Worki na bioodpady stanowiły problem, więc znikają. Zostaną zastąpione przez kubły

Mieszkańcy nieruchomości jednorodzinnych w Gliwicach będą od lipca gromadzić bioodpady do odbioru tylko w kubłach wielokrotnego użytku, a nie w jednorazowych workach plastikowych. Wpłynie to na ochronę środowiska naturalnego, a bioodpady będą skuteczniej przetwarzane.

 
Do nieruchomości jednorodzinnych w Gliwicach nie będą już dostarczane worki na bioodpady. W zamian, od 1 lipca właściciele domów jednorodzinnych będą mogli bezpłatnie otrzymać drugi kubeł brązowy o pojemności 120 litrów lub wymienić pojemnik obecnie używany na większy o pojemności 240 litrów. Wciąż będą mogli przekazywać do odbioru maksymalnie tę samą masę bioodpadów co wcześniej, kiedy dostarczane były także worki.

Zgłoszenia są przyjmowane w Wydziale Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego pod numerami telefonów: 32/238-54-22, 32/238-56-39 i 32/239-13-25.

Wyeliminowanie worków przyniesie korzyści w całym procesie gospodarowania odpadami.

Poprawią się parametry bioodpadów oddawanych do kompostowni, bo obecnie worki stanowią istotny problem. Utrudniają tzw. doczyszczania odbieranego materiału – odpady biodegradowalne zebrane w workach są rozdrabniane i przesiewane, a kawałki folii z worków przedostają się wraz z materiałem właściwym do kompostowania. To ma negatywny wpływ na kompostowanie oraz na końcowe parametry uzyskanego produktu, który przy odpowiedniej jakości może być wykorzystywany jako nawóz w rolnictwie.

Jakość bioodpadów ma bezpośredni wpływ na poziom ich przygotowania do ponownego wykorzystania oraz na poziom recyklingu odpadów komunalnych, który powinna osiągać gmina.

Wydział UK informuje, że mieszkańcy nieruchomości jednorodzinnych, którzy jeszcze posiadają worki, mogą je wykorzystać do wyczerpania zapasów.

(żms)/UM Gliwice
fot. 24gliwice.pl/ŻMS

11 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
gliwicjus
18/05/2022 10:48

„Co by tu jeszcze spieprzyć, panowie, co by tu jeszcze?” (W. Młynarski).
Czy decydenci zdaja sobie sprawę jakie ilości bioodpadów powstają wiosną (trawa) i jesienią (liście)? Tego nie da się zgromadzić nawet w 4 kubłach, które, w pozostałych okresach mniejszego wykorzystania będą „przyozdabiać” krajobraz.
Brawo, brawo!

Greg
18/05/2022 11:14
W odpowiedzi na  gliwicjus

Dokładnie tak. Obecnie dostaję 26 worków na rok. Niemniej, ich wykorzystanie nie jest liniowe- najwięcej wykorzystuję na wiosnę i na jesieni, czasem pojedyncze sztuki w lecie kiedy trawa rośnie szybciej albo opuszczam któryś wywóz ze względu np. na urlop.
BIO kubeł w zimie praktycznie stoi cały czas w tym samym miejscu- nie mam co wystawiać.
Zmiana na drugi kubeł zamiast worków oznacza dla mnie że nie będę mógł odpowiednio dbać o roślinność (nie dam rady wywieźć resztek wtedy kiedy potrzebuję), za to w zimie będę miał już 2 bezużyteczne kubły „przyozdabiające” posesję.

Małgorzata
20/05/2022 16:33
W odpowiedzi na  gliwicjus

Jak zawsze sa dwie strony medalu.Kubły sa lepsze ,bo gałązki z przycinanego żywopłotu przebijaja worki .Faktem jest ,ze jesienią zbieram zwłaszcza opadłe liscie, a wiosną kilogramy nasion klonow rosnacych przy ulicy ,czyli gminnych do własnych worków.

Imię
18/05/2022 10:11

W UM słyszeli w ogóle o workach biodegradowalnych? Przecież w Gliwicach jest nowoczesność – ba! Przyszłość!

DD
18/05/2022 15:35
W odpowiedzi na  Imię

Nazywajmy w końcu rzeczy po imieniu to może się obudzą. Obecnie szeregowi pracownicy pracują nakazowo i dosłownie boją się wyjść z inicjatywą, której im nie brak a nawet nie jeden jest lepszy od swoich szefów, którym to ego przerosło rozum.

John
18/05/2022 07:21

Piękny będziemy mieli niedługo krajobraz. Z jednej strony świeżo docieplonego budynku paczkomat – niekoniecznie inpostu, bo teraz każda firma musi już mieć własny. A z drugiej szereg kubłów.

lolo
18/05/2022 09:17
W odpowiedzi na  John

…. a do tego betonowe donice… :) Przyszlosc jest tu.
Zamiast ogrodzen, plotow i murkow lepiej stawiac plastikowe kubly, paczkomaty i donice :)

gmG
19/05/2022 22:15

P…przenie kotka za pomocą młotka. Czy drzewa zostały poinformowane że mają liście zrzucać równomiernie w przeciągu całego roku by umożliwić obsługę tego niecnego procederu jednym /dwoma kubłami/ Wychodzi na to ze idioci nie wiedzą już jak nam dokuczyć. W celu poprawienia jakości produkowanego kompostu zatrudnia się w taki czy inny sposób mieszkańców. Może to jednak powinno być tak że: nie Remondis nam robi łaskę ale mamy do czynienia z biznesem, my im surowiec więc za surowiec należy się gratyfikacja.

DD
18/05/2022 15:40

Najśliczniej olbrzymie kubły dekorują posesje w rejonie rynku. Widok nie do pozazdroszczenia PANIE złotousty radny TROCHIMOWICZ przewodniczący komisji Gospodarki Komunalnej -„nie da się” nieprawdaż? A podwyżka smakuje z podatków mieszkańców na których telefony się nie odpowiada?

Ostatnio edytowany 1 miesiąc temu przez DD
Tola
24/05/2022 09:23

Totalna głupota, ciekawe co mam zrobić z bioodpadami, które nie zamieszczą się do kosza. A takich będzie dużo.

Ada
20/05/2022 09:04

Czy wiadomo Do kiedy worki będą odbierane? Mam spory zapas i nie wiem ile czasu by go wykorzystać…