W długi weekend listopadowy uważaj za kółkiem! Szkoda może Ciebie sporo kosztować!

Jak co roku, 31 października tysiące Polaków ruszy w drogę, aby odwiedzić cmentarze i groby bliskich. Zanim siądziemy za kółkiem, warto pomyśleć o bezpieczeństwie oraz dobrze zaplanować podróż. Na co trzeba uważać?

Październik i listopad, według statystyk są najniebezpieczniejszymi miesiącami roku kalendarzowym. Zmiana aury, szybciej zapadający zmrok, okres przejściowy – jeśli chodzi o zmianę opon, to wszystko sprawia, że dochodzi do większej ilości wypadków. 

Policja od lat apeluje o ostrożność w okolicy Święta Zmarłych, ale statystyki “Akcji Znicz” nie pozostawiają złudzeń. Ciągle wielu kierowców jeździ brawurowo, a tysiące siada za kółko z promilami we krwi. 

Więcej na temat zdarzeń drogowych w czasie Wszystkich Świętych: Wzmożony ruch na przełomie października i listopada – 408 wypadków podczas Wszystkich Świętych w 2018 roku

Wypadków jest mniej, ale liczba kolizji ciągle w górę!

Wypadków teoretycznie ubywa, ale przybywa kolizji. Nie wszystkie zresztą są zliczane w statystykach, ponieważ w przypadku dużej liczby takich zdarzeń, sprawy załatwiane są polubownie, bez udziału policjanta. 

Nadal jednak zbyt wiele osób ginie na polskich drogach. Porównując statystyki śmiertelności różnych krajów europejskich, możemy stwierdzić, że jest u nas dużo gorzej niż choćby u zachodnich sąsiadów. “Polska nadal zaliczana jest do grona krajów, w których ryzyko śmierci w wypadku drogowym jest najwyższe i w unijnym rankingu wyprzedza jedynie Chorwację, Bułgarię i Rumunię” –  mówią eksperci UE.  

Jedziesz odwiedzić groby bliskich? Przygotuj się do podróży! 

Pośpiech jest złym doradcą, dlatego przede wszystkim pamiętaj o bezpieczeństwie. Największe ryzyko wypadków dotyczy młodych kierowców. To oni są odpowiedzialni za przeważającą część tych najgroźniejszych drogowych zdarzeń. 

Jeśli Twój staż za kółkiem jest niewielki, przede wszystkim nie szarżuj. Nogę z gazu powinni też zdjąć starsi kierowcy. Ich grzechem głównym jest  z kolei przecenianie swoich możliwości i umiejętności. W okresie wzmożonego ruchu na drogach powinniśmy stosować przede wszystkim zasadę ograniczonego zaufania, nie spieszyć się i bardzo rozsądnie podchodzić do wszystkich drogowych manewrów. 

Wyjeżdżając warto pamiętać o: 

  • ważnym przeglądzie i polisie OC
  • zaplanowaniu trasy –  wiele odcinków dróg może być zamkniętych
  • unikaniu okolic nekropolii –  warto przejść kawałek pieszo aniżeli bezskutecznie szukać miejsca parkingowego pod samym cmentarzem i ryzykować kolizję
  • sprawdzeniu stanu ogumienia, płynów do spryskiwaczy i oświetlenia. 

Co zrobić jeśli dojdzie do kolizji? 

Jeśli doszło do kolizji, w której nie ma rannych, a Ty i drugi sprawca kolizji jesteście jednomyślni co do jej przebiegu, nie trzeba wzywać policji. W okresie Wszystkich Świętych, policjanci mają sporo pracy, a oczekiwanie na patrol, może zająć dużo czasu. 

Pamiętaj, że kolizja to nie koniec świata. Co prawda OC po szkodzie może być droższe, ale koszty te nie są ogromne i często udaje się ich uniknąć. 

Ceny OC  po szkodzie zwykle wzrastają o kilka, kilkanaście procent – mówi Barbara Zielińska z porównywarki Mubi.pl. Często, aby uniknąć zwyżki, wystarczy porównać ceny różnych towarzystw. Tańszą polisę mogą znaleźć nawet młodzi kierowcy. Dla nich także oferty poszczególnych towarzystw mogą się bardzo znacząco różnić. 

Więcej o OC dla młodego kierowcy przeczytasz na stronie porównywarki Mubi.pl

Nie ryzykuj jazdy bez OC! 

Nawet jeśli OC to dla Ciebie duży wydatek, w żadnym razie nie ryzykuj jazdy bez ważnej polisy. Myślisz, że to się nie wyda? Nic bardziej mylnego. UFG może nałożyć na Ciebie karę, nawet jeśli Twoje auto stoi w garażu. Jeśli spowodujesz wypadek bez ważnego OC, konsekwencje mogą być tragiczne i dużo poważniejsze niż kara do zapłaty. Co prawda UFG wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie, ale będzie żądało od Ciebie zwrotu całej tej kwoty –  taką sytuację nazywamy regresem. 

Średnia wartość takiego odszkodowania to aktualnie ok. 7 tys. złotych, ale zdarzają się sytuacje, w których wypłata z OC sięga miliona złotych. 

Pamiętaj! Za wyrządzone szkody odpowiadasz całym swoim majątkiem! Sprawdź ważność swojej polisy i koniecznie zadbaj o to, aby była ważna przez cały okres posiadania pojazdu!