W autobusach ZTM jednak NIE można przewozić hulajnóg elektrycznych. Jest nowe stanowisko

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że w autobusach ZTM można przewozić hulajnogi elektryczne pod warunkiem zakupu biletu na bagaż i zachowania bezpieczeństwa. Jak się okazuje, zostaliśmy wprowadzeni w błąd przez ZTM.

W środę w mediach społecznościowych pojawiło stanowisko Zarządu Transportu Metropolitalnego dotyczące poruszanego przez naszą redakcję problemu przewozu hulajnóg elektrycznych.

Ostatnio często otrzymujemy pytania dotyczące możliwości przewozu hulajnogi elektrycznej. Jak więc to wygląda w przypadku naszych pojazdów? Mając na względzie bezpieczeństwo pasażerów póki co nie zezwalamy na przewóz hulajnóg elektrycznych; poprosimy Inspekcję Transportu Drogowego oraz Policję o opinię w tej sprawie; po tym wraz z Radą Metropolitalnego Transportu Zbiorowego wypracujemy stosowne zapisy Taryfy i Regulaminu przewozu – napisał ZTM we wpisie w portalu facebook.com.


Jest to stanowisko sprzeczne z przekazywanym przez nas wcześniej, dlatego postanowiliśmy sprawę wyjaśnić z operatorem komunikacji miejskiej.

– Wcześniej przekazana informacja nie została skonsultowana z osobami merytorycznymi i decyzyjnymi w tym zakresie. Pracownik w ten sposób chciał możliwie jak najszybciej udzielić odpowiedzi. Stanowisko wskazane w dzisiejszym poście jest aktualne – przekazał Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM.

Dlaczego nie wolno? ZTM chyba nie za bardzo wie

Zapytaliśmy także o przyczyny zakazu przewozu tego środka transportu w autobusie. Hulajnoga wyposażona w baterię, podobnie jak smartfon czy laptop sama w sobie nie stanowi przecież zagrożenia.

Zdecydowaliśmy się na to ze względów bezpieczeństwa. W przeciwieństwie np. do telefonów, laptopów czy wózków inwalidzkich, hulajnogi są stosunkowo nowym rozwiązaniem z jeszcze nie tak sprawdzoną funkcjonalnością, jak wymienione urządzenia

– wyjaśnia Wawrzaszek.

Miejmy nadzieję, że ustalenia ZTM z ITD i policją pozwolą na dopuszczenie możliwości przewozu hulajnóg w autobusach na terenie Metropolii. Bo choć są one środkiem transportu same w sobie, łatwo sobie wyobrazić, że podróżowanie nimi przestaje być komfortowe np. wtedy, gdy zaczyna padać deszcz.

A w Rybniku nie widzą problemu

Na koniec warto przywołać stanowisko Zarządu Transportu Zbiorowego w Rybniku, gdzie nie ma potrzeby badania “funkcjonalności urządzenia”.
– Można mieć w autobusie przy sobie hulajnogę, pod warunkiem, że kierownica pojazdu będzie na czas podróży złożona. Nie uważam, by miały one wybuchać lub „rozlewać się”. Akumulator hulajnogi nie jest zalany kwasem i żelem. Przypomina bardziej grupę połączonych baterii „paluszków”. Wszystko znajduje się w metalowej obudowie i jest tak zabezpieczone, by nikomu nic się nie stało – wyjaśnia mówi Łukasz Kosobucki, dyrektor ZTZ w Rybniku w rozmowie z portalem Rybnik.com.pl.

Po złożeniu, najpopularniejsze hulajnogi mają nieco ponad metr długości i można je zmieścić do… torby

(żms)
fot. 24gliwice.pl/emef

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
na pohybel

Kiedy geniusze z ZTM wprowadzą zakaz używania autobusów elektrycznych?

Sztrom

Wygląda, że ktoś tam ma zwarcie na przebiciu.

Mama

I zamiast miec kase z extra biletow za zlozone hulajnogi to wola glupio sie tlumaczyc dlaczego ich nie wolno przewozic

Laszlo_egesz

Elektryczne wózki inwalidzkie są stosunkowo nowym rozwiązaniem z jeszcze nie tak sprawdzoną funkcjonalnością, jak telefony czy laptopy. Dlaczego więc ZTM nie widzi w tym problemu, a widzi takowy z hulajnogami elektrycznymi, które zajmują mniej miejsca niż wózek inwalidzki?

Ostatni Sprawiedliwy

@Laszlo_egesz. W hulajnogach elektrycznych (podobnie jak w wózkach elektrycznych) wykorzystywane są ogniwa litowe. Wypowiedź dyrektora ZTZ z Rybnika jest delikatnie mówiąc nierozsądna. Osoba na takim stanowisku powinna mieć wiedzę na temat potencjalnych niebezpieczeństw w transporcie i przewożonych bagaży. A takimi są ogniwa litowe. Stąd stanowisko ITD i Policji w tej kwestii. Powracając do wózków elektrycznych – może sam proces homologacji wymusza bardziej zaostrzone wymogi, co do jakości użytych podzespołów. W szerokiej dostępności i przystępności cenowej hulajnóg pochodzących głównie z Chin, jakość może być na prawdę różna. Dla zobrazowania jak palą się ogniwa litowe, proponuje przeglądnąć filmy na YT. Biorąc pod… Czytaj więcej »

Gruntowy przymrozek

Weź pod uwagę, że wózki muszą mieć ogniwa o większej pojemności. Inna kwestia jest taka, że nasi strażacy kompletnie nie są przygotowani do gaszenia samochodów elektrycznych. Ze względu na lit woda w takiej sytuacji nie pomaga.

AndrzejD

…a w telefonach i laptopach, to niby jakie są akumulatory. Też są litowe – i co, też nie można ich wozić w autobusach ? W hulajnogach te akumulatory są schowane w szczelnej metalowej obudowie, więc nawet w razie zwarcia, nic się nie stanie po za tym że będzie trochę dymu, w odróżnieniu od zwarcia akumulatora w plastikowej obudowie laptopa, co może się skończyć poparzeniem właściciela i/lub pożarem autobusu. Może niech ci amatorzy z ZTM douczą się, zamiast wydawać idiotyczne decyzje.

Kolik

Chińczycy latają w kosmos, a Polska nie umie odejść od ogniska.

FIXED

Potwierdza się, że w ZTM jest deficyt rozsądku, a jego przedstawiciele nie mają pojęcia o czym jest rozmowa i decyzje podejmują w panice i chaotycznie. Po zmianie na stanowisku prezesa miało być lepiej, a jest paranoja.

dzidek krępak

Przykre jest to, że takie instytucje funkcjonujące za nasze pieniądze utrudniają życie, a zapominają, że zostały powołane by służyć mieszkańcom.

gliwicki mgr

Gliwice to taki komunistyczny twór gdzie tylko się kombinuje jak Kowalskiemu utrudnić życie na każdym kroku. Rybnik jest bardziej cywilizowany bo nie uznają hulajnogi za atom.

Bogna

Sporadycznie dochodzi do wybuchu bateri ale tylko podczas ładowania. Nadgorliwością jest wprowadzony zakaz przewozu.

Tymon

Jak widać, głupcy są jak zwykle na wyższych stanowiskach niż ludzie, kótrzy myślą racjonalnie.
W liniach lotniczych, po paru udokumentowanych przypadkach awarii telefonów pewnej marki, linie wprowadziły zakaz ich przewożenia w przestrzeni pasażerskiej. Wymienione konkretne modele, ale resztę można bez obaw przewozić.

Ile mieliśmy przypadków wybuchów hulajnog w autobusach (ja nie słyszałem), owszem podczas wadliwego ładowania może coś takiego nastąpić.

Choć nie jest najgorzej z ZTM w końcu po zamachu terrorystycznym we Wrocławiu, mogli zakazac przewożenia garnków w każdej formie itp itd

Rett

Poprzeczkę samozaorania właśnie wydu….. poza galaktykę. Ubawiły mnie słowa rzecznika, który zamiast ugasić ogień, to dołożył do pieca. Najpierw opowiada o niekompetentnych pracownikach w biurze, którzy odpowiadają na maile klientów. Potem porównuje hulajnogę elektryczną z laptopem i o ile laptop jest w firmie znany, to funkcjonalność hulajnogi elektrycznej pozostaje poza percepcją i to tak głęboko, że trzeba zwoływać Radę i konsultować się z Policją i ITD w celu ustalenia czy hulajnoga na baterie jest bardziej niebezpieczna od komputera na baterie (fakt, na hulajnodze można się wywrócić podczas jazdy). Warto również wspomnieć, że ta sama firma szczyci się wprowadzeniem do swoich… Czytaj więcej »

dzidek krępak

Zastanawia mnie w jaki sposób Policja i Inspekcja Transportu Drogowego będzie sprawdzać poziom wybuchowości ;)

dzidek krępak

Zamiast skupić się na modyfikacji rozkładów jazdy to ZTM wytęża wszystkie siły na ujednolicanie wiat przystankowych, szaty graficznej i wymyślaniu problemów z wydumaną wybuchowością.

Miruś

…”Nie uważam, by miały one wybuchać lub „rozlewać się”. Akumulator hulajnogi nie jest zalany kwasem i żelem. Przypomina bardziej grupę połączonych baterii „paluszków”. Wszystko znajduje się w metalowej obudowie i jest tak zabezpieczone, by nikomu nic się nie stało – wyjaśnia mówi Łukasz Kosobucki, dyrektor ZTZ w Rybniku”
Brawo dla tego pana, oczywiście u nas (w Gliwicach) dalej ciemnogród…

tom

po to zeby bronic 2 cymbalow milicjantow i kierowce zula co chcial czlowieka z busa wygonic

parKing

Czyli co, nie można wozić niczego, co ma “niebezpieczne” baterie? Przecież jakiś typowy chiński badziew w plecaku albo kieszenie ma o wiele większą szansę na wybuch.

Imiu

JPRD…patolodżi.
Co się dziwić jak takie standardy są zachowywane od pokoleń w Polsce.

Obserwujący

Posiadacz hulajnogi elektrycznej, czyli de fakto pojazdu elektrycznego, nie musi korzystać z autobusu, mając swój środek transportu.
Słusznie jest zabronione.

#noś maseczkę

AndrzejD

…tak, i jeszcze powinni dowalić mu 10 tyś mandatu i zabrać hulajnożkę.

Miruś

…ściągnij maseczkę może z wdechem świeżego powietrza jakieś klapki w “pustaku “Ci się otworzą i przejrzysz na oczy…