Wkrótce ruszy wsparcie od miasta dla przedsiębiorców dotkniętych kryzysem. Pytamy o pakiet pomocy

Gliwicki Pakiet Pomocy dla Przedsiębiorców wkrótce zacznie działać. Rada Miasta jednogłośnie przyjęła uchwałę dotyczącą wsparcia dla przedsiębiorców wynajmujących, dzierżawiących i użytkujących nieruchomości należące do miasta.

To wsparcie było oczekiwane zwłaszcza przez najbardziej dotknięte kryzysem branże, m.in. gastronomię czy usługi.

– Przedsiębiorcy mają możliwość złożenia wniosku o odstąpienie dochodzenia należności. Rozumiemy przez to niepodejmowanie żadnych czynności windykacyjnych wobec przedsiębiorców, do końca bieżącego roku – mówi Aleksandra Wysocka, zastępca prezydenta Gliwic.


– Mechanizmy wynikające z tarczy antykryzysowej dotyczą ulg w sprawie należności. To bardzo ważne słowo, (…) należnością jest coś, co pozostaje do zapłaty, czyli zobowiązanie do zapłaty. W momencie zapłaty tej należności, ona przestaje być należnością i tak naprawdę nie ma możliwości, żeby ją umorzyć.
Beneficjentem tej pomocy można być wtedy, gdy wstrzymamy się z płatnościami – dodaje Aleksandra Wysocka.

Cały wywiad w nagraniu wideo.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Mikro

Władze Gliwic chwalą się pomocą dla firm, ale jak się przyjrzeć szczegółom, dla większości ta pomoc ograniczy się do rozłożenia płatności na raty. Co to za pomoc? Dla porównania, część prywatnych właścicieli lokali użytkowych obniża czynsze lub z nich rezygnuje, zdając sobie sprawę, że pusty lokal oznacza całkowity brak przychodów. Znajoma wynajmuje lokal przy Mikołowskiej, właściciel obniżył czynsz o 50%. Można?

Makro

O to wielki łaskawca.

Obserwujący

Pewnie będzie masa podań od różnego rodzaju knajp, restauracyjek,kafejek i temu podobnych.Tym bardziej,że nie wiadomo czy knajpy etc będą mogły funkcjonować na zasadach sprzed zarazy.Prawie na pewno nie będą mogły.Będą musieli zainwestować, a kasy mieć nie będą.
Część splajtuje niezależnie od ulg.

Martinus

Pytanie o podatek od nieruchomości,
co z ewentualnymi ulgami przy spadku przychodów o około 30%.

Obserwujący

Pytaj urzędasów i pisiorów.

AndrzejD

“Wkrótce ruszy wsparcie od miasta dla przedsiębiorców …” – no,no – szybcy są ci urzędnicy jak cholera. Minęły blisko 2 miesiące od całkowitego załamania w handlu i gastronomii,a ci impotenci intelektualni z magistratu teraz dopiero uradzili coś na temat pomocy.
Przecież te biznesy już nie żyją ! Ważne że urzędnicy co miesiąc regularnie dostają kasę (choć wcale nie jest pewne czy w dalszym ciągu tak będzie i czy wszyscy nadal będą dostawać)

Wuj Tarabuk

Jednak stan faktyczny jest taki, że większość lokali – przynajmniej tych najbardziej atrakcyjnych – jest własnością prywatną. W ten sposób ci, którzy wynajmują lokale od miasta mogą liczyć na jakąś rekompensatę strat, natomiast pozostali, którzy wynajmują lokale od prywatnych włascicieli są w dużo gorszej sytuacji.

Ad

Niech pracownicy UM się douczą i przestaną robić problemy z wydawaniem pozwoleń na budowę, powołując się na niezrozumiałe dla nich zapisy specustawy koronawirusowej, bo tym zachowaniem pogłębiają kryzys. Inne miasta jakoś nie mają problemu z czytaniem ze zrozumieniem i interpretacją ustaw.

Obserwujący

To są glajwice na wstecznym.W innych miastach nie widzą problemu, umieją interpretować prawo.Ale nie w glajwicach.Glajwice jak zawsze na wstecznym.
Nie da się jest tu.

Luis

Zaimponowala mi szybkosc dzialania :)