W końcu. Jest nowy właściciel, będzie remont. Dawna ciastkarnia przestanie szpecić starówkę

Lokale użytkowe lub apartamentowiec w samym sercu gliwickiej starówki – charakterystyczny budynek u zbiegu ulic Plebańskiej i Średniej czeka gruntowna renowacja.

– Włożymy w tę inwestycję dużo serca i funduszy – zapewniają nowi właściciele dawnej ciastkarni „Społem”.

Postawiony w 1890 roku budynek ma powierzchnię 926 metrów kw., a na dwóch piętrach kamienicy w samym sercu starówki znajduje się 20 pomieszczeń.
– Obiektem interesowaliśmy się już kilka lat temu, gdy wystawiono go na sprzedaż. Negocjacje były długie i ciężkie, ale myślę, że obie strony są zadowolone z ostatecznej ceny – informuje nas Rafał Franz z firmy Wall Invest, która nabyła nieruchomość.

Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, transakcja opiewała na niższą kwotę niż 3,2 mln zł, które życzyły sobie władze „Społem”.

[pullquote align=”left” cite=”” link=”” color=”#ff8d8d” class=”” size=””]Nowi właściciele na swoim koncie mają m.in. bardzo udaną renowację budynku Starego Hufca przy ul. Długosza.[/pullquote]

Położona na działce o powierzchni 360 metrów kw. nieruchomość wymaga szybkiego i gruntownego remontu. Możliwe zatem, że jej powierzchnia użytkowa się zwiększy, jeżeli zmieniony zostanie układ pomieszczeń. Na razie wciąż nie wiadomo, jakie będzie nowe przeznaczenie obiektu. Nowi właściciele, którzy na swoim koncie mają już renowację budynku Starego Hufca przy ul. Długosza, biorą pod uwagę różne opcje – od prestiżowych lokali użytkowych, po apartamentowiec. Póki co, trwa opracowywanie koncepcji przez firmę projektową. Budynek z końca XIX wieku nie jest wpisany do rejestru zabytków, a opieką konserwatorską otoczona jest głównie jego elewacja. Wnętrza można zatem zaaranżować w dowolny sposób.

– Za około dwa miesiące powinny być znane dalsze szczegóły. Wtedy też pochwalimy się wizualizacjami. Jesteśmy podekscytowani tą sporą inwestycją, zwłaszcza że odrestaurowaliśmy kamienicę przy ul. Plebańskiej 11. To będzie symboliczne zwieńczenie tego odcinka. Chcemy, by powstała tu nowa wizytówka Starego Miasta – dodaje Rafał Franz.

Nieruchomość przy ulicy Plebańskiej 3 próbowano sprzedać od kilku lat, po tym jak w 2012 roku zamknięto firmową ciastkarnię spółdzielni „Społem”. Potencjalnych nabywców odstraszała wysoka cena oraz trwający remont starówki. Po odrestaurowaniu tej części Starego Miasta ul. Plebańska odzyskała blask i zaczęła rozkwitać restauracjami czy stylowymi butikami.

Michał Pac Pomarnacki