„Wolne media, wolni ludzie”. Protest w związku z tzw. lex TVN odbył się również w Gliwicach (TV)

Kilkaset osób uczestniczyło we wtorek w gliwickiej odsłonie ogólnopolskiej akcji w obronie niezależnych mediów. Gliwice były jednym z kilkudziesięciu miast w Polsce, w których odbyły się podobne zgromadzenia.

 
Akcja jest odpowiedzią na próbę przeforsowania przez Zjednoczoną Prawicę tzw. lex TVN, prawa pozwalającego na uzyskanie kontroli nad niezależną i krytyczną wobec rządu stacją TVN24, której właścicielem jest obecnie amerykańska grupa Discovery.

Uczestniczący w akcji mieszkańcy zebrali się na skwerze Doncaster, po godz. 18:00.

– To wydarzenie nie jest przeciw, to wydarzenie jest w obronie. Nam, obywatelom, zgodnie z konstytucją przysługuje dostęp do informacji. Informacja może być różnorodna – mówi Halina Kocek, z Komitetu Obrony Demokracji, organizującego wydarzenie.

Przytoczono m.in. opinię Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka na temat tzw. Lex TVN. „Chęć kontroli nad mediami nie może uzasadniać zmiany warunków uzyskania koncesji. (,,,) Projekt przypomina rosyjską ustawę z 2014 roku, która pod pozorem ochrony bezpieczeństwa państwa była próbą zwiększania kontroli władzy nad mediami poprzez zmuszenie zagranicznych właścicieli do sprzedaży swoich udziałów podmiotom krajowym związanym z władzą.”

Przypomnijmy, nadawca od ponad roku oczekuje na przedłużenie koncesji, która wygasa 26 września. Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji miałaby zmienić warunki jej przyznawania, co uzasadniono m.in. ochroną polskiego rynku medialnego przed przejęciem przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Żeby nadal nadawać, stacja musiałaby sprzedać 51 proc. udziałów polskiej firmie lub spółce z obszaru EOG.

(żms, LG, emef)

69 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
pchahanke
11/08/2021 11:41

Niech TVN nadaje przez rure Nort Stream 2

Okulista
11/08/2021 18:56
W odpowiedzi na  pchahanke

Niech wszystko zabronia,niech Polska z Uni wyjdzie.Firmy zachodnie sie wyprowadza i przyjdzie nedza na zyczenie ludzi.
Kraj niema nic swojego,bo jest za ciemy ,ale w pysku to niema mocniejszych.
Tylko Opel przestal istniec i ludzie blakaja sie po innych firma w Pl i we Francji.Super uczucie co!!!

gmG
12/08/2021 08:13
W odpowiedzi na  Okulista

A czego ci zabraniają?

Pietrek
12/08/2021 08:29
W odpowiedzi na  Okulista

Chętnie przyjmę do pracy błąkających się bezrobotnych, jakby jeszcze coś umieli robić…byłoby super

Lola
01/09/2021 17:10
W odpowiedzi na  Okulista

Chiny wejdą. a zach wuj w oko

pchahanke
11/08/2021 11:51

Ozdrowieniec – człowiek który zaprzestał oglądania TVN.

GL
11/08/2021 13:50
W odpowiedzi na  pchahanke

bezobjawowiec – człowiek który ogląda TVP

Żal mi was
10/08/2021 21:27

Trzeba być nieżle zmanipulowanym ,żeby bronić KŁAMLIWYCH MEDIÓW !!!
JEDNYCH I DRUGICH !!!!!

Wernyhora
11/08/2021 12:13
W odpowiedzi na  Żal mi was

Internety też Ci zabiorą w trosce o bezpieczeństwo i aby chronić Polskę przed wpływami obcych ideologii.
Po co tworzyli CBZC?

gmG
12/08/2021 08:14
W odpowiedzi na  Wernyhora

O Boże! nie będzie pudelka???

Lola
01/09/2021 17:13
W odpowiedzi na  gmG

Za to będą kamerki że zbiornika

Perez
13/08/2021 08:39
W odpowiedzi na  Żal mi was

a kto broni mediow??!!! Bronia miedzy innymi CIebie, zebys mogl ogladac co chcesz, czerpac wiedze skad chcesz a co najwazniejsze…..samemu MYSLEC i wyciagac wnioski z tego co sie dzieje, zarowno z lewa jak i prawa.

benton
11/08/2021 09:14

Wolne media? Wolne żarty! Od kiedy TVN to wolne media? POprostu stoją PO innej stronie!

Wujek dobra rada
11/08/2021 09:55
W odpowiedzi na  benton

Dobrze, ze choć garstka ludzi to rozumie…,jak będzie rządzić PO to nagle zobaczymy w TVN jaki ten rząd jest super…,niestety taka jest przykra prawda o TVN…, a co do wolności i niezależności, to zawsze sprawdź kto jest właścicielem, bo to on nadaje ton, a nie dziennikarz, zresztą który z dziennikarzy jest obiektywny i nie ma własnych pogladów?….,są tacy???

Demaskatorka
14/08/2021 09:31
W odpowiedzi na  Wujek dobra rada

Raczej wujek dobra rada…
nadzorcza w Spółkach Skarbu Państwa

Lola
01/09/2021 17:17
W odpowiedzi na  Wujek dobra rada

PO i opozycja to taki nowy europejski dzihad

Gliwiczanin
11/08/2021 11:26
W odpowiedzi na  benton

I tu się mylisz

Tomek
11/08/2021 12:28
W odpowiedzi na  benton

Na tym polega wolność i wolne media , że mogą stać po dowolnej stronie.
I nikt nie będzie mi mówił po której stronie ja mam być , i jakich mediów mam słuchać
Raz to już przechodziłem za komuny , teraz to już pomału robi się narodowy nacjonalizm z elementami katolickimi.
(Jestem katolikiem )

gmG
11/08/2021 20:09
W odpowiedzi na  Tomek

Twoja wolność jest w pilocie….

mieszkaniec
10/08/2021 21:43

Może kiedyś skończy się ten żenujacy podział na dwa klany po/pis, przypuszczalnie zrobiony celowo (raz rządzimy my, raz rządzicie wy). Oby to się w końcu zmieniło.

imago
11/08/2021 10:35
W odpowiedzi na  mieszkaniec

Jak prześledzisz losy polityków, to dojdziesz do wniosku że to jeden klan, tylko czasem się im „polaryzacja” zmienia.

Beta
12/08/2021 09:17
W odpowiedzi na  imago

Patrz : Gowin :)))

parKing
12/08/2021 05:20
W odpowiedzi na  mieszkaniec

Nie skończy się, bo patałachy łykają to jak pelikany. No chyba że Kaczyńskiemu całkiem obije i spróbuje sobie stworzyć drugą Koreę Północną. To może przy korycie dojdzie do chaosu

gliwicjus
11/08/2021 08:46

Średnia wieku manifestantów pokazuje, kto w dzisiejszych czasach jeszcze ogląda telewizję…

Dagmara
11/08/2021 13:12
W odpowiedzi na  gliwicjus

To dotyczy wszystkich mediów, nie tylko TV!

Sebastian
10/08/2021 21:51

Super. To jest sensowne. Ci, którzy chcą, to protestują. Ci, którzy rządzą robią to- do następnych wyborów. Miło, że mamy normalne czasy.

cierpliwy
11/08/2021 09:56
W odpowiedzi na  Sebastian

Dziwi mnie ,że aż tylu mieszkańców Gliwic nie bierze rano przepisanych im leków, a mieli szansę na pomoc

PolaMieszkanka Gliwic
11/08/2021 22:15

Ale lud jest naiwny. TVN nie płaci podatków, ponieważ ma wirtualną siedzibę firmy. Właścicielem TVN jest Discovery. Bardzo dobrze. Przeszła ustawa i będą płacić podatki w Polsce i dla Polski. Więcej pieniędzy dla naszego kraju. Ja płacę podatki, Ty płacisz podatki, a dlaczego TVN ma nie płacić? Głupi ludzie myślą że tu chodzi o wolność słowa. Tragedia…. Widać kto tam przyszedł. Pozdrawiam zmanipulowanych przez TVN

Lola
01/09/2021 17:18
W odpowiedzi na  PolaMieszkanka Gliwic

TVN g..a warty

Wojtek
11/08/2021 06:08

TVN do likwidacji przecież to zemsta PiS za starego z Ameryki co cofnął sankcje na gazociąg

imago
11/08/2021 10:55

Wolne media to fikcja w świecie, w którym informacja to dżojstik do sterowania masami. Skończy się jak zawsze – niczym – a przy okazji parę spraw przemknie się niepostrzeżenie w tym szumie, w środku sezonu ogórkowego.

***** tvn
10/08/2021 21:54

nawet mi was nie żal jesteście tak naiwni

Pro
11/08/2021 08:21
W odpowiedzi na  ***** tvn

Masz rację, nigdy nie broniłbym takiego g**wna jak TVN

parKing
12/08/2021 05:25
W odpowiedzi na  Pro

Boś cymbał. Tu nie chodzi o to czy to TVN, TV Trwam czy też Comedy Central. Tu chodzi o podstawowe naruszenia wolności. Przejmą kontrolę nad TVN i myślisz, że na tym się skończy? Po kilku latach co przełączyłbyś kanał to mógłbyś słuchać propagandy PiSu. Ale pewnie tobie by się to nawet podobało.

Dana
12/08/2021 19:06
W odpowiedzi na  parKing

Trzeba mieć trochę oleju w głowie, żeby zrozumieć co mówisz a tu pustka króluje

Orange revolution
15/08/2021 07:33
W odpowiedzi na  parKing

Co ty kolego chrzanisz, przed 2015 r wszystkie główne stacje, łącznie z TVP, grały w orkiestrze PO. I komu to qrna przeszkadzało, no komu

parKing
16/08/2021 01:07
W odpowiedzi na  Orange revolution

Jeśli jesteś zbyt głupi żeby zrozumieć to wyłącz komputer i do książek. PiS władzy nie straci, dzięki manipulacjom będzie ją rozszerzał. „A za Peło” to TVP nie było nawet w 1% tak posłuszne PO jak teraz jest PiSowi. TVN to była zawsze stacja PO

Dana
12/08/2021 19:03
W odpowiedzi na  Pro

Dziecko weź sobie poczytaj bajeczki

Kibic Piasta
11/08/2021 09:13

„Akcja jest odpowiedzią na próbę przeforsowania przez Zjednoczoną Prawicę tzw. lex TVN, prawa pozwalającego na uzyskanie kontroli nad niezależną i krytyczną wobec rządu stacją TVN24” Dlaczego państwo nie piszecie prawdy ? Doskonale wiecie, że chodzi o dostosowanie ustawy medialnej tak aby była zgodna z prawem UE. Tak aby firmy skrzynki z poza strefy UE (jak to jest w przypadku TVN) nie kupowały mediów europejski.

Bajtek
11/08/2021 09:49
W odpowiedzi na  Kibic Piasta

No wiadomo, troska Suskiego i całego pisu o zgodność z prawem unijnym nie ma sobie równych. Zapomniałeś dodać o zagrożeniu kartelami narkotykowymi. Każdy pretekst jest dobry, żeby mediom zamknąć usta. Zmierzamy równo w stronę Białorusi, a motłoch się cieszy. Zdziwi się, jak po Tvn przyjdą po Polsat, a na koniec zneutralizują media lokalne. Tylko wtedy już nie będziesz mógł tego skomentować, bo nie będzie gdzie.

Kibic Piasta
11/08/2021 10:06
W odpowiedzi na  Bajtek

Większościowy pakiet Polsat-u jest w polskich rękach, a to duża różnica. Z TVN-em jest inaczej doskonale o tym wiesz. Manipulacje TVN-u nie mają nic wspólnego z wolnymi mediami.

Bajtek
11/08/2021 11:22
W odpowiedzi na  Kibic Piasta

I o to chodzi. Żeby większościowe udziały były w rękach polskich biznesmenów, uzależnionych od władzy. Jak Solorz zacznie brykać, to mu się zaszkodzi jakąś ustawą uderzającą np. w Plusa. Albo wymieni na jakiegoś Obajtka. To jest model putinowski 1:1. Władza będzie mogła kłamać, kraść i nikt jej nie będzie w stanie skontrolować.

Kibic Piasta
12/08/2021 09:56
W odpowiedzi na  Bajtek

W Polsce każdy dziennikarz robi i pisze co chce. TVN nawet nieźle manipuluje…

Dana
12/08/2021 19:18
W odpowiedzi na  Kibic Piasta

Nie sądzę, żeby ciebie ktoś był zdolny zmanipulować. TVP doskonale edukuje bezmyślnych potem konserwuje i jesteś tego efektem tylko dlaczego ja muszę za to płacić ?

gmG
16/08/2021 08:32
W odpowiedzi na  Dana

A płacisz ? (abonament oczywiście!) Najbardziej drą japę ci którzy grosza za abonament nie zapłacili.

Orange revolution
15/08/2021 07:42
W odpowiedzi na  Bajtek

Podobno sam J. Biden ogląda TVN;-)

Perez
13/08/2021 08:45

Czytam te komentarze….i plakac mi sie chce. Ludzie sa juz totalnymi d….

Czy naprawde juz zapomnieliscie ile Polska walczyla o wolnosc? Zaprzeczenie wolnosci medialnej, to spluniecie w twarz wszystkim tym ktorzy za wolna Polske walczyli i gineli, zarowno podczas wojen jak i okupacji do 1989 roku.

Armin Zdanowicz
10/08/2021 20:45

Młodych tam jak na lekarstwo a to pewnie dla tego bo normalni są w pracy albo po niej odpoczywają a ***** ***** nie mając kontaktu z rzeczywistością.

AndrzejD
10/08/2021 20:55
W odpowiedzi na  Armin Zdanowicz

Normalni – o godzinie 18-tej są po pracy, i kto ma ochotę idzie na protest żeby ***** *** i Konfederacje.

Ostatni Sprawiedliwy
11/08/2021 09:29
W odpowiedzi na  AndrzejD

@AndrzejD. Jaki dużo miłości z Ciebie się wylało – do pogardy. Teraz przeproś wszystkie te osoby które pracują dłużej niż do 18:00.
„Nienormalnych”:
– lekarzy
– pielęgniarki
– strażaków
– policjantów
– kasjerki
– kolejarzy
– kelnerki
– obsługę na POK
– i wiele, wiele innych

Stać Cię na to?

Rozum
10/08/2021 20:57
W odpowiedzi na  Armin Zdanowicz

Myślę, że to z innego powodu, ale admin nie puści tego, co chciałbym napisać.

Wernyhora
10/08/2021 21:01
W odpowiedzi na  Armin Zdanowicz

A kto dał Ci prawo dzielenia ludzi na tych, którzy są normalni, a którzy nie są?

Armin Zdanowicz
11/08/2021 13:46
W odpowiedzi na  Wernyhora

Proszę napisz dla czego sami starzy ludzie tam byli i kilkoro młodych? bo jestem ciekawy twojej wersju,gdzie faktycznie są ci młodzi ludzie bo ja jestem młody jak i moi znajomi którzy jak już pisałem wcześniej albo odpoczywali po pracy albo byli w trakcie drugiej zmiany.

Demaskatorka
14/08/2021 09:41
W odpowiedzi na  Armin Zdanowicz

Właśnie dlatego, że ci starsi dobrze pamiętają czym była komuna, że w kiosku była tylko Trybuna Ludu, Głos Pracy i Trybuna Robotnicza (czyli był wybór!), że musieli słuchać Radia Wolna Europa lub Głosu Ameryki z Waszyngtonu aby się czegoś innego dowiedzieć.
A młodzi myślą, że nikt im wolności wyboru nie zabierze – zobaczymy

atris
16/08/2021 01:02
W odpowiedzi na  Demaskatorka

Ja myślę, że wśród tych starszych osób sporo niedawno utraciło trochę przywilei. Zupełnie przypadkiem jednego ze zdjęcia znam :-)

Zbigniew
11/08/2021 09:19
W odpowiedzi na  Armin Zdanowicz

Ortografia się kłania !!! Tak nawiasem : „dla którego”?

Perez
13/08/2021 08:36

Widze ze wiekszosc spoleczenstwa to pozyteczni idioci. @24gliwice – czy mozecie na tydzien wylaczyc mozliwosc komentarzy WSZYSTKICH tekstow na tej stronie? Moze to pomoze w refleksjii w sprawie wolnosci mediow.

Lola
01/09/2021 17:09

Po co ta Hamska telewizja ma istnieć, du..ą trzęsą już wszelkiej maści Piaseckie,Wojdy i innej maści pseudoprowadzacy 24

Mirek
10/08/2021 21:15

Byłem choć nienawidzę wieców , wiadomo po co . Jednak trzeba powiedzieć jasno, organizacja do bani, kolejny raz . Czy organizatorom nie zależy na kontakcie z ludźmi którzy poświęcili czas , no może poza tymi z pierwszych szeregów. To tak trudno wykorzystać odpowiednie nagłośnienie, dla mnie to żenada

jankes
10/08/2021 21:33
W odpowiedzi na  Mirek

**** słyszałeś co prowadząca mówiła czy uszy zatkane **** masz,byłem i jakoś mi ten słaby głos nie przeszkadzał

Mirek
10/08/2021 22:06
W odpowiedzi na  jankes

co takiego mówiła ,właśnie w tym problem

~G~
10/08/2021 21:37
W odpowiedzi na  Mirek

Ja też byłam pierwszy raz. I fajnie, że było nas tyłu. Choć racja – fatalne nagłośnienie. Natomiast atmosfera – super

666
10/08/2021 23:00

Czy nasi przedstawiciele radni Gliwic byli obecni, chyba wszyscy na urlop wyjechali w jednym czasie???

Beton
11/08/2021 07:35
W odpowiedzi na  666

Zapomniałeś dodać nasi NIEZALEŻNI i APOLITYCZNI radni ;)

Obserwując
11/08/2021 13:07

Pisiowski, komunistyczno-bolszewicki walec niszczy wszystko co demokratyczne i wolne było w tym kraju.Pisiory mają mentalność rosyjską.Dobrze,że suweren się obudził.

Wanka
12/08/2021 16:12
W odpowiedzi na  Obserwując

Precz ręce od rosji

Suspekt
11/08/2021 11:34

Najgorsze jest to, że walczy się o wolne media a nie o wolnych ludzi. Miliony zniewolonych Polków zmusza się siła do ogladania kłamliwych treści TVN zamiast przynajkniej wezwac policje. Smutni panowie w niebieskich mundurkach z pewnościa z radościa spałuja kilka kobiet lub zmiażdżą jakąś krtań

Perez
13/08/2021 08:48
W odpowiedzi na  Suspekt

ogladales TVP ostatnio?

Obserwując
13/08/2021 14:36
W odpowiedzi na  Suspekt

Suweren łyka gebelsowską propagandę w tefałpisie i potem wypisuje głupoty podobne to twojego tekstu.TVN podaje prawdę.Takie są fakty.