W tych dzielnicach Gliwic częściej dochodziło do przestępstw. Kradzieże, bójki i narkotyki


Centrum Ratownictwa Gliwice przeanalizowało przestępczość w mieście. W trzech dzielnicach, w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, do czynów zabronionych dochodzi częściej, niż w innych. Są to Baildona, Ligota Zabrska i Śródmieście.

W maju tego roku w Gliwicach popełniono 100 przestępstw, o 20% mniej niż w maju ubiegłego roku. Co prawda służby zanotowały nieznaczny wzrost liczby przestępstw w stosunku do kwietnia br., kiedy to popełniono ich 90, ale porównując dane z maja od 2012 roku widać, że liczba przestępstw wyraźnie spada. Siedem lat temu popełniono ich ponad pięć razy więcej – aż 505.

Spośród wszystkich analizowanych majowych przestępstw, w Gliwicach najwięcej stanowią kradzieże – odnotowano ich 32. Nieco wzrosła liczba kradzieży z włamaniem w stosunku do kwietnia (z 15 do 19 przypadków).

Spadła liczba kradzieży samochodów (z 4 do 3 zdarzeń) oraz przestępstw narkotykowych, których odnotowano 11. Służby zatrzymały na gorącym uczynku 52 sprawców przestępstw, w poprzednim miesiącu ujęto ich 43.


Niestety wzrosła liczba wypadków komunikacyjnych w maju w stosunku do kwietnia (wzrost z 6 do 11), ale porównując dane z maja 2012 r. widać spadek o blisko połowę (z 20 na 11). Wciąż problemem są kierowcy na „podwójnym gazie” – w maju zatrzymano 18 osób kierujących pojazdem pod wpływem alkoholu.

Trzy dzielnice w Gliwicach mają relatywnie wysoki poziom przestępczości, w przeliczeniu na liczbę mieszkańców.

To dzielnica Baildona, Ligota Zabrska i Śródmieście. W maju dochodziło tam głównie do kradzieży, z kolei w Śródmieściu doszło do 2 bójek i 5 przestępstw narkotykowych, które zawyżyły niechlubną statystykę dla tej dzielnicy. Pozostałe dzielnice Gliwic cieszą się niskim lub średnim poziomem przestępczości. Szczególnie bezpiecznie jest w Bojkowie, Ostropie i w Żernikach, gdzie w maju nie popełniono ani jednego przestępstwa.

Dzielnica Baildona, ul. Franciszkańska

Dzielnica Baildona, ul. Św. Cecylii

(żms)/UM(aś)
Fot. MF

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Cookie Monster

Na zdjęciach ulica Trójkąta Bermudzkiego? Dobrze rozpoznaję?

Imiu

ładne zdjęcia są tu umieszczone:-D
Takie po Gliwicku.

gliwiczanin

Gliwice. Przyszłość jest Tu.

DM

W każdym mieście są takie dzielnice, nie ma co się oszukiwać, że nie.

Imiu

nie chodzi o stan budynków czy ulic.

Globtroter

W takiej ilości i w takim stopniu? Niezmiernie rzadko.

Równaj w dół

Nie. Nie w każdym.

helcia

BARDZO dobre z tą Przyszłością…. I trafne

Jeziorak

Zadziwiająca metoda statystyczna: porównywać dwa miesiące w jednym roku z danymi z roku 2012. To ma mnie do czegoś przekonać? Do tego, że ktoś postanowił manipulować statystyką?

DM

W tekście jest napisane, że chodzi o dane z maja OD 2012 roku, a nie Z 2012. Chodzi o to, że liczba przestępstw popełnianych w maju spadła w ciągu ostatnich 8 lat. Nie dostrzegam w tym manipulacji.

Prorok

Jakby włączyli do statystyki wykroczenia i przestępstwa kierowców to by tak słodko nie było. Ale policja świętuje stulecie istnienia i takimi statystykami się nie chwali. O kolegach łapówkarzach z drogówki też milczy.

kanalia52

Trójkąt Bermudzki i patologia.

Trochę szerzej

Czyja to wina, że miasto jest dumnym posiadaczem takich miejsc? Można by się zastanowić, czy to patologia tworzy to miejsce, czy miejsce tworzy patologię? Jedyne co miasto próbuje zrobić celem minimalizacji patologii, to promować (wspomagać) zasiedlanie takich dzielnic przez ludzi, że tak powiem “na poziomie” licząc, że ten wysoki poziom wyprze z dzielnicy poziom niski. Słowem zrzucić cywilizowanie dzielnicy na samych ludzi.

Ampuła

Każde porządne (w znaczeniu duże, ludne, znaczące) miasto powinno mieć, wykształcony w wielowiekowym procesie, trójpodział na nieformalne “dzielnice”. W jego skład zwyczajowo wchodzą dzielnice nędzy, dzielnice “dobre” i dzielnica uciech. To twarde jądro. W Gliwicach bez problemu każdy wskaże dzielnie nędzy i enklawy luksusu mieszkaniowego. Ale gdzie jest gliwicka dzielnica uciech? To oczywiście Łabędy, bo jak świat długi i szeroki, dzielnica powstała wokół portu zamienia się w siedlisko rozrywki, uciechy i rozpusty. Z miałowych barek tanich bander schodzą marynarze, wyczuleni węchowo na miejscowe Lucciole bez majtek. Niekoszone chaszcze na zboczach kanału goszczą ich tanio. Sika do gardła zapieniony browar i… Czytaj więcej »

Noe

Ale ładnie napisane :3 Gratuluję pomysłowości

Neptunder

ta olbrzymia ilosc barek, pchaczy i tudziez innego plywajacego zelastwa, przyczynia sie do rozwoju
pieknego miasta Gliwice. Przyszlosc jest tutaj.
Wspomne tylko wymienionych przez Ciebie marynarzy i majtkow, ilez oni wydawaja kasy. W ciagu doby
owe zalogi zostawiaja w Labedach tyle kasy , co caloroczny budzet miasta.
To naprawde wspaniala wiadomosc, niestety jest maly problem, poniewaz od kilku tygodni po godzinie dwudziestej w Labedach, skladane sa krawezniki, niektore ulice sa zwijane a latarnie uliczne sa gaszone
z czym najwiecej problemow maja dziewuchy na samozatrudnieniu.
Reszta jest o.k.

Tomasz Przygoda

Brawo policja

Roxi

Tam gdzie piasto-patola, tam przestępczość, co widać po wpisach na elewacjach.

Evžen

Dziwnym zbiegiem okoliczności to dzielnice, gdzie jest najwięcej wyborców PiS i wszelkiej maści nierobów i patologii…

Robert

Najwięcej przestępców w zakładach karnych głosowało na Koalicję Europejska. Potwierdzone informacje.

Dziadek Rainhold

Jo myśla, cobyś ty zoboczył jak to głosowali w psychiatrykach w Rybniku i Toszku.

gliwiczanin

Złodziej za złodziejem stoi.

silverariel

Na dawnej Wiatreka a teraz Błogosławionego Czesława był swego czasu najlepszy fryzjer dla psów.Miło wspominam spacery tam ze względu na miłego fryzjera jak i na czasy posiadania wspaniałego pudla:)

page

Trójkąt bermudzki, tzw dzielnica cudów.

gość

jakby na hutniczej postawić mur, to by było getto

Kilsi

Jeśli się tam nie boję to znaczy że jestem kozakiem?

On

AVE CEZAR!!!!!!

Miro

Crg nic nie analizowało tylko dostało dane z policji,bo tylko policja prowadzi takie statystyki a nie zbędni ludzie za duże pieniądze z crg

stud

Wolę mieszkać z żulami niż z lewackimi zboczeńcami

Imiu

ja tam mógłbym mieszkać z diabłami byle by nie siali głupoty i nie robili złego innym, sobie mogą wszystko.

Dziadek Rainhold

A wczem są lepsi prawaccy zboczeńcy od lewackich?

Adam

A gdzie masz napisane o prawackich zboczeńcach?
Piszesz jak moja żona przyparta do muru – jak nie ma co powiedzieć to wymyśla tak jak Ty.

Roman

Masz racje tu ja urodzilem