W Gliwicach pracę znajduje ponad 31 tys. osób spoza naszego miasta. Dane mogą zaskoczyć

fot. poglądowe

Do pracy w Gliwicach dojeżdża prawie 6 tysięcy mieszkańców Zabrza, 2,6 tys. knurowian i ok. 2 tysiące bytomian

– wynika z mapy przepływów ludności związanych z zatrudnieniem, udostępnionych przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię na portalu InfoGZM.

Analizując zestawienie przygotowane dla Gliwic, dowiadujemy się, że do naszego miasta przyjeżdżają też mieszkańcy Pyskowic (ok. 1,7 tys.), Rudy Śląskiej (prawie 1,5 tys.), Katowic (ponad 1 tys.), a także miejscowości ościennych – Rudzińca, Zbrosławic, Pilchowic i Sośnicowic (od ok. 800 do 700 osób).


Wśród bardziej oddalonych miejscowości, z których pracownicy dojeżdżają do Gliwic, znajdziemy Tychy, Imielin, Lędziny, Siewierz, Dąbrowę Górniczą, Chełm Śląski a nawet Bieruń.

Dokąd dojeżdżają gliwiczanie

Gliwiczanie stanowią największą grupę osób, które dojeżdżają do pracy do Zabrza – (ponad 1,8 tys. osób). Nasi mieszkańcy pracują też m.in. w Katowicach (2,2 tys.), w Pyskowicach (366 osób), Knurowie (295), Rudzińcu (289), Bytomiu (266), Sośnicowicach (250), Tarnowskich Górach (247), Chorzowie (199), Zbrosławicach (182), Pilchowicach (177) i Mikołowie (142).

Ile osób z innych miejscowości pracuje w Gliwicach?

– Analizując sytuację gmin GZM na tle kraju widzimy, że Katowice to drugie po Warszawie miasto w Polsce, w którym odnotowano największą liczbę przyjeżdżających (liczba przyjeżdżających do Katowic: 113 830, do Warszawy: 251 021). Tuż poza pierwszą dziesiątką znalazły się Gliwice, gdzie do pracy przyjeżdżało 31 578 osób. Patrząc z kolei na gminy z największą liczbą wyjeżdżających, to w pierwszej dwudziestce jest aż dwanaście gmin GZM. To pokazuje jak bardzo gminy Metropolii są ze sobą powiązane – w jednym miejscu mieszkamy, a w innym pracujemy. Taka jest specyfika naszego obszaru. Przepływy ludności związane z zatrudnieniem wskazują również, które gminy są najważniejszymi ośrodkami pod względem gospodarczym – tłumaczy Arkadiusz Goleniak z Departamentu Strategii i Polityki Przestrzennej, odpowiedzialny za przygotowanie mapy InfoGZM.

Mapa przepływów ludności związanych z zatrudnieniem powstała w oparciu o dane z 2016 r., które zawarte są w opracowaniu Głównego Urzędu Statystycznego, opublikowanego w połowie 2019 r. Wyniki badania dojazdów do pracy pochodzą z administracyjnych źródeł danych Ministerstwa Finansów i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

(żms)oprac. wł./mat. pras.
fot. arch. 24gliwice.pl/MF