Władze Gliwic otwarcie włączyły się w wybory szefa PO. Wsparcia nie otrzymał jednak gliwiczanin

screen: Nowiny Gliwickie

Gliwicka PO i prezydent Adam Neumann ogłosili poparcie dla pochodzącego z Wałbrzycha Tomasza Siemoniaka w wyborach na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej.

Władze Gliwic nie wesprą więc jednego z faworytów tych wyborów, gliwiczanina Borysa Budki.

W sobotnim spotkaniu z dziennikarzami, oprócz Tomasza Siemoniaka, prezydenta Adama Neumanna i senatora Zygmunta Frankiewicza uczestniczyły też posłanki Krystyna Szumilas oraz Marta Golbik.


Bardzo sobie cenię współpracę z Platformą Obywatelską, zarówno szczebla krajowego jak i lokalnego – mówił prezydent Adam Neumann. – Tomasza Siemoniaka uważam za osobę niezwykle kompetentną, potrafiącą współpracować i łączyć różne opcje i różne zdania. Wiem, że jest nastawiony na współpracę z samorządami, a to jest niezwykle ważne dla Gliwic. Dlatego w pełni popieram jego kandydaturę – deklarował nowy prezydent Gliwic.

– Liczę, że w najbliższych wyborach parlamentarnych wygra obecne opozycja i największa partia opozycyjna będzie tworzyła rząd. Szef Platformy jest naturalnym kandydatem na premiera przyszłego rządu – mówił Zygmunt Frankiewicz. – Od szefa przyszłego rządu oczekuje się pewnych cech szczególnych, Tomasz Siemoniak je wszystkie posiada – dodawał Frankiewicz.

Konferencja gliwickiej PO może mieć duże znaczenie dla lokalnej polityki. W końcu w wyborach na szefa Platformy startuje też gliwiczanin Borys Budka, który w sondażach nie tylko ma większe poparcie niż Siemoniak, ale jest też jednym z faworytów partyjnych wyborów.

Dlatego sobotnią konferencję należy odbierać jako wotum nieufności gliwickich władz wobec Budki i kontynuację sporu, który wybuchł w kampanii wyborczej.

Siemoniak to kandydat, którego na swojego następcę wskazał Grzegorz Schetyna. Odchodzący lider PO w ostatnich miesiącach często odwiedzał Gliwice. Najpierw gasił pożar, gdy aspiracje wyborcze zgłosił wspierany przez radną Katarzynę Kuczyńską-Budkę (prywatnie żonę Budki) – Marek Gzik. Po wizycie Schetyny Gzik wycofał się z zamiaru kandydowania. Schetyna do Gliwic zawitał przynajmniej raz jeszcze (w sieci pojawiło się wspólne zdjęcie z Neumannem i Frankiewiczem na meczu Piasta Gliwice).

Przypomnijmy, za próbę wstawienia do wyborczej walki Gzika, wkrótce zrewanżował się Adam Neumann. W wywiadzie dla 24gliwice powiedział, że Kuczyńska-Budka złożyła mu wraz z Budką propozycję zostania wiceprezydentem. – Nawet zaproponowali pisemne porozumienie z Zygmuntem Frankiewiczem i ze mną. Oferowali opłaconą przez nich pomoc w kampanii – powiedział wówczas Neumann.
Radna Kuczyńska-Budka zaprzeczyła tym słowom, a sprawę na łamach RMF FM komentował Borys Budka, zarzucając Adamowi Neumannowi kłamstwo. – Nie wiem dlaczego użył kłamstwa, zrobił rzecz bardzo głupią, bardzo złą. Dziwię się tym słowom nieprawdziwym, kłamliwym, pan Neumann już musiał prostować słowa z tego samego wywiadu, których użył w stosunku do innego kandydata – mówił Budka. – W polityce nie można kłamać, natomiast ja nie zamierzam się tłumaczyć za słowa człowieka, do którego ja przez to straciłem jakiekolwiek zaufanie – komentował.

Wybory na szefa PO mogą być więc punktem zwrotnym dla gliwickiej Platformy.

Jeszcze w trakcie kampanii część radnych PO mniej lub bardziej oficjalnie okazywała wsparcie nie tylko Adamowi Neummanowi, ale też Kajetanowi Gornigowi. “Wielka polityka” po raz kolejny ma bezpośredni wpływ na Gliwice. Dwa lata temu, podczas wyborów samorządowych “Warszawa” zamroziła zastany układ polityczny. Teraz może doprowadzić do jego erozji.

O stanowisko przewodniczącego Platformy Obywatelskiej ubiega się pięcioro kandydatów. To szef klubu Koalicji Obywatelskiej i wiceprzewodniczący PO Borys Budka, posłanka Joanna Mucha, wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak, poseł Bartłomiej Sienkiewicz oraz senator Bogdan Zdrojewski. Pierwsza tura wyborów szefa Platformy odbędzie się 25 stycznia, ewentualna druga – dwa tygodnie później.

Michał Szewczyk
fot/TV Nowiny Gliwickie

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Roman

Nie od dziś wiadomo, że jedynym programem wyborczym PO jest wyłącznie odsunięcie Pisu od władzy. Nic dla obywatela nie są w stanie zaproponować chyba, że wyższe emerytury SB, ZOMOwcom i innym mordercą komunistycznym. Adam Neumann idealnie pasuje do tego towarzystwa, bo sam nie miał również żadnego programu wyborczego, a bez Frankiewicza nic w życiu by nie osiągnął.

Gruntowy przymrozek

To słuszny program.

Tomek

Nie chcę wyjść na hejtera, lecz źle to rokuje, że zaraz po elekcji – zamiast zabrać się do pracy na własnym podwórku – Pan Prezydent angażuje się w krajowe rozgrywki wewnątrzpartyjne (nie będąc formalnie członkiem) i na dodatek “stawia na niewłaściwego konia”.

Cookie Monster

Moim zdaniem to wyraz lojalności – Schetyna się za nim ujął, gdy Budka chciał wskazać innego, więc teraz on musi wesprzeć Schetynę.

AAA

Do jakiej pracy? Przecież ten człowiek tylko administruje w tym zapyziałym miasteczku.

RealistA

Czy pani Kidawa – Błońska znalazła już kartke z programem PO, wszak startuje na prezydenta Polski a wybory już niebawem? Czy PO ma konkretne pomysły na reformę sądów? Czy zdaniem PO sądy funkcjonują bez zarzutów? Czy zdaniem PO jest to zbędne? Czy PO przeprosiło Polaków za liczne afery? Czy PO przeprosiło Polaków za oddanie śledztwa smoleńskiego Rosji? Czy Ukraina oddała śledztwo Iranowi w sprawie swojego samolotu, który został zestrzelony nad terytorium Iranu??? Czy PO może wskazać Polakom tą zieloną wyspę, którą obiecał Tusk??? Czy PO jest za legalizacją związków jednopłciowych w Polsce oraz adopcją dzieci przez takie pary? Czy PO… Czytaj więcej »

Ampuła

Ona taka bezprogramowa, bez kampanii, bez bujania się z kuflem wśród etatowych wunsaczy zwiunzkowych.
A jednak sondażowe strachy wyraźnie wpędzają marionetkę zastępczą D… we frustrację i rozchwianie.
Bo jak inaczej tłumaczyć wiecowe wrzaski spotniałego partyjnego watażki pod remizami na zadupiach,
z jednoczesnym chowaniem się w mysią dziurę przed wyjazdem do Jerozolimy, skąd zabrzmią wyważone głosy przywódców państw?

ZakSciska d..

Gliwiczanin z zabrza… i

Cookie Monster

No…. z takim podejściem to PO może być opozycja jedynie samej siebie. To nie PiS w Polsce wygrywa – to PO przegrywa.

andrzej

Władze Gliwic mają Budke w d.pie

Beton

Gliwice to bardzo sprawnie działający mechanizm, jak to ktoś kiedyś powiedział. Oto mamy pierwsze kontrolne smarowanie tegoż mechanizmu. Pan Prezydent Adam zamiast wziąć się za robotę i efektami swojej pracy przez najbliższe 3 lata przekonywać tych, którzy na niego nie głosowali, że zrobili źle i na ich głos starać się zasłużyć, bawi się w politykę na najwyższym szczeblu. Jak już musiał, mógł to zrobić chwilę po swoim zaplanowanym na jutro występie na konferencji prasowej. Było by to trochę bardziej eleganckie zagranie, a tak pokazał wyraźnie, jakie są dla niego priorytety – miasto i wyborcy jak zwykle, na końcu.

:)

O! A gdzie się podziała apolityczność i bezpartyjność nowego i byłego prezydenta? Czy pocałunek śmierci, którym Frankiewicz dotąd obdarzał aspirujących do władzy nadal działa? Gowinowi wystarczył brak oficjalnego całuska i od razu załapał się do Sejmu i rządu partaczy, więc Budka nie musi rezygnować tym bardziej, że sondaże mu sprzyjają. Ciekawe czy w przypadku jego wygranej gliwicka PO nadal będzie koalicjantem Neumanna i Budków połączy z nim znana z historii “szorstka przyjaźń” w imię profitów z władzy, czy to “kwadratowe koło” wreszcie się rozpadnie i platformiani fani Frankiewicza zrzeszeni w wydmuszcze towarzyskiego klubu GIO zostaną równie “bezpartyjni”, jak antymiejscy radni,… Czytaj więcej »

Ad

“Politykę uważa się za drugi najstarszy zawód świata. Doszedłem do wniosku, że jest bardzo podobny do pierwszego.”
Ronald Reagan

Obserwujący

Uuuuu…czyżby kłopoty w raju?Budkowy jest “be” gdyż jego żona chciała być wice plus jej mętne wypowiedzi? o to chodziło?bo mają na pieńku z nojmanem?Pewnie mam rację, jak zawsze.Nic dziwnego, że Zygmunt co zwiał do senatu oraz golbikowa “wspierają” siemoniaka, jedyną, właściwą osobę na przewodniczącego.
Dziwne jest też to, że praktycznie każdy powód jest dla nich dobry, by pokazać się w glajwicach,kręcą się przy tych glajwicach.Może powinni wrócić do glajwic…szczególnie zygmunt…no i golbikowa pewnie też.
Swoją drogą budkowy nie nadaje się i nie powinien być przewodniczącym.

Marcin

Gdzie są teraz klakierzy Neumanna krzyczący jaki to ich wybraniec jest niezależny i bezpartyjny?

kanalia52

Zachowanie opozycji w sejmie jest karygodne.

Xsenofob

Czemu? Pani poseł Joanna Mucha w sejmie całkiem ładnie śpiewała: https://www.youtube.com/watch?v=opEeubme_N8

krzysztof

POparcie KŁAMCY bezcenne

Chłodne Oko

Pani Kasia chciała poukładać świat w Gliwicach i nie wyszło :-)

wincenty

Ona juz ukladala swiat w Zabrzu tak poukadala ze prezydent Zabrza dostal 25 lat jak pracowala jaszcze jako Kuczynska a Budka przewodniczacym rady Franek sie przestraszyl ja z zwial do Warszawy nie chce isc w slady prof. Golubowicza Budka z Czeladzi a to za Brynica tam przed woja trup czesto sie sial po zaborze ruskim a Rokosowski syn kolejarza z Sosnowca to ci Budkowie

Beton

Czy ktoś może przetłumaczyć na polski ?

Wuj Tarabuk

Wygląda na to, że senator ma coś do posła. A prezydent i posłanki grają w jego grę. Ciekawe, co będzie, jak ambitny poseł zostanie capo platformy?.