Wiele znanych nazwisk z Gliwic, są niespodzianki. Koalicja Obywatelska ujawniła listy do Sejmu

Koalicja Obywatelska ujawniła w środę listy do Sejmu i Senatu. Wśród kandydatów KO znalazło się kilka czołowych nazwisk gliwickich polityków.

 
Liderem listy w okręgu obejmującym Gliwice będzie pochodząca z Knurowa Krystyna Szumilas. Następnie z „dwójki” i „trójki” wystartują gliwiczanie. Z drugiego miejsca obecny przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Marek Gzik, a z trzeciego posłanka Marta Golbik. Gzik od kilku tygodni prowadzi już intensywną kampanię promującą jego działalność naukową (jego plakaty znaleźć można m.in. na autobusach PKM Gliwice). Cztery lata temu dużo mówiło się też o jego potencjalnym starcie na prezydenta Gliwic, gdy miał rzucić rękawicę Adamowi Neumannowi. Z kolei środowisko gliwickiego magistratu będzie reprezentować Golbik. Posłanka spróbuje powalczyć już o trzecią kadencję na Wiejskiej. Będzie jednak trudniej niż cztery lata temu, gdy byłą liderką listy.

Czwarty na liście KO znajduje się Tomasz Głogowski z Tarnowskich Gór, a pierwszą piątkę zamyka Agnieszka Filipkowska, radna Rady Miasta w Gliwicach (formalnie z Nowoczesnej). To zaskakujące nazwisko, biorąc pod uwagę dużą aktywność Filipkowskiej w Radzie Miasta.


Rada Miasta będzie miała jeszcze jednego reprezentanta na liście. Do Sejmu wybiera się przewodniczący Rady Miasta Marek Pszonak. To sensacyjne nazwisko. Do tej pory plotkowano, że Pszonak zostanie liderem listy „Trzeciej Drogi” Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza. Pszonak startował już z list KO w wyborach cztery lata temu i do zdobycia mandatu zabrakło mu niespełna 30 głosów. Tym razem samorządowiec otrzymał jednak wyjątkowo trudne miejsce na liście. Będzie startował z „11”, co można traktować jako próbę marginalizacji jego znaczenia.

W tym samym duchu należy odczytywać ostatnie miejsce na liście byłego posła i obecnego lidera powiatowych struktury PO w Gliwicach, Pawła Kobylińskiego (w 2019 roku startował z czwartego miejsca). Z rozpoznawalnych w Gliwicach nazwisk warto wspomnieć też o „16” na liście, działaczce koła Aktywni Gliwice PO, Wiktorii Bartosiewicz. Z Gliwic pochodzi także „17” na liście Tomasz Leszczyński.

Do Senatu obyło się bez zaskoczeń. Za sprawą „paktu senackiego” KO reprezentować będzie obecny senator Zygmunt Frankiewicz. Były prezydent Gliwic będzie faworytem do uzyskania mandatu. Listy wyborcze KO mogą jednak świadczyć o słabnących wpływach Frankiewicza. Zarówno Marta Golbik, jak i Marek Pszonak (czyli kandydaci wyraźnie powiązani z magistratem) startują z dużo słabszych miejsc na liście niż jeszcze cztery lata temu.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października 2023 roku.

Pełna lista do Sejmu (KO) okręg 29:

1. Krystyna Szumilas
2. Marek Gzik
3. Marta Golbik
4. Tomasz Głogowski
5. Agnieszka Filipkowska
6. Tomasz Olichwer
7. Michał Staniszewski
8. Teresa Bryś-Szczygieł
9. Andrzej Pilot
10. Michał Grabiec
11. Marek Pszonak
12. Aleksandra Piasecka
13. Jarosław Marciniak
14. Anna Kostrzewa
15. Wojciech Niezgoda
16. Wiktoria Bartosiewicz
17. Tomasz Leszczyński
18. Paweł Kobyliński
(msz)

67 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze