W Gliwicach mamy nowy zabytek. Budynek dyrekcji huty wpisany do rejestru

Budynek dawnej dyrekcji Huty Gliwice przy ul. Hlubka 4 został wpisany do rejestru zabytków.

Do tej pory obiekt znajdował się pod ochroną konserwatorską, ale tylko w części obejmującej dawną salę konferencyjną i gabinet dyrekcji.

  • Budynek dawnej dyrekcji Huty został wpisany do rejestru zabytków w połowie maja
  • Nowym właścicielem obiektu od sierpnia 2019 roku jest Elektrownia Wiatrowa Toszek
  • Od teraz właściciel będzie musiał konsultować zamierzenia remontowe z biurem konserwatora
  • Na decyzję o wpisie do rejestru wpływ mógł mieć konflikt z 2015 roku dotyczący inwestycji przy ul. Królowej Bony

Postępowanie rejestrowe przebiegło dość sprawnie. Biuro konserwatora o jego wszczęciu informowało pod koniec grudnia ubiegłego roku, a decyzja o wpisie stała się ostateczna 12 maja.


– Wszczęcie postępowania było związane z faktem zbycia zabytku podmiotowi prywatnemu – informował w styczniu Mirosław Rymer, doradca prawny i rzecznik prasowy Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. – W celu zabezpieczenia obiektu przed nadmierną ingerencją, koniecznym stało się wszczęcie procedury w sprawie wpisu do rejestru zabytków. Wolą konserwator jest zachowanie choćby części obiektów dawnej huty – dodaje.

Zobacz nasz materiał z wnętrza budynku dawnej Huty Gliwice z maja 2015 roku:

Jakie skutki powoduje wpis do rejestru?

  • Wpis do rejestru zabytków oznacza, że prowadzenie prac remontowych i modernizacyjnych wymaga zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków.
  • Właściciel ma obowiązek dbania o nieruchomość. Musi m.in. na własny koszt zabezpieczyć go przed dewastacją ze strony osób trzecich czy chronić przed wpływem czynników atmosferycznych.
  • Jeśli nieruchomość będzie wymagała prac konserwacyjnych właściciel ma obowiązek przystąpić do nich niezwłocznie.

Praktyka pokazuje jednak, że egzekucja takich przepisów napotyka na szereg problemów, czego w Gliwicach dobrym przykładem są zawirowania z Wieżą Ciśnień przy ul. Sobieskiego.

Z wpisu do rejestru dla właściciela nie wynikają jednak same obowiązki. Na remont zabytkowej nieruchomości łatwiej pozyskać dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także można ubiegać się o wsparcie finansowe z UE.

Czas dla Elektrowni

Przypomnijmy, w sierpniu 2019 roku po wielu latach poszukiwań budynek dawnej dyrekcji Huty Gliwice znalazł nowego właściciela. Jest nim Elektrownia Wiatrowa Toszek, która zaoferowała miastu 4,16 mln złotych. Spółka jest miastu bardzo dobrze znana poprzez osobę swojego prezesa. Jest nim Tadeusz Wesołowski, założyciel i prezes m.in. gliwickiej fundacji Radan, który zasiada także w radzie nadzorczej spółki Arena Operator.

Wesołowski odpowiada m.in. za dokończenie remontu “szkieletora” przy ul. Zwycięstwa (obecnie siedziba ING). Jego Radan realizuje też inne inwestycje mieszkaniowe w Gliwicach, w tym m.in. Ogrody Królowej Bony przy ul. Królowej Bony. To właśnie w kontekście tej realizacji, we wrześniu 2015 roku doszło do gorącego sporu między wojewódzkim a miejskim konserwatorem zabytków (chodziło m.in. o ingerencję w dotychczasową zabudowę przy ul. Królowej Bony i montaż balkonów na elewacji). Ówczesna wojewódzka konserwator Aneta Borowik zarzuciła miejskiej konserwator Ewie Pokorskiej doprowadzenie do “znaczącej utraty wartości zabytkowej budynku” i wezwała prezydenta Zygmunta Frankiewicza do “natychmiastowej zmiany” na stanowisku miejskiego konserwatora. Prezydent skargę uznał za bezzasadną.

Biura konserwatora nie informuje czy echa tej sprawy, miały znaczenie przy podejmowaniu decyzji o wpisie do rejestru zabytków budynku dawnej huty.
Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
black_horse

Budynek w Gliwicach stał się zabytkiem ? To teraz poleci z górki. W ciągu kilku lat się go zaniedba, zacznie zagrażać bezpieczeństwu i będzie konieczność jego wyburzenia. Brzmi znajomo ?

Bywalec hosteli

Tak będzie !!!! A na jego miejscu po odtworzeniu frontu powstanie biurowiec .,….

Perez

Redakcji proponuje zapisac gdzies tego posta, gdyz na pewno bedzie tak jak mowi BLACK_HORSE.

Urko

Cóż. Jedyna korzyść, że najlepsza na świecie MiejKonsZab Pokorska Ewa, nie będzie w stanie wydać za jakiś czas opinii, że budynek ze względu na zły stan techniczny budynek nadaje się tylko do szybkiej rozbiórki .

W białych rękawiczkach

Ona nie wydaje żadnej opinii. Takie opinie wydają “specjaliści” tak, jak np w przypadku willi na Barlickiego, willi na Jasnogórskiej zastąpionej szaro-szarym klocem i najprawdopodobniej w niedalekiej przyszłości wieży ciśnień. Misto w osobie MKZ, co najwyżej ładnie się uśmiecha patrząc w inną stronę. Przyparte do muru bełkocze kocopoły o tym, że zabytków w mieście nie zabraknie, że mają się świetnie, że zestawienie na starówce wszystkich dostępnych na rynku rodzajów i kolorów kostek nawiązuje do…. czegoś tam, …. Ciśnienie skacze na samo wspomnienie. Ten budynek jest w dobrym stanie. Żeby osiągnąć parametry dzisiejszej wieży ciśnień, czy Zameczku Leśnego będzie musiał trochę… Czytaj więcej »

prosty_gliwiczanin

akurat budynek na Jasnogórskiej to świetny przykład harmonii starej architektury z nowoczesną.

W białych rękawiczkach

Ale tam nie ma grama starej architektury. Wyburzyli wszystko, wykopali wielką dziurę na garaż i postawili kloca z imitacją “starej architektury” na jednej ze ścian. Nie zdziwiłbym się, gdyby ta imitacja była zrobiona ze styropianu. Za niedługo wszystko w tym mieście będzie imitacją. Ten kloc zasłania światło i zakłóca cyrkulację powietrza w tym rejonie, a akurat w tym rejonie ma to znaczenie.

Urko

@prosty_gliwiczanin
Oczywiście. W proporcjach:
1. stara architektura 0,01 %
2. nowa”architektura” 99,09 %

Widziałem, że kawałek starego muru z tyłu pozostał.

Obserwujący

To niczego nie zmienia.W sumie to nie wiadomo po co toszecka elektrownia to kupiła i tak nic z tym nie zrobią.Nikt też tego od nich nie kupi.
Budynek będzie nadal popadał w ruinę.
Glajwice ruiny są tu.

Fiku Miku

Weź Prozac, najlepiej dwie garście.

Zawiedziony

toszecka firma??? przeczytałeś uważnie artykuł? :) zobacz kto jest jej właścicielem :)

Obserwujący

@Zawiedziony,podciągnij się z odmian rzeczowników.Pisze jak byk:Elektrownia Wiatrowa Toszek. Czyli firma pochodzi z Toszka.Ergo, odmiana rzeczowników=toszecka firma jest właścicielem.

23%VAT

@Obserwujący
“Pisze jak byk:Elektrownia Wiatrowa Toszek” – pisze tu niewiele natomiast całkiem sporo jest napisane.
Po drugie: “Elektrownia Wiatrowa Toszek. Czyli firma pochodzi z Toszka” czyli jak Amazon jest w Bojkowie to pochodzi z Bojkowa? I Bojków jest jej właścicielem?
A skąd pochodzi Pizzeria Sycylia z Bytomia?

No co ty

Jak to nie wiadomo po co kupiła? To lepsze niż obligacje, czy jakieś tam lokaty w bankach.
PS.
Gliwice rozpaczliwie potrzebują zmiany na stanowisku miejskiego “konserwatora” zabytków.

w pogoni za octem

Gliwice rozpaczliwie potrzebują zmiany na wszystkich stanowiskach urzędniczych w mieście,nie tylko miejskiego “konserwatora”zabytków

prosty_gliwiczanin

Co prawda to prawda, ale powiedz to ***** co głosowali na Neumanna.

gosc

te poprzednio istniejące znikające zabytki to był jakiś inny sort, że mimo ustawy wyparowały

Laszlo_egesz

Na terenie budynku obecnie odbywają się jakieś prace. Od strony pustego placu zorganizowano wjazd, toitoia, a wszelkie wybite szyby są regularnie deskowane.

Imiu

Teraz prywatny zadba, oby nie tak samo jak miasto Gliwice.

Zakaz Wstępu
Robert

Elektrownia Wiatrowa Toszek, lepsze to niż Morawica
lub Nadarzyn.
No cóż, trzeba się przyzwyczaić do wiatrów,
tym razem z Toszka. Lepiej nie będzie, ale śmieszniej.
Pozdrowienia dla siwego dziadka. Teraz “nowy” ordynator
wstawi mu nowy staw biodrowy. Chociaż rodzony w dwóch
miastach czuje się wybornie.

Urzędnik miejski nudzący się

Ludzie dajcie sobie spokój z tymi ruderami. Przecież wyburzenia staroci postępowały na przestrzeni ludzkości. Nasi poprzednicy też wyburzali inaczej mieszkalibyśmy w szałasach. Wyburzenia i nowe budownictwo to proces zachodzący na całym świecie.

Cliper

Co znaczy nadmierna ingerencja?
Przyklad bony-co złego w gustownie wkomponowanych balkonikach?nie wspomnę o nagrodzonych loftach przy Zygmunta Starego które architekci pięknie przerobili i uratowali przed zagładą!jeśli ktoś wykłada swoje prywatne pieniądze to raczej nie po to aby burzyć tak zacny gmach a raczej stawia na ratunek i biznez zarazem

HEB

Gustownie wkomponowane balkoniki?! Weź się może rozpędź i walnij porządnie w ten balkonik to otrzeźwiejesz. Najlepiej w te gustownie wkomponowane dwuteowniki. Wiesz co to dwuteownik? Gdy zaczną korodować będziesz miał gustowne zacieki. Naprawdę piękna robota. Takie gustowne balkoniki można też obejrzeć na wielkim piecu w hucie Katowice.
W drugiej części też błądzisz, bo gliwickie przykłady, jak wspomniana wieża ciśnień, bardzo dobitnie pokazują, że szlachetne przesłanki, lokujących pieniądze w zacnych gmachach, to pic na wodę…

HEB

Chlubny wyjątek, stanowi budynek Poczty Głównej i gdyby to DL Invest Group wzięła pod swoje skrzydła ten obiekt, byłbym półuspokojony. W przypadku Radanu nie jestem.

Laszlo_egesz

Balkony w budynku na Bony zupełnie zmieniły front budynku, a przypominam, że ten był naprawdę ozdobny.

Bożena

To co zrobiono z budynkiem na Bony to skandal.