Wiat na tych przystankach nie będzie. Spowodują “pogorszenie warunków bezpieczeństwa drogowego”

Brak dobrej woli urzędników, czy ograniczenia wynikające z przepisów? Zarząd Dróg Miejskich negatywnie zaopiniował wniosek radnego o ustawienie elementów małej architektury na przystankach.

Pasażerowie nadal będą musieli siadać na gzymsach, parapetach czy opierać się o śmietnik. Ze względu na opinię ZDM, Wydział Przedsiębiorstw Gospodarczych i Usług Komunalnych odniósł się odmownie do prośby radnego, Jana Pająka, o postawienie wiat przystankowych i/lub montaż ławek na wybranych przystankach na Placu Piastów oraz na Zwycięstwa.

Do redakcji 24gliwice od dawna wpływają skargi gliwiczan na zaistniałą sytuację. Od kiedy przystanek na ulicy Zwycięstwa, spod Urzędu Miasta został przeniesiony za skrzyżowanie z ulicą Wyszyńskiego, pasażerowie nie mają gdzie usiąść.

– Proszę o interwencję dotyczącą przesuniętego przystanku autobusowego spod Urzędu Miasta za skrzyżowanie przy ul. Zwycięstwa. Pod UM były ławki, na których można było poczekać na autobus. Aż się prosi żeby w nowym miejscu też postawić ławki, niekoniecznie szerokie. To duże ułatwienie dla osób, szczególnie starszych, oczekujących na przyjazd autobusu. Może też zadaszenie. Nie utrudni to przejścia pieszych, którzy tam się przechodzą. Nie oszpeci też estetyki miasta. Proszę o zajęcie się tym tematem – pisze Czytelnik.

– Zarząd Dróg Miejskich w uzasadnieniu swojej decyzji w kwestii wiat na przystankach Gliwice Zwycięstwa, Gliwice Dworzec PKP, Gliwice Plac Piastów jako przeciwwskazanie podaje duże natężenie ruchu kołowego i pieszego, czyli pogorszenie warunków bezpieczeństwa drogowego oraz planowaną inwestycję drogową zmieniającą układ komunikacyjny w rejonie Placu Piastów i Zwycięstwa – można przeczytać w odpowiedzi urzędników.

Tylko na jednym z proponowanych przez radnego przystanków udało się postawić wiatę. Realizacja innych została zablokowana przez Zarząd Dróg Miejskich. W odmownym piśmie urzędnicy nie odnoszą się jednak do propozycji ustawienia ławek, które zajmowałyby znacznie mniej miejsca.

Jestem zaskoczony. W ubiegłym roku urzędnicy byli na tak, a teraz są na nie

– komentuje Jan Pająk.

17 maja radny złożył do Zastępcy Prezydenta Miasta Gliwice, Piotra Wieczorka, wniosek o spotkanie z przedstawicielami Zarządu Dróg Miejskich oraz Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych Urzędu Miasta w miejscach, gdzie miałyby zostać postawione ławki, zadaszenia oraz wiaty. Pozostaje nadzieja, że w wyniku tych konsultacji gliwiczanie korzystający z komunikacji miejskiej wreszcie zostaną wysłuchani.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Obserwator
Obserwator

Oj przyda się przewietrzyć gliwickie urzędy, łącznie z najważniejszym urzędnikiem w mieście. Wybory w 2018 coraz bliżej.

heli1b
heli1b

Bo wyobraźnia urzędników nie jest w stanie wykroczyć poza standardowe, żółte, handlowe wiaty. Nie są w stanie sobie wyobrazić ławek i wiaty nietypowych, zaprojektowanych pod konkretne miejsce, nieograniczających widoczności ani przejścia, mocowanych np. do budynku. Ludzie kompletnie pozbawieni empatii i polotu “rozbudowują” miasto.

siekacz
siekacz

Bardzo dobrze. Niech stoją aż im nogi wejdą do …. Trzeba było chodzić na wybory i zagłosować na gospodarza i nie dać rządzić jakiemuś szkodnikowi.

Joe
Joe

A konkretnie na kogo? Pytam powaznnie – kogo widzialbys na stanowisku prezydenta? Jakas znana i szanowana osoba zadeklarowala chec wystartowania w wyborach? Odkad pamietam wszystkie wybory wygladaja podobnie – partie wyciagaja z kapulusza roznych smiesznych ludkow, stawiaja bilbordy i paskudza miasto plakatami (ja! ja! szrek! mnie wybierz! wybierz mnie!) No a koniec koncow wygrywa Franek. Wybory sa juz w przyszlym roku – jesli ktos powaznie mysli o zostaniu prezydentem juz teraz powinien sie zadeklarowac i powoli rozpoczynac kampanie (strona w internecie, spotkania, itd.).

barbara
barbara

widze Janusza Pajaka moze nie tak mlodego ale juz w szkole podst. byl osoba ktora interesowala sie problemami innych .zreszta widac ze dalej interesuje sie problemami ludzi. Lub kogos z klubu Kukiz 15 oni naprawde walcza i jak slysze sa wspaniali .ja naprawde nie chce w naszym miescie dwuch partii walczacych miedzy soba a Kukiz 15 to chyba to jest to/neutralni/

Marzena Polak

Gliwice nie są przyjaznym miastem dla ludzi starszych,dla ludzi schorowanych,dla ludzi na wózkach,o balkonikach.Widać to na każdym kroku: na skwerach kostka granitowa,w parku kostka betonowa i granitowa,która już dawno wysadza drzewa,brak ławek na wyżej wymienionych przystankach,na rynku parę ławeczek bez oparć bo przecież mamy kręgosłupy stalowe!!! Posadziłabym naszego Włodarza na wózku inwalidzkim na napęd ręczny i kazała samemu po tych wszystkich jego wymysłach pojeździć!!!

Tomasz Mihal

Gliwice ogólnie nie są przyjazne dla mieszkańców tylko dla zwolenników Generalissimusa Don Franko i jego świty…prywatny folwark jak u Orwella…

Nat
Nat

Dla zwolenników też nie są przyjazne, tylko oni jeszcze nie zdają sobie z tego sprawy.

Sylwia Nowak

Bez oparcia, bo wtedy więcej luda się zmieści. ;)

Aleksandra Paszkiewicz

Dokładnie…zero udogodnień dla wózków inwalidzkich. Zauważyłam to odkąd mam dzieci i przemieszczam się z nimi wózkiem. Człowiek starszy czy chory korzystający z wózka nie M praktycznie po co wychodzić z domu…bo nie ma opcji zeby gdzie się dostać. Ewentualnie do urzędu miasta…tam jest wejście na płasko. A kostka na wszystkich skwerach i ścieżkach też na pewno nie ułatwia życia. Ale my tu sobie napiszemy…A i tak zostanie tak jak było.

ja234
ja234

Glajwice na wstecznym, w ogóle nie są przyjaznym miejscem dla mieszkańców, bez względu na wiek. Jedynie auteczka mogą rozjeżdżać wioseczkę….no bo przecież to “rozwój”…

Jerzy Chmielewski

od dziesiątków lat przystanek był koło prezydium i tam jego miejsce

Ziarenko
Ziarenko

Trzeba było nie przenosić przystanku. Wstyd Gliwice! Kompletny brak uszanować starości

ja234
ja234

No co Ty, przecież autobusami jeżdżą nie tylko dziadki.

Analityk
Analityk

Popatrzcie na zdjęcie pierwsze.CZY TYM STARUSZKOM NIE POWINNO SIĘ NA PRZYSTANKU POSTAWIĆ ŁAWKI ???

Wasz Franek
Wasz Franek

Co tam wiaty ważne są moje plakaty.Plakaty wyborcze moje,prezydenta Waszego ,kochanego. Powieszone na szybach autobusów prawem Kaduka.Bez możliwości udostepnienia tej przestrzeni innym kandydatom.Bez przetargu na wykorzystanie tej przestrzeni innym chętnym..Można rzec szara strefa przyjaciela mojego prezesa Szarego

Jerzy Chmielewski

powrócić do pierwotnego stanu, przy diabełkach, co stoi na przeszkodzie ?!!!

Jerzy Chmielewski

na przeciw pączków też nie lepszy przystanek i o nim mówię: przenieść go w stare miejsce – koło prezydium.

Martyna Gorlin Wasyłenko

Na przeszkodzie zawsze stoi Z. F

Sylwia Borewicz

tylko koło pączkarni A4jedzie w str pl.piastów a koło diabełków w str przeciwną

Jerzy Chmielewski

wiem i o tym przystanku mowie On tez jest niefortunnie usytuowany

Maria Pałczyńska

Sylwia Borewicz Był tam od “” zawsze “”

Andrzej Wawrzyczek

To jest generalnie kiepskie miejsce na przystanek moim zdaniem. Za blisko przystanku koło muzeum. Za daleko od dworca kolejowego, a do tego mało miejsca na chodniku, a ławki pod witrynami sklepów to kiepski pomysł. Moim zdaniem można by ten przystanek przenieść w okolice poczty.

Marcin Fabrykowski

W okolicy poczty autobus mógłby blokować pas samochodom zjeżdżającym ze skrzyżowania Wyszyńskiego/Zwycięstwa.

Nat
Nat

Ojej, biedne samochody.

ziomek
ziomek

Pewnie, niech się korkują, a ty sobie wdychaj ich “wydzieliny”

Jan
Jan

To nie trzeba było likwidować tramwaju !!!! I nie trzeba było na trasę tramwajową wpuszczać autobusów!!

Andrzej Wawrzyczek

A przystanek pod bankiem w stronę Rynku nie blokuje?

Marcin Fabrykowski

Ruch na odcinku od Wyszyńskiego w stronę Rynku jest znacznie mniejszy niż od Wyszyńskiego w stronę dworca.

Andrzej Wawrzyczek

Przystanki powinno się projektować/lokować patrząc pod kątem wygody pasażerów, a nie kierowców samochodów. W przeciwnym razie transport zbiorowy zawsze będzie w Gliwicach dyskryminowany.

anonim
anonim

A pamiętacie jak było dekadę temu? Tramwaj zatrzymujacy się pod samym urzędem. Na przystanku ławki, cień z okolicznych drzew, kwietniki i fontanna. No ale zarząd dróg miejskich jest od dróg. Więc zlikwidowano tramwaj – przeszkadzał się rozpędzić samochodom. Następnie przeniesiono przystanek – blokował samochody na skrzyżowaniu. A jakaś rada dla pasażerów? Kupcie se wreszcie auta albo wyprowadzcie z Gliwic. To miasto postępu i przyszłość transportu indywidualnego jest tu!

Mateusz Żeliszewski

I tutaj się zgodzę miejsce kompletnie nie dobrane i gdzie tam wstawiać przystanek ? Ludzie jak będą chodzili po drodze ?

Nat
Nat

Wystarczy egzekwować zakaz parkowania na Zwycięstwa i od razu jest metr chodnika więcej dla pieszych i ławeczka pod murem się zmieści.

Marcin Fabrykowski

Tu nie chodzi o wygodę, tylko o potencjalną możliwość sparaliżowania ruchu w obrębie skrzyżowania. Problem rozwiązałoby wyłączenie ul. Zwycięstwa z ruchu, lub znaczne jego ograniczenie. Ale to zupełnie inna historia.

marcin
marcin

“Problem rozwiązałoby wyłączenie ul. Zwycięstwa z ruchu’
Dodajmy, że obiecywane od lat przez Frankiewicza. Ale jak zwykle jest to jedna z jego pustych obietnic, których nigdy nie zamierzał realizować.

Andrzej Wawrzyczek

Słuszna uwaga, że problemem nie jest zła lokalizacja przystanku, tylko nadmierny ruch na ulicy Zwycięstwa.

Małgorzata Konior

Dobry był przystanek kolo UM, ale znowu organizacja ruchu.

Analityk
Analityk

Gliwice do wiat szczęścia nie mają.Pamietacie wizualizację Rynku z wiatami ? Wiaty “zwiało” pozostały obskurne jurty (decydent w sprawie-widmo)piwne.Może to jest jakieś wyjście w kierunku przystanków.Takie jurty.Jestem za.Pod warunkiem iż piwo rozlewać będzie Łosicka.Dla tych bez gustu ;Pokorska Ożóg koniecznie w kiecce mini którą mamiła prezydenta Dudę podczas audiencji.

marcin
marcin

Chcecie wiaty? Ławek pod przystankiem? Frankiewicz ma dla was prostą odpowiedź: “przestańcie skupiać się na czubku własnego nosa!”

Fene
Fene

Czy podobna sytuacja nie mam miejsca na Placu Piastów? Czekając na autobus linii np 32 lub 197, która by jechała w stronę Sośnicy, ludzie (starsi, słabsi) siedzą na apterkarskim “parapecie”. Tam przydałyby się ławki. Moja ponad sześćdziesięcioletnia mama, mająca kręgosłup zniszczony pracą, zamiast usiąść i odpocząć, z zakupami czekała na autobus, który notabene znacznie się spóźnił.
Czy w Gliwicach urzędnicy zaczną wreszcie szanować osoby starsze i słabsze, idąc im na rękę? To wstyd, jak w tym mieście traktuje się osoby nie posiadające aut. Jak jakieś bydło niższego sortu, które ma się męczyć.

Michał Topolski

Gdyby Frankiewicz tam miał czekać na autobus to i.wiata by się znalazla

marcin
marcin

Autobusem to on ostatni raz jechał może z 30 lat temu. Wszędzie jeździ autem, pod urzędem ma zagwarantowane miejsce parkingowe… problemy mieszkańców są mu całkowicie obce.

AndrzejD
AndrzejD

” …Jestem zaskoczony. W ubiegłym roku urzędnicy byli na tak, a teraz są na nie – – komentuje Jan Pająk.”
Panie Pająk – to ja Panu wytłumaczę skąd taka zmiana bo to bardzo proste.
Otóż Hala Bankrut im. Zygmunta Frankiewicza, ma dwuletni poślizg w oddaniu do eksploatacji, do tej pory nie znalazł się frajer który chciałby to wziąść w zarządzanie, a gigantyczne pieniądze z kredytów za ten obiekt spłacać trzeba.
Proszę się przyzwyczaić że przez najbliższe 50 lat w tym mieście nie będzie pieniędzy na ławki, wiaty itp drobiazgi.

Ania Cionaka

Albo niepełnosprawni nie mają gdzie usiąść :/ np. tak jak ja :/ a w autobusie to już szczególnie nie ma gdzie usiąść… nawet gdy są miejsca dla osób niepełnosprawnych czy starszych… to i tak muszę stać gdyż nikt mi nie ustąpi miejsca a mi się należy :/

Dominika Bremer

Musisz prosić o ustąpienie miejsca
Ja tam robiłam w ciąży :-)

ja234
ja234

W sumie po części urzędasy mają rację, nie ma tam miejsca, jest duży ruch pieszych. Z drugiej strony urzędasy trochę za bardzo odlatują, trzeba będzie zafundować w wybory wietrzenie urzędów…od prezia poczynając.

utylizator
utylizator

Kompletny brak urzędniczej wyobrażni. Ławka pół metrowej szerokścj pod murem i daszek ma dwóch słupkach w kopanych też pod murem nie jest w stanie niczemu zagrażać.Jeżeli słup z informacją o przystanku nie przeszkadza ,to i cała reszta na tej szerokości też nie będzie przeszkadzać.
A swoją drogą w Gliwicach to nie tylko na przystankach brakuje ławek,a w wielu różnych miejscach.Należało by się w wielu miejscach też przyjrzeć oznakowaniu a w szczególności ustawienie znaków.W wielu miejscach gdyby to było na miedzy ,to by było bardzo dobrze.

lorl
lorl

Dokładnie. Jak nie ma miejsca na pełnowymiarowe ławki to można postawić takie skośne “opieralniki”. Zajmują o połowę mniej miejsca, a pozwalają odpocząć.

Klaudia Joanna

Pieniądze poszły w diabły :p

Krystyna Wladyslawa

Masakran, jak trudno zrozumiec jak samemu sie nie korzysta z komunikacji miejskiej…..Od dawna prosi sie zeby byla wiaty na ulicy Labedzkiej przy tesko w obydwu kierunkach…

Ula Marcol

Przykre to ławki znikają na osiedlach w Gliwicach powód grunt wspólnot mieszkaniowych .Wszyscy kiedyś będziemy zaliczani do grona ludzi starszych, więc nie likwidujmy czegoś co kiedyś nam się przyda,a może co niektórzy zawsze będą młodzi i piękni

Hubi.
Hubi.

Zgoda ze zdaniem p. Radosława Hawrysia. Przystanek tramwajowy istniał w latach 60-tych w tym miejscu Restauracja Polonia). Zarówno z jednej i drugiej strony można wygospodarować skromne miejsce na ustawienie zadaszonych ławek. Jednocześnie zlikwidowałoby się nonsensowną odległość obecnego przystanku Zwycięstwa i Muzeum i wyśrodkowanie odległości między przystankami Plac Piastów – Muzeum. Przystanek znalazłby się w miejscu z uspokojonym ruchem samochodów w rejonie przejścia dla pieszych, a dostęp UM, Poczty, GCH itd. wcale by się nie pogorszył.

Romana Olbert

Niestety, Gliwice zrobiły sie bardzo nieprzyjazne dla ludzi-mieszkańców…jakoś w innych miastach większych, bardziej zaludnionych, a większym ruchem kołowym i pieszym można ustawiać ławeczki na przystankach i nie tylko …bo wogole brakuje ławeczek od tak sobie aby “dychnac” a u nas robi sie wszystko BARDZO SKOMPLIKOWANE…i nie do wykonania …a przecież ul. Zwycięstwa tylko pare godzin jest zaludniona ludźmi i samochodami… to miasto nie ma życia…

Latarania Uliczna
Latarania Uliczna

Bzdura. Samochody parkujące na chodnikach Zwycięstwa codziennie od lat nie powodują takiego zagrożenia?

Michal
Michal

Przystanek przed urzedem byl od kilkudziesieciu lat I nikomu nie przeszkadzal. Moze I nie mial wiaty, ale byy lawki. Mysle ze jak juz go trzeba bylo przeniesc, to lepiej postawic go McDonalda

Ricardo Worona

Może to i dobrze? Bo patrząc na to ile UM wydaje to pewnie koszt jednej ławki wyniósł by ze 100 tysięcy.