętnie zgodzę się i wymienię na… Czytaj więcej »
gmG
gmG
Piep..nie w bambus! Przez lata zlikwidowano brykiety z węgla (drobniejsze frakcje sprasowane w jajo) zaniechano odgazowania węgla, zniknął koks opałowy, nie powstała ani jedna instalacja do produkcji “błękitnego węgla” (częściowo odgazowany węgiel), nie ma norm na opał, Kupuję legalnie węgiel dobrej jakości i granulacji a nie wiem co mi dostawca wysypie (miał, piryty czy łupek). Wymiana pieca niczego nie załatwi. Modernizacja ogrzewania to temat kilkuetapowy: 1. docieplenie budynku, 2. bilans energetyczny i wtedy wybór medium, 3. przebudowa instalacji -piec, i rozprowadzenie ciepła. Nagle obudziliśmy się z ręką w nocniku. Jeśli ktoś ma pretensje do mieszkańców o to że ogrzewają mieszkania… Czytaj więcej »
Siwy
Siwy

Pic na wodę a zwracają złodzieje tylko za piec 40% wartości i jeszcze głupi komentarz pani w urzędzie “po co Panu taki drogi piec”

Gliwiczanin
Gliwiczanin
Dlaczego dopłaty tylko do wymiany starych pieców, a co z montażem nowych, ilu ludzi zdecydowało by się na gaz czy pompę ciepła gdyby im troszkę dopłacono. Gazownia Zabrzańska nie wydaje warunków podłączenia nowych domów bo się nie opłaca, za mało domów za daleko etc. może w 2022 roku. Do tego czasu można zamontować piec węglowy albo siedzieć w zimnym domu. Dlatego : 1) Nie tylko wymiana starych pieców ale również dotacja dla tych co się budują zęby ekologicznie pobudowali. 2) Wspierać oddolną inicjatywę i rozbudowywać sieć gazową a nie informować ze się nie da. 3) Występować o fundusze unijne jak… Czytaj więcej »
krzysztof
krzysztof

w tym oto artykule napisano …. można dostać to nie znaczy że właśnie TY lub ja ją otrzyma Ja wymieniłem – miałem wszystkie papierzyska , no ale są urzędasy w UM i po co im głowę głupimi wnioskami mieszkaniec zawraca

Janusz Borowicz

Co to da?,smog jak byl dalej bedzie nawet po wymianie piecy.

Zdzisław Rosada

W Tokio piecy węglowych nie mają, a smog większy niż w Gliwicach.

Joachim Marcin Bytomski

To może Gliwice zrobi jeszcze dofinansowanie 80% na zakup eko opału bo nie wszystkich stać na z miejsca na miesiąc drożejącego opału Pozdrawiam

Tomasz Mihal

Może wystarczyłoby lepiej zadbać o to by szybciej i częściej przyłączano więcej mieszkań i domów do głównej miejskiej sieci CO,a to idzie jak po grudzie,bo nikomu na tym nie zależy,nikt nie ma w tym chyba interesu i grupy interesu wolały wybudować halę przejmować za bezcen budynki,kamienice itp i robić różne rzeczy,gdzie można na tym czy owym dużo zarobić,gdzie są i były dotacje z różnych stron itp…

Damian Czysz

Hahaha niektórzy ludzie ledwo trwają z hajsem do końca miesiąca a tu nagle mają sobie uzbierać pewną kwotę i zaciągać może kredyty albo Bóg wie co… bo każą… śmiech na sali… znów coś na siłę… na szybko… a prawda jest taka że nie było aplikacji nie było smogu… ciekawe kiedy dadzą dofinansowanie do nowych samochodów bo przecież starymi dieslami nie można tworzyć smogu….

Sylwia Nowak

Można się przeprowadzić do kawalerki 20m i mieć problem opału z głowy.

ja
ja

Proszę to zrobić.

Damian Czysz

Można również zmienić pracę.. wyjechać z miasta, kraju… a że tak zapytam kawalerki 20m nie trzeba ogrzewać??? Sama to robi czy jak…

Maciej Bednarczyk

duzo starszych ludzi zajmuje lokale np w kamienicach, o dużych powierzchniach i wysokich stropach. taniej byłoby im w nowszym budownictwie

asd
asd

Ale takie osoby nie wyprowadzą się do mniejszych mieszkań. “Nie będę rezygnować ze swojego standardu życia” powiedzą. No i w imię tego wysokiego standardu będą palić tanimi odpadami węglowymi, byle tylko nie przeprowadzić do mniejszego mieszkania z centralnym ogrzewaniem. Bo mniejsze mieszkanie uwłacza ich godności…

Tomek Krynicki

Nie było aplikacji, to nie było smogu?

Marcin Struski

To jest dobra droga. I koniec. Jeśli nie po dobroci to nakazem. Innego wyjścia nie ma. A co do samochodów to dopuszczone do ruchu powinny być samochody z emisją nie mniejsza niż EURO 4, wysokie kary za wycinanie filtrów cząstek stałych nawet do 10 000 zł. Dodatkowo kara dla stacji diagnostycznej za legalizowanie wyciętych filtrów. Wszystko da się zrobić. W imię czystego powietrza nie może być żadnych wyjątków i musi być robione dokładnie – a jeśli nie da rady inaczej to z ogromnymi karami finansowymi.

Urko
Urko
Zachowam się teraz jak wyborca PiS . A dlaczego tak mało ? A dlaczego Gmina Gliwice , nie da więcej ? A dlaczego Gmina Gliwice nie finansuje także wymiany instalacji grzewczej ? Jej koszt jest większy, niż wymiana samego pieca . Sama pompa ciepła też nie załatwia sprawy. Czemu tak mało, jeśli stać nas na utrzymywanie mauzoleum ? :-) Na poważnie : “…bez możliwości podpięcia do miejskiej sieci ciepłowniczej…” . Z własnego doświadczenia wiem, że nawet tam gdzie taka możliwość jest , podpięcie jest drogą przez mękę , pod rękę z instytucją , która nic nie może , nie potrafi… Czytaj więcej »
Gliwitze
Gliwitze

“Sama pompa ciepła też nie załatwia sprawy” u mnie sama pompa ciepła załatwiła sprawę..

Urko
Urko

Taaa… Stoi w salonie i od patrzenia się grzejesz. Rekupetaror, instalacje , kable dopiero w planach ???

Mieszkaniec
Mieszkaniec

Urko pompa ciepła nie stoi w salonie. Dokształć się a potem pisz…..

Ewa
Ewa

Kasa w błoto. Dofinansować podłączenie do gazu. Nakazac gaz. Tak jak nakazują ZUS. Oc i inne abonamenty itd

ja
ja

I nakazać Pani Ewie za to wszytko zapłacić.

Urko
Urko

A dokładnie tak I na dodatek powinno być tak, że ci , którzy nie wymienią instalacji, po upływie terminu , powinni mieć je likwidowane na ich koszt . Ale ze zdania pierwszego Pani posta wynika, że dalej są ludzie, którym do zrozumienia pewnych oczywistości , potrzebne są wstrząsające wydarzenia dotykające ich osobiście. Z mniej drastycznych np. nie życzę Pani kolizji z gościem, który nie miał wykupionego OC

Barbara Ziajka

Bardzo dobrze, u nas tak jest – jak nie ma nakazu to nikt palcem nie kiwnie. Nareszcie.

Marcin Włodarczyk

Dla wszystkich zainteresowanych ważna informacja, że aby skorzystać z programu PONE inaczej niż w zwykłych dotacjach miejskich najpierw trzeba złożyć wniosek, a potem realizować inwestycję.

Barbara Erfurt Proszowska

Tylko kto dostanie dofinansowanie ?

Bonia
Bonia
A ja nie chce żadnej dotacji, nie chce występować o jej przyznanie, użerać się z wnioskami i “urzędasami”…jeśli wysoka komisja (?) twierdzi, że mój piec jest do bani to niech mi po prostu wymienią w ramach tych 8tys. czy ile tam zdecydują i rozliczą sobie jak chcą. Nie będą musieli mnie dotować, niech za tą kasę zrobią mi wymianę…tylko kogo wtedy by się czepiali? Nie palę czym popadnie, kupuję opał z legalnych źródeł bo moja nieruchomość “nie ma technicznych możliwości podłączenia do PEC”. Piec też był kupiony z atestem, ma już kilka lat, ale chętnie zgodzę się i wymienię na… Czytaj więcej »