WKU prowadzi nabór chętnych do Wojsk Obrony Terytorialnej. Pierwsze szkolenie już we wrześniu

Na Śląsku trwa pierwsza rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej. Ponad 20 kandydatów na żołnierzy OT (Obrony Terytorialnej) wzięło udział w kolejnym już zapoznaniu w gliwickim batalionie 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W sumie z zasadami pełnienia służby, strukturą Brygady, warunkami rekrutacji oraz szkolenia zapoznało się do tej pory ponad 400 mieszkańców województwa śląskiego.

Podczas tak zwanego zapoznania dowódca gliwickiego batalionu podpułkownik Sławomir Kożuch opisuje krok po kroku między innymi to jak wygląda 16. dniowe szkolenie, które kończy się „pętlą taktyczną” czyli egzaminem podsumowującym zdobyte umiejętności.

Zapoznanie to jeden z kroków na drodze do Wojsk Obrony Terytorialnej.  

Zapoznanie z Jednostką Wojskową jest prowadzone tylko w tym rodzaju sił zbrojnych. W jego trakcie kandydaci mają szansę zderzyć oczekiwania z rzeczywistością i zapoznać się z warunkami pełnienia służby w przyszłej jednostce wojskowej.

Podczas takiej wizyty kandydat poznaje dowódcę, ma okazję zobaczyć obiekty szkoleniowe oraz zapoznaje się z harmonogramem szkolenia. Kolejnym krokiem, by zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej, jest rozmowa kwalifikacyjna. Następnie po pozytywnym przejściu badań lekarskich kandydaci do WOT otrzymają powołanie i udadzą się na szkolenie.

Kandydatami do WOT w korpusie szeregowym mogą być osoby w wieku od 18 do 55 lat. Każdy kto chce dołączyć do „terytorialsów” najpierw powinien się zgłosić do Wojskowej Komisji Uzupełnień.

Przyszli żołnierze OT, którzy do Gliwic przyjeżdżają z całego województwa mogą także zapoznać się z wyposażeniem „terytorialsa” oraz obiektami na jakich będą mieli okazję ćwiczyć podczas szkolenia. Oprócz karabinu maszynowego największym zainteresowaniem cieszy się noktowizja w tym w szczególności jedna z najnowocześniejszych lornetek pryzmatycznych oraz sprzęt do szkolenia medycznego.

Jak podkreślił podczas zapoznania podpułkownik Sławomir Kożuch, Wojska Obrony Terytorialnej jako jedyny rodzaj sił zbrojnych dają możliwość połączenia dotychczasowej pracy zawodowej ze służbą Ojczyźnie. Zaznaczył jednocześnie, że zarówno on jak i jego podwładni zrobią wszystko by „terytorialsom” przekazać swoją wiedzę i doświadczenie oraz wydobyć z nich to co najlepsze.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej.

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w tym roku. Obecnie trwa proces pozyskiwania kandydatów do służby. Pod koniec września w Gliwicach ruszy pierwszy kurs podstawowy (tak zwana „szesnastka”) dla pierwszych 150 kandydatów na żołnierzy obrony terytorialnej.

Do końca roku przeszkolonych na Śląsku na zostać 450 osób. Ich misją będzie obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

W czasie wojny żołnierze Obrony terytorialnej będą wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

W województwie śląskim powstać mają 4 bataliony lekkiej piechoty rozmieszczone w Gliwicach, Częstochowie, Cieszynie i Kuźni Raciborskiej. W Bytomiu znajdować się będzie między innymi Kompania Saperów czy też Wsparcia oraz Pluton Medyczny. Dowództwo 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej znajduje się w Katowicach.

Więcej o warunkach uczestnictwa w obronie terytorialnej pisaliśmy w ubiegłorocznym artykule.

(żms)/Starostwo Powiatowe w Gliwicach
FOTO: DWOT/Starostwo Powiatowe w Gliwicach

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
A co
A co

Czy to prawda ,ze patronat nad naborem objeli posłowie”paluszek ” Pyzik i “skoczek”Kobylański ?

WKU
WKU

Na pewno “Kobylański”?

WALDORF
WALDORF

bardzo ładnie. czuj duch. defensionem patriae!!

Imiu
Imiu

ważne żeby dbać o swoje granice i swoich ludzi (Polaków) a nie o jakiś tam sojuszników co się tylko tak nazywają w sumie nawet na taką nazwę nie zasłużyli nigdy.

Ewald
Ewald

Na Śląsku nie wszyscy są POLAKAMI….

gen Siła Ciurlok Głodzik
gen Siła Ciurlok Głodzik

Zstanawia mnie po co ta armia pajacyków terytorialnych ? Jak u Szwejka do zajęcia burdelu ? Nam opłaci się wywołać jednodniową wojnę z Izraelem lub USA. Wojnę przegrać. Kraj poddać okupacji zwycięzcy. Rusek wtedy się nie odważy nas najechać.

olus rezerwista
olus rezerwista

jakie to zalosne widziec tych zebrakow i liczyc na obrone

olus rezerwista
olus rezerwista

jakie to zalosne widziec tych zebrakow rzekomo obroncow az sie rzygac chce no ale to patrioci co nie

szczur śmietnikowy
szczur śmietnikowy

Pytam z czystej ciekawości, jeśli dobrze rozumiem, to nowe wojsko ma bronić naszego terytorium przed wrogiem. Do tej pory myślałem że to jest zadanie zwykłego wojska, które już jest. Jednak widocznie sie myliłem. Może ktoś wie, czym w takim razie ma sie zajmować to zwykłe wojsko?

WOT pajechalim
WOT pajechalim

Wojsko ma zajmować się odnawianiem broni muzealnej i pracą fizyczną na wypadek klęsk żywiołowych. Skauci piwni i brunatne bezmózgi z WOT mają biegać po lasach z imitacjami broni i niehonorowo umierać w imię tradycyjnego polskiego zwycięstwa moralnego i klęski fizycznej. To ważne, bo najwyraźniej są szkoleni nie do umierania na wschodniej a na zachodniej granicy. Dla niepoznaki ćwiczą zwycięstwa nad Armią Czerwoną, która nie istnieje. Wojska NATO patrzą na nich jakby oglądali Saturday Night Live. Ale nie tylko wojska NATO bo inne też oglądają.

Oko
Oko

25 lat temu płaciło się panu majorowi. 2000 marek niemieckich za D. ….

RZYG
RZYG

25 lat temu jedni byli łapówkarzami, bo mogli być dzięki niezarobionej kasie z RFN, a inni z honorem szli do więzienia. Dziś jedni palą świece pod sądami, a inni uśmiechnięci oglądają TVPiS.

kapiszon
kapiszon

Na Śląsku będzie ciężko. Gdyby nabór dotyczył Bundeswehry albo do LWP, to co innego.

Ewald
Ewald

O tym samym pomyślałem…. tylko 20 kandydatów…. słabo…. gdzie nasza Elżunia Kogowska… może też była wśród nich ;-)

Urko
Urko

Weekendowi partyzanci … Polnischer Werwolf :-)

Gość
Gość

No i kolejny komentarz idioty. Brawo Urko

Urko
Urko

Brawo Mod. Nerwy puszczają ?:-)

Ampuła
Ampuła

Z całego tego wojaczko-propagandowego bełkotu kluczowa jest pętla. Ze światem obyci, świadomi i rozgarnięci młodzi Polacy w 16 dni mogą bez wątpienia zdążyć pojąć, że trafiają do hodowli Mięsa Armatniego pana Antoniego. Że czeka ich niechybna rzeź w pozycji na wabia, liniowo i grupami, z powietrza chronionego tylko sosnowymi gałęziami. Bez żadnej szansy na skłucie Rosjanina bagnetem czy Niemca wzięcie do niewoli dronem. A już selfie z pierwszej zbiórki przy moździerzu (atrapa ze sklejki) poszło na fejsa… Dziewczyna przecież wie, dziewczyny ojciec wie i druh polityczny wie, a proboszcz nie tylko długo tulił i dłonie we włosy wplatał, ale i… Czytaj więcej »

opieka społeczna
opieka społeczna

Kiedy coś docenisz, pochwalisz? Albo zapanujesz nad niesfornymi paluszkami, które przekazują tylko maniacki hejt który wiruje ci w głowie?

świrnięty Antoni Smoleński
świrnięty Antoni Smoleński

Może wtedy, kiexy rządzący motłoch zrobi coś rozsądnego.
Czyli pewnikiem nigfy.
Takie WOTy mają ZEROWE szanse na stawienie jakiegokolwiek iporum ZEROWE. Współczesne poke walki to ELEKTRONIKA a nie patataj-pataraj na konisiach z szabelką.

ja234
ja234

Kolejny pisiowski wymysł.Zabawa w wojsko dla amatorów.
Pasuje idealnie do pisiowskiej “filozofii” syndromu oblężonej twierdzy.
Bezsens i tyle.

Andere
Andere

Szkoda gadać , WOT będzie bronił Polski czyli i ciebie ubecki wnuczku bez względu na to która partia będzie u władzy .

Lechita
Lechita

WOT to może bronić najwyżej własnych gaci i to w jeden sposób: poprzez ucieczkę, żeby podczas konfrontacji nie stać się natychmiast nawozem.

aldebaran
aldebaran

….albo znowu podziurawią komuś dach w czasie ćwiczeń

Urko
Urko

@Andere , Chyba przed czeskimi komandosami. Bo 30 ukraińskich lub rosyjskich panienek ze SPECNAZU rozwali ich w 30 minut :-):-):-)

ja234
ja234

@Andere, WOT będzie bronił. Przed czym? przed waszym pisiowskim, wyimaginowanym wrogiem.Może niby ma bronić przed Rosją,,,,ale po co, przecież wasi pisi wodzowie są agentami kremla ( świadomie lub nie).Podejrzewam, że putinowi zabrakło butelek szampana z radości na wyczyny pisiorów.
Ubecki wnuczku?mówisz o sobie? a może ta wasza pisowska mania obrony przed wyimaginowanym wrogiem przegrzała ci mózg…jedz do marketu czesiu i nie p000ol głupot
Gdyby wszedł np. Spenaz pozamiatałby WOT, szast prast. I tyle.