Wirtualny spacer po czarnobylskiej strefie wykluczenia. Dla każdego z uczestników książka w formacie PDF

Katastrofa w elektrowni w Czarnobylu wciąż wzbudza wiele emocji, a jej przebieg doczekał się niejednej ekranizacji. Chętni do obejrzenia jej realnych skutków po niemal 40 latach od zajścia, mogą wziąć udział w wirtualnym spacerze po czarnobylskiej strefie wykluczenia, który odbędzie się w gliwickiej Bibliotece.

 
Spotkanie autorskie, którego gościem będzie Borys Tynka, autor „Przewodnika po Czarnobylu”, odbędzie się w Bibliotece Centralnej (ul. Kościuszki 17) we wtorek, 27 lutego, o godzinie 18:00. Wstęp jest wolny.

Awarię w czarnobylskiej elektrowni jądrowej uważa się za największą w całej historii energetyki jądrowej. Ucierpiało przez nią i nadal cierpi miliony ludzi. Część Ukrainy nie nadaje się nadal do dalszego zamieszkania i będzie tak przez kolejne dziesiątki lub setki lat. Aby zrozumieć rozmiary katastrofy w czarnobylskiej elektrowni należy odwiedzić zamkniętą strefę wykluczenia, która jest w pewnym sensie symbolem porażki naszej cywilizacji.


Spotkanie z Borysem Tynką odbędzie się w formie prezentacji multimedialnej. Autor należy do Stowarzyszenia Przewodników Ukraińskich i jest jedynym Polakiem, który w 2020 roku ukończył specjalistyczny kurs przewodnicki po czarnobylskiej strefie wykluczenia. Decyzją Rady Miasta Odessy został również honorowym ambasadorem Odessy w Polsce.

Każdy z uczestników spotkania otrzyma w prezencie od autora książkę w elektronicznej wersji PDF „Przewodnik po Czarnobylu” w języku polskim, wydaną przez ukraińskie wydawnictwo Folio z Charkowa.

(żms)/MBP Gliwice
fot. Łukasz Gawin