Wiec solidarności pod Sądem Okręgowym w Gliwicach. “Wierzymy Agnieszce”

“Silne razem”, “Stop kulturze gwałtu”, “Wierzymy Agnieszce” – m.in. takie hasła pojawiły się podczas wiecu w piątkowe południe pod Sądem Okręgowym w Gliwicach.

Grupa kobiet wyrażała w ten sposób poparcie dla młodej kobiety z Lublińca, Agnieszki, która doświadczyła wielokrotnej traumy gwałtu, później zaś została oskarżona o pomówienie przez jednego ze sprawców.

Chcemy pokazać, że wierzymy kobietom, które w Polsce – często samotnie i w atmosferze odrzucenia – przeciwstawiają się kulturze gwałtu i walczą o swoją godność – napisały organizatorki w wydarzeniu utworzonym w serwisie facebook.com.


Wiec solidarności to wspólna inicjatywa Antyprzemocowej Sieci Kobiet, Śląskiej Manify, Fundacji Feminoteka, Kongresu Kobiet Województwa Śląskiego, “Nic o nas bez nas. Ruch kobiecy Gliwice i Pyskowice” oraz polskiej odsłony akcji “Nazywam się Miliard – One Billion Rising Poland”.

Agnieszka w wieku 10 lat była wielokrotnie zgwałcona przez swego kuzyna, potem zgwałcił ją mąż, którego kochała i ufała mu. Kiedy opowiedziała o tym w prywatnej wiadomości na Facebooku, została pozwana o zniesławienie. Jednak Agnieszka, mimo ogromnych kosztów, również psychicznych, odważyła się powiedzieć światu o swoim cierpieniu i domagać się sprawiedliwości. Sprawa o zniesławienie została ostatecznie umorzona. Sprawa o gwałt dalej się toczy. W listopadzie zapadł wyrok uniewinniający sprawcę – twierdzą pomysłodawczynie wiecu.

Pokrzywdzoną kobietę czeka teraz w Gliwicach rozprawa apelacyjna – odwołanie się od tego wyroku.

Sprawy o gwałt ciągną się w Polsce latami, to pokrzywdzone muszą udowadniać, że wszystko z nią jest w porządku, są wypytywane o intymne szczegóły, badane, ich zeznania są podważane. Postępowanie karne w niewielkim stopniu uwzględnia potrzeby pokrzywdzonych kobiet, nadając pierwszoplanowe znaczenie prawom oskarżonego. Ofiary przestępstw seksualnych nadal nie mają wystarczającej ochrony i wsparcia – uważają organizatorki.

Historia Agnieszki nie różni się od doświadczeń innych zgwałconych kobiet, które zderzyły się z polskim wymiarem sprawiedliwości. Los ofiar przemocy seksualnej jest najokrutniejszym, jaki spotyka strony postępowań karnych

– dodają.

Według osób zaangażowanych w piątkowa akcję, mniej niż 8% gwałtów jest zgłaszana na policję, większość nigdy nie trafia do sądu.

Z badań przeprowadzonych przez Fundację STER wynika, że co piąta kobieta w Polsce została zgwałcona. Takie kobiety są również wśród nas, w naszej grupie „Nic o nas bez nas!”. Niektóre głośno o tym mówią, inne milczą lub dzielą się tym tylko z najbliższymi. Każde z tych zachowań jest w porządku – przekazują przedstawicielski środowisk feministycznych.

Pod Sądem Okręgowym zebrała się grupa osób, wśród których była także Wanda Nowicka, posłanka na Sejm bieżącej kadencji reprezentująca Lewicę. Zgromadzenie zabezpieczało kilka radiowozów.

(nmm)
fot. 24gliwice.pl

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Kolo

A czy mogłyby Panie tak przy okazji zaprotestować przeciw nierównemu traktowaniu mężczyzn podczas ustalania opieki nad dziećmi?
Ja chętnie wesprę ofiary gwałtów.

Matka ojcom

Panowie nie potrafią się skrzyknąć na protest pod sądami, są zbyt leniwi, mają inne “lepsze” zajęcia, czy się wstydzą a może nawet boją?

Kolo

„Według osób zaangażowanych w piątkowa akcję, mniej niż 8% gwałtów jest zgłaszana na policję„ kobietom też się nie chce. Szczególnie nie chce im się zgłaszać gwałtu. Wstydzą się czy się boją?

JP

Z komentarzy tutejszych filozofów wynika, że gwałtów na kobietach nie ma.

Po bandzie

Raczej, że są same gwałty.

Po bandzie

Skoro co 5-ta została zgwałcona a 8% jeszcze tego nie zgłasza to wychodzi, że co druga. Dołóżcie jeszcze trochę a każda będzie ofiarą.

Jest faja

No, ofiarą losu chyba

gosc

z matematyką na bakier chyba kalendarzyka małżeńskiego by nie policzył na powyższym poziomie

Ad

“Z badań przeprowadzonych przez Fundację STER wynika, że co piąta kobieta w Polsce została zgwałcona.”

Chyba się im się ten “ster” przestawił, jedna na pięć Polek zgwałcona?I Pewnie fundację STER tworzą same feministki…

Tymon

Ta statystka też wzbudza moje zdziwienie… warto by wiedzieć ilu statycznie mężczyzn dopuszcza się gwałtu ??
Walkę o prawa ofiar, pokrzywdzonych popieram w całej rozciągłości. Ale warto to robić rozsądnie i z przemyśleniem działań.

Masakra jakaś

“przeciwstawiają się kulturze gwałtu” – napisały organizatorki w wydarzeniu utworzonym w serwisie facebook.com.
Ja rozumiem, że FB to śmietnik, nawet to akceptuję, ale mimo wszystko należy choć odrobinę pomyśleć nad słowem pisanym wpuszczonym w “eter”.

Stop kulturze gwałtu!

Jak się nie rozumie pojęcia “kultura”, to się kompromituje bezrozumnymi pouczankami.

Stop kulturze głupoty!

Ciekawe czemu to właśnie najgłupsi zarzucają innym “bezrozumność” itp?

Urko

A jak się nie rozumie słowa “kompromitacja “?

Masakra jakaś

Wyjaśnij więc proszę w jak bardzo cudaczny, zagmatwany, absurdalny, groteskowy, kuriozalny, udziwniony sposób doszłyście do wniosku, że połączenie “pojęcia” kultura z gwałtem to dobry pomysł? I w jakim celu? Inaczej stwierdzę, że same czegoś nie rozumiecie.

Stop głupocie

Pewnie że nie rozumieją. Wystarczy wygooglać sobie obrazek “mózg feministki”. Może w żartobliwy sposób, ale pokazuje on że na rozumienie czegokolwiek nie ma tam już miejsca.

Jan

Proszę nie obrażać feministek, bo robią dobrą robotę. Niestety ich głos jest zbyt cichy, a jedyne na co można trafić to na radykalny feminizm, który twierdzi, że wszystko co ma penisa powinno zostać spalone na stosie.

gosc

kultura gwałtu już wyjaśniam – kolo dochodzi do lat sprawnych wie fizjologicznie co do czego natomiast brak socjalizacji aby rozumiał jakie role społeczne biorą się ze spółkowania, każda ładna dziewczyna która nie ucieka w jego obecności i jest dość miła w odróżnieniu od całe życie wściekłej mamusi chyba jest właściwą wybranką do tych rzeczy jeśli zdarzą się okoliczności sprzyjające; jak się nie zdarzą też można im dopomóc; oczywiście przechyły są różne nie u każdego w tym kierunku, ale takich modeli jest nie mało, może być i gorzej jeśli wybranka jest na poziomie podobnym i w sumie nie widzi nic dziwnego;… Czytaj więcej »

Interpunkcja ważna rzecz

Bełkot. Nawet nie próbuję zrozumieć, co chciałeś (aś) napisać.

Urko

“– Sprawy o gwałt ciągną się w Polsce latami, to pokrzywdzone muszą udowadniać, że wszystko z nią jest w porządku, są wypytywane o intymne szczegóły, badane, ich zeznania są podważane.” “Czyli w/g tych pań, powinno wyglądać to tak: Idę na komisariat , zapodaję do pani policjantki ( koniecznie: pani ),że stary mnie wielokrotnie zgwałcił a ta 45 minut później, po protokole , w towarzystwie czterech rosłych kolegów wygarnia starego z roboty w obrączkach , prokurator ( koniecznie : pani prokurator ) powielenie protokołu ( bo po co powtarzać to co już wcześniej mówiłam- to tak bolesne , że szczegóły mi… Czytaj więcej »

Ksenomorf

Polska ma akurat bardzo sensowne prawo karne w temacie przestępstw seksualnych . U nas nie ma sytuacji , że w wieku nastoletnim wymacasz koleżankę – rówieśniczkę a w wieku 50+ zostaniesz oskarżonym o gwałt jak to ma miejsce w USA .

MariaMaria

Pani Nowacka niech sobie przypomni jak Oni wychowywali młodzież w szkołach i na co dawali przyzwolenie młodym
niszcząc ideały i dobre wzory, swoimi ideologiami. Najlepiej się mieli Dyrektorzy i Nauczyciele z PZPR rządzili w szkołach a dzisiaj wielkie pretensje do kogo,Prym wiodą bezczelni, krzykliwi , wygadani często bogaci z rozbitych rodzin nie
mający dobrych wzorów w rodzinie.. Takie będzie społeczeństwo jakie przyzwolenie dadzą dorośli, sądy odgórnych
złodziei uniewinniali lub podstawiali ofiary itp i itd a dzisiaj wychodzą na ulice ???????

Stary

Jeszcze niedawno bronili sądów jak niepodległości…

Wkurzony

Babska patoligia!!! Was juz nikt nie chce! Tylko frajer i naiwniak w dzisiejszych czasach wierzy w uczciwosc kobiet. Wcale sie nie dziwie ze faceci zaczynaja byc homo bo nie da sie byc teraz bezpiecznie hetero. A sądy to jakis żart, w skladzie 80% kobiety wiec wyrok moze byc tylko i wylacznie laskawy dla kobiet a druzgocacy dla faceta. Panowie, strzezcie sie kobiet. Lepiej jest zyc samotnie niz placic przez polowe swego zycia alimenty.

republika kolesi

No tak lewackie cwaniaki czują się bezkarne. Niejaki Nejman jrden z głównych lewaków z peło powiedział cyt, “sądy są nasze, nie ma się czego obawiać, tylko bądż z nami, resztą się nie przejmój” Nie dziwne więc że tak lewactwo broniło staregoo w sądownictwie

dubler

Co ty republika teraz sądami trzęsie pewnie PIS, to i p. Wanda z nowego lewactwa broni ich ofiar, a jeszcze tak niedawno paliła świeczki w obronie swoich sądów, Co teraz im nie wierzy?;)

Urko

Przezabawne są te prawicowe pis-**** . Wystarczy, że ktoś rzuci “sąd”, “konstytucja” , “LGBT” a już 3 z 4 synaps w móżdżkach rozgrzewają im się do czerwoności .Wzrok im się dekoordynuje pomiędzy monitorem a kroczem partnera. Spocone paluszki ślizgają się po obślinionych klawiaturkach i potem wychodzą im takie bełkotliwe posty bez jakiegokolwiek sensu ani związku z artykułem :-)

Ostatni Sprawiedliwy

Napisał ten, który jedyny mądry tekst jaki napisał to jest cytat żony.

Urko

A co poradzę, że moja żona jest mądrzejsza od całego stada zaślinionych prawicowych najlepszych przyjaciół człowieka Pawłowa. Poza tym . Przynajmniej nie pisałem o bandach pozorowanych , bandytach niezłomnie wyklętych , nazistowskich Żydach z UB mordujących młode ( i stare) rozmodlone polskie kato-dziewice i takich tam, różnych innych , powodujących u prawicowych kundli ślinotok i sny mokre. A u normalnych ludzi jedynie odruch wymiotny :-)

Urko

Spienił ? Z powodu tego, że reagujecie jak psy Pawłowa ? :-);-):-)

Armin

Poziom wpisów pod tym artykułem może tylko utwierdzać w przekonaniu, że protest jest jak najbardziej słuszny.
Poza tym faceci też bywają ofiarami gwałtów.
Śmieszne?
Naprawdę?
To porozmawiajcie z więziennymi psychologami. Niejeden ma tu wiele do opowiedzenia..

HARRY

No tak, uprawiam sex z żoną oj przepraszam GWAŁCE żonę. Feministki górą!!

dubler

Nie “chwal” się, bo “zapisze” się do tych “dziewuch” i zarazbędą protestować pod twoją chałupą;)

Jan

Niesamowite, że przestępstwo trzeba udowodnić. Sąd jest od dowodów, nie od wiary. Wieki historii udowodniły że wiara nic dobrego ludzkości nie przynioska. Mało facetów w stanach siedzi za kratkami, tylko dlatego, że kobieta tak powiedziała? Na fali BLM ujawnił się przypadek Afroamerykanina, który spędził 25lat za kratami, bo kobiecie się przyśniło, że z nim spała. Chcemy takie coś w Polsce? Nie sądzę. Czy da się udowodnić gwałt na dziewczynce po 20 latach? Z tego co mi wiadomo to nie.

MariaMaria

A czemu większość kobiet i dziewcząt prowokuje panów swoim zachowaniem , słownictwem i ubiorem widać i słychać to w autobusach , lokalach i na ulicach dziewczyny z butelkami w rękach często w stanie nieważkości
A potem wielkie płacze i krzyki zastanówcie się wpierw skąd takie przyzwolenie się bierze????

Twój Stary

Czyli kiedy jesteś pijany/pijana to już można z Tobą bezkarnie zrobić wszystko?zgwałcic, pobić, zabić? Bo się o to prosisz? Tak Cię w domu traktowano? Przykro mi.

Jan

Od prowokacji nikt nie umarł. Mózg jest po to, by go używać, ale jak ktoś myśli drugą głową, to cóż. Według Pani prowokują miniówki i alkohol, a proszę zwrócić uwagę na to, że gwałciciele z orientu mają taką samą linię obrony, tylko, że im już wystarczą odsłonięte ramiona…

Ania

Ty też jesteś chory widać to po Twoim wpisie możny człowieku,,,,,, mogę chodzić nago a Tobie wara mnie dotknąć,,,, zrozumiałeś,,,,, czekać na przyzwolenie a nie gwałcić

Marsjano

Ale ludzie w tym kraju są ****
Od lat was rozgrywa mafia prokuratorów i elit koscielnych.. tu emerytury tam przywileje tam imunitety tu chowaja pedofili…
Baranki boze i owieczki

Kasiek

A była ta z her story z Pyskowic

Obserwujący

Wiec “solidarności”…. dobre..a gdzie były panie kiedy pisiory demontowały edukację…cicho siedziały…bały się,że pińćeta zabiorą.
Co do wiecu,to zacznijcie panie edukować swoich facetów,żeby córki nie wychowywali na “gwiazdy”/ “księżniczki” co to im się wszystko należy.