„Trzeba działać zanim wytną lasy w Nadleśnictwie Brynek”. Na wniesienie uwag zostało kilka dni

Krótko przed świętami wyłożono do konsultacji projekt Planu Urządzenia Lasu w Nadleśnictwie Brynek na lata 2022-2031. Na wnoszenie uwag czasu zostało niewiele – można je nadsyłać do 11 stycznia. Jak alarmują społecznicy tworzący stronę nadlesnictwobrynek.pl, w nadchodzącym 10-letnim okresie liczba etatów rębnych zwiększy się o 63%. Co to oznacza?

 
Etat rębny to, według Encyklopedii PWN, ilość drewna pobierana z drzewostanów dojrzałych do wyrębu w danym obrębie leśnym w określonym czasie, wynikająca z planu urządzenia gospodarstwa leśnego. Etat rębny wyznacza się podając powierzchnię (etat powierzchniowy, w ha) albo miąższość drzewostanu (etat masowy, w m3).

Nadleśnictwo Brynek zaplanowało wzrost etatów rębnych w naszych lasach aż o 63 %. Dotyczy to m.in. terenów Zabrza, Bytomia, Gliwic oraz Tarnowskich Gór. Ani ja ani mieszkańcy nie zgadzamy się na takie plany. Dlatego złożyłem w tej sprawie interpelację do Premiera. Bardzo dziękuję Magdalena Gościniak za ogromne zaangażowanie w tym temacie oraz pomoc w sformułowaniu wniosków – napisał niedawno poseł Tomasz Olichwer we wpisie w mediach społecznościowych.


W swojej interpelacji do premiera, Olichwer pyta m.in. jak przebiega proces inwentaryzacji wartości przyrodniczej lasów, kto dokonuje oceny oddziaływania na środowisko prac gospodarczych zaplanowanych w planie urządzenia lasu, a także dlaczego konsultacje wyznaczono w terminie obejmującym kilka następujących po sobie świąt.

Ostatnie z pytań posła jest dosyć istotne, bo – trzeba przyznać – konsultacje projektu Planu Urządzenia Lasu na lata 2022-2031 wyznaczono w specyficznym okresie – między 22 grudnia a 11 stycznia.

W tym czasie przypadała Wigilia i Boże Narodzenie (kto podczas przedświątecznych przygotowań ma głowę do studiowania niełatwych do rozszyfrowania dokumentów?), Sylwester i Nowy Rok (te dni także większość obywateli spędza na rozrywkach), a przed nami jeszcze przedłużony styczniowy weekend (święto Trzech Króli przypada w czwartek). W praktyce w Nowym Roku zostaje 5-6 dni roboczych na złożenie uwag do projektu planu.

Posłanka interweniuje w Nadleśnictwie

Zaniepokojenie w sprawie PUL wyraziła również posłanka Wanda Nowicka, która z interwencją poselską zwróciła się do Janusza Wojciechowskiego, Nadleśniczego w Nadleśnictwie Brynek.

– Plan redukcji drzewostanu w przestawionej formie jest niedopuszczalny, ponieważ nie tylko doprowadzi do degradacji terenów przyrodniczych, ale także próżno szukać obiektywnego uzasadnienia innego niż chęć bezdusznego zysku ze sprzedaży pozyskanego surowca. Nie zgadzają się na to mieszkańcy, którzy wyrazili swoje niezadowolenie bezpośrednio oraz przy pomocy swoich przedstawicieli we władzach miast – napisała Nowicka.

Nie mamy pewności jednak, czy zwróciła się do właściwego adresata, gdyż – jak dowiedzieliśmy się u rzecznika tegoż Nadleśnictwa – zleceniodawcą sporządzenia Planu jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach.

Plan Urządzenia Lasu – o co chodzi?

Plan urządzenia lasu to podstawowy dokument gospodarki leśnej opracowywany dla określonego obiektu, zawierający opis i ocenę stanu lasu oraz cele, zadania i sposoby prowadzenia gospodarki leśnej.

Trzytomowy plan urządzania lasu (w skrócie PUL), opisujący dany las oraz określający wszystkie czynności, które należy w nim wykonać, jest najważniejszym dokumentem sporządzanym dla każdego nadleśnictwa raz na 10 lat i zatwierdzanym przez ministra klimatu i środowiska

– czytamy na stronie gliwickiego magistratu.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja w terenie i ocena stanu leśnych połaci. Specjaliści określają takie cechy, jak struktura lasu, jego budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowe, siedliskowe, wodne czy ukształtowanie terenu. Z kolei w działaniach przewidzianych do realizacji w nadchodzącej dekadzie uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Spotkania odbywały się już w wakacje

Zarządzające lasami łabędzkim i żernickim Nadleśnictwo Brynek, dla którego sporządzany jest projekt PUL na lata 2022–2031, pod koniec czerwca przedstawiło jego koncepcję mieszkańcom Łabęd i Żernik, radnym dzielnicowym, aktywistom ze Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Żerniki i przedstawicielowi Wydziału Środowiska UM w Gliwicach podczas ogólnodostępnych spotkań zorganizowanych w lesie.

Główna uwaga do koncepcji planu urządzania lasu, zgłaszana przez uczestników spotkań, dotyczyła maksymalnego ograniczenia wycinki drzew oraz zapewnienia ciągłości trwania lasu

– informował w sierpniu Urząd Miejski w Gliwicach. Uwagi te chyba nie do końca zostały uwzględnione, bo – gdy udostępniono w grudniu finalną wersję projektu PUL, okazało się, że ilość drzew przeznaczonych do wyrębu mocno wzrasta. Jak bardzo?

Społecznicy przygotowali specjalną stronę

Grono obywateli zainteresowanych kwestią wycinek lasów, przygotowało witrynę internetową nadlesnictwobrynek.pl, gdzie prezentowane są informacje dotyczące Planu Urządzenia Lasu w przystępny dla mieszkańców sposób. Nie jest to bynajmniej oficjalna strona PGL Lasów Państwowych. Wśród zaangażowanych w jej tworzenie, znajduje się wspomniana przez posła Olichwera Magdalena Gościniak, a także Adrian Król i Sławomir Bryła – są to osoby prywatne, niezwiązane nijak z Nadleśnictwem.

Zgodnie z informacjami opracowanymi przez twórców strony, w stosunku do poprzednio obowiązującego planu (na lata 2012-2021), ten wyłożony obecnie do konsultacji zakłada wzrost liczby etatów rębnych (pojęcie wyjaśnialiśmy na początku artykułu) z 287 tysięcy do 468 tysięcy m3 (o 63% więcej).

Społecznicy przygotowali również czytelną instrukcję, jak złożyć uwagi do PUL. Można się z nią zapoznać klikając TUTAJ.

Miejscy aktywiści także działają

W poniedziałek po Nowym Roku, 3 stycznia, na platformie ZOOM zaplanowano spotkanie informacyjne na temat Planu Urządzenia Lasu.

– Uwaga! Wnioski do Planu Urządzenia Lasu nadleśnictwa Brynek, do którego należy las Łabędzki trzeba przygotować i wysłać do 11 stycznia! Jak je przygotować dowiecie się na SPOTKANIU online NA ZOOMIE w poniedziałek 3 stycznia o 19:00! Trzeba się wcześniej zapisać – adres do zapisów : https://us02web.zoom.us/…/…, po zapisaniu przychodzi mailem info po angielsku z linkiem do spotkania – piszą administratorzy strony „Łabędy nie fabryka” w portalu facebook.com.

Jeśli chcecie wiedzieć, jakie wycinki planują leśnicy i co możemy zrobić, żeby je choć trochę powstrzymać – bądźcie w poniedziałek na zoomie. Poniżej fragment z mapy – na zoomie będą objaśnienia, jak rozumieć, co tam jest narysowane!

– dodają.

Fragment mapy opublikowany przez inicjatywę Łabędy nie fabryka

Wystąpienia w powyższej sprawie, w formie pisemnej, należy przesyłać w terminie do 11 stycznia 2022 roku na adres: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, ul. św. Huberta 43/45, 40-543 Katowice. Uwagi i wnioski zostaną rozpatrzone przez Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Materiały dotyczące Planu Urządzenia Lasu na lata 2022-2031 można znaleźć na stronie internetowej Nadleśnictwa Brynek w serwisie GOV.pl – kliknij TU.

Żaneta Mrozek-Siewierska
fot. px/zdjęcia poglądowe