W niedzielę bieg upamiętniający „Żołnierzy Wyklętych”. Również w Gliwicach (TV)

To będzie dobra okazja na sprawdzenie formy sportowej, a przede wszystkim szansa na lekcję historii podaną w oryginalnej formie.

1 marca w całej Polsce ruszą biegi upamiętniające „Żołnierzy Wyklętych”. – To piękna akcja i Gliwice powinny się w to włączyć – mówi Elżbieta Kogowska, organizatorka gliwickiego biegu.

Inicjatorem ogólnopolskiej akcji jest Fundacja Wolność i Demokracja, która biegi ku czci żołnierzy podziemia antykomunistycznego organizowała już dwukrotnie. W tym roku wydarzenie po raz pierwszy obejmie zasięgiem całą Polskę.

W Gliwicach biegi odbędą się na trzech dystansach. Tym najbardziej symbolicznym jest bieg na 1963 metry. To data śmierci ostatniego z „Żołnierzy Wyklętych” – Józefa Franczaka ps. „Lalek”.

Najdłuższy bieg ruszy o godz. 12:00 (zbiórka o 11:00) spod placu Gliwickiego Teatru Muzycznego, gdzie uczestnicy otrzymają specjalne pakiety startowe.

Trasa wiodła będzie przez osiedle Sikornik, a następnie drogą techniczną wzdłuż autostrady A4 aż do Wilczego Gardła.

Tam też zorganizowane zostaną dwa krótsze dystanse – wspomniany 1963-metrowy i na 1200 metrów dla dzieci. Na całej trasie biegu zapewniona zostanie pomoc kilkudziesięciu wolontariuszy.

– Ciągle miałam wrażenie, że w Gliwicach odbywa się za mało takich imprez. Mam nadzieję, że te trzy biegi zapoczątkują w tym kierunku coś dobrego. Liczę też, że ten bieg stanie się tu imprezą cykliczną, a w przyszłości po remoncie ulic, uda się przeprowadzić bieg głównymi ulicami miasta. Tak żeby wszyscy mieszkańcy Gliwic mogli bić brawo uczestnikom w centrum Gliwic – mówi Elżbieta Kogowska.

Po zakończeniu wszystkich trzech biegów, w Wilczym Gardle przewidziano część artystyczną (wykonane zostaną m.in. pieśni patriotyczne).

Zgłoszenie uczestnictwa w biegu należy przesłać na adres: kogowska.tropemwilczym@gmail.com. Opłata startowa to 3 zł w przypadku dzieci i 10 zł dla dorosłych. W gliwickim biegu udział weźmie generał Roman Polko.

W 2011 roku, dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym ? Narodowym Dniem Pamięci ?Żołnierzy Wyklętych?. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 ? 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Gliwice, 1 marca 2015r.
1. 11:00 działania organizacyjne.
2. 11:15 rozpoczęcie, prelekcja, program artystyczny.
3. 12:00 ? 13:30 bieg na 11 km.
4. 14:00 rozdanie medali i nagród.
5. 14:30 program artystyczny, krótki rys historyczny.
6. 15:00 bieg dzieci na 1200 m.
7. 15:30 bieg dorosłych na 1963 m.
8. 16:00 rozdanie medali i nagród.
9. 16:30 rozdanie nagród wolontariuszom. Podziękowania.
10. 17:00 zakończenie imprezy.