(TV) Remont wieży ciśnień na terenie Centrum Przesiadkowego. Prace potrwają rok

Na terenie Centrum Przesiadkowego trwają prace związane z remontem wieży ciśnień. Od kiedy wokół obiektu przy ul. Kolberga pojawiło się rusztowanie, mieszkańców niezmiennie ciekawi, co tam się dzieje. Sprawdziliśmy to odwiedzając plac budowy z kamerą.

 
Na tą chwilę została wykonana izolacja fundamentów oraz prace związane z piaskowaniem konstrukcji betonowej, tak więc oczyszczono wszystkie luźne elementy i fragmenty tynku. W najbliższym czasie będziemy przystępować do prac związanych z wykonaniem, po pierwsze wzmocnienia konstrukcji tej wieży. Ze względu na liczne zarysowania zostanie ona wzmocniona, zarówno poprzez iniekcje za pomocą specjalnych żywic, jak również taśmy węglowe, którymi zostanie opasana, no i na tym zostanie wykonany tynk renowacyjny w kolorze beżowym, tak jak to było oryginalnie – mówi nam Łukasz Pasak, zastępca kierownika kontraktu w Mostostalu Zabrze GPBP.

Żelbetowa wieża wodna została wzniesiona w 1911 roku według projektu braci Huber z Wrocławia, specjalizujących się w rozwiązaniach architektonicznych z wykorzystaniem żelbetu. Jej zadaniem było zaopatrywanie w wodę całego kompleksu dworcowego oraz instalacji zasilających parowozy składów kolejowych przejeżdżających przez Gliwice.

Nieczynny od wielu dekad obiekt wyróżniają: nowatorska konstrukcja i nowoczesny kształt nawiązujący do metalowych cystern typu Intze I, historyzujące detale architektoniczne (takie jak portal o formach klasycyzujących) biegnące przez całą wysokość budowli lizeny, opaski akcentujące trzon wieży i głowica kryjąca zbiornik.

Budowla uchodzi za jeden z bardziej efektownych przykładów rozwoju myśli technicznej i infrastruktury kolejowej początków minionego stulecia.

Remont wieży wodnej, ujęty w ramach zadania „Zachodnia Brama Metropolii Silesia – Centrum Przesiadkowe w Gliwicach – roboty budowlane”, potrwa około roku i został uzgodniony z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Katowicach. Prace przy ponad stuletnim obiekcie, prowadzone według wytycznych Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, powinny się zakończyć w pierwszym kwartale 2022 roku.

Docelowe przeznaczenie wieży nie jest jeszcze określone. Obiekt powinien być gotowy w pierwszym kwartale przyszłego roku. Łączny koszt remontu wieży (ujętego w ramach prac przy budowie Centrum Przesiadkowego w Gliwicach, na które pozyskano 129,5 mln zł ze środków unijnych) to ok. 2,9 mln zł.

(żms)/UM Gliwice
fot., wid. ŁG/24gliwice.pl

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
gmG

Złośliwe te wieże, mimo presji czasu i zaniechań gospodarzy miasta nie chcą runąć i trzeba się w końcu nimi zająć.

radar

Bardzo złośliwe, na prawie każdym kościele jest jedna albo nawet dwie i mają nawet po kilkaset lat, chociaż na niektórych świątyniach nie ma ich wcale i pomimo presji czasu i zaniechań gospodarzy nie chcą runąć i trzeba się w końcu nimi zająć.

gmG

… to teraz coś o minaretach , buddyzmie, tarocie , horoskopach … tolerancji?
O wieże z Pani/Pana wpisu ktoś świadom obowiązków które ciążą na nim, w związku z przynależnością do określonej społeczności dba na bieżąco. Miłego dnia życzę.

radar

Niedawno skazano pewnego proboszcza, który swoim niedbalstwem i zaniechaniem przyczynił się do wybuchu pożaru i to nie zwykłej fary ale katedry. Miłego dnia wzajemnie.

Informacja Turystyczna

Tej tolerancji religijnej która sprawia, że mamy kolejny cmentarz protestancki zaorany przez proboszcza, tym razem z biskupim namaszczeniem?
To już nie tylko “twój jezus jest gorszy niż mój” ale twoje kości znaczą dla mnie tyle co kości zwierząt. Zacnie.

teraz coś

O nowym wieżowcu Roma Tower budowanym przez archidiecezję, może tam wreszcie powstaną mieszkania+.

Informacja Turystyczna

Kościelne to są akurat przez miasto dopieszczane bardziej niż klerycy przez Paetza.

AndrzejD

Bardzo ładnie. Cieszę się że ten piękny obiekt będzie wyremontowany. …to do wyremontowania zostaną jeszcze 3 wieże w Gliwicach – oby znalazł się solidny inwestor który tego dokona. Największą szanse ma teraz chyba wieża na terenie po Hucie 1go maja tam gdzie DL Invest buduje biurowce (nawiasem mówiąc dokładnie takie same jakie niedawno wybudował w Katowicach przy Roździeńskiego (to chyba ten sam projekt)

radar

Tylko 3 bo naliczyłem 4, no chyba że ta czwarta nie będzie remontowana ?

AndrzejD

no oprócz tej wieży jest wieża na Sobieskiego, obok stadionu Piasta, na terenie po hucie – więc 3 – jeszcze o jakiejś zapomniałem ? …a, jest jeszcze w Ostropie – więc faktycznie 4 :)

radar

Ta w Ostropie została już parę lat temu wyremontowana o czym 24gliwice pisało, więc jej nie liczę i ty też nie licz.

Z dzielnicy

Wieża Ciśnień w Ostropie została “wyremontowana”, ale nie tak jak powinna, tak tylko zewnętrznie. Niestety, betonowy dach już nie. Był popękany. To już zrobił nowy właściciel.

Bonek

A Bumar swoją wyremntuje?

Cliper

6 sztuk..tyle jeszcze stoi i straszy

Ksenomorf

W byłej lokomotywowni jest jeszcze jedna.

Informacja Turystyczna

Lekko licząc o połowie!
Z wolnostojących to 2 kolejowe i w Sośnicy.
Poza tym Łabędy i NG.

Zed z gór

Liczycie też wieżę na terenie dawnego ZNTK? Jeszcze w 2004 była “na chodzie”.

lol

może poczekalnia dla przesiadkowiczów w wizualizacjach centrum przesiadkowego ino mieli wiaty wiatrem owiane

Cinko

Docelowo punkt widokowy. Mozna “se” wejść czekaj na busa lub przesiadke..

Informacja Turystyczna

Może da się wypatrzeć tramwaje ;-]
Albo bardziej metaforycznie wypatrywać przyszłości która podobno gdzieś tu jest.

radar

Cyt. “Docelowe przeznaczenie wieży nie jest jeszcze określone”, wieża ciśnień to wysoce wyspecjalizowana budowla nie za bardzo nadaje się na inne cele a każdy z nich wiąże się z wycięciem i zezłomowaniem zabytkowego zbiornika na wodę Intze I aby uzyskać użytkową przestrzeń.

Informacja Turystyczna

Zbiornik doskonale nadaje się na serwerownie.
Zaś co do bardziej przyziemnych celów to zapraszam odwiedzić po pandemii Tarnowskie Góry.

radar

Albo składowisko materiałów radioaktywnych z nowo wybudowanej polskiej narodowej elektrowni atomowej.

Obserwując

No i trzeba było inwestora budującego centrum przesiadkowe by przy okazji wyremontować wieżę….przecież urzędasy nie mogły zlecić prac renowacyjnych wieży nie czekając na “okazję” gdyż “nie da się”/”nie można”…

Cliper

Wyremontować tak..jak nie za swoje to oczywiście,można i da się..a po remoncie prywatny ajent wejdzie i powiesi kapelusz

radar

I co tam będzie ajentował ? Wodę z węża ?

Aleksander

Wściekłość mnie ogarnia kiedy wydaje się publiczne pieniądze na takie g**** projekty! Wieża ciśnień? Zburzyć,zburzyć,zburzyć! 3 mln to 20 mieszkań! A co oni tam zrobią, żeby nie generowało kosztów dla miejskiej kasy na następne lata? Kebab? Centrum lotów kosmicznych? Nie znoszę tej polskiej bezmyślności. Ludzie nie mają gdzie mieszkać a oni za 3 bańki remontują żelbetonowego gniota.

Informacja Turystyczna

Może przelicz świątynie opaczności bożej na mieszkania?

Aleksander

Niestety Świątynia Opatrzności też przeliczam na mieszkania. Jeśli chodzisz do kościoła to wiesz jakimś świecą pustkami. A ludzie naprawdę nie mają gdzie mieszkać!

Informacja Turystyczna

Ależ mają tylko problem w tym, że tanie wolne lokale są na zadupiach, a rozwój i praca skupia się w dużych miastach.
Rozsiewaj COVIDa, doskonale leczy piramidę wiekową.