W styczniu ujawniono 11 trucicieli. Straż miejska kontroluje paleniska, lepiej ich wpuścić niż mieć kłopoty

W 2018 roku strażnicy miejscy przeprowadzili ponad 2 tysiące kontroli palenisk. Tylko w styczniu bieżącego roku w rezultacie 300 czynności sprawdzających w domach mieszkańców nałożono 11 mandatów.

Choć śląska uchwała antysmogowa zakazuje wykorzystywania w systemach grzewczych opału słabej jakości, nadal zdarza się, że mieszkańcy wrzucają do pieca fragmenty mebli, plastikowe butelki i inne śmieci.

REKLAMA

Zgodnie z tzw. uchwałą antysmogową, zabrania się spalania węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15%, a także drewna, którego wilgotność w stanie roboczym przekracza 20%. Za nieprzestrzeganie tych przepisów grozi mandat w wysokości do 500 zł. Nieprzyjęcie mandatu oznacza skierowanie przez strażników wniosku do sądu. Ten może nałożyć grzywnę nawet do 5000 zł.

Gliwicka Straż Miejska prowadzi regularne kontrole domowych palenisk, często w konsekwencji zgłoszeń zaniepokojonych sąsiadów „truciciela”.

– Doraźne kontrole prowadzone są także w czasie standardowych patroli. Jeżeli strażnicy poczują niepokojący gryzący zapach albo zauważą dziwny kolor dymu wydobywającego się z pobliskiego komina, wkraczają do akcji – wyjaśnia Bożena Frej, Naczelnik Wydziału Profilaktyki i Komunikacji Społecznej Straży Miejskiej w Gliwicach.

W ubiegłym roku skontrolowano 2332 nieruchomości, mandaty nałożono w 72 przypadkach. W styczniu 2019 przeprowadzono ponad 300 kontroli i wystawiono 11 mandatów.

– Naszym zdaniem najważniejsza jest edukacja, ponieważ niektórzy nadal nie rozumieją, że paląc np. stare meble trują przede wszystkim samych siebie, dzieci, sąsiadów. Dlatego oprócz działań prewencyjnych i kontrolnych, prowadzimy także akcje edukacyjne – tłumaczy Bożena Frej.

Warto wiedzieć, że strażnicy mają prawo wejść do każdego domu, w którym zachodzi podejrzenie stosowania niewłaściwego opału.

Uprawnienia funkcjonariuszy w tym zakresie określa art. 379 ustawy prawo ochrony środowiska. Po każdej takiej interwencji sporządzany jest protokół z kontroli spalania.

(żms)/UM(mw)
fot. UM Gliwice

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Kapuś

Sąsiad palił liście wezwałem straż dostał upomnienie a ja na dzielnicy zostałem kapusiem

Imiu

jeśli mimo wielu próśb somsiad dalej nie stosował się do twoich zaleceń to zdanie innych puść z dymem;-) Mnie nie raz somsiadka groziła podaniem do służb że pale śmieciami, bo dym czarny z komina idzie co jakiś czas…Zapraszałem ją nie raz aby przyszła i sprawdziła czym palę i pochodziła po podwórku, dodałem że mam piec do opon i chyba dlatego co jakiś czas zagląda mi przez płot XD Aaa jak jej wali z komina albo pali mokrymi liśćmi to tylko mówię jej Dobry Dzień i że mgła idzie:-) Hipokryzja oraz chamstwo. Policja i Staż Miejska w Polsce działają tak samo,… Czytaj więcej »

,,

A gdyby sąsiad dobrze wysuszył liście i ewentualnie je zbrykiecił a potem spalił w piecu, komiku lub grillu, to co wtedy ?

Imiu

Sam sobie odpowiedz. Jakby mokrym węglem palić albo drewnem to co wtedy? Wystarczy myśleć i chcieć zrozumieć innych i umieć wyciągnąć wnioski albo chociaż starać się a nie być upartym bydłem (nie obrażając bydła).

Imiu

ludzie palą liśćmi bo są leniwi i głupi a ci co palą mokrym to są do utylizacji XD
Odwołuję się do sytuacji w Gliwicach, mieszkańców oraz władz które są nieporadne i opieszałe jak sądownictwo i policja oraz straż miejska…Dzieje się lepiej ale karygodnie powoli oraz widać wielką niechęć do zmian w dobrą stronę a wystarczy nie być chamem, niestety przykład idzie z góry więc nie dziwota.

Żoliborska Kanalia

Ułatwię SM pracę. Proszę podjechać koło godziny 18 w dzień powszedni na Brzezinkę, okolice ulicy Gnieźnieńskiej, Rzeszowskiej, Łódzkiej, Żywieckiej, Sopockiej i dalej w kierunku Sopockiej całą szerokością osiedla. Jak zaczniecie pisać mandaty o 18 w czwartek to skończycie w niedzielę na Anioł Pański.

Straż Miejska

Dziękujemy za donos. Często przeglądamy to forum, w nadziei na pozyskanie wielu cennych informacji o wykroczeniach w naszym mieście. Różne kanalie nie mają na tyle cywilnej odwagi lub są na tyle leniwe, żeby przyjść lub zadzwonić bezpośrednio do nas, zostawić swoje dane osobowe i złożyć doniesienie na sąsiada łamiącego prawo.
Jeszcze raz dziękujemy za ułatwienie pracy. Jakiekolwiek zażalenia, prośbę o podwyżkę w pracy, wnioski urlopowe do pracodawcy, reklamacje na zakupiony sprzęt RTV, recepty na leki, też prosimy załatwiać poprzez to forum…

14:57

“W styczniu ujawniono 11 trucicieli”
Kilku mogę wymienić z marszu. Zresztą są jawni: Żerniki, Żernica, Brzezinka, Ostropa, Starówka, Wójtowa wieś, Wilcze Gardło, Smolnica, …

Pirii

Są też tacy, którzy zaczynają palić o godzinie 23 i przez następne 4 godziny smród wciska się w okna przy niskim ciśnieniu, ani w dzień ani w nocy dychać normalnie nie można.

Marcin

Warto obserwować mapę Airly, chociaż przydałyby się detektory na Starówce i w innych dzielnicach gdzie od pieców i kominków aż się roi. Na mapie dobrze widać gdzie sprytny Polak właśnie dorzucił syf do pieca. W centrum przodują Bohaterów Getta Warszawskiego i Barlickiego. Ale czy tam ktokolwiek dostał choćby jeden mandat? Chyba nie, bo proceder się powtarza.

21:34

Siemiczorka z rana i Wójtowej wsi chyba nic nie przebije. Zresztą wszędzie, gdzie ogrzewa się węglem jest to samo i niestety od obserwowania i monitorowania smog nie maleje. Ale teraz wiosna idzie. Wszyscy zapomną o nim na 9 miesięcy.

krzysztof

‘”Jeżeli strażnicy poczują niepokojący gryzący zapach albo zauważą dziwny kolor dymu wydobywającego się z pobliskiego komina, wkraczają do akcji”” Czyli na niucha idą, kinol strażnika wyznacznikiem smogu

(_x_)

@krzysztof. Już widzę jak sobie dla żartu będą sprawdzać gotowość “urządzeń kontrolnych”. Puszczając “cichacze” w służbowym pojeździe.

,,

Rodzi się pytanie co robi strażnik jak ktoś nie otwiera drzwi, bo przecież nie ma obowiązku przebywania w domu kiedy przychodzi straż miejska.

Starka

72 mandaty na 2332 kontroli? To jest żart, czy kpina? Przy rekordowym w Polsce gliwickim smogu to wygląda na fikcję albo arcynieporadność Straży Miejskiej. No i te mandaty… są zdecydowanie za niskie, a kontrole w domach ukaranych palaczy powinny być regularne.
Ciągle czekam na uchwałę RM w sprawie zakazu palenia węglem i drewnem w gminie Gliwice. Kiedy?!

Urko

@Starka. “Ciągle czekam na uchwałę RM w sprawie zakazu palenia węglem i drewnem w gminie Gliwice. Kiedy?!” Zaczęliby się zastanawiać po pierwszych przegranych przez miasto procesach . I to dopiero wtedy , kiedy UM musiałby zacząć wypłacać kwoty z sześcioma zerami. Byle 5 K , nawet pomnożone x 1000 nie uruchomi procesów myślowych u gliwickich radnych.

Procesy myślowe nie dotyczą tego przypadku (jak i wielu innych). Tutaj jest klasyczna zmowa milczenia i układ z prezydentem, w imię zachowania posad i wpływów. Ich priorytet to nie drażnienie gniazda szerszeni, którymi są palący byle czym wyborcy. Pomyślcie tylko jaki gniew spadnie na radnych i prezia jeśli podejmą taką uchwałę i zostanie realizowana. Tysiące buraków zmuszonych do instalowania ogrzewania gazowego jak nigdy rzuci się do urn przy najbliższych wyborach i wybierze jeszcze większych skorumpowanych cyników popierających górnictwo i węgiel jako odwiecznie polskie źródło energii. Jesteśmy w potrzasku cynicznych oszustów, bo jak dotąd wszystkie partie, które rządziły nie miały zamiaru… Czytaj więcej »

Ostatni Sprawiedliwy

@BŚ. Od razu zakładasz że jest “zmowa milczenia”. Co w przypadku gdy takiej nie ma i wyniki nie są zaniżane. 72 przypadki naruszeń na 2332 skontrolowanych palenisk (zazwyczaj po donosach że coś może być “nie tak”)to jest 3%. Nie jest to zawrotna liczba, która powala na kolana. Jesteś przekonany że te 3% powoduje smog? Wtedy smogu należałoby szukać gdzieś indziej, a nie powtarzać jak papugi slogany.

sieubawiłem-onateż

Ty, OS, masz chyba dewizę, że nie rozumiesz, ale palniesz coś od siebie. BŚ nie odnosił się do efektów kontroli straży miejskiej, które chyba nawet dla ciebie są śmieszne, ale do układu w Radzie Miejskiej z Prezydentem. O czym innym był komentarz, łapiesz? Ale idźmy tropem twoich wniosków, że to nie domowe paleniska robią smog w Gliwicach, bo tylko 3% kontrolowanych ukarano. Chłopie, przecież ty jako nieliczny, jeśli nie jedyny, właśnie uwierzyłeś w system, który na codzień zwalczasz i podważasz jego propolskie intencje. System władzy, który od lat uważasz za antypolski jednocześnie pochwalasz za to, że nie zwalcza trucizny, która… Czytaj więcej »

Ostatni Sprawiedliwy

@sieubawiłem-onateż. Odniosłem się do ujawnionej liczby skontrolowanych palenisk i liczbie nałożonych kar 3%. Przeprowadzone kontrole w tym roku tylko potwierdzają poprzedni wynik, 11 na 300 także oscyluje w granicach 3 %.
Zapytałem czy te 3% powoduje tak rozległy smog, a Ty już piszesz cały referat i wymyślasz przeróżne teorie.

Pirii

Radni mają wodza i nic dosłownie nic nie mogą bez jego zgody, chociaż są organem kontrolnym ale chyba tylko naszych kieszeni.

Tak się robi

Wprowadzenie natychmiastowego zakazu handlu odpadami węglowymi, obniżenie stawek podatkowych dla paliw uznawanych za niskoemisyjne, możliwość administracyjnego nakazywania podłączania się do istniejących sieci ciepłowniczych – to postulaty radnych z Rybnika, które mają zostać wysłane do premiera Mateusza Morawieckiego.

Cliper

Jadac rowerem przez bojkow marzyłem zeby jak najszybciej opuścić to miejsce!