Ministerstwo uchyliło decyzję konserwatora w sprawie lip. Drzewa ponownie zagrożone?

Uchylenie decyzji konserwatora o wpisaniu zespołu zieleni przy ul. Mickiewicza do rejestru zabytków, nie oznacza jednak, że ponad setce drzew grozi wycięcie.

Ministerstwo wskazało na braki natury formalnej, a konserwator ma teraz czas na uzupełnienie dokumentacji i rozwiązanie problemów prawnych.

– To co dla nas pocieszające, to fakt, że minister nie odniósł się w żadnym punkcie swojej decyzji do argumentów, które przedstawił Zarząd Dróg Miejskich. Nadal jestem dobrej myśli – mówi Grzegorz Sokalla, ze stowarzyszenia Gliwickie Drzewa.

Przypomnijmy, w 2012 roku pojawiły się informacje o planowanym przez Zarząd Dróg Miejskich, wycięciu prawie 130 drzew przy ul. Mickiewicza. Pomysł wzbudził gorące protesty mieszkańców, których ostatecznie wsparł Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisując w listopadzie 2012 roku drzewa do rejestru zabytków. ZDM jednak nie dał za wygraną i kilka miesięcy później, powołując się na kwestie bezpieczeństwa odwołał się od decyzji konserwatora do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 30 stycznia 2014 roku strony postępowania otrzymały z Warszawy odpowiedź.

Jak mówi Grzegorz Sokalla, ministerstwo wskazało, że w dokumentacji pominięto kilka osób mieszkających na terenie objętym wpisem w postępowaniu. Ponadto posłużono się mapami niezatwierdzonymi przez geodetów i przesłano zbyt małą ilość dokumentacji dotyczącej zabytkowego charakteru układu urbanistycznego ul. Mickiewicza i sąsiednich.

– Nie wykazaliśmy, że jedna z działek ma bardzo skomplikowaną sytuację prawną związaną z nieprzeprowadzeniem postępowania spadkowego – dodaje Aneta Borowik, z biura Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach.

W biurze konserwatora w najbliższym czasie zapadną postanowienia, w jaki sposób odnieść się do decyzji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prawdopodobnie nie będzie konieczności ponownego uruchamiania procedur rejestracyjnych. Konserwatorzy podkreślają, że zależy im na uratowaniu prawie 130 drzew, ale dopóki sprawa odwołania nie zostanie w pełni rozwiązana, lipy nie są jeszcze bezpieczne. Być może jeszcze w tym tygodniu odbędzie się spotkanie konserwatora z obsługą prawną biura, celem znalezienia odpowiedniego wyjścia z zaistniałej sytuacji.
(msz)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Drwal
Drwal

Co się odwlecze to nie uciecze!

Urko
Urko

Taaaa….

Do wyborów się nie odważą.Przy urnie- wiemy kogo wyciąć

ziom
ziom

A drzew żal…
Zamiast wycinac drzewa wystarczyło by zmienic pierszeństwo dróg (Mickiewicza i Sobieskieg);
Może by tak ZDM przyjżał sie gdzie większy ruch ??
Po co truć ludzi i wytwarzać dodakowy hałas skoro wysterczy “obrócić” znaki.
No ale jaki Pan taki kram…

Czerwony jak cegła.
Czerwony jak cegła.

ziom: A drzew żal…

No ale jaki Pan taki kram…

Co prawda to prawda.Przypominam sobie jak Pan (ZF)deklarował ,że Park Chopina w związku z budową DTŚki będzie nietknięty.Byłem tam dziś.Dwie wielkie kopary teren parku za ogrodzeniem dewastują.Powstał gigantyczny betonowy zbiornik.Jedna wielka dweastacja tego fragmentu parku.WSTYD !

zocha
zocha

Po 21 latach tzw. prezydentury, Frankiewicz ma dlugie lapy.

gliwicjus
gliwicjus

takie są skutki rządów spółki: ciasny technokrata + szalikowiec.

heli1b
heli1b

Tych lip już nie ma. Pogódźcie się z tym. Wytną je tak czy siak. Mają w tym jakiś głębszy, niejasny cel i zrealizują go.
Nie było mocnych na tramwaj, na Podium, na DTŚ przy Palmiarni, na zamknięcie Akademickiej i na to mocnych nie będzie a skoro tak, jestem za tym żeby to nastąpiło przed wyborami.

Obserwator
Obserwator

Test tolerancji – Uchylenie decyzji konserwatora o wpisaniu zespołu zieleni przy ul. Mickiewicza do rejestru zabytków…

kostek  brukowy
kostek brukowy

A skąd się biorą pieniądze na rozwój i utrzymanie palmiarni, a miasto ma tkwić w miejscu, a nowe rozwiązania są na pewno złe? Poczekajcie, może tak jak dziś nikt nie wyobraża sobie, żeby nie było połączenia Konarskiego z Jagiellońską /protesty kiedyś były wielkie/ to dzisiejsze marudzenie przejdzie zapomniane do historii

Pele
Pele

Kto płaci za te wycieczki prawne i dysputy orędowników zaścianka i lipnych ochroniarzy????? Pewnie my wszyscy, bo konserwator jest na państwowym etacie !!!! Lipy pod topór…

Jacek_P
Jacek_P

Wkrótce wkroczy tam firma SZiD lub DiSZ lub XiX lub cośtam-cośtam i będzie wymieniać kable, kanalizację itp. I niby przypadkiem uszkodzi korzenie. I niby przypadkiem drzewa zaczną usychać. I trzeba je będzie wyciąć. Firma-krzaczek lub jej jednoosobowy właściciel zostanie pociągnięty do odpowiedzialności ( w zawiasach oczywiście ) i po kłopocie. Proste? Sorry, takich mamy włodarzy…

zocha: Po 21 latach tzw. prezydentury, Frankiewicz ma dlugie lapy.

I dobrze ! Takie łatwiej utrącić.WYBORY,WYBORY,WYBORY.Pójdzmy wszyscy do urny.Kto nie pójdzie ten *****

Zara
Zara

Plan władzy Gliwic na przyszłe lata to zapewne: wyrąbać wszystkie drzewa, wylać asfalt tam gdzie się da albo kosteczki brukowej, przy okazji najlepiej pozbyć się jeszcze wszystkich budynków, wybudować wypasiony Urząd Miejski obok apartamentowca ZDM i będziemy mieć Podium, DTŚ i gmach WŁADZY i Związku Drwali Miejskich!!! Po co więcej….

llort
llort

To je spiseg!!111!one
Wytniemy wszystkie drzewa i zalejemy betonem dzień po wyborach!!