W Technoparku otwarto Atrium. Nowoczesna Galeria robi wrażenie!

Nowo otwarta Galeria Atrium nie mogła zostać inaczej nazwana.

Niesamowite połączenie nowoczesnej techniki z wystawianymi dziełami sztuki wzbudzało zachwyt wśród odwiedzających.
Szklane zadaszenie pomieszczenia współgra z metalowymi elementami architektury, nowoczesnym oświetleniem oraz zielonym skwerkiem, otoczonym murkiem, na którym można przysiąść, obserwując eksponowane dzieła.

Otwarcie galerii jest rezultatem nawiązania współpracy Dyrekcji Parku Naukowo-Technologicznego z Zarządem Okręgu Gliwicko-Zabrzańskiego Związku Artystów Plastyków.

W czwartek w nowej Galerii odbył się wernisaż Marii Bereźnickiej-Przyłęckiej. Jego uczestnicy byli pod wielkim urokiem tego miejsca, i chórem odpowiadali, że takich miejsc rozpowszechniających sztukę powinno być w Gliwicach znacznie więcej.


Z taką opinią zgadza się również prezes Związku Artystów Polskich Plastyków, Anna Zawisza-Kubicka, która w rozmowie z portalem 24gliwice przyznaje ? wystawy malarskie cieszą się coraz większą popularnością wśród ludzi w różnym wieku. Na wernisaże przychodzi średnio 80-120 osób. Aczkolwiek wszystko zależy od tematyki danej wystawy. Osoby lubią przychodzić na wernisaże, bo to daje im możliwość zrozumienia malarstwa oraz porozmawiania z artystą.

Anna Zawisza-Kubicka wierzy, że Galeria Atrium przyciągnie dużą rzeszę ludzi, ponieważ „to miejsce daje pole do ekspozycji sztuki”. Aczkolwiek najistotniejsza jest świadomość ludzi, że to jest galeria i właśnie tutaj znajduje się przestrzeń, w której można podziwiać sztukę.

Lidia Wąsat, która przyszła na wernisaż stwierdziła ? To przecież zwyczajny hol, ale wiszące obrazy na ceglastej ścianie po prostu tutaj pasują. To nowe miejsce powinno być rozpropagowane. Jestem nim zachwycona. A co najważniejsze, nowoczesne pomieszczenie zostało ożywione greckimi pejzażami, bogatymi w piaszczyste plaże, gorące słońce, refleksyjne i intymne zachody słońca, owoce cytrusowe, muszle oraz inne drobiazgi kojarzące się z tym miejscem.

Wystawę malarską, zatytułowaną „Moja Itaka” można oglądać do 6 stycznia 2012 roku w Galerii Atrium w gliwickim Technoparku, znajdującym się przy ul. Konarskiego 18c.
W ponury i deszczowy dzień znalazło się trochę miejsca na greckie ciepło pejzaży. Autorka obrazów Maria Bereźnicka-Przyłęcka przyznaje, że grecki motyw został zainspirowany podróżą na wyspy Syros na Cykladach. Wystawa okazała się niesamowitą podróżą w głąb wyobraźni artystki, która niewątpliwie na długo zapadnie w pamięci. Niezwykły klimat wernisażu stworzył duet gitar klasycznych, Karola i Michała Husaków. Ich występ sprawił, że każdy z obserwatorów znalazł się w świecie, w którym królowała refleksyjność oraz pragnienie wakacyjnej pogody.

Karolina Panasik

Przypominamy, że wystawę można podziwiać do 6 stycznia 2012 roku w Galerii Atrium w gliwickim Technoparku, przy ul. Konarskiego 18c. Wstęp bezpłatny.