Ustawienie świateł w samochodzie. Sprawdź za darmo, to ostatnia okazja w tym roku

Ustawienie świateł w aucie można skontrolować w stacji diagnostycznej. Niektóre zrobią to za darmo, ale w określonym terminie. Ten przypada na najbliższą sobotę, 3 grudnia. To ostatnia w tym roku okazja.

 
Prawidłowe oświetlenie pojazdu umożliwia dostrzeżenie np. pieszego na pasach, co może uratować jego i… twoje życie. Spowodowanie poważnego czy śmiertelnego wypadku drogowego na dalszym losie większości kierowców zapewne położy się cieniem.

Jutro kierowcy po raz ostatni będą mogli sprawdzić ustawienie świateł w swoich samochodach w ramach trwającej akcji „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”. Kampania ma na celu zwrócenie uwagi kierujących na zagrożenia związane z nieprawidłowym oświetleniem pojazdów. Zwłaszcza jesienią, gdy pogarsza się widoczność, światła pojazdu nabierają szczególnego znaczenia – informuje Śląska Policja.

Prawidłowe działanie świateł jest uwarunkowane, poza ich ogólnym stanem technicznym, właściwym ustawieniem wysokości, prawidłowym rozkładem granicy światła i cienia oraz emitowanym natężeniem.

Wymienione elementy często wymagają profesjonalnej oceny i dlatego, w ramach prowadzonej kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, jutro (03.12.) kierowcy będą mieli ostatnią szansę na to, by na wybranych stacjach kontroli pojazdów całkowicie bezpłatnie sprawdzić ustawienie świateł w swoich samochodach – dodaje KWP Katowice.

Na terenie Gliwic taką usługę można zrealizować w Stacji Kontroli Pojazdów „Ponicki Diagnostic” (ul. Chorzowska 50d). Z kolei w Zabrzu można to zrobić w trzech stacjach: SKP Zabrze ul. Nad Kanałem 35, SKP Zabrze ul. Hermisza 12, SKP Zabrze ul. Pawliczka 24d. W Knurowie bezpłatną regulację wykona PHU „KREG” Sp. z o.o ul. Szpitalna 44.

Przypominamy, że sprawne światła mają wpływ na bezpieczeństwo zarówno kierującego pojazdem, jak i pozostałych uczestników ruchu, w szczególności pieszych

– zaznacza policja.

Wszelkie nieprawidłowości związane ze światłami pojazdu mogą skutkować niedostatecznym oświetleniem drogi i jej poszczególnych części albo prowadzić do oślepienia innych uczestników ruchu drogowego.

Z danych Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że aż 98 proc. polskich kierowców doświadcza oślepiania, a 40 proc. skarży się, że ich światła świecą za słabo. Analizy ITS wskazują również, że tylko ok. 30 procent pojazdów – spośród wszystkich poruszających się po drogach – ma prawidłowo lub zaledwie akceptowalnie ustawione światła.

Wykaz wszystkich stacji diagnostycznych w kraju, które zostały zaangażowane do akcji, znajduje się TU: Spis_stacji_kontroli_pojazdow (1)

(żms)/Śląska Policja
fot. KMP Gliwice