Ulica Toszecka zostanie gruntownie przebudowana. Powstanie ponad 5 km ciągu pieszo-rowerowego

Poprawa bezpieczeństwa ruchu pieszo-rowerowego, a także uspokojenie ruchu samochodowego w wyniku zmniejszenia szerokości jezdni oraz zastosowania wysp dzielących i azylów – tak miasto uzasadnia planowaną przebudowę ul. Toszeckiej. W przyszłości powstanie tu ponad 5-kilometrowy, asfaltowy ciąg dla pieszych i cyklistów.

 
W BIP Urzędu Miejskiego opublikowano zapytanie ofertowe dotyczące wyłonienia podmiotu mającego dokonać wyceny infrastruktury oświetleniowej należącej do TNT S.A. (Tauron Nowe Technologie) na potrzeby inwestycji ZDM pod nazwą „Rozbudowa ulic Toszeckiej, Oriona, Przyszowskiej, Rekreacyjnej w związku z budową ścieżki rowerowej i ciągu pieszo-rowerowego”. Miasto zamierza odkupić oświetlenie, następnie dokonać jego demontażu i wybudować nowe. To oczywiście nie wszystko.

Docelowo inwestycja obejmie rozbudowę ul. Toszeckiej w Gliwicach polegającą na budowie ścieżki rowerowej/ciągu pieszo – rowerowego na odcinku od zjazdu do restauracji McDonald `s do ul. Wakacyjnej.

Planowane jest jego połączenie z istniejącą infrastrukturą pieszo-rowerową zrealizowaną w ramach rozbudowy skrzyżowania ulic Toszecka – Myśliwska – Pionierów.


W ramach przedsięwzięcia planuje się budowę infrastruktury pieszo-rowerowej o łącznej długości około 5050 m. Zakłada się wykonanie ścieżki rowerowej/ciągu pieszo-rowerowego o nawierzchni bitumicznej oraz nowych chodników o nawierzchni z kostki betonowej. Ponadto projektowane jest przewężenie części szerokości jezdni ul. Toszeckiej w celu uspokojenia ruchu (na wysokości ulicy Gajowej – wjazd z obszaru leśnego do obszaru zabudowy), wykonanie niezbędnej korekty skrzyżowań w celu zapewnienia ciągłości ruchu pieszo-rowerowego oraz budowa trzech zatok autobusowych (m.in. w rejonie skrzyżowania ulicy Toszeckiej z ulicą Rekreacyjną) – dowiadujemy się z dokumentacji projektowej.

Inwestycja zakłada też wykonanie niezbędnej infrastruktury, w tym: budowę oświetlenia i monitoringu, budowę kanału technologicznego oraz przebudowę istniejących sieci nadziemnych i podziemnych linii, w celu usunięcia kolizji (np. elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacji deszczowej i sanitarnej, sieci teletechnicznych i gazowych).

Kiedy inwestycja może zostać rozpoczęta? O to pytamy Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach.

– Obecnie trwają prace projektowe. Przewidywany termin ich zakończenia to I połowa 2022 r. Trudno na tym etapie deklarować jakiekolwiek terminy realizacji – poinformowała Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach. Nie wiadomo także, jakie nakłady pochłonie wykonanie tego przedsięwzięcia. – Dopiero po zakończeniu prac projektowych będziemy znali szacunkową wartość realizacji tego zadania – dodaje Stiborska.

(żms)
fot. 24gliwice.pl/emfab