Usunięcie porzuconego samochodu jest trudniejsze niż się wydaje. Musi być spełnionych kilka warunków

Wraki samochodów zajmują miejsca parkingowe, szpecą otoczenie, stanowią pokusę dla złodziei oraz wandali. Straż miejska próbuje zrobić z nimi porządek, zobowiązując do ich usunięcia właścicieli, jednak udaje się to – statystycznie – w 1 na 3 przypadki.

Porzucone samochody stanowią zagrożenie pożarowe, a także dla środowiska ze względu na ewentualne wycieki płynów eksploatacyjnych i paliwa.

W roku 2019 otrzymaliśmy od Państwa 276 zgłoszeń, które dotyczyły tzw. wraków. W 91 przypadkach udało się nam dotrzeć do właścicieli pozostawionych pojazdów, którzy zajęli się swoimi „skarbami”, a 16 samochodów usunęliśmy zgodnie z art. 50 a Prawo o ruchu drogowym, który mówi w jakich okolicznościach pojazdy mogą zostać usunięte – ma on zastosowanie jedynie w obszarach, na których obowiązują przepisy ww. ustawy, czyli na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu – przekazała straż miejska w komunikacie na stronie internetowej.


Ponadto do usunięcia kwalifikuje się pojazd, który pozostawiony jest bez tablic rejestracyjnych, bądź którego stan wskazuje na to, że nie jest używany. W 7 przypadkach prowadzimy dalej czynności zmierzające do usunięcia tych samochodów

– widnieje dalej w komunikacie.

Niestety, 162 zgłoszenia dotyczą pojazdów, których straż miejska nie może usunąć, gdyż zostały pozostawione na terenach prywatnych. Oprócz tego, zapomniane auta porzucane były w najróżniejszych miejscach – począwszy od miejsc parkingowych, a na zieleńcach kończąc.

(żms)/SM Gliwice
fot. arch. SM Gliwice

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
erwin

Na Centaura stoi od lat na trawniku stara srebrna toyota corolla. To wrak ale żadne prośby o usunięcie nie skutkują.

centaur

Bo stoi prawdopodobnie na działce spółdzielni. Pomimo zgłoszeń SM ma to w trąbie. A właściciel ma zawsze miejsce na zatłoczonym osiedlu… Za to po drugiej stronie, na nowej zatoczce postojowej przy zegarze słonecznym byłam kiedyś świadkiem jak komandosi ze SM kasowali auto, które chcąc się zmieścić zaparkowało jednym, kołem na trawce… Prosty sposób na toyotę? Przytachać z budowy / pola dwa duże kamulce i zrobić na trawniku skalniak…

Laszlo_egesz

Czemu nie zwrócisz uwagi bezpośrednio właścicielowi tylko kolejny raz wypłakujesz się na forum? Wiem o której Toyocie piszesz i wiem od jak dawna to robisz.

bigur

Przestaw w nocy z kolegami auto na ulicę i ci go sprzątną…

tom1983

Czytam i się śmieje. U nas na parkingu stoi auto bez rejestracji z wybita szyba dzieciaki się w tym aucie bawiły i okazuje się że straż miejska nie usunie tego auta bo to nie ich problem dla zainteresowanych wyślę fotki i odpowiedzi…

Obserwujący

No pewnie, w glajwicach z (prawie) wszystkim są trudności…a może raczej ulubiony tekst urzędasów glajwickich czyli “nie da się”.
Prawdopodobnie, porzucanie złomów to celowe działanie glajwickiego suwerena.
Podpowiem urzędasom całkiem za friko; porzucone auteczko odholowuje się na parking płatny, jeśli właściciel się nie zgłosi po swój złom, auteczko trafia na przemiał.Kropka.Takie to proste.Ale oczywiście w glajwicach na wstecznym nie da się.

mazda fan

Na zdjęciu Mazda 323F BA. Jesli byłaby w wersji z 2l, 6cyl silnikiem V to prawdziwa perełka motoryzacji. Chociaż 1,5l rzędowy 4cyl też dostarczał wrażeń (95km/h na drugim biegu przy odcince 6500 rpm).

Janusz

kogo to obchodzi? masz ochotę kup grata i oczyść zajmowane miejsce

Januszek

Też mi osiągnięcie, w większości samochodów na drugim biegu można osiągnąć prawie setkę.

Gruntowy przymrozek

To próbuj i opisz wrażenia :)